İçeriğe Yönlendir

Bu Gün Gözümün Önünde Bir Kadın Katledildi.

Metin Mankal

Recommended Posts

Recep Yavuz

Allah rahmet eylesin. Gerçekten ben de son günlerde toparlayamıyorum kendimi. Toplum olarak giderek kötüleşen bir döneme girdik gibi görünüyor. Ben de ikiz kız babasıyım ve daha 8 yaşındaki çocuklarıma baktıkça aklıma hep bu yaşananlarla kafama kazınan hikayeler geliyor... Kendimi ve sevdiklerimi şöyle bi 20 yıl izole bir alana götürebilme şansım olsa diyorum içimden... Sonra yine dönüyoruz bu anlamsız yaşantımıza. Adeta günü kurtarmak için yaşıyoruz. Ben ülkemizin en büyük sanayi şehri olan bir bölgesinde öğretmenim. Özellikle lise 11 ve son sınıflara giriyorum çoğunlukla. Bu seneye kadar çocuklardaki değişikler hiç bu kadar belirgin olmamıştı. Anlık sinirleniyorlar, birbirlerine zorbalıyorlar, sonunu düşünmeden bir çok hareketi artık daha umarsız bir şekilde yapabiliyorlar. Ve en önemlisi anlatırken, konuşurken "yüzlerindeki, gözlerindeki umutsuzluk" derinden hissediliyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Murat Sahın yazdı:

Bizdee kuzu pirzola yiyoruz mangalda, eylemin temeli aynı değil mi? Kuzunun suçu ne?

Hintlilerde ineği yemiyor, kutsal diyorlar. Olayın hangi hayvan olduğu ile alakası yok. Yenilebilir ve yenilemez hayvan olması ile alakası var. Kedi Avrupa'da yenemiyor, adamlar sokak ortası mangal yapıyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Murat Sahın yazdı:

Yorum yapmayayım, sen kendin oku abi; https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Nisâ-suresi/527/34-ayet-tefsiri

Vakti ile farklı kaynaklardan araştırmıştım. Aynı sonuca ulaşıyor. Başka şeyler de var ancak gerek yok. 

Öğretmenim ülkede toplum mühendisliği bilinçli olarak yanlış yapılıyor. Mesleği bırakma sebebimdir. Not olarak kenarda dursun. 

Dövün evet nasıl peki? İşaret parmağı ve orta parmakla çok hafif bir dokunuş. Ar damarı olan için kadın erkek fark etmez büyük aşağılama. Derine gir bak avrupada düelloya davet eldivenle tokat. Kaynağı Yüce kitabımdan çıkma

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Evrak varmış. Cumhuriyet kurulduktan sonra yapılan ilk sayımda okur yazarlık istatistiği toplanmış.

Harf inkılabından önce okuma yazma oranı 8.6, 7 yaş altı elendiğinde 10'u ancak bulabilmiş.

https://www.dogrulukpayi.com/dogruluk-kontrolu/osmanli-da-okuma-yazma-oraninin-66-oldugunu-gosteren-tablo-dogru-mu

Rakamlar Osmanlı dönemine değil, harf inkilabı sonrası cumhuriyet dönemine ait. Yukarıdaki şahıs 300-400 sene öncesini referans alarak tüm Osmanlı’yı genelleyerek yorum yapıyordu. Bu rakamlar yıkılışın sonuna denk gelen Cumhuriyet dönemi aralığından. Eski dönemlere ait evrak yok. Keşke olsa. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağrı Alaf yazdı:

Rakamlar Osmanlı dönemine değil, harf inkilabı sonrası cumhuriyet dönemine ait. Yukarıdaki şahıs 300-400 sene öncesini referans alarak tüm Osmanlı’yı genelleyerek yorum yapıyordu. Bu rakamlar yıkılışın sonuna denk gelen Cumhuriyet dönemi aralığından. Eski dönemlere ait evrak yok. Keşke olsa. 

Ben Türkiye'deki "bi gecede cahil kaldık" algısından bahsediyormuş gibi anladım. Yani harf inkılabı ile cahil kaldığını düşünen kesime atıf yapılmış gibi düşündüm. O sebeple paylaşmıştım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İsa Acar

Aslında, herkes aynı şeylerden muzdarip.

Yaşananlardan o kadar kötü etkilenmiş ve gerilmişiz ki, birbirimizi kırmaktan öteye gitmemişiz. 

Ben de kız babasıyım ve korkuyorum, sonumuz hayr olsun...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

"Bir kadının adliyenin önünde o saatte, tek başına ne işi varmış" !!!...

• Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Sani Gerşon yazdı:

Hintlilerde ineği yemiyor, kutsal diyorlar. Olayın hangi hayvan olduğu ile alakası yok. Yenilebilir ve yenilemez hayvan olması ile alakası var. Kedi Avrupa'da yenemiyor, adamlar sokak ortası mangal yapıyor.

Giden kendi kültürünü götürüyor gittiği yere... Çünkü gruplar halinde oluyor gitmeler. 3-5 30-40 kişi giderse adaptasyon mümkün olabilir anca, ama çoğu yerde kendi mahallelerini kuruyorlar felan. Zor işler.

Servet Aydın yazdı:

Dövün evet nasıl peki? İşaret parmağı ve orta parmakla çok hafif bir dokunuş. Ar damarı olan için kadın erkek fark etmez büyük aşağılama. Derine gir bak avrupada düelloya davet eldivenle tokat. Kaynağı Yüce kitabımdan çıkma

Abi o sana göre öyle, ötekine göre sabah akşam sopayla dövmek. Avrupa örnek değil, düne kadara sokağa pisliyorlardı. Kötü örnek kötüdür. Ancak teee 1000 yıl önce, hatta 2000 yıl önce obalarda yaşadığımız dönemde saygın olan, bey yerinde olmayınca bey namına toya giren kadından geldiğimiz nokta ortada. Ben şunu bilirim abi, iyi olan iyidir. Ali Sürmelinin mezar taşında gördüğü yazı; "İyilik iyidir". Ne kadar iyiyiz toplum olarak? 

Kadının hiç mi suçu yok? olan var olmayan var. 75 yaşında Halime nine kocası ölünce şükür etmişti dayaktan kurtuldum diye. 

Konuya cevaben;

Özetle bir kaç maddeyi iyi analiz etmek gerekir. 

-Toplum mühendisliği

-Sosyal adaptasyon

-Sosyal çürüme

-Eğitim sistemi

-Adalet sistemi

Bunlar kokuşmuşsa kadın erkek yaşlı genç fark etmiyor. Geçen sene bu vakitler hastanede bana koyulan teşhis sonrası ölümü kabullendiğim noktada aklıma sadece kızımın bensiz ne yapacağı, nasıl güvende olacağı geldi. İnsan bunu düşünmek zorunda kalıyorsa bir şeyler kötü gidiyor demektir. Kızımı müthiş bir sevgi ile büyütüyorum. Ben yedirir ben yıkar ben giydiririm. Hasta ise başında ben beklerim. Yorgunsa benim kollarımda uyur. Ömrüm yettikçe de bundan ödün vermeyeceğim ki yarın büyüdüğünde yanımda dursun, yanında durmama müsaade etsin. Oğlumu da çok büyük bir saygı ile yetiştirmeye çalışıyorum. Kimseye kötü söz söyleme, vurma, bağırma vesaire. Bunun inancı dini milliyeti olmaz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Murat Sahın yazdı:

Bunlar kokuşmuşsa kadın erkek yaşlı genç fark etmiyor. Geçen sene bu vakitler hastanede bana koyulan teşhis sonrası ölümü kabullendiğim noktada aklıma sadece kızımın bensiz ne yapacağı, nasıl güvende olacağı geldi. İnsan bunu düşünmek zorunda kalıyorsa bir şeyler kötü gidiyor demektir. Kızımı müthiş bir sevgi ile büyütüyorum. Ben yedirir ben yıkar ben giydiririm. Hasta ise başında ben beklerim. Yorgunsa benim kollarımda uyur. Ömrüm yettikçe de bundan ödün vermeyeceğim ki yarın büyüdüğünde yanımda dursun, yanında durmama müsaade etsin. Oğlumu da çok büyük bir saygı ile yetiştirmeye çalışıyorum. Kimseye kötü söz söyleme, vurma, bağırma vesaire. Bunun inancı dini milliyeti olmaz. 

Abi geçmiş olsun, hiç haberimiz olmadı umarım iyisindir. Öte yandan çocuklarına karşı olan ince tutumundan dolayı da tebrik ediyorum. Yarın bir gün ergenliğe girince cıvıtacaklar. O aşamada çocukken gördükleri ilgi ve yerine göre gördükleri dozunda negatif tepki raydan çıkmalarını engelliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Kızımı müthiş bir sevgi ile büyütüyorum. Ben yedirir ben yıkar ben giydiririm. Hasta ise başında ben beklerim. Yorgunsa benim kollarımda uyur

İşte kablo bu felsefe ile kopuyor. Mesele kızınıza nasıl baktığınız değil eşinizede nasıl baktığınız.  Aynı intizam yengem içinde var ise harikasınız.

Zamanında birisi kinaye ile bana ;

" Babam beni prensesim diye severdi" dedi

Aldığı cevap

Anneni ne diye severdi? ( Benim yanımda bile kadına küfür edebiliyordu ) . En azından ben sana kufretmiyorum oldu.

Malesef herkes prenses herkes kral ve tüm dünya onları mutlu etmek zorunda. Sonrası malum.... Vuran vurana...

Murat Sahın yazdı:

. Kimseye kötü söz söyleme, vurma, bağırma vesaire

Oğlum 14 yaşına geldi 3 yaşından beri benzer 4 maddeyi açıklıyorum 

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun
Sani Gerşon yazdı:

bu ülkede çocuk, kadın ve hayvan olmak çok zor...

'Hayvan olmak neden zor?' diye bir soru sorsam garip olur mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhammed Lokman Tosun yazdı:

diye bir soru sorsam

yasal olarak mal olarak değerlendirildiği için olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun
(düzenlendi)
Murat Öngür yazdı:

osmanlı bir hanedanlık dı yani aile devleti idi , asla kendi halkına zenginlik ilim irfan vermedi çağdaşlık vermedi , okur yazarlık % 2 idi . Türkler ya çiftçi idi ya asker, zengin türk çok azdı , askere gider askerden gelincede zengin varlıklı gayri müslim rum ermeni lerin yanında işçi olarak çalışırlardı.  Dünyadaki hiç bir ülke tarihinde bu çapda kendi halkını aşağı çeken yönetim olmamıştır. Tabi fransa italya macaristan gibi ülkelerde zamanında hanedanlık ile yönetildi ama hepsi fetih edilmelerine gerek kalmadı düzelttiler yönetim tarzlarını.

geçenlerde bir yer de gördüm abdülhamitin en son bugünki adı ile kabinesini gördüm bir tane Türk bulmak çok zor ermeni rum yugoslav. biliyordum ama bu kadarınıda beklemiyordum. 

Ne ise osmanlıdan sonra cumhuriyet ile beraber insanlarımız gelişmeye başladı okur yazar oranı 10 yılda % 90 dan fazla arttı. Hanedanlık değil halkın seçtikleri söz sahibi olmaya başladı.

En önemlisi de başlarında halka insanlara Benim kullarım diyen birisi yoktu artık. Yani sadece Allaha kul olduk çok şükür

Yazdıklarınız bir sürü bilgi içeriyor, çarpıcı bilgiler, kimisi çok acı... Bir şey merak ettim bu bilgilerin yüzde kaçını kitaplardan edindiniz ya da ne kadarını videolardan öğrendiniz? Teyit yapıldı mı yeni kesin bilgi mi? Reels mi yoksa kaynak gerçekten merak ediyorum, dürüst bir cevap alabilir miyim? Bahsettiklerinizle alakalı hangi kitapları okudunuz?

tarihinde Muhammed Lokman Tosun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Ne böyle itlaf olur ne de sokakta hayvan olur. İkisi de yanlış. Adam akıllı itlaf ile bu iş çözülmeli. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağrı Alaf yazdı:

Ne böyle itlaf olur ne de sokakta hayvan olur. İkisi de yanlış. Adam akıllı itlaf ile bu iş çözülmeli. 

Konuyu yine alevlendirmeyeyim de, itlafın adam akıllısı mı olur? Hastalıklı değil, saldırgan değil bu öldürülenler. Zaten barınaktalar, daha ne olmalı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Sani Gerşon yazdı:

Konuyu yine alevlendirmeyeyim de, itlafın adam akıllısı mı olur? Hastalıklı değil, saldırgan değil bu öldürülenler. Zaten barınaktalar, daha ne olmalı?

Sonsuza kadar barınakta hayvan bakmak nerede görülmüş abi? Barınaktaki hayvan belli bir süre sahiplendirilmez ise öldürülür. Bu dünyanın tüm gelişmiş devletlerinde böyle. Benim yaşadığım Avustralya'da da. Herkesin özendiği Alemanya'da da. Devlet hayvan sahiplendirme kampanyalarına destek atar. Hayvanlar sahiplendirilir. Sahiplendirilmeyenler barınağa gönderilir, barınakta belli bir süre bekleyenler zaman aşımına uğrar itlaf edilir. Son yasa aynen böyleydi gene beğenmedi bizimkiler. Sokaktaki hayvan sayısı 5-6 milyon oldu diyenler var. İşin kötüsü barınakların haline bakacak olursak doğru gibi de. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağrı Alaf yazdı:

Sokaktaki hayvan sayısı 5-6 milyon

20 seneden fazladır aynı kişi yönetiyor ülkeyi. 20 senede adam akıllı kısırlaştırma yapılsaydı, bu halde olur muyduk?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Sani Gerşon yazdı:

20 seneden fazladır aynı kişi yönetiyor ülkeyi. 20 senede adam akıllı kısırlaştırma yapılsaydı, bu halde olur muyduk?

Kısırlaştırma yapılmak üzere alınan hayvanlara karşı çıkan da hayvan severlerdi. Şimdi de aynı hayvanseverlerin altında Porsche - Ferrariler var, inanılmaz para çeviren lobilere çevirmişler işi. Canı yanan senin gibi gönlü temizler oluyor abi.

Tepedekileri aklamıyorum politika bu zamana kadar yanlış yapıldı ama artık mevzu patladığı için çözüm yolu 1 tane. Zaten bu konudan da nice ana babanın ciğeri yandı, insanlar öldü oradan patladı yoksa kimse yine ses etmiyordu. 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Hamit inan yazdı:

İşte kablo bu felsefe ile kopuyor. Mesele kızınıza nasıl baktığınız değil eşinizede nasıl baktığınız.  Aynı intizam yengem içinde var ise harikasınız.

Zamanında birisi kinaye ile bana ;

" Babam beni prensesim diye severdi" dedi

Aldığı cevap

Anneni ne diye severdi? ( Benim yanımda bile kadına küfür edebiliyordu ) . En azından ben sana kufretmiyorum oldu.

Malesef herkes prenses herkes kral ve tüm dünya onları mutlu etmek zorunda. Sonrası malum.... Vuran vurana...

Oğlum 14 yaşına geldi 3 yaşından beri benzer 4 maddeyi açıklıyorum 

Benim babam, anneme yukarıdaki gibi kibar davranır, öyle gördük öyle benimsedik...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağrı Alaf yazdı:

https://www.enkocaeli.com/amp/haber/22052412/gebze-belediyesinden-katliam-sonrasi-ilk-aciklama-aciga-aldik-kabul-edilemez

Haberin bir de böylelisi var. HalkTV yalan haberde son 3 aydır ATV’yi geçerek bir başarıya imza attı. Bence çok dikkate almamak gerek. 

Bu açıklama yalan muhtemelen. Yavru ve engelli kediler, sapasağlam köpekler çıktı poşetlerden. HalkTV'den değil, twitter, instagram'dan gözlerimle gördüm.

Ayrıca poşetlerde öldürülmelerinde kullanılan zehir ve enjektörler de bulundu. Söylendiği gibi ölü toplanan göremedim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Konuyla çok ilgilide olmasada bence bağı var, bu gezegen fazla doldu, bizim ülke ise zaten malum... izleyin baya ilginç...

Evren 25 deneyi...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Servet Aydın yazdı:

Savaş dönüşü efendimiz şehre gelmeden ordusunu durduruyor. Herkese temizlenmesini , saçını başını düzeltmesini, eşlerinin karşılarına bu kötü bir şekilde çıkmamalarini emrediyor. 

Empati yaptım. Kafa kol bacak kopacak, en yakınlarım yanımda can verecek, ayakta duracak gücüm kalmayacak yara bere içinde olacağım ama eşim üzülür yada korkar diye kendimi toparlayip hiç birşey olmamış marketten gelmiş gibi karşısına dikilecegim.

İnceligin zirvesi, kadına verilen değerin zirvesi budur.

• Beğen 4
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Şimdi birileri çıkar şu kadar eşi vardı bilmem ne der aslı astarını bilmez o zamanın koşul ve sebeplerini bilmez, sırf din düşmanlığını kusmak için lakırtı yapar. Bende ağzına sıcak havya ile dalarım

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...