İçeriğe Yönlendir

2000 Devirde Vuruntu Mondeo 2.0 TDCI

Fatih Karaa

Recommended Posts

Fatih Karaa

Merhaba arkadaşlar aracım uzun zamandır 2bin devir ve çevresinde vuruntu yapıyor bazı zamanlar sanki stop edecek gibi oluyor, devir yükseltiyorum yada düşürüyorum kesintisiz sürüş oluyor. Önce yakıt filtresi değişti sonra dpf rejenerasyonu yapıldı (rejenerasyon yapılırkende N viteste yine arada bir vuruntu yaptı) enjektörler kontrol edildi cihaza bağlanıp 2sinin değerleri 1in hafif üstünde çıktı ama bu kadar sapmada böyle vuruntu olmaz otomatik şanzumancıya git dedi test sürüşü yaptı türbinin arızalı min  50 bin masraf var dedi. Şimdi asıl sorum bu masrafa girmeye değer mi yoksa aracın şanzuman yağı 70 bin önce değişmiş önce onu mu değiştirtsem sadece. Bu seferde yağ değişince vuruntun artar dediler. Kusura bakmayın biraz uzun oldu kafam çok karışık ne yapmalıyım sizce :unknw:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tork konverter vuruntu yapmaz. En fazla düşük basınç yapar ki yağla alakası yok bu işin. Titreşim veya vuruntu çoğu kez motor takozlarından ve veya enjektör basıncı, zamanlama hatasından ( sente hatası ) yapar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Servet abinin dediği gibi atık senteli Mondeo'da başımıza gelmişti. Yakınlarda trigeri değiştiğinden saptaması kolay olmuştu. Yoksa da ateşleme hatasıdır. 

Yorum bağlantısı
Fatih Karaa

Triger 30 bin km önce değişti ama bu arıza sonra 8-10 bin arasında var.  2 tane pompacıya gittim ikiside aynısını dedi enjektörler için değerlerde bu kadar sapmaya böyle sarsıntı yapmaz diye şanzıman alt takozu yeni değiştirdim motor kulaklarına baktırayım haftaiçi o zaman birde. 

Servet Aydın yazdı:

Tork konverter vuruntu yapmaz. En fazla düşük basınç yapar ki yağla alakası yok bu işin. Titreşim veya vuruntu çoğu kez motor takozlarından ve veya enjektör basıncı, zamanlama hatasından ( sente hatası ) yapar. 

Peki 70bin km önce değişmiş şanzıman yağı değişmenin zamanı gelmişmidir. 

Yorum bağlantısı
Fatih Karaa
Servet Aydın yazdı:

Hayır. 70.k değilde 120.k ideal periyod

Teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Kafa sallıyormu araba bazen. İleri geri gibi.

Yorum bağlantısı
Fatih Karaa
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Kafa sallıyormu araba bazen. İleri geri gibi.

Hayır sadece sarsıntı şeklinde oluyor kulakları elle kontrol ettim hepsi sağlam gibiydi

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Fatih Karaa yazdı:

Hayır sadece sarsıntı şeklinde oluyor kulakları elle kontrol ettim hepsi sağlam gibiydi

Mazot pompasinin ustunde bir regulator var onu sokup temizleyin.

Yorum bağlantısı
Fatih Karaa

Mazot pompasinin ustunde bir regulator var onu sokup temizleyin.

Tamamdır bir deneyeyim. Birde bu sabah arkadaşta obd cihazı var onu bağladım P003 arızası gözüktü baktım turbo selenoid valfinden dolayı verirmiş arızayı şikayetimi buda yapabilir mi peki? 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Fatih Karaa yazdı:

Tamamdır bir deneyeyim. Birde bu sabah arkadaşta obd cihazı var onu bağladım P003 arızası gözüktü baktım turbo selenoid valfinden dolayı verirmiş arızayı şikayetimi buda yapabilir mi peki? 

O devirlerde egr de devreye girdiği için yapabilir tabi. 

Yorum bağlantısı
Ali Gülmez

valla enjektörleri sökmeden cihaza takmadan o yorumlar nasıl yapıldı anlamış değilim

Yorum bağlantısı
Fatih Karaa

O devirlerde egr de devreye girdiği için yapabilir tabi. 

Egr iptal hem beyinden hemde körlendi 

Ali Gülmez yazdı:

valla enjektörleri sökmeden cihaza takmadan o yorumlar nasıl yapıldı anlamış değilim

Hocam çalışır vaziyette enjektör basınçlarına bakıp 1 ve 2  0.95-0.99 aralığındaydı 3 ve 4 1.10 felan oluyordu ikisi dediler

Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
(düzenlendi)
Fatih Karaa yazdı:

Egr iptal hem beyinden hemde körlendi 

Hocam çalışır vaziyette enjektör basınçlarına bakıp 1 ve 2  0.95-0.99 aralığındaydı 3 ve 4 1.10 felan oluyordu ikisi dediler

hocam zaten 3 ve 4 referans dışı

Benimde dizel aracımda 1800 2000 devir arasında tekleme vuruntu vardı

Çalışır halde obd den cihaza bağlantı 0,95-0,99 dışında olduğu görülünce motordan söküp enjektörleri kendi test cihazlarını koyup test ettiler

Orada enjektörlerin düzensiz ve az yakıt gönderdiği ortaya çıktı

1 tanesi komple değişti 3 tanesinin memeleri temizlenip cihaz üzerinde ayar yapılıp sonra araca takıldı ve sorunum düzeldi

tarihinde Ali Gülmez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Karaa
Ali Gülmez yazdı:

hocam zaten 3 ve 4 referans dışı

Benimde dizel aracımda 1800 2000 devir arasında tekleme vuruntu vardı

Çalışır halde obd den cihaza bağlantı 0,95-0,99 dışında olduğu görülünce motordan söküp enjektörleri kendi test cihazlarını koyup test ettiler

Orada enjektörlerin düzensiz ve az yakıt gönderdiği ortaya çıktı

1 tanesi komple değişti 3 tanesinin memeleri temizlenip cihaz üzerinde ayar yapılıp sonra araca takıldı ve sorunum düzeldi

2 pompacıya gittim dedim hatta söküp bakalım diye ikiside sökmeden bakıp gerek yok dedi 

Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
Fatih Karaa yazdı:

2 pompacıya gittim dedim hatta söküp bakalım diye ikiside sökmeden bakıp gerek yok dedi 

yoğun olup uğraşmak istememişlerdir başkada yorum yapmayacağım

Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz
Ali Gülmez yazdı:

yoğun olup uğraşmak istememişlerdir başkada yorum yapmayacağım

Söküp verirsem bakıyorlar artık 😀 sökmeye bile uğraşmıyorlar 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...