İçeriğe Yönlendir

Tiguan Kalorifer Ilık Üflüyor ve Isıtmıyor

Yücel YILDIZ

Recommended Posts

Yücel YILDIZ

merhaba kışın gelmesiyle farkedilmiş olan bir durum. Kaloriferi High ,30 derece sıcak konumuna getirdiğimde araç gayet sıcak olmasına rağmen kalorifer kendini bile ısıtmayacak kadar ılık üflüyor 

Devirdaim yeni değişmiş ,

termostat ise yola çıkınca 90a geldiğinde sabitleniyor ne yukarı ne aşağı olması gerektiği gibi .

sorun için yardımlarınızı rica ediyorum 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Petek kirlenmiş olabilir, benzerini Vectra'da yaşadım petek temizlettikten sonra içerisi hamam gibi olmuştu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Yücel YILDIZ yazdı:

merhaba kışın gelmesiyle farkedilmiş olan bir durum. Kaloriferi High ,30 derece sıcak konumuna getirdiğimde araç gayet sıcak olmasına rağmen kalorifer kendini bile ısıtmayacak kadar ılık üflüyor 

Devirdaim yeni değişmiş ,

termostat ise yola çıkınca 90a geldiğinde sabitleniyor ne yukarı ne aşağı olması gerektiği gibi .

sorun için yardımlarınızı rica ediyorum 

Elektronik klape onlar adaptasyon gerektiriyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Yücel YILDIZ
Furkan Bakırel yazdı:

Elektronik klape onlar adaptasyon gerektiriyor olabilir.

nasıl yapılır peki Tuşlara basılı tutma gibi vs bir durum var mı, örneğin camlar tuşlara basılı tutularak adaptasyon yapılıyor

Çağrı Alaf yazdı:

Petek kirlenmiş olabilir, benzerini Vectra'da yaşadım petek temizlettikten sonra içerisi hamam gibi olmuştu. 

Peteği temizlettirmeyi düşündüm aslında, fakat aklımı kurcalayan , giriş borusu da çıkış borusu da sıcak, belli ki sıcak su geçiyor 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Yücel YILDIZ yazdı:

nasıl yapılır peki Tuşlara basılı tutma gibi vs bir durum var mı, örneğin camlar tuşlara basılı tutularak adaptasyon yapılıyor

Peteği temizlettirmeyi düşündüm aslında, fakat aklımı kurcalayan , giriş borusu da çıkış borusu da sıcak, belli ki sıcak su geçiyor 

Petek dik konumlandırıldıysa şundan oluyor ara sıra. Hiç ısıtmamaktan ziyade ılık ısıtma problemi de bundan olabiliyor. Kısıtlı akış. Çift taraflı klimanın klapesi de yapar mı emin değilim. İsterseniz bir de yolcu tarafını kontrol edin. Klima modunda çift taraflı iklimlendirme sistemlerinde 2 bölge arası fark olabiliyor. Dolaşım mantığı aynı ise kaloriferde de aynısını yapabilir. 

Peteklerin Altı Neden Isınmaz? - Tesisat Doktoru

Yorum bağlantısı
Yücel YILDIZ
Çağrı Alaf yazdı:

Petek dik konumlandırıldıysa şundan oluyor ara sıra. Hiç ısıtmamaktan ziyade ılık ısıtma problemi de bundan olabiliyor. Kısıtlı akış. Çift taraflı klimanın klapesi de yapar mı emin değilim. İsterseniz bir de yolcu tarafını kontrol edin. Klima modunda çift taraflı iklimlendirme sistemlerinde 2 bölge arası fark olabiliyor. Dolaşım mantığı aynı ise kaloriferde de aynısını yapabilir. 

Peteklerin Altı Neden Isınmaz? - Tesisat Doktoru

Şöyle aktarayım , dual klimayı çift yönlüyü kapatiyorum , 30 dereceye alıyorum tüm havalandırma ızgaralarında sıcaklık eşit. Elimi yaklaştırınca ufak bir sıcaklık var uzaklaştırınca buz gibi. yani içeriyi ısıtacak yeterlilikte değil

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Devirdaim değişmiş. dolayısı ile su boşaltılmış ve yeniden doldurulmuş.. 

Muhtemelen hava yapmıştır. 

Diğerr bir ihtimal kalorifer peteği tıkalıdır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel YILDIZ

Az önce yoldan geldim boruları kontrol ettim görselde kırmızı işaretli olan baya sıcak yeşil işaretli olan ise az sıcak 

bu neyin işareti hangisi giriş hangisi cıkış oluyor 

IMG_20241017_103306.jpg

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bu girişin olduğunu ama içerisinin tıkalı yada elektrikli vananın kapalı olduğunu gösterir. bu nedenle dönüş soğuk kalır. evdeki radyatörler gibi aynı. içeride bir sorun var.

Yorum bağlantısı
Yücel YILDIZ

Doğan abi ufak bir ısıtma var petek tıkalı cepte, elektrikli vananın kontrolü nasıl yapılır o konuda hiçbir fikre sahip değilim. Bu arada dijital klimaya youtube'da bir vide izleyerek kalibrasyon yaptım, kendi kendine adaptasyon yaptı sistem seslerden de anlaşılıyordu fakat  değişen bşy olmadı

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Yücel YILDIZ yazdı:

Doğan abi ufak bir ısıtma var petek tıkalı cepte, elektrikli vananın kontrolü nasıl yapılır o konuda hiçbir fikre sahip değilim. Bu arada dijital klimaya youtube'da bir vide izleyerek kalibrasyon yaptım, kendi kendine adaptasyon yaptı sistem seslerden de anlaşılıyordu fakat  değişen bşy olmadı

bence petek tıkanmış. önce basit olanı yapmalı. basit derken tamiri vakit alan birşey dünya para isteyecekler.

Yorum bağlantısı
Yücel YILDIZ
Doğan Arşiray yazdı:

bence petek tıkanmış. önce basit olanı yapmalı. basit derken tamiri vakit alan birşey dünya para isteyecekler.

Sistemdeki suyu tamamen boşaltıp o iki hortumu sökmek, sonrasında bir bahçe hortumu ile içeriye deterjanlı su göndererek devirdaim yaptımak çözüm olur mu ? porçöz ile çözen de gördüm. fakat zararı olur mu bilmıyorum

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Yücel YILDIZ yazdı:

Sistemdeki suyu tamamen boşaltıp o iki hortumu sökmek, sonrasında bir bahçe hortumu ile içeriye deterjanlı su göndererek devirdaim yaptımak çözüm olur mu ? porçöz ile çözen de gördüm. fakat zararı olur mu bilmıyorum

bu konuda tek başınasın ben bilmiyorum cevabı. ama denemekten zarar gelmez. hatta tüm sisteme koyabilirsin belki. nasılsa yeni soğutma sıvısı dolduracaksın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yücel YILDIZ yazdı:

Konu tam servet Aydın'lık olmaya doğru gidiyor :) 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Doğan Arşiray yazdı:

bu konuda tek başınasın ben bilmiyorum cevabı. ama denemekten zarar gelmez. hatta tüm sisteme koyabilirsin belki. nasılsa yeni soğutma sıvısı dolduracaksın.

O zaman ahtapot hortumunu falan çatlatıyor. 

Yücel YILDIZ yazdı:

Olur, sanayide makinanın yaptığı şey içeriye basınçlı su vermek. İlaçlı su da diyorlar ama ben inanmıyorum onun içine ilaç koyduklarına adam dayıyor tazyiği içeride ne varsa kusuyor petek. Sen de öyle yapabilirsin, hatta porçöz kullanacaksan o kadar basınca da gerek yok. İçeri biraz dök sonra hortumu bas, su temiz gelinceye kadar tekrarla. Çok sert vurmadan böyle pıt pıt yokla ki pastan tıkalıysa yapıştığı yerden düşsün. Problem petekte. Velhasıl kimyasalı peteğe uygularsan sonra iyice durularsan zararı yok, sistemin tamamına uygularsan o zaman borularına zarar verirsin. 

Ardından kırmızı ise kırmızı, mavi ise mavi kaliteli ve derecesi ayarlı bi Anti-Freeze kullanmayı unutma. Geçmiş olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mertol Kip

Porçöz falan koymayın sisteme, neye nasıl etkisi olacağını bilemezsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mertol Kip yazdı:

Porçöz falan koymayın sisteme, neye nasıl etkisi olacağını bilemezsiniz.

bulaşık makinesi tableti olmaz mı?

Mehmet Ozyurek yazdı:

Devirdaim değişmiş. dolayısı ile su boşaltılmış ve yeniden doldurulmuş.. 

Muhtemelen hava yapmıştır. 

Diğerr bir ihtimal kalorifer peteği tıkalıdır. 

beyin?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

vag grubun kroniği diyebilirim petek tıkalı maalesef

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mertol Kip
Çağlar Bayur yazdı:

bulaşık makinesi tableti olmaz mı?

Sen istediğini koyabilirsin. 

Yorum bağlantısı
Yücel YILDIZ
Çağrı Alaf yazdı:

O zaman ahtapot hortumunu falan çatlatıyor. 

Olur, sanayide makinanın yaptığı şey içeriye basınçlı su vermek. İlaçlı su da diyorlar ama ben inanmıyorum onun içine ilaç koyduklarına adam dayıyor tazyiği içeride ne varsa kusuyor petek. Sen de öyle yapabilirsin, hatta porçöz kullanacaksan o kadar basınca da gerek yok. İçeri biraz dök sonra hortumu bas, su temiz gelinceye kadar tekrarla. Çok sert vurmadan böyle pıt pıt yokla ki pastan tıkalıysa yapıştığı yerden düşsün. Problem petekte. Velhasıl kimyasalı peteğe uygularsan sonra iyice durularsan zararı yok, sistemin tamamına uygularsan o zaman borularına zarar verirsin. 

Ardından kırmızı ise kırmızı, mavi ise mavi kaliteli ve derecesi ayarlı bi Anti-Freeze kullanmayı unutma. Geçmiş olsun. 

deyatlı bilgi için teşekkür ederim . işlemleri bu şekilde yapıp sonucu bildireceğim.

Selçuk Bakış yazdı:

birkaç şikayet gördüm internette, haklısınız. su ile temizlik işe yaramaz ise peteği değiştirme yoluna giderim. Sökmesi zor değil. 

kale marka fiyatı da aşağıdaki gibi.   
image.png.2cdc131853b8f1002c1ef2df41acb886.png

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selçuk Bakış yazdı:

kronik olmayan nesi var bu arabaların??

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

beyin?

Tabi vw bu.. su değişince yeniden kodlama isteyebilir :) 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Konu tam servet Aydın'lık olmaya doğru gidiyor :) 

Porçöz bildirimi gelmedi galiba @Servet Aydın

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Üç tane bulaşık tableti at dış izolasyonu kendinden eriyen tip olsun. Poşetli açılıp atılan olmasın. Yarım saatten fazla çalıştır. Aracı. Arada 2-3bin dd sabit çevrim yap ki basınç artsın. %90 temizleyecek. Sonra genleşme kabına su hortumunu bağla. Genleşme kabına geri dönüş olan üstten gelen ince hortumu boşa sal. Motorun su hattı yine araç çalışır halde iken güzelce durulansın. Pisliğin artık gelmediğini görünce antifreze ilave edersin. 

Şayet kalorifer tıkalı ise parçacıklar oluşacak temizliği yaparken. Kapsül onları da zayıflatıyor ve devirdaim un gibi yapıyor ancak, sende ilave elektrikli pompa var. Araç stop halinde iken de soğutmayı düşüren. Onun palleri ufak. Zayıf ihtimal de olsa orayı tıkayabilir. Bu zamana kadar bizde hiç sorun olmadı. 

Tüm bunların dışında kalorifer su girişini çıkarıp içeri tazyikli hava da basılabilir. 

Emin Önal yazdı:

Porçöz bildirimi gelmedi galiba @Servet Aydın

Asperox deniycem de motor gelmiyor bu sıralar. Onunda etkili temizliği

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...