İçeriğe Yönlendir

Masaüstü Bilgisayar Danışma..

Metin Mankal

Recommended Posts

Metin Mankal

Herkese merhabalar.. Evde kullandığım masaüstü bilgisayarı yenileme vakti geldi.. 25 bin civarı orta halli bi şey toplanıyor.. Geçen komşuyla konuşurken işte kullandığı bilgisayarı vereyim sana dedi.. Özellikleri aşağıda.. Nasıldır sizce..  Fiyat konuşmadık.. Alırsam sizce ederi nedir.. Birde benim monitörde renkler mor görünüyor.. Çözünürlüğü filan düşürdüm , hdmi kabloyu değiştirdim fayda etmedi.. Benim bilgisayarda da veriyor aynı arızayı çözünürlüğü düşürüyorum..Bi kaç güne normale dönüyor..

2018 de toplamış kasayı. Ne dersiniz alınır mı alınırsa kaça alınır..

691f82a5-8a54-47a9-b765-6d8c44067f1d.jpg

b43aa729-78ef-4618-8448-8826f6fca84f.jpg

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)

4. Nesil intel işlemci var. DDR3 sistem kullanıyor.

Ekran kartı da kötü.

İkinci el alacaksanız 10 bin tl ye daha güncel sistemler toplayabilirsiniz. Ustelik RX6600  ekran kartlı bi sistem 10-12 bin tl ye rahatlıkla toplanır 

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Hocam size biz 25 bine tam bi canavar toplarız. 2K oyun bile oynarsınız. Bu kasa iflah olmaz gibi. Eskinin çok iyisi, yeninin kötüsü. Bilgisayar sistemleri de eskisi gibi değil. Eskiden yeni ile eskinin farkı çok değildi. DDR3 eskiyene kadar DDR2 bazı sistemler hala göz kamaştırıyordu. Bu son senelerde her şeyin süratı radikal arttı. Eskiler göze daha eski geliyor. Herhangi bir iPhone 15 Pro bu cihazdan çok daha süratli. Altyapısı da geliştirmeye müsait olmadığından ben para bağlamazdım. 

2018’de toplanmış olsa da zaten eski bir jenerasyon toplamış. Görseldeki sistem 4. Nesil, 2018’de 9. Nesil çıkarılmıştı bile. Monitör problemi ile de ilgili daha çok detay lazım. Laptop olsa Flex kablosu derdim, masaüstünde benzer problem VRAM’i tutan lehim çatladığında başıma gelmişti. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
(düzenlendi)

Aslında ikinci el alma gibi bir niyetim yok. Geçenlerde laf arasında bahsedince ertesi gün aldı getirdi kasayı. Şöyle bakınca iyi bir şeye benziyor.. O yüzden sizlere bir danışayım dedim.. Sıfır toplamaya karar verdim..

Monitörde de sıkıntı var.. Almışken şunu da araya katsam mı..

https://www.a101.com.tr/elektronik/samsung-odyssey-g5-ls27cg510euxuf-27-1-ms-freesync-pre-hdr10-va-oyuncu-monitoru_p-26052424

tarihinde Metin Mankal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Metin Mankal yazdı:

Aslında ikinci el alma gibi bir niyetim yok. Geçenlerde laf arasında bahsedince ertesi gün aldı getirdi kasayı. Şöyle bakınca iyi bir şeye benziyor.. O yüzden sizlere bir danışayım dedim.. Sıfır toplamaya karar verdim..

Monitörde de sıkıntı var.. Almışken şunu da araya katsam mı..

https://www.a101.com.tr/elektronik/samsung-odyssey-g5-ls27cg510euxuf-27-1-ms-freesync-pre-hdr10-va-oyuncu-monitoru_p-26052424

Toplam monitör dahil bütçe ne hocam? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

vatan gibi bir kurumsaldan toplatabilirsiniz. ben hep memnun kaldım onlardan. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

İntel o kasadaki işlemcinin üstüne 10 tane versiyon çıkardı diye biliyorum, kabaca 10 yıllık bir bilgisayar olabilir. RAM deseniz aynı şekilde, ortalama işlerinizi halledebilirsiniz ama sizin için de çok uzun ömürlü olmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Mankal yazdı:

Sıfır toplamaya karar verdim..

hazır toplanmış sıfır sistemlerden seçin, 3-5 bin ucuz geliyor tek tek almaktan ise. elektrik tüketimi/performans  açısından bakarsak 4060 ti ekran kartlı başlangıç seviyesi işlemcili olanlar bile şu an gayet hızlı, uzun süre de iş görecekler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Çağrı Alaf yazdı:

Toplam monitör dahil bütçe ne hocam? 

25 bin gibi. .Üstü olmaz ,altı olur.

Selçuk Bakış yazdı:

Monsterda 25e şöyle bir şey var 

Diz üstü istemiyorum..Ekran büyük olsun..Yaşlandık artık..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Geçende facede bir firmayi eklemiştim. Toplu alıp parekende ikinci el sistem satıyordu. Fiyatlar ve makinalar iyi idi . Baktım ama bulamadım. Denk gelirsem eklerim. Ama paylaştığıniz makina o parayı etmez 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Metin Mankal yazdı:

Oyun performansı çok önemli mi? Yoksa ekran kartından biraz kısıp genel sistem performansına mı yüklenelim? 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

O fiyatlara güzel All in One bilgisayarlar da alınabilir aslında. Anladığım kadarıyla oyun oynanmayacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
(düzenlendi)
Metin Mankal yazdı:

Diz üstü istemiyorum..Ekran büyük olsun..Yaşlandık artık..

Diz üstüne, dilediğin büyüklükte ekran bağlayabilirsin. Eklediğin B. Sayar  eski. Para harcamaya değmez.

tarihinde Haşmet Güngör tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Geçenlerde bir arkadaş bana bilgisayar topla dedi. Ben de rastgele bir siteye girip rastgele iyi orta bir bilgisayar topladım tam olarak 142.000 Türk Lirası tuttu 😅

Metin hocama ne topluyorsanız ondan sonra bana da yardımcı olun lütfen

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Şimşek yazdı:

Geçenlerde bir arkadaş bana bilgisayar topla dedi. Ben de rastgele bir siteye girip rastgele iyi orta bir bilgisayar topladım tam olarak 142.000 Türk Lirası tuttu 😅

bu arakadaş render falan mı yapacak nedir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Biraz mesai harcayıp bir sistem topladım. Umarım beğenilir. Buraya tıklayarak sayfasına ulaşabilirsiniz. İtopya'da Intel ekran kartında indirim vardı. Yanına ona göre CPU ve Anakart ekledim ki Resizable Bar açıp ekran kartından tam performans alabilin.   Dediğim gibi 2K oyun oynatacak sistem toplayamadım, fiyatlar ne zaman arkamı dönsem artıyor. Ancak bu fiyata ben bu sistemi kendime alırdım... Sonuçta bilgisayar sadece bazı performansı yansıtan rakamlardan ibaret değil, ben parça kalitesi ve markasına da bakardım. Listede kötü tek bir marka-model yok. 

Sistem özellikleri: 

-AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek

-MSI B550M PRO-VDH 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DP mATX Anakart

-GSKILL 16GB (2x8GB) Ripjaws V Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Dual Kit Ram

-INTEL Arc A750 PCI Express 4.0 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı

-MSI MAG SHIELD M301 Mesh mATX Gaming Bilgisayar Kasası

-NZXT C750 750W 80+ Bronze 120mm Fanlı PSU

-WD 480GB GREEN SN350 NVMe M.2 SSD (Okuma 2400MB / Yazma 1650MB)

-GameBooster 23.8'' GB-2413FF 100Hz 1ms(MPRT) HDMI DP FreeSync GSync FHD IPS Gaming Monitör

Toplam 24.975₺. Maraş'a geldiğimde 25 lirayı da el emeği alırım, düz 25 eder.

Kasa aşağı yukarı şöyle değerler verir. Bana bir daha kasa toplatmayın, uyumadan önce bakınayım diye bir girdim giriş o giriş o mu bu mu diye 1.5 saatim gitti. :D  

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Öner Kurukuz yazdı:

Ekran kartı 64 bit veri yolu destekliyor.

128 bitten aşağısına pek gitmeyin.

o işin sonu yok bit lerden bakarsak fiyat x2 oluveriyor sonra ana karta geliriz, ddr5 e  çıkalım deriz hoop 144 bin tl olur

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
(düzenlendi)
Çağrı Alaf yazdı:

25 lirayı da el emeği alırım,

25 liraya kasa toplayan adam gibi adam..

Sistem çok iyi sanırım.. Çok anlamıyorum sistem kurulumundan.. Şu anda kriterim 2025 te çıkacak  GTA 6 yı kasmadan oynasın.. Bu yaşta hala gta oynuyorum...

tarihinde Metin Mankal tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gta oynamayan da zaten ne blieyim yani, ben biraz csgo cuyum acaip smoke kasarım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Metin Mankal yazdı:

25 liraya kasa toplayan adam gibi adam..

Sistem çok iyi sanırım.. Çok anlamıyorum sistem kurulumundan.. Şu anda kriterim 2025 te çıkacak  GTA 6 yı kasmadan oynasın.. Bu yaşta hala gta oynuyorum...

Çok iyi ama parasına göre. Kart ismi yabancı geldiyse RTX 3060 - 6600XT ayarında. GTA’nın yaşı yoktur. 😂 Ben de PS5 Pro alacağım GTA için. GTA VI sistem gereksinimleri daha açıklanmadı ama Frame Generation’da işin içine girince ben açar diyorum. Zaten sistem RDR2’yi yüksek ayarlarda 60 FPS oynatır. Kurulum için yukarıdaki mesajda link var, tıklayıp satın alırsanız kurup kargolarlar. Size sadece fişi takması kalır. Bu arada parçalar indirimde diye bu fiyat. Alacaksanız beklemeyin derim. ☺️ 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Emre Şimşek yazdı:

Ben toplarım, bütçe ve kullanım amacı paylaşırsanız yardımcı olayım. ( El emeği olarak 3 tane boş CD, bir de kulak arkası sigara isterim. :crazy:)

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...