İçeriğe Yönlendir

1.4 TSI Ateşleme Bobini

Yücel YILDIZ

Recommended Posts

Yücel YILDIZ

Aracımın 1. silindirinde ateşleme bobini arızası verdi . sonrasında söndü . Bugün bobinleri söktüm ve farkettim ki 3 bobin fabrikanın taktığı gibi duruyor. 1. silindirdeki bobin daha önce değişmiş ve yine şimdi arıza verdi . sebenini anlayamadım.

fakat bişey farkettim 

3 bobinin kodu            = 036905715G iken

sonradan takılan bobin kodu= 036905715F

şeklindedir 

uyumsuzluk söz konusu olabilir mi? 

görseller aşağıdadır 

2.3.ve 4. silindirdeki Bobin aşağıda 

367497695_Screenshot_2024-09-22-18-26-18-773_com_miui.gallery3.jpg.d5ae79d8c800733ae8346f2f2e4ee6d4.jpg

1.silindirdeki sonradan takılan bobin aşağıda 

1467269507_Screenshot_2024-09-22-18-24-06-358_com_miui.gallery2.jpg.0f39398d617fc239606cf12c52f22324.jpg

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Bursa da üretiliyor sahte değil yanlış anlaşılmasın. 

Son harf değişikliği üretim yılı ile alakalı. İlk numaralar tutuyorsa sorun yok. 
aklınızda olsun tsi motora serviste satılan dışında buji bobin takmayın tutmuyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel YILDIZ
Alpay Sumer yazdı:

sanki 3 bobin sonradan takılmıs gibi.. Üzerinde Turkey yazıyor 🤔 

Bu hiç aklıma gelmedi açıkçası çünkü oldukça eskimiş yıllardır üzerinde olduğunu düşündüm 

Mert Yeldan yazdı:

Bursa da üretiliyor sahte değil yanlış anlaşılmasın. 

Son harf değişikliği üretim yılı ile alakalı. İlk numaralar tutuyorsa sorun yok. 
aklınızda olsun tsi motora serviste satılan dışında buji bobin takmayın tutmuyor. 

Üstadım cumartesi günü ailecek gezmeye giderken araba silkeledi arıza yaktı sonra arıza söndü araç düzeldi. Ben obd bağlayıp baktığımda şu hataları aldım görsel aşağıda. Ne yapmam gerekiyor ?

IMG_20240921_114458.jpg

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Yücel YILDIZ yazdı:

Bu hiç aklıma gelmedi açıkçası çünkü oldukça eskimiş yıllardır üzerinde olduğunu düşündüm 

Üstadım cumartesi günü ailecek gezmeye giderken araba silkeledi arıza yaktı sonra arıza söndü araç düzeldi. Ben obd bağlayıp baktığımda şu hataları aldım görsel aşağıda. Ne yapmam gerekiyor ?

IMG_20240921_114458.jpg

Bence ateşleme hatası değil gibi.

Yorum bağlantısı
Yücel YILDIZ
Mert Yeldan yazdı:

Ne gibi ?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Yücel YILDIZ yazdı:

Ne gibi ?

1 nolu silindirin bobinini başka bir silindire takıp deneyin. Obd den anlık veri okuyarak bakın yer değişmiş mi? Arıza ışığı yakmayabilir ancak diğer silindirlere göre farklı değer verecektir. Yer değişmediyse segman aşınmış ya da kırılmış olabilir. 

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel YILDIZ
(düzenlendi)
Mert Yeldan yazdı:

1 nolu silindirin bobinini başka bir silindire takıp deneyin. Obd den anlık veri okuyarak bakın yer değişmiş mi? Arıza ışığı yakmayabilir ancak diğer silindirlere göre farklı değer verecektir. Yer değişmediyse segman aşınmış ya da kırılmış olabilir. 

Bunu yapmadan önce arıza yakmıyordu yaptım yine arıza yakmıyor değerleri okuyacak cihazım yok elm327 torque ile bakıyorum. Segman ile ilgili olma ihimalini Pek görmüyorum. 

Mert Yeldan yazdı:

Burada ateşleme hatası değil demiştiniz ne hatası olabilir ?

tarihinde Yücel YILDIZ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Yücel YILDIZ yazdı:

Bunu yapmadan önce arıza yakmıyordu yaptım yine arıza yakmıyor değerleri okuyacak cihazım yok elm327 torque ile bakıyorum. Segman ile ilgili olma ihimalini Pek görmüyorum. 

Burada ateşleme hatası değil demiştiniz ne hatası olabilir ?

Yer değişmediyse segman aşınmış ya da kırılmış olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...