İçeriğe Yönlendir

Kredi Kartlarına 750 Lira Savunma Sanayii Payı

Ali Darbaz

Recommended Posts

Müşteba Güneş

C.Başkanı, Bakanlar, Milletvekilleri (emeklileri de dahil), patronlar, holdingler, müteahhitler ve dahi kalbur üstü gelir sahipleri de birer aylık gelirlerini savunma sanayine bağışlamışlar desem gülen mi çok olur, söven mi ? Günün sorusu....

l    er

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

100.000 üstü limitli kart sayısı 62 milyon diyorlar ama bana çok geldi. 

20241011_232657.jpg

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir
Müşteba Güneş yazdı:

C.Başkanı, Bakanlar, Milletvekilleri (emeklileri de dahil), patronlar, holdingler, müteahhitler ve dahi kalbur üstü gelir sahipleri de birer aylık gelirlerini savunma sanayine bağışlamışlar desem gülen mi çok olur, söven mi ? Günün sorusu....

l    er

Bağış kımını geçtim, o saydıklarınız 1 yıl sadece normal vergilerini versin, devletin parasını lüzümsuz harcamasın, Devletin hala ihtiyacı kalırsa benim 1 yıllık bütün gelirim Devletime helali hoşdur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Berke Kaya

İyiki alıntı yapmayın dedim, siz daha bunu anlamamışsınız benim yazdıklarımı anlamanızı beklemiyorum artık, zaten size laf anlatmaya çalışan bende hata, bu forumda ali darbazın açtığı savunma sanayisi hakkındaki paylaşımları sabote edip konunun kapanmasını sağlayanların hepsi bu konuya cevap yazmış, sizi zaten o konudan tanıyorduk :)  Maçı aldık zor olsada, güzel bir geceydi...By by...

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Berke Kaya yazdı:

İyiki alıntı yapmayın dedim, siz daha bunu anlamamışsınız benim yazdıklarımı anlamanızı beklemiyorum artık, zaten size laf anlatmaya çalışan bende hata, bu forumda ali darbazın açtığı savunma sanayisi hakkındaki paylaşımları sabote edip konunun kapanmasını sağlayanların hepsi bu konuya cevap yazmış, sizi zaten o konudan tanıyorduk :)  Maçı aldık zor olsada, güzel bir geceydi...By by...

Dalgaların çıkardığı köpüğü anlamak ne haddimize....

Bilemedik karşınıza birini diker onla paslaştırırdik hazır metinler üzerinden 

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mahmut Yıldız yazdı:

bddk raporu bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İlkay Başaran yazdı:

Yerçekimsiz ortamın insan bedenindeki etkilerini araştırmış. 1960 dan beri gidiyor adamlar akıllarına gelmemiş demekki. Gülme geldi yine :crazy:

6 sı da yüzün üstündeyse bi nakit avans iyi gider...

Bir de top fırlattı galiba. 

Hamit inan yazdı:

Bir çoğumuz değil. Vatanseverler orada can verdi kaytaranlarin nesli daha çok çoğaldı 

Çok güzel tespit. Muhtenelen bizim nesil o savaşlarda bozuldu. 

Mahmut Yıldız yazdı:

20241011_232657.jpg

Doğrudur. 
Allahtan limitle orantılı almadılar. 😅

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Servet Aydın yazdı:

Pis saat lobisi işte

Gısgançlar 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Verginin adını bulmuşlar 

KKLV

Kredi kartı limit vergisi 

Levent Kırca Atatürk gibi adammış ya 

20 yıl önceden bu günleri görmüş. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Az bile demişmiydim ?

Demişim.

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Servet Aydın yazdı:

Pis saat lobisi işte

Abi lobi değil hobimiz vardı almasınlar diye vergi koydurmussun. Teessüf ederim.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Türkiye Cumhuriyeti devletine yakışmıyor. Düşünce de yanlış tahsil etme biçimi de yanlış. Çıksınlar durumlar iyi değil para lazım verebilirseniz verin desinler, herkes koşarak gider ödemeye.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Levent Kırca Atatürk gibi adammış ya 

20 yıl önceden bu günleri görmüş. 

Hayır, hep vardı vergiler farklı isimler ile. Kahramanlar değişir vergiler aynı kalır. Yok öyle değildi galiba

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhittin Kaplan yazdı:

Az bile demişmiydim ?

Demişim.

Hewp senin yüzünden. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl

2023 de şahlanıyorduk çakıldık,

2024 emekli yılıydı emekliler aç 2025 de dahada aç,

kadınlar çocuklar yolda rahatça yürüyemez halde,

barınaklardaki hayvanları bakacak güçleri yok yasa çıkacıp öldürmeye başladılar,

herhalde çok muhtaçlarki köfteciye çökmeye çalışılıyor o ayrı bi komedi,

son gelinen noktada dün akşamki haberleri dinlerken şaşkınlık içindeydim yok artık dedim kendi kendime ona buna vergi zaten dünyanın vergisini alıyon hayırdır,

yani bakkal dükkanı işletemeyecek adamlar ülke yönetiyor.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Hükümet böyle şeylerle neden uğraşıyor. Trafik sigortasını %20 arttırsa her şey hallolur. Kimsenin haberi bile olmaz. Soranada maliyetler yüksek der geçer. Şimdi sen bu şekilde vergi alacam dersen o iş azıcık budaklı dallara kayar. Sessiz sakin hissettirmeden yaparsan kimsenin dikkatini çekmessin. Ayrıca ek olarak zorunlu trafik denetim sigortası çıkar. Yapmayan aracı trafikten bir yıl men et. Trafikten men araç ile trafiğe çıkanın aracınıda hurdaya ayır. Bak nasıl işler halloluyor :D 

Ciddi olacak olursam, bu işin olur tarafı yok. Bunu oldurup koyacak torbada yok. Sıranın bize gelmesini beklemektense direk çökelim işgalcilere.

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Allah'tan çifte vatandaşlığım var. En fazla 1 haftamı alır pılımı pırtımı toplamam. 

Bu saatten sonra hiç bir şey umrumda değil. 

Altta kalanın canı çıksın.... 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Az önce Dask ödedim 1226 tl sigorta bedeli 601 bin tl.2006 da ilk evim olduğundan beri öderim.

Ne kadar anlatırsan anlat en fazla söyleyebileceğin şey karşındakinin anlayabileceği yada anlamak istediği kadardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yiğit Özdemir

T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın Vatandaşın Bütçe Rehberi başlıklı 2024 tarihli pdf formatındaki belgede SSDF için 2024 yılı için ayrılan kaynağın 162,5 milyar TL olduğu belirtilmiş. Euronews'de geçen haberde de "...İsminin saklı tutulması kaydıyla Euronews Türkçe'ye konuşan AK Partili kaynaklar, bu yeni adımla birlikte SSDF'ye 70-80 milyar liralık ek gelir sağlanacağını, teklifin önümüzdeki hafta Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesini beklediklerini söylüyor..." belirtiliyor. SSDF bütçesinde ciddi bir artış sağlayacak bir meblağ ancak 2024 yılı bütçesi 13 trilyon lira olan devletimiz için de 70-80 milyar lira normalde vatandaşı ürküttüğüne değmeyecek parayı basıp borçlanıp çok rahat halledebilecekleri bir meblağ aslında. Demek ki para basma konusunda da kemerler sıkılacak.

Enflasyonu ve enflasyonla mücadelenin yüklerini omuzlarında hisseden vatandaş. Bu süreçte terk edilmiş ve bak başının çaresine denmiş gibi hissediyor. O yüzden kendi mücadelesini tek başına veren vatandaşın değil 750 TL'si 1 TL'si bile kıymetli onun için. Bu süreçte ciddi bir güven kaybı ve tepki var Hükümete ve CB'ye. Günümüzün parlatılan ve nadir iyi haberlerin geldiği yer de olan Savunma Sanayi firmaları için böyle bir kaynak işine vatandaştan tepki gelmeyeceğini düşünmüşlerse biraz yanılmışlar. Ekonomik buhrandan ve giderek asayişi bozulan ülkenin durumundan bunalmış bir halk var. Vatandaş daha fazla kendisinden fedakarlık beklensin istemiyor. Vergi ve Devlete yapacakları ödemeleri affedilen, ertelenen büyük firmaların ve muhterem devlet büyüklerimizin de devlet bütçesine pozitif yönde katkısı olacak şekilde bazı şeylerden fedakarlık yaptığını görmek istiyor.

2017 yılında Varlık Fonu sürecinde 05 Şubat 2017 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 29970 (Mükerrer) yayımlanan kararname ile;

Türkiye Varlık Fonuna aktarılan kaynaklar

MADDE 1- (1) Savunma Sanayii Destekleme Fonuna ait veya bu Fonun tasarrufunda bulunan 3 milyar Türk Lirası tutarındaki kaynağın, en geç aktarım tarihini izleyen 3 ay içerisinde geri ödenmek kaydıyla Türkiye Varlık Fonuna aktarılması kararlaştırılmıştır.

O zaman SSDF'de biriken para 3 ay içerisinde iade edilmek kaydıyla varlık fonuna aktarılmasına karar verilmişti. Herhalde 3 ay sonra geri ödenmiştir. Hani insanlar temiz duygularla Milli güvenlik ve gelişmekte olan Savunma Sanayi için helali hoş olsun deseler bile değişen ihtiyaç sebebiyle alınan her kuruşun SSDF'nin fonladığı AR-GE ya da başka işlere gideceğinin %100 garantisi yok. 

Ülkenin gelişmesine birşeylerin değişmesine katkısı olacaksa herkes bunu gönülden destekler ama insanlarımız o güven duygusunu birşeylerin iyiye gideceğine olan inancını kaybetti maalesef. Bu düzenlemeye gelen tepkileri bu şekilde yorumlamak gerek.

• Beğen 4
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yiğit Özdemir yazdı:

O zaman SSDF'de biriken para 3 ay içerisinde iade edilmek kaydıyla varlık fonuna aktarılmasına karar verilmişti. Herhalde 3 ay sonra geri ödenmiştir.

denetime ve sorguya kapalı bir yerdir, bilemeyiz

Yiğit Özdemir yazdı:

70-80 milyar liralık ek gelir

80+ olacağı hesaplanabilir , kasa rahatlar , iyidir

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Fatih Sarıkaya yazdı:

Trafik sigortasını %20 arttırsa her şey hallolur.

Mantıklı.. şuraya bir fon daha eklenebilir.. Biz yer açarız :)

fon.png.ed930b0e7c53050f3548b0ee605f5fd3.png

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

eklenebilir..

sigorta kurultayı yapılmış antalya da, ,davet olsa gelirdik biz de

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Olan paranın vergisini affedip almıyorlar. Milletin olmayan parasının hatta borcunun vergisini almaya başladılar. Yazıklar olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   1 kullanıcı

• Mahmut Yıldız
  • Yeni Oluştur...