İçeriğe Yönlendir

Bu Gün Gözümün Önünde Bir Kadın Katledildi.

Metin Mankal

Recommended Posts

Metin Mankal

Evet bu gün bir kadının ölümünü izledim ne yazık ki... Şunu anladım ki her gün böyle onlarca cinayet işleniyor ve hiç haber olmuyor.

Okulum adliyenin karşısı.. Sigara içmeye çıktım ve karşı kaldırımda bir adamın koşarak uzaklaştığını gördüm. Biraz yukarı çıkınca yerde kanlar içinde yatan bir kadın vardı ve bağıran bir çocuk. Adliyedeki tüm polisler geldi (evet adliyeye yirmi metre).. Yolun o kısmını kapattılar.. Ama on beş dakika boyunca kimse müdahale etmedi.. Ambulans çok geç geldi ve kadın çırpınarak can verdi..

Kocası olacak şerefsizi yakaladılar. Nafaka yüzünden bıçaklamış.. Hem de çocuğunun yanında..

Yani yazacak çok şey var ama kelimeler yetmiyor artık.. Nefes alamıyorum.. Bu tip haberlere maruz kalmayım diye televizyon izlemiyorum .. Bu gün canlısını yaşadım.. Bir kız babasıyım ve içim daralıyor.. Korkuyorum.. Akşamdan beri evin içinde dolanıp duruyorum.. Yürüyüşe çıkmam lazım..

Cezasız kalan ilk suçtan daha cesaretlendirici bir şey yoktur demiş birileri...Bu gün birileri de beşinci suç kaydından sonra cezaevine göndereceğiz demiş.. O da aldığı cezanın üçte birini yatacakmış..

O kadar sahipsiz o kadar çaresiziz ki..

• Beğen 2
  • Şaşkın 2
  • Üzgün 18
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Mankal yazdı:

hiç haber olmuyor.

oluyor hocam , oluyor da, artık haberi yapana göre yorum ve algı yapılıyor... Allah rahmet eylesin diyelim, yıllardır kadın ölüm istatistiği günde 1 veya 1.2 , ne acı rakam la istatisktis, tanıdığı tarafından katledilenler %70 cviarı, bu katlimada başka istatistikler de var, kim vurduya gitme oranı, yıl önce çok ünlü birisinin de isminin karıştığı bir katliam vardı, ne takip ne bir şey unutturuldu gitti.. narin desek kitap yazılır bir isme, hem de bir kaç cilt olabilir... fena fena fena... gelecek nesil şlimdilkine şunu soracak ve bu nesil yerin dibine geçecek: Sen o zamanlar ne yapıyordun....

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Birine tecavüz ederseniz 1-3 yıl, tecavüzle tehdit ederseniz 2-4 yıl, o kişiye yumruk atarsanız 4-6 yıl yatabiliyormuşsunuz.

Maalesef ki bu ülkede çocuk, kadın ve hayvan olmak çok zor...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Gasb vakalarında nasıl cezaları arttırıp kesildi ise,

Tüm cezaları artacak bak nasıl akillaniyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Ne yazıkki bir duruma maruz kalmak için özel bir tanımınızın olmasına dahi gerek yok. 

Yolda yürürken giydiğiniz kıyafetin rengini beğenmeyen biri arkanızdan gelip bıçaklayabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Beyler, sakın ha yapılanları meşru gördüğümü sanmayın ancak; yaşadıklarım, şahit olduklarım öyle ikili sorunlar oldu ki, gerçekten sabır taşı olmak gerekiyor bazen. Kadın’ın yaptıkları sözleri veya eylemleri adamı çileden çıkarıyor. Tüm bunlara rağmen can almak hiçbir şekilde meşru olamaz. Gündeme gelmeyen onlarca da erkek katli var. Lafı sözü edilmiyor. Can almayan ancak bi canı kalacak kadar erkeğin hayatını mahveden kadınlar var. Keşke ölseydim diyen erkek var. Erkektir bişey olmazı yasalar da destekliyor ve dillenmiyor kadına yapılan şiddet kadar.

Bebelerin katli konu dışı. Onun için kural belli de, yapılsa irtica geliyor diye ortalık yıkılır

• Beğen 16
Yorum bağlantısı
Serkan Derya

Şiddet bugüne kadar hiçbir şeyin çözümü olmadı. Olmayacakta. Ama birini öldürmek, zulmetmek kötü insanlık. Her türlü sıfatı hakedebilen insanlar var ama kötü insan olmak ayrı bir meziyet. Başka birini öldüren kimse, bir daha gün yüzü görmemeli. Sosyal hayata dönmemeli. Müebbet kelime anlamı olarak ömür boyu ama bizde müebbet 24 yıl. Böyle olmamalı. Özellikle kadın çocuk katilleri ve pedofililer ayrıca bir cezaya tabi olmalı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Bir memleket neden cezaevine girenleri hafife alır ki? Sorduğun zaman teröristten hallice olanlara hatta teröristten beter yaşayanları bile salıp cezaevinde yer yok diyorlar, sanki bu normalmiş gibi. Kardeşim sizin en büyük övüncünüz beton. Yapın, atın içeri çok da özenmeyin giren itten beter olsun bak gör nasıl düzeliyorlar. Öte yandan kadın cinayetine karşı toplanmaya kısmen karşıyım. Derimizin altında hepimiz aynıyız. Kalbin, beynin, ciğerlerin cinsiyeti yok. Sadece kadınlar ve hayvanlar için değil, erkekler için de, günün sonunda herkes için toplanalım. Cinayetin kendisine, mantalitesine savaş açalım. Aynı kıvranan kişi bir babayiğit de olabilirdi. Bu olayı daha az vahim yapmaz. Erkeklerin kendisine gelmesi için de önemli bu hem. Eskiden ne güzel kamu spotlarımız vardı bizim. Neden bu trafikte-hayatta sakin olma ile ilgili güzel reklamlar çekmiyorlar. Bence onlar işe yarıyor. Bu ülke sonuçta mış gibi yapmayı sever. Reklamdaki başrol biraz havalı olsun, benzemek için bile onu taklit eder. Bu da sorunu kısmen çözer. 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Metin Mankal yazdı:

Bir kız babasıyım ve içim daralıyor.. Korkuyorum

Ben de aynı durumdayım ve çok endişeliyim maalesef gelecek konusunda. 

Ekonomik anlamda mı geleceği konusunda endişe etmeliyim yoksa sosyo-kültürel anlamda mı gelecekten endişe etmeliyim işin içinden çıkamıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Tam bir garabet içindeyiz. Adamı tutukluyorsun, infaz kanunu ile çelişiyor. Üst mahkeme serbest bırakmak zorunda kalıyor. Tutuklamıyorsun daha da rezil durum oluyor. Nerden tutsan elde kalıyor.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bizde infaz yasası diye ucube bir sistem var ki, haberlerde görüyoruz 36.000 sene hapis cezası aldı vs gibi. 36.000 sene ceza verilen kişinin hapiste öleceği beklenir ama  bu ucube sistem yüzünden yatılabilecek maksimum hapis 46-48 sene gibi oluyor. 
cezaların caydırıcı olması gerekiyor, “ne var ki  bıçaklar, 4-5 sene yatar çıkarım” mantığında it kopuk tayfası. Dünyanın en büyük adliyesi bizde, sonra avrupanın en büyük adliyesi gene bizde. İçinde adalet aramayacaksanız tabi.adalet arayan X platformunda sesini duyurmaya çalışıyor ne acıdır ki. 

Bu konu çok su götürür ancak bu hızla yozlaşma devam eder ise halimiz harap.. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bizim mahellenin çöpçüsü geldi yanıma geçen sene, utana sıkıla, arabadaki baro yapıştırmasını  görmüş, avukat bey birşey sorabilir miyim diye.. 

buyur abi dedim, benim oğlan lisede okuyor, arkadaşını bacağından bıçaklamış, şimdi arkadaşının evinde saklanıyor bir konuşsana dedi. Aradım çocuğu, oğlum derdin neydi , kaçmak çözüm mü vs diye konuştum.
“Abi omuz attı bende ders vermek istedim, zaten teslim olacağım da, birşey sorayım sana dedi, tv ‘de krtlar vadisi vs millet birbirini asıyor kesiyor, hiç polis geldiğini görmedim, ben bıçağın ucunu soktum polis peşime düştü” diyor..  Adı üzerinde film o dedim.. Şaşırdı çocuk. Yozlaştırdılar bizi.. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 6
  • Üzgün 5
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Alptuğ Özcan yazdı:

Ben de aynı durumdayım ve çok endişeliyim maalesef gelecek konusunda. 

Ekonomik anlamda mı geleceği konusunda endişe etmeliyim yoksa sosyo-kültürel anlamda mı gelecekten endişe etmeliyim işin içinden çıkamıyorum.

Ben ise çarpı iki, yani iki kız babasıyım ve biri şu an evli. Öpüp koklamaya kıyamadığınız yavrunuz artık başka bir yerde yaşamaya gidiyor, yediğiniz her lokmada aklınıza geliyor. Acaba bir sıkıntısı var mı, aç mı tok mu vb.... varsın bana yobaz desinler işte tamamen bu nedenle bekarken hiç kızım olsun istemezdim.  

Çağrı Alaf yazdı:

Bir memleket neden cezaevine girenleri hafife alır ki? Sorduğun zaman teröristten hallice olanlara hatta teröristten beter yaşayanları bile salıp cezaevinde yer yok diyorlar, sanki bu normalmiş gibi. Kardeşim sizin en büyük övüncünüz beton. Yapın, atın içeri çok da özenmeyin giren itten beter olsun bak gör nasıl düzeliyorlar. Öte yandan kadın cinayetine karşı toplanmaya kısmen karşıyım. Derimizin altında hepimiz aynıyız. Kalbin, beynin, ciğerlerin cinsiyeti yok. Sadece kadınlar ve hayvanlar için değil, erkekler için de, günün sonunda herkes için toplanalım. Cinayetin kendisine, mantalitesine savaş açalım. Aynı kıvranan kişi bir babayiğit de olabilirdi. Bu olayı daha az vahim yapmaz. Erkeklerin kendisine gelmesi için de önemli bu hem. Eskiden ne güzel kamu spotlarımız vardı bizim. Neden bu trafikte-hayatta sakin olma ile ilgili güzel reklamlar çekmiyorlar. Bence onlar işe yarıyor. Bu ülke sonuçta mış gibi yapmayı sever. Reklamdaki başrol biraz havalı olsun, benzemek için bile onu taklit eder. Bu da sorunu kısmen çözer. 

Evet kesinlikle toplum onları ayarında, "hafife almamalı"; ancak bir de taksirle (kasıt olmadan) yapılan trafik kazası, yaralanmalara sebebiyet vermek vb. gibi suçlardan cezaevine girenler ile karıştırılmamalı.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Ben de cinayetlerin kadın yada erkek cinayeti gibi ayrılmasına karşıyım. Sonuçta ölen, istatistiği tutulan bir can ve canın cinsiyeti olmaz. Rakamla ifade ettiğimiz şeyin bir can olduğunu birilerinin kıymetlisi olduğunu ciddi emeklerle büyüdüğünü unutmamak lazım. Her türlü cinayete sonuna kadar karşıyım ve en ağır cezaya müstehak olduğunu düşünüyorum. 

Bununla birlikte Servet abinin de dediği gibi hiç bir şey tek taraflı olmuyor. Kadınlarda 1 tık fazla olmakla birlikte, iş cinayet aşamasına gelene kadar çok ciddi sıkıntılar yaşanmış olabiliyor. 

Bazen öyle şeyler oluyor ki öldürmek bile onların karşılığı olmayabiliyor.

Netice-i kelam  evlilik zor Zanaat. Son 5-6 yıldır aile terapisi eş terapisi vs de yapıyorum öyle vakalar geliyor ki dudağım uçukluyor. Allah herkesi layığıyla ve anlayanıyla buluştursun inşallah. 

Çocuk cinayeti , tecavüz, taciz, hayvanlara işkence vs gibi konular tamamen kavram dışı. Onların affı, yatarı, hafifleticisi vs olmamalı. Hatta hapis vs ile de uslanabileceklerini düşünmüyorum zira bu bilimselliğe ters. Bir adamı karşı cinsle birlikte oldu diye içeri atıp çıkınca artık bu işi bırakır diye beklemek gibi bir şey. Bu bir cinsel dürtü ve bastırılması mümkün değil. Çözüm de bence belli. 

Saygılarımla...

• Beğen 10
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hasan Semerci

bu ülkede herşeye gelen zam cezalarada gelmesi dileğiyle. TCK na zam istiyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Adalet annesinin evinde kaldı maalesef. Karşı komşumun dükkanının camını birisi dinlene dinlene kırdı parçaladı. Karakola 200 metre. Kimse gelmedi. 112 aradım birde fırça yedim. Hepsini şikayet ettim sonra cimerden Avrupa standartlarında müdahale ettik yanıtı geldi. Gülermisin ağlarmısın.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Hasan Semerci yazdı:

bu ülkede herşeye gelen zam cezalarada gelmesi dileğiyle. TCK na zam istiyoruz.

Cezalar avrupa ortalamasının üstünde. Sorun infaz sisteminde. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

@Cem Dilmen abi, kimyasal hadım diye bir konu dolaşıyor, bu halde "Bu bir cinsel dürtü ve bastırılması mümkün değil. " demene bakarak, bu kimyasal hadımın da çözüm olmadığını düşünebilir miyiz? 

Ayrıca "oğlunuzu eğitin ki, kızlarımız korunmak zorunda kalmasın" gibi bir söylem de görüyorum şu sıralar. Ben bu konuda da ,bir kız babası olarak cinsiyetçiliğe karşıyım, erkek kız demeden her bireyin önce evinde sonra okulunda  ahlak, insani değerler vs konularında eğitilmesi zorunludur.

Kendimle çelişiyorum belki ama "çocuğuna evde kadınlara iyi davran" diyen anne, belki bir gece önce çocuklarının gözü önünde eşi tarafından dayak yemiş olabiliyor. O çocuk bunu normalleştiriyor  derken, kısır döngüye giriyoruz. 

Manyaklığın cinsiyeti, dili dini ırkı olmadığını meslek icabı yüzlerce örnekle görüyorum maalesef.. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Cem Işık yazdı:

Bizim mahellenin çöpçüsü geldi yanıma geçen sene, utana sıkıla, arabadaki baro yapıştırmasını  görmüş, avukat bey birşey sorabilir miyim diye.. 

buyur abi dedim, benim oğlan lisede okuyor, arkadaşını bacağından bıçaklamış, şimdi arkadaşının evinde saklanıyor bir konuşsana dedi. Aradım çocuğu, oğlum derdin neydi , kaçmak çözüm mü vs diye konuştum.
“Abi omuz attı bende ders vermek istedim, zaten teslim olacağım da, birşey sorayım sana dedi, tv ‘de krtlar vadisi vs millet birbirini asıyor kesiyor, hiç polis geldiğini görmedim, ben bıçağın ucunu soktum polis peşime düştü” diyor..  Adı üzerinde film o dedim.. Şaşırdı çocuk. Yozlaştırdılar bizi.. 

Buna önlem almaları lazım. Fantazinde kurguladığın dizi filmi çekip tüm bireylerin izleyebileceği bir platforma koyamassın. Bunun adı özgürlük değil.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Işık yazdı:

Adı üzerinde film o dedim.. Şaşırdı çocuk

valla çocuk haklı, aklına o algıyı sokanı içeri tıkmalı

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Fatih Sarıkaya yazdı:

Buna önlem almaları lazım. Fantazinde kurguladığın dizi filmi çekip tüm bireylerin izleyebileceği bir platforma koyamassın. Bunun adı özgürlük değil.

Çocukluğumuzda aile filmleri-dizileri vardı, sinemaya gidebilenler belki tek tük silahlı olay geçen senaryoya denk gelmiştir.. O vakitler evde 1 tv olurdu ve aile büyükleri sakıncalı bir sahne olunca müdahale edebiliyor idi. Şimdi her çocuğun cebinde akıllı telefonlar vs olunca, sakıncalı içerik de hayatımızın parçası oldu.. Onlarca sosyal medya seçeneği, tv yayını vs hangi birini engelleyeceğiz? Çözüm zor ama imkansız değil, o çocuğa bir otokontrol mekanizması öğretebilirsek, koruyabiliriz sanırım.. 

Şimdi neredeyse her filmde gayrimeşru ilişkiler, cinayetler, bombalar havalarda uçuşuyor. 

Yine bir kaç sene önce saraçhaneye bir toplantıya katılmak için gittim, 1 saat kadar ertelendi diye haber gelince zaman geçirmek için  oturacak bir yer de olmayınca bir kahveye girdim, sokağa bakan tarafta oturuyorum. Arkamda emekli amcalar vs oturuyor. bond çantalı tipler geldi, arkalarda oturuyorlar, konuşmalarını duyuyorum, siyahı yok mu bunun? kaçlı bu? son kaça olur vs gibi.. Telefon falan mı satıyorlar acaba diye arkamı döndüm ki, çantalardan türlü çeşitli silahlar çıkartılmış, o 3.000, şu sarı olan 5.000 gibi fiyatlar konuşuluyor.. Ağzım açık kaldım.. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
(düzenlendi)

sevgilisini, eşini, saplantılı olduğu erkeği öldüren kaç tane kadın vardır? sadece 2023'te tam tersi şekilde 315 cinayet var, şüpheli kadın ölüm sayısı da 248. (bazı kaynaklar direkt 403 kişi demiş) gelinen nokta o kadar absürt ki, kimimiz ''erkekler ölse de olur'' gibi anlıyor herhalde kadın cinayetleri gündeme gelince. şaka gibi yorumlar var gene.

tarihinde Umut Taşlı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)

bu ülkede artık 3 şeyin değeri sıfır

1 çocuklarımız

2 kadınlarımız

3 hayvanlar.

Siyasal islamcılar asla bu 3 değerimize değer vermediler vermiyorlar. Bir sürü haber var adam çıkıyor cezaevinden izinli gidiyor karısı sevgilisi ne ise katlediyor.

Masum melek çocuklarımız bir bir katlediliyor araştırılsın önergeleri malum partiler tarafından peşpeşe red ediliyor. 

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Murat Öngür yazdı:

bu ülkede artık 3 şeyin değeri sıfır

1 çocuklarımız

2 kadınlarımız

3 hayvanlar.

Siyasal islamcılar asla bu 3 değerimize değer vermediler vermiyorlar. Bir sürü haber var adam çıkıyor cezaevinden izinli gidiyor karısı sevgilisi ne ise katlediyor.

Masum melek çocuklarımız bir bir katlediliyor araştırılsın önergeleri malum partiler tarafından peşpeşe red ediliyor. 

4 Bilgi Görgü Deneyim

5 Nezaket

6 Etik

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...