İçeriğe Yönlendir

Kedi Isırığı ve Tırmalama

Hamit inan

Recommended Posts

Hamit inan
Servet Aydın yazdı:

Yavrularına sahip çıkalım

3 senedir evin içinde baktığımız tekir bu. Hanımın elleri ayakları patlayınca doktora gittik. Kedi alerjisi kediyi uzaklaştırin başka yolu yok dendi. Köyde bakmaya başladık. Balkonda yatağı v.s. 

Annemden görmediğim sevgi ve merhameti bu hayvanda gördüm. Gözümden yaş aktığını görünce hayvan bir bana koşuyor bir eşime konuşuyor. Yatakta oksursem koşup bakıp takip ediyor ne oldu diye yüzümü gözümü okşuyor.

Akşam saat 4:30 gibi kapının arkasına geçip gelmemi bekliyor....

Çok güzel bir hayvan

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Hamit inan yazdı:

Bu olayda kedinin sucu yok abi ordan kurtardı ama diğer kediyi canlı yaklayacak bir tuzak yapmam lazım. 50 km öteye birakacam. Bu belki 5. saldırması 

Bence dokunmayın. Doğası gereği bu olaylar. Anaç kedi koruyacak erkek kedi kiziskin olup olmadigini anlamak için sulanacak 😁

Benim en son kedim yavrulari var iken işyerinin önünden geçen 4 ayaklı ne varsa koruma içgüdüsü ile saldirirdi. Dogo orjantine bile saldırmışlığı vardır. Sonra yavaş yavaş bu huyundan uzaklaştı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Cem Işık yazdı:

Beni ısıran köpek 10 gün sonra kayboldu abi, hala yok ortalıkta

İtliği serseriliği bırakmış hacca gitmiş

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam geçen sene sonu başıma geldi. Bir kedi tırnakları o kadar uzundu ki pantolon üstünden tırmığı geçirdi. Kanama yok gibiydi ama tırnağın girip çıktığı yerde kan akmadan pıhtılaşmış ve bunu da doktor gördü. Doktor " ben 10 sene sonra kuduranı gördüm bu yüzden aşı olmalısın" dedi. Ayrıca bir tane de tetenoz aşısı. Ben eskisi gibi göbekten sanıyordum ama koldanmış ve hiç acıtmadı. Sadece ilk gün tetenozla birlikte yapıldığı için hafif sersemlik yaptı o kadar. öbürlerini de 3-5-7 gün arayla vuruldum. İyi ki de vuruldum aklımdan çıktı. Küçük bir aşı zaten. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tayfun Aydın yazdı:

ben 10 sene sonra kuduranı gördüm bu yüzden aşı olmalısın

Yok daha neler :) Çalışmalarda maksimum süre 2 yıl olarak görülmüş.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Yok daha neler :) Çalışmalarda maksimum süre 2 yıl olarak görülmüş.

Aynen ben de şaşırmıştım. 2-3 yıl biliyordum.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Aman dikkat kuduzun Türkiye'deki saçma hayvan popülasyonu yüzünden endemiği bile var. Devletler Türkiye'ye giden turistleri kuduzdan ötürü uyarıyor. Kuduz 3 sene korur, dozlar koldan yapılıyor, acilden giriş yapıyorsunuz durumu anlatıyorsunuz birkaç gün düzenli aşınızı ücretsiz oluyorsunuz. AIDS'den bile kurtuluş var, kudurmaktan yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağrı Alaf yazdı:

Kuduz 3 sene korur,

Bildiğim kadarıyla kuduz tek seferlik.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Sani Gerşon yazdı:

Bildiğim kadarıyla kuduz tek seferlik.

Yok abi 3 sene korur. 

“Kuduz aşısı belirli dozlarla deri altından bireye enjeksiyon yardımı ile yapılır. Korunma yılı ise genellikle 3 sene sürer.”

-Memorial. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Geçen sene kızımı tırmalamıştı devlet hastanesin de var aşısı sakın zamanını geçirmeyin polis gelir evden alır demişti

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

1995-2001 yılları arasında patoloji laboratuvarında çalıştım...

kuduz teşhisi yapıyorduk...

öncelikle söylenilenler ve korkutanlara itibar etmeyin...

bir insanın kudurması için ısıran hayvanın 21 gün içerisinde kuduzdan ölmesi gerekiyor...

aşı prosedürü bilinmeyen ve/veya yabani hayvanlar için bu kadar sıkı tutulur...

kendi baktığınız hayvanınız tarafından ısırılma varsa 21 gün hayvanı gözetim altında tutun,

ölmezse %99,9999999 size hiçbir şey olmaz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Maşallah, belirtileri başladıktan sonra tedavisi olmayan bir hastalığı fazla büyütüyormuşuz meğer.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Servet Aydın yazdı:

Beni de yıllar önce köpek ısırmıştı. Acaba ne oldu son hali?

Ben bahçede yılanın üzerine bastım. Yılan baldırdan ısırdı baktım morarma falan yok, hastahaneyede gitmeye üşendim.

Şuan ikimizde yaşıyoruz arada görüyorum suya iniyordu:)

abi bilgisayar lazım değilse ben çok güzel çökerim. kırmızı çakmağa benzemez :) 

Ahmet Çankaya yazdı:

ölmezse %99,9999999 size hiçbir şey olmaz...

Peki ölürse tedavi için geç mi kalınmış olur? 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bilinen ve takibi mümkün olan hayvanlar tarafından ısırıldığında, 4. dozdan önce hayvan hala sağlıklı olduğu görülürse 4. dozu yapmayabiliryorlar. 

Biz kedi köpekle çok oynadığımız için ailecek 2 yılda bir oluyoruz.. Yani 2 yılda bir kesin tırmalanıyoruz yada ısırılıyoruz.. 

2 yılın içinde iken bir şeyler olmuş ise hemen sabunlu su ile yakayıp temizliğini yapıyoruz.. 

Bazı bölgelerde havadan kuduz aşılaması yapılacak. 

https://www.tarimtv.gov.tr/tr/video-detay/yaban-hayati-kaynakli-kuduza-karsi-havadan-asilama-13051

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hamit inan yazdı:

ozlzvym.jpg

Güzeller ya :)

Başka fotoğraflar istiyoruz.. Ne kadar varsa istiyoruz.. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya
Erdoğan Temur yazdı:

Ben bahçede yılanın üzerine bastım. Yılan baldırdan ısırdı baktım morarma falan yok, hastahaneyede gitmeye üşendim.

sürüngen hayvanlarda kuduz görülmüyor diye aklımda kalmış ama emin değilim.

mesela kanatlılarda görülmüyor...

ısıran hayvan ölürse geç kalınır mı? büyük ihtimal ile kalınmaz. şöyleki :

kudurmak için virüsün beyine ulaşması gerekir. bu da ısırık yerinden sinire tutunma suretiyle mümkün.

(ısırık yerinin sabunla yıkanması bunun engellenmesi için yapılır)

sinire tutunma gerçekleşirse ilerleme hızı yanlış hatırlamıyorsam saatte 3 mm.

yani boyundan ısırma falan yoksa 21 günde beyne ulaşması imkansız gibi bişey...

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Isırık yarasının beyine yakınlığı virusun beyine ulaşması açısından önemlidir. Yara bölgesi beyine yakın ise en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Diğer bölge ısırıklarında bu süre 0-36 saat en fazla 72 saat olmalıdır.

Sağlıklı bir görünümü olan köpek, kedi veya diğer bir evcil hayvan insanı ısırdığında, o hayvan hemen yakalanmalı ve 10 gün boyunca gözlem altında tutulmalıdır.Bu süre içinde hayvanda kuduz görülmezse, Korkulacak bir şey yok demektir.

Kuduz şüphesi olan hayvan yakalanıp gözlem tında tutulamıyorsa veya yapılan testler pozitif çıkarsa kısa süre içinde tedaviye başlanmalıdır.

Kuduz serumu gerektiren vakalarda sabunla yıkadıktan sonra yara içine ve etrafına hesaplanan dozda immunglobulin yada serumun enjekte edilebilen en fazla miktarı (hatta mümkünse tümü) enjekte edilmelidir. Eğer ısırık çok büyükse ve yaraya dikiş atmak zorunlu ise yara dudakları etrafına mutlaka kuduz serumu ve immunglobulini uygulanarak dikiş atılmalıdır.

En fazla 72 saat diyor.

Erdoğan Temur yazdı:

.

Kuduz; çakal, kurt, tilki, kokarca, sırtlan, ayı, yarasa gibi doğadaki tüm vahşi memeliler ve eğer aşılanmamışlarsa köpek, kedi, inek, eşek gibi evcil memeli hayvanlar arasında varlığını sürdürür. Bu hayvanlar tarafından ısırılan insanlara bulaşarak hastalık oluşturur. Sanıldığının aksine sincap, sıçan, fare, hamster gibi kemirgen hayvanlar ve tavşanlar taşıyıcı değildir ve bu hayvanlar tarafından ısırılma bir risk oluşturmaz.

Kuş, yılan, balık, kaplumbağa, kertenkele ve böceklerde asla kuduz virüsu bulunmaz. Yarasa hariç bütün hayvanlar enfeksiyonun sonucu olarak ölürler. Kan emici yarasalarda virüs tükürük bezlerine yerleşir ve onları hasta etmez fakat diğer hayvanlara ve insanlara bulaştırabilir.

Kesinlikle bulunmaz diyor.

http://bilheal.bilkent.edu.tr/aykonu/AY2002/December02/kuduzorj.htm

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Erdoğan Temur yazdı:

İşin aslı şu. İnsan bedeni bir mucize. Herkes bizim gibi peynir ekmekle beslenmiyor, herkesin genleri ve bağışıklık sistemi farklı. Dünyada istisna olarak tabir edilen ancak imkansız gözü ile bakılmayan kuduz vakalarına zaten rastlanmış, nasıl mı? 

Mesela birisi 5. Günde belirtileri göstermiş ve kudurmuş. Diğerinde de 2 sene sonra kuluçka tamamlanmış ve temastan 2 sene sonra kudurma başlamış. Çözümü bu kadar basit ancak ihmali bir o kadar tehlikeli ve dehşetli bir ölüm olan olayı neden büyütmeyelim ki? 21 gün beklemek bana asla mantıklı ve güvenli gelmedi. Genel olarak bir “belki” problem olmayabilir ama o kadar beklemek için mantıklı bir sebep yok. En azından ben omurilik ve beyne saldıran bir virüse maruz kalsam aşıyla abdest alırdım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağrı Alaf yazdı:

İşin aslı şu. İnsan bedeni bir mucize. Herkes bizim gibi peynir ekmekle beslenmiyor, herkesin genleri ve bağışıklık sistemi farklı. Dünyada istisna olarak tabir edilen ancak imkansız gözü ile bakılmayan kuduz vakalarına zaten rastlanmış, nasıl mı? 

Mesela birisi 5. Günde belirtileri göstermiş ve kudurmuş. Diğerinde de 2 sene sonra kuluçka tamamlanmış ve temastan 2 sene sonra kudurma başlamış. Çözümü bu kadar basit ancak ihmali bir o kadar tehlikeli ve dehşetli bir ölüm olan olayı neden büyütmeyelim ki? 21 gün beklemek bana asla mantıklı ve güvenli gelmedi. Genel olarak bir “belki” problem olmayabilir ama o kadar beklemek için mantıklı bir sebep yok. En azından ben omurilik ve beyne saldıran bir virüse maruz kalsam aşıyla abdest alırdım. 

Semptomları başladıktan sonra ölüm oranı yüzde 99.9 olan hastalığın henüz yeni bulaşmışken tedavisi varken neden şansa bırakılıy ki ya da büyütmeyin denir? Anlamıyorum. Çok da acılı bir ölüme sebep oluyor. Kimse yaşamasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Birkaç yıl önce küçük kızımı sokak kedisi ısırmıştı. Hastaneye gittik, halk sağlığına sevk ettiler, 3 aşı olduk. kedide kuduz belirtisi olmayınca bıraktık. Ne olur ne olmaz aşı olmayı ihmal etmeyin.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
İlkay Başaran yazdı:

Semptomları başladıktan sonra ölüm oranı yüzde 99.9 olan hastalığın henüz yeni bulaşmışken tedavisi varken neden şansa bırakılıy ki ya da büyütmeyin denir? Anlamıyorum. Çok da acılı bir ölüme sebep oluyor. Kimse yaşamasın.

Kaosun ortasında, imkansızlık içinde ya da cephede savaşta isek bu saatte 3mm olayını akılda tutarak takribi bir süre belirleyip ona göre tedaviyi erteleyebiliriz yani Ahmet Hocamın bilgisi o noktalarda işe yarar tabi ama kapının önünde araba, 5 kilometre ötede de devlet hastanesi ve ücretsiz anında tedavi imkanı varsa; Yolcudur Abbas bağlasan durmaz. Direkt acilin yolu tutulmalı. O köpek de artık 21 gün sonra mı ölüyor 2 hafta sonra mı ölüyor yok ölmüyor çocuğa çocuğa mı karışıyor beni ırgalamaz, aklımda yer etmez rahat uyurum. 

2 sene önce arabayı garaja koydum indim baktım bir kedi benden korkmuyor da bekliyor öyle, elimi uzatmam ile pençeyi koyup ısırması bi oldu. Kaçarken de öyle mi görmek istedim yoksa öyle miydi bilmiyorum ancak sanki salyası bol gibime geldi. Direkt arabaya geri atladım sakin sakin hastaneye vardım durumu anlattım, triaj alanı, oradan sarı alanda kola bi iğne. 2 doz daha için gün verdi kâğıtla. İşlerim sakinledikçe gün içinde gezmeye gider gibi çevre yolundan hastanemde aşılarımı tamamladım. Kediyi de bir daha görmedim. Belki de kuduzdu çünkü tipi hiç normal kedi gibi değildi, çok pisti. Kuduran gördüm ben, o yüzden çok önem veriyorum bu meseleye. Allah kimsenin yakınına da düşmanına da göstermesin. Bu illet birisinin kapısını çalınca o kişinin canını almakla kalmıyor, etrafındaki herkesin psikolojisini de, etik yaşantısını da, inancını da, yaşama sevincini de alıp götürüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   2 kullanıcı

• Servet Aydın
    • Çağrı Alaf
  • Yeni Oluştur...