İçeriğe Yönlendir

Doğru Yağ Kullanımı Focus

Bircan Sezgin

Recommended Posts

Bircan Sezgin

Merhaba 175,768 KM bir Ford Focus Sahibiyim. 2005 Model ve MK1 Kasa. aracın 3. Sahibiyim ve bu arac 3 ile 40 derecede mevsimine göre değişisen sıcaklık iklimlerinde kullılmaktadır(kktc). Sanayide ve internette araştırdığım kadarılya 2 ye bölünmüş durumda. 10-40 ve 5-30 yağ arasında. Benden önceki sahibi 10 40 koyup devam etmiş bende yeni aldım 1 ay oluyor ve o şekilde devam ediyorum ama sanki daha fazla titreşimli yada nasıl derler daha çok haşır çalışıyor gibi motor özellikle sabahları. acaba 5-30 yağ mı koysam motora. sizelerden yardım istiyorum. bir diğer problem ise yağara ile iligis varmı bilmiyorum ama sisleri ve arka sisi açtığımda da motorun gücü zayıflıyor yük biniyor ve teklemeler başlıyor. 

Hangi yağ markasını hangisini kullanmalıyım senteetikmi yarı sentekikmi bir bilgim yok açıkşası.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Ford WSS M2C-913-D kodlu 5W30 yağ kullanın.

Marka fark etmez, yazdığım onay kodunu içeren 5W30 yağ olsun yeterli.

Değişim mutlaka olacaktır çalışmada.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Yağınız kesinlikle 5/30 onun dışında orj olduğuna emin olduğunuz bilindik her marka olur. 

Benim önerim motul / liqui moly olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bircan Sezgin yazdı:

Benden önceki sahibi 10 40 koyup

yazık etmiş, km si düşük nadir kalan bir aracınız var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

13 yıl kadar anamurda 5 30 kullandım. Kıbrısla aynı iklim. Mobil 5 30 candır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bircan Sezgin

Çok teşekkür ederim ve aracın eski sahipleri o günden bugüne kadar Su ile kullanmışlar ustam antifirz koyunca kacak ve patlama olur dedi borularda vs bunun için nasıl bir yöntem seyredebilirim? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bircan Sezgin yazdı:

Çok teşekkür ederim ve aracın eski sahipleri o günden bugüne kadar Su ile kullanmışlar ustam antifirz koyunca kacak ve patlama olur dedi borularda vs bunun için nasıl bir yöntem seyredebilirim? 

Kıprıs gibi bi yerde antifreeze bence şart. Kaynama derecesi yükseliyor sonuçta. Bi yer patlarsa, değişir. 3 yer var zaten patlayabilecek, 1-devirdaim, 2- soğutma radyatörü 3- kalorifer peteği. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

antifirz koyduktan sonraki günlerde su seviyesini kontrol edin, zayıf yer varsa suyu kaçırır orayaı yenilersiniz, kaçırmaz ise zaten kaçırmaz

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Mobil 3000 fe 5w30  yağı normalde ama uzun yıllar 10w40 koyuldu ise diğer konuda dediğim gibi değişimde eksiltme yapacak. Sıcak memlekette 10w40 da kullanılabilir kısa mesafeli sürüş çok işe 5w40 da olabilir . Ben 5w40 kullanıyorum km den ve sürüş parkurumdan dolayı 

Antifriz işi komple temizlik yapılıp dışarda yapılmış karışım bir 1 e 2 kırmızı antifriz ile başlanabilir. Konsantre antifriz birden boca edilirse hortumları ek yerkerini açacaktir tecrübe ile sabittir 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bircan Sezgin
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Mobil 3000 fe 5w30  yağı normalde ama uzun yıllar 10w40 koyuldu ise diğer konuda dediğim gibi değişimde eksiltme yapacak. Sıcak memlekette 10w40 da kullanılabilir kısa mesafeli sürüş çok işe 5w40 da olabilir . Ben 5w40 kullanıyorum km den ve sürüş parkurumdan dolayı 

Antifriz işi komple temizlik yapılıp dışarda yapılmış karışım bir 1 e 2 kırmızı antifriz ile başlanabilir. Konsantre antifriz birden boca edilirse hortumları ek yerkerini açacaktir tecrübe ile sabittir 

Yağ olarak ise ortalma benden önceki sahibi bu aracı 2 yıldır kullanıyormus ve 2 yıl önceki halini bilmiyorum fakat 2 yıl içince hep motul 10-40 kullanmıslar. bende arabayı ilk alınca bir ustaya gittim bu eski araba ve havada burada sıcak diyip banda motul 10-40 koymuş hava sıcakktan sorun yoktu fakat şimdi sabahları çalıştırmada motordan gelen metal sesleri duyuorum gibi özellikle egzantrik subab seslerını yag ısınınce bu ses gıdıyor tabi de sabahları ilk 10 dk falan gerçekten çok belli KKTC genelde 3 derece ile 40 derece arasında bilmiyorum bazı ustalar idyor ki fabrika en doğrusnu bilir 5 30 koy devam vs: anlamadım ne yapabilirim:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...