İçeriğe Yönlendir

Bmw 318 - Antifriz Kontrolü ve Değişimi

Can Altin

Recommended Posts

Can Altin

Merhabalar, 

Gectigimiz gun arabanin eski servis kayitlarini incelerken bir sey dikkatimi cekti. Bu ekledigim fotograftaki sablon ulkedeki bir yetkili BMW servisinin servis/bakim karti. Arabanin butun bakimlari burada yaptirilmis. Antifiriz kutucugunda her servis doneminde "Kontrol" yazilmis. Anladigim kadariyla bir degisim yapilmamis, cunku degisimlerde "Zamena" yaziyor. 

Benim sorum su olacakti, antifiriz icin motor yagi ve diger filtrelerde oldugu gibi bir degisim periyodu mevcut mu yoksa sadece rutin servislerde kontrolu yapilip eger gerekliyse mi mudahale ediliyor ? Google amcaya basvurdum konu ile ilgili olarak fakat o kadar bilgi kirliligi vardi ki kafam karisti :) Bu sebeple siz degerli abilere danismak istedim. Simdiden tesekkurler.

antifiriz 1.png

antifiriz 3.png

antifiriz.png

Yorum bağlantısı
Ali Gülmez

Genel olarak şunu diyebiliriz

Fabrikada konulmuş antifiriz 10 yıl boyunca değiştirilmez sadece ara ara derecesi kontrol edilir 

10 yıl sonunda değiştirilir ve sonraki periyot 5 yıl olur

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Katılıyorum, özellikle sadece saf su eklemesi yapıldıysa zaten bozulmaz, ara ara derecesine bakın birde rengine dikkat edin, çamurlaşırsa rengi o zaman iş değişebilir başka sorunda olabilir, conta kaçağı belirtisi gibi, antfirizde fren hidroliğide zırt pırt değişmez, ölçüme göre hareket edilir.

Not: değişmek gerekirse kullanıma hazır antifiriz tercih edilmesi daha iyidir, farbrikasyon saf sulu hazır karışım yani...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Ali Gülmez yazdı:

10 yıl sonunda değiştirilir

Bu noktada yapılan km ve aracın kullanıldığı trafik yoğunluğu da etkili olmaz mı? yani ben senede 45 bin yapıyorum ve yine de 10 sene değişim yapmamak mantıklı olur mu?

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Antifrize sanırım normal su karışınca da bozuluyor bununla ilgili bir makale okumuştum. Ben hep kenarda sulandırılmış antifriz ve saf su bulundurur usta normal musluk suyu ile tamamlamaya kalkınca hemen müdahele ediyorum. Sonra ustalar tip tip bakıyor ama... :rolleyes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Renault antifreeze değişimi için 60bin km / 4 yıl diyor. Jeep 5 yıl diyor, trigerle beraber öneriyor (1.6mjet). Toyota yıl belirtmemiş, 150bin km'de değişim demiş.

Ben sizin yerinizde olsam, değiştirirdim.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Sani Gerşon yazdı:

Renault antifreeze değişimi için 60bin km / 4 yıl diyor. Jeep 5 yıl diyor, trigerle beraber öneriyor (1.6mjet). Toyota yıl belirtmemiş, 150bin km'de değişim demiş.

Ford 10 yıl , alman grubu sanırım 10 yıl. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Öncelikle antifirizin rengine bakılır temiz ise ölçüm yapılır , koruma oranı iyi ise yola devam. 10 yıl sonunda değiştirmek te fayda vardır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

yılda 10.000km için yapan için 10 yıl çok uzun bir süre, devirdaim ve termostat sağlığı için binici kişi max 5 yılda değiştirmeli bence

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bahadır Taşpolat yazdı:

yılda 10.000km için yapan için 10 yıl çok uzun bir süre, devirdaim ve termostat sağlığı için binici kişi max 5 yılda değiştirmeli bence

esas o zaman hiç bozulmaz :)

Aslında süre falan yok, süre işinin çoğu para kazanma kaynaklı, tabii istisna olan şeylerde var, motor yağı mesela, helde özel katkılı olanlar, neyse konuya dönersek antifiriz temiz ise bome ile derecesi ölçülür, baktınız normal devam, renk değişirse sebebi önemlidir, 10 senede  birşey değil, 2 ye katlayan maddelerde var...

fren hidroliği içinde geçerli, nem oranı uygunsa gittiği yere kadar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Can Altin
Sani Gerşon yazdı:

Benim aracim 2017 cikisli ve 140 binde. Anladigim kadariyla su zaman kadar hic degistirilmemis. Dediginiz gibi bir sonraki serviste degistirmeyi dusunuyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

size pratik yöntem, baktınız herşey normal ama kafa rahat etmiyor bir türlü, ille değişim istiyorsunuz, o zaman sistemi boşaltmadan sadece genleşme kabını boşaltın ve içine yeni antfiriz doldurun, oldu bitti, seneye yine yaparsınız mesela, alın size sürekli güncellenen sistem :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
Ali Cihangiroğlu yazdı:

size pratik yöntem, baktınız herşey normal ama kafa rahat etmiyor bir türlü, ille değişim istiyorsunuz, o zaman sistemi boşaltmadan sadece genleşme kabını boşaltın ve içine yeni antfiriz doldurun, oldu bitti, seneye yine yaparsınız mesela, alın size sürekli güncellenen sistem :)

Bu sistemi yağ yakan arabamda yapıyorum abi böylece sürekli motor bloğundaki yağ yenileniyor hep taze kalıyor :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Talha Bilgi yazdı:

Bu sistemi yağ yakan arabamda yapıyorum abi böylece sürekli motor bloğundaki yağ yenileniyor hep taze kalıyor :rolleyes:

ömrü uzatıyorsun, masraflı, çevre için iyi değil ama ekonomi böyle olunca yapacak başka şeyde yok gibi....

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Talha Bilgi yazdı:

Yağı hiç değiştirmiyor musunuz peki? Karterde çünkü çok fena tortu yapıyor o yağ değişmeyince.

Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
Murat Azalma yazdı:

Bu noktada yapılan km ve aracın kullanıldığı trafik yoğunluğu da etkili olmaz mı? yani ben senede 45 bin yapıyorum ve yine de 10 sene değişim yapmamak mantıklı olur mu?

10 yıl için şunu belirteyim bazı araçların trigerleri zincirli ve uzun yıllar değişmiyor özellikle honda için durum böyle

ama triger kayış ve değişim periyodu 5 yıl ise ve devirdaimde değiştiği için 5 yılda bir değişim yapılabilir antifiriz içinde

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Yağı hiç değiştirmiyor musunuz peki? Karterde çünkü çok fena tortu yapıyor o yağ değişmeyince.

Değiştiriyorum tabiki .. Mesela yakın zamanda 8000 km olunca bakım yapalım dedim. yağ değişimi filtre ile yaptım. Benim aracım 1500 km'de 1 litre civarında yağ eksiltiyor ben o bakımdan dedim eski yağı atıyor yeni yağ koyuyorum sistem yenileniyor :) Hatta geçen ay sonu alt motor keçesini değiştirdik, alt karteri söktük tertemizdi... :)

tarihinde Talha Bilgi tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Talha Bilgi yazdı:

Değiştiriyorum tabiki .. Mesela yakın zamanda 8000 km olunca bakım yapalım dedim. yağ değişimi filtre ile yaptım. Benim aracım 1500 km'de 1 litre civarında yağ eksiltiyor ben o bakımdan dedim eski yağı atıyor yeni yağ koyuyorum sistem yenileniyor :) Hatta geçen ay sonu alt motor keçesini değiştirdik, alt karteri söktük tertemizdi... :)

yakma sebebi silindirlermi, acaba 10-60 gibi yağ kullansan kesermi yakmayı, lpg lilere koyuyorlaryua bu yağı, dumanı kessin diye katkı atacaklarına bu yağı koyup geçiyorlarmış, en azında yağ masrafın olmazdı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

yakma sebebi silindirlermi, acaba 10-60 gibi yağ kullansan kesermi yakmayı, lpg lilere koyuyorlaryua bu yağı, dumanı kessin diye katkı atacaklarına bu yağı koyup geçiyorlarmış, en azında yağ masrafın olmazdı...

Sonra ilk çalıştırmada kol yatakları hani bana yağ demesin?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Sonra ilk çalıştırmada kol yatakları hani bana yağ demesin?

hiçbirşey olmaz aslında, soğukken zaten 10-40 yağdan daha ince bile olabilir, ısındığında kalınlaşır, olayda burada zaten, ama öyle pekmez gibide olmaz, 20-50 gibi yoğunlukta olabilir oda ısınınca dikkat, zaten motor yağ yakıyor, kaçağı önler, kompresyon artar yakıt biraz düşer, bence olabilir...

Ben olsam zaten yolcu olan yağ masrafı olan motorda denerdim, katkı atıp yağı rezil edeceğime yada habire yağ ekleyeceğime bunu kullanabilirdim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

hiçbirşey olmaz aslında, soğukken zaten 10-40 yağdan daha ince bile olabilir, ısındığında kalınlaşır, olayda burada zaten, ama öyle pekmez gibide olmaz, 20-50 gibi yoğunlukta olabilir oda ısınınca dikkat, zaten motor yağ yakıyor, kaçağı önler, kompresyon artar yakıt biraz düşer, bence olabilir...

Ben olsam zaten yolcu olan yağ masrafı olan motorda denerdim...

Isınınca mı kalınlaşır? Valla anlamadım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Isınınca mı kalınlaşır? Valla anlamadım.

evet, 10w-60 ya, 10 Winter, soğukken ince, ısınınca kalınlaşan mod :)

benim arabada 5 numara soğukken, ısınınca 30 numara...

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

evet, 10w-60 y, 10 Winter, soğukken ince, ısınınca kalınlaşan mod :)

benim arabada 5 numara soğukken, ısınınca 30 numara...

Yağ ısındıkça kalınlaşıyor mu onu anlamadım. Isınınca suya dönmüyor olmasın?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

forumun birinde eleman Mobile sormuş, arabam yağ yakıyor bu olurmu diye, cevap:

olayı motor sıcakken çıktığı viskozite zaten, aza pahalıdır ama...

Mobil 1 Extended Life 10W-60 yuksek yag kalinligi sayesinde motordaki yag yanmasini azaltir ve ustun koruma saglar. Bu yag ozellikle eski ve/veya kilometresi yuksek araclarda, her turlu cevresel kosullarda, daha uzun ve etkili koruma saglamak ve motorda kalinti olusmasini onelemek icin onerilir. Guclu katik sistemi ve yuksek performansli baz yaglarinin kullanilmasiyla olusturulmus, dengeli bilesen sistemi, motorunuzun çalıştığı süre içinde oluşabilecek tortu ve birikintilerini en aza indirerek ve motor aşınmalarını azaltarak, yuksek kilometredeki motorlarin omrunu arttirmayi amaclar. Tum bunlari goz onunde bulundurursak, Mobil 1 Extended Life 10W-60 araciniz icin uygundur.

hatta bazı spor araçlara bile kullanılır.....

mobil-1-10w-60-4-lt-motor-yagi_180935719

İlkay Başaran yazdı:

Yağ ısındıkça kalınlaşıyor mu onu anlamadım. Isınınca suya dönmüyor olmasın?

evet ısınınca daha kalınlaşıyor, normalde incelir mantıken ama öyle değil işte,  aslında hepsi böyle, bizim motorda soğukken 5 numara, ilk anda su gibi anında yağlıyor, bu ayarda kalsa ısınan motorda dayanmaz, yağ filmi yırtılır, yağ ısınınca 30 numara oluyor kalınlaşıyor, sonrasıda ilginç, bu ayarda kalmaya çalışıyor, ne daha ince ne daha kalın, kimya acaip birşey :D

• Beğenme 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

forumun birinde eleman Mobile sormuş, arabam yağ yakıyor bu olurmu diye, cevap:

olayı motor sıcakken çıktığı viskozite zaten, aza pahalıdır ama...

Mobil 1 Extended Life 10W-60 yuksek yag kalinligi sayesinde motordaki yag yanmasini azaltir ve ustun koruma saglar. Bu yag ozellikle eski ve/veya kilometresi yuksek araclarda, her turlu cevresel kosullarda, daha uzun ve etkili koruma saglamak ve motorda kalinti olusmasini onelemek icin onerilir. Guclu katik sistemi ve yuksek performansli baz yaglarinin kullanilmasiyla olusturulmus, dengeli bilesen sistemi, motorunuzun çalıştığı süre içinde oluşabilecek tortu ve birikintilerini en aza indirerek ve motor aşınmalarını azaltarak, yuksek kilometredeki motorlarin omrunu arttirmayi amaclar. Tum bunlari goz onunde bulundurursak, Mobil 1 Extended Life 10W-60 araciniz icin uygundur.

hatta bazı spor araçlara bile kullanılır.....

mobil-1-10w-60-4-lt-motor-yagi_180935719

Motosiklette 15w50 kullanıyorum belki 10 senedir. Soğukken ile sıcakken arasında dağlar kadar fark var akışkanlık olarak. Yanda seviye penceresi var. Hatta ısı 3 5 derecelerdeyse iken ilk 5 saniye sübaplar bile bir acaip çalışıyor. Eminim ki 0-30 olsa o an daha sessiz ilk kalkış olur. Demek istediğim bu. O soğuktan kalınlaşmış yağın ulaşamadığı yer olmaz mı?

Ali Cihangiroğlu yazdı:

evet ısınınca daha kalınlaşıyor, normalde incelir mantıken ama öyle değil işte,  aslında hepsi böyle, bizim motorda soğukken 5 numara, ilk anda su gibi anında yağlıyor, bu ayarda kalsa ısınan motorda dayanmaz, yağ filmi yırtılır, yağ ısınınca 30 numara oluyor kalınlaşıyor, sonrasıda ilginç, bu ayarda kalmaya çalışıyor, ne daha ince ne daha kalın, kimya acaip birşey :D

Abi sen yanda seviye camı olan bir motosiklette baktın mı hiç soğuk yağ ile sıcak arasındaki farka?

Isınınca kalınlaşan yağ ben hiç görmedim. Isıya dayanıklı olması başka birşey. O sondaki rakam ortalama hava sıcaklığına göre seçiliyor diye biliyorum. En azından eskiden.

O rakam büyüdük.e yüksek ısıya daha dayanıklı, sıcak memleketlerde kullanılır. En kaba tarif.  Yanlışsam gelişmeye açığım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...