İçeriğe Yönlendir

Kırsalda Kullanmak için 4g Modem.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Sivas Kırsalındaki evime 4g modem almak istiyoruz. Memleketimde 1 adet devlet destekli baz istasyonu bulunmakta. Türkcell veya Vodafone çekim gücü pek fark etmemekte

Telefon hatları koptuğu için iletişim güçlükleri var.  Adsl aboneli mümkün görünmüyor. Santralde sorun olduğu söylenmiş. 

Evin 50 metre aşağısında dere var. Oraya bir adet güçlü 4g bir modem kurmak istiyorum. Ethernet kablosu ile her iki eve accespoint üzerinden internet yayını yapmak istiyorum. 

*Ethernet kablosunu toprak altından ile Havadan götürmek arasında kararsızım. Sizce mantıklı olan nedir. 

*Gerçekten çok iyi sinyal çeken bir 4g modem gerekli. Bu konuda tecrubeleriniz paylaşırsanız sevinir. 

*Ayrıca en uygun ve en büyük tarifeye ihtiyacımız var. 

IMG_20240630_092712.jpg

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

Neden 50 metre ilerideki dereye modem kuracaksınız? Modemin elektriğini nasıl sağlayacaksınız? Bir de modem için kapalı bir alan var mı derede? 2 evden kastınız resimde görünen evlerse 4g modemi birisine kurup diğerine de kablosuz alıp kablolu-kablosuz verebilen modemler kullanılabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Kırmızı Evin çatısının Sol tarafında telefon 1 diş çekiyor.  Oraya ilandaki LTE anteni koysam. Altınada resimdeki modemi taksam ikisi beraber uyumlu çalışır mı. 

@Burak Tokcan 

image.png.07ee76b578f3dc06d9c7af57c11e30a2.pngimage.png.86e1a3c1aa0d3e57a268440c6fb36e0a.png

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

Şöyle mantıklı olabilir.

Çatıya 4g outdoor router kurulur. Kablo ile evdeki routere internet verilir. Evden de karşı evdeki kablosuz şekilde internet verilir.

ap.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Tokcan
(düzenlendi)

Bu arada interneti ve elektriği de poe ile verebileceğin için outdoor routeri 100mt ye kadar uzak bir yere yerleştirebilirsin.

tarihinde Burak Tokcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Burak Tokcan yazdı:

Şöyle mantıklı olabilir.

Çatıya 4g outdoor router kurulur. Kablo ile evdeki routere internet verilir. Evden de karşı evdeki kablosuz şekilde internet verilir.

ap.jpg

Outdoor router internette pek satılık bulamadım. Hepsi burada tek bir modem var. Biz bunu Perpa gibi yerlerde bulabilirmiyiz 

Burak Tokcan yazdı:

Bu arada interneti ve elektriği de poe ile verebileceğin için outdoor routeri 100mt ye kadar uzak bir yere yerleştirebilirsin.

Ben Migros mağzalarına Fortinet , Şok mağzalarına Ricoh modem kuruyorum. Ama işte kendi söküğümü dikemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan
Ali Darbaz yazdı:

Outdoor router internette pek satılık bulamadım. Hepsi burada tek bir modem var. Biz bunu Perpa gibi yerlerde bulabilirmiyiz 

Ben Migros mağzalarına Fortinet , Şok mağzalarına Ricoh modem kuruyorum. Ama işte kendi söküğümü dikemiyorum. 

https://www.hepsiburada.com/cudy-lt500-2-4ghz-5ghz-4port-wifi-4g-lte-cat-4-ddns-vpn-ip65-nonosim-destekli-outdoor-mobil-router-p-HBCV00005SDYS9?magaza=Core Bilgisayar&utm_source=pc&utm_medium=akakce&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.17.6

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Bu telefonun tekdiş çektiği yerde kaç diş çeker sence. 

tek diş çekiyor ise çeker. çatıya bir plastik panel kutu koyun bunu da içine koyun.  yeterli olur. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Normal düz sim kart alıp mobil internet paketi ile kullanabilirmiyiz. Yoksa sim kart özelmi olacak. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Normal düz sim kart alıp mobil internet paketi ile kullanabilirmiyiz. Yoksa sim kart özelmi olacak. 

Benim bi tarlada bi yaylada 2 tane var. Kamera için. Artık eski 3g olduğu için nadiren kopuyor. Sim kart aynı. Network vs diye almaya kalkarsan özel yüksek şirket fiyatları çıkıyor. Normal paket al. Arada sim kartın menüsüne gir mesajlara felan bak. Sormadan çiftçi bilgi sistemine eklemişlerdi benim bi tanesini para kesip duruyordu

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Benimkiler eski çubuk usb modemler ve mini router

Çağlar Bayur yazdı:

internet bedava mı burda?

Ayda 300 papel 8 gb

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Normal çünkü tamamen alakasız sayılırlar :)

Bir kaç not paylaşayım, ona göre yol alın.

1- LTE repeater kanunen yasak. Daha evvel de belirttim forumda, bir yerden LTE sinyali alıp çoğaltmanız için lisansa ihtiyacınız var.

2- Dere kenarına kuracağınız sistem tamamen dış ortamdan izole olmalı. Kendi elektriği olmalı. En ufak nem, 3 ayda cihazı bozacaktır.

3- Dere kenarında internet full çekiyor olmalı ki, onu kablo ile eve verebilesiniz.

4- Kabloyu ister yerden, ister havadan götürün. Hangisi ucuzsa onu tercih edin. 100mt kuralını biliyorsunuzdur zaten.

5- Ben olsam TP-Link'in deco ürünlerine bakardım. Tüm kablo derdinden kurtarır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Normal çünkü tamamen alakasız sayılırlar :)

Bir kaç not paylaşayım, ona göre yol alın.

1- LTE repeater kanunen yasak. Daha evvel de belirttim forumda, bir yerden LTE sinyali alıp çoğaltmanız için lisansa ihtiyacınız var.

2- Dere kenarına kuracağınız sistem tamamen dış ortamdan izole olmalı. Kendi elektriği olmalı. En ufak nem, 3 ayda cihazı bozacaktır.

3- Dere kenarında internet full çekiyor olmalı ki, onu kablo ile eve verebilesiniz.

4- Kabloyu ister yerden, ister havadan götürün. Hangisi ucuzsa onu tercih edin. 100mt kuralını biliyorsunuzdur zaten.

5- Ben olsam TP-Link'in deco ürünlerine bakardım. Tüm kablo derdinden kurtarır.

Arkadaşın tavsiye ettiği lte router kanunen yasakmı. Görüntüde modemden farkı yok gibi  

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan
Ali Darbaz yazdı:

Normal hat veya sadece internet paketi olan DATA hatları var operatörlerin. O bölgede en iyi hangi operatör çekiyorsa onun data hattı kullanılabilir. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Burak Tokcan yazdı:

Normal hat veya sadece internet paketi olan DATA hatları var operatörlerin. O bölgede en iyi hangi operatör çekiyorsa onun data hattı kullanılabilir. 

Teknopark Ulaq'da baz istasyonunun devlet destekli ortak bir baz istasyon olduğunu öğrendim. Türkcel ve Vodafone aynı çekiyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Arkadaşın tavsiye ettiği lte router kanunen yasakmı. Görüntüde modemden farkı yok gibi  

Burak bey'in önerisinden bahsediyorsanız, o olur. O bir modem zaten. Ancak etherneti mbit. Gigabit bi şey bakmak daha iyi olur.

Ben sizin paylaştığınız ilan için söylemiştim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Burak bey'in önerisinden bahsediyorsanız, o olur. O bir modem zaten. Ancak etherneti mbit. Gigabit bi şey bakmak daha iyi olur.

Ben sizin paylaştığınız ilan için söylemiştim.

İlandaki bir dış mekan anteni.  Tplink modemin orjinal antenlerini söküp onu bağlıyorsun. Daha önce buna benzer işlemi ricoh modemde yapmıştım. Şilede bir mağzada mevcut küçük anteni söküp Ricoh dış mekan anten takıp mağzayı ayağa kaldırmıştık. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

İlandaki bir dış mekan anteni.  Tplink modemin orjinal antenlerini söküp onu bağlıyorsun. Daha önce buna benzer işlemi ricoh modemde yapmıştım. Şilede bir mağzada mevcut küçük anteni söküp Ricoh dış mekan anten takıp mağzayı ayağa kaldırmıştık. 

Ok, link olmadığı için gördüğümden ilerledim. Sadece anten ise olur o zaman.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Bu el kadar anten benim işimi görecek mi, babam alalım dedi. Alıyor muyuz son kararı verelim. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Ucuz data hattı önerilerine açığım. 

180 liraya vodafon genç var. Çocuğa alabilirsin

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Bu el kadar anten benim işimi görecek mi, babam alalım dedi. Alıyor muyuz son kararı verelim. 

Nasıl bir kombinasyona karar verdiniz? Anten tek başına işe yaramaz çünkü. Bir de internet ne için kullanılacak? Alacağınız paketi ona göre seçin. Ayda ortalama ne kadar data tüketilecek?

tarihinde Burak Tokcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Ok, link olmadığı için gördüğümden ilerledim. Sadece anten ise olur o zaman.

Burak Tokcan yazdı:

Bunu alınca evde wifi dağıtmak için istanbuldaki evimde bulunan Mi Router 4a bağlayıp 5ghz wifi yayını yapmayı planlıyorum. Uygundur dimi. 

Burak Tokcan yazdı:

Nasıl bir kombinasyona karar verdiniz? Anten tek başına işe yaramaz çünkü.

Adaptörden çıkan lan hattını Mi Roture 4a takmayı düşünüyorum. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...