İçeriğe Yönlendir

Overrated Araçlar?

Murat Sahın

Recommended Posts

Murat Sahın

Selamlar, ülkemizde gerek halk algısı, gerek geçmişte satış sonrasında yaşanan bir takım aksaklıkların hafızada kalıcı olması gerekse de farkında olmadığımız bir takım dürtüler ile bazı araçların piyasada overrated olduğunu düşünüyorum. Bu araçlar çok tercih ediliyor, piyasada emsallerinden fazla yer buluyor, fazla para ediyor gibi kanaatimce de hak ettiklerinden fazla değer görüyorlar. Sıfırken hemen hemen aynı paraya ilk alımı yapılan araçların günümüz koşullarında ikinci el değerinin muadillerinden %50'ye kadar fazla para ettiği örnekler mevcut.

Üretildiği yıllarda rakiplerine göre donanım dilencisi olan, haliyle olmayan elektronik sebebiyle elektronik arızası vermeyen araçlar, abs si bile opsiyonel sunulmuş araçlar acayip piyasada tutuluyor. 

Net örnek vermek ve hatta sormak gerekirse; passatı mondeodan üstün kılan özellik nedir ki 98'den  beri passat tutulurken mondeo tutulmaz mesela? 2000'li yıllara kadar vectra'nın rakibi yokken bu sınıfta, sonradan piyasaya giren passat nasıl oldu tahtı tacı ele geçirdi? Mesele sorunsuzluk ise neden accord ve veya avensis sevilmedi? Mazda'ya karşı neden tavırlıyız? Rönoyu sevmemizin sebebi ne?

Bunu yazmamın sebebi yine araç değişikliği planlıyor olmam, ancak neye baksam "o tutulmuyor" diyorlar. Yani clio parasına avensis buluyorum, öcü demişim gibi bakıyor insanlar. C4 diyorum sitröene binilir mi diyorlar :D Anlamadım bu işi...

• Beğen 6
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
İlkay Başaran yazdı:

Clio demeyeydin iyiydi

Clio 4 ama, o sayılmaz, 5 olsa demezdim :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bence vectra ve avensis motor ve şanzıman teknolojisi olarak yerinde saydıkları için passatın gerisinde kaldılar. 20 senelik motorla d sınıfı araç satmaya kalkmak bence talihsizlik. 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Murat Bey, son yıllarda yaştan mıdır nedendir bilinmez azalmakla birlikte çok sık araç değiştiren biriyim. Belki 40 olmuştur diye düşünüyorum. Değişik ve farklı araçlara binmeyi çok seviyorum. Genellikle kimsenin tercih etmediği hatta adını bile duymadığı ama sorunsuz araçları aldım. ne satarken ne de kullanırken hiç bir sorun yaşamadım. Dediğiniz çok doğru. Bahsettiğiniz araçların ne eksisi var desen kulaktan dolma bir kaç cümle dışında kimsenin bir şey bildiği de yok genellikle. O yüzden ben hiç kulak asmıyorum. 

Küçücük bir örnek vereyim. Bu 40 araç içinde 2-3 tanesi aklımda yer etmişti bunlardan birisi de 2008 model SAAB 9.3 TTID Aerodur.  Alırken bana dediler ki SON SAABI OLURSUN :) Olayım dedim. Ceylan derisi döşemeler çift turbo dizel motor, inanılmaz bir yol tutuş vs vs gerçekten harika bir araçtı. Hiç unutmuyorum 47 000 TL ye almıştım. Bir arkadaş kendi facebook unda paylaşınca Ankaradan biri 6 ay  önce aldığım aracı 60000 TL ye yalvara yalvara aldı gitti ve bakakaldım arkasından. Keyifle yaptığım 8- 10 bin km de yanıma kar kaldı. 

Mesela ilk çıktığı yıl 2009 da insigniayı görüp neredeyse aşık oldum ve sonrasında 5 tane insigniam oldu. Çok yakar alma, Aman inanılmaz arıza verir vs vs bir sürü yorum varken aldım ve keyifle de bindim hepsine. 

Yani diyeceğim o ki ülkemizde araç tercihi maalesef bilinçli ve belli bir dayanağa göre değil. O nedenle siz içinize sinecek olanı alın ve aldıktan sonra da keyifle binin. 

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Vatandaşlarımızın her tercihi doğru mu ki, araba seçerken de doğru kararı verdiğini düşünüyoruz? 

buradan baktığımızda seçilen araçları tekrar sorgulamak lazım

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Avensis her türlü parçası bulunan sağlam bi araba :) 

markaları çok akıllı, her şeyi nokta atışı yapan şirketler görmüyorum. Elektrik furyasında birkaçı hariç hepsi uçup kaçtı, şimdi geri adım atıyorlar. Ya bilinçli yaptılar ya kötü strateji oluşturdular. 2.’si bence daha olası. 

Vosvosun tutma sebebi çok belli. Alman malı algısı, motor şanzıman kombinasyonu ve turbolu küçük motor. diğer markalarda olmayan ya da eksik olan bu. buna bir de iç malzeme yumuşaklığı ve köşeli hatlar ekleyebiliriz. Satılan araç sayısına göre sanayide çok fazla servisi neden var diye kimse sormaz mesela. 

ama şöyle bir durum var. Vatandaşlarımızın her tercihi doğru mu ki, araba seçerken de doğru kararı verdiğini düşünüyoruz? 

Tamam doğru değil de Tansu, sanayideki parçacı ve ustaların markalara göre dağılımını bile bu tercihler etkiliyor. Piyasa değeri de cabası :) 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

araba seçerken de doğru kararı verdiğini düşünüyoruz

Araba: motorlu, tekerlekli kara taşıtı

Benzin: kensine özgü kokusu bulunan motor yakıtı olarak kullanılan sıvı

Ütü: elektrikli ev aleti

Tv kumandası: pille çalışan televizyonu kontrol etmeye yarayan ev aleti

...

:crazy:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ülkede araba pahalı, alırken mutlaka satacağı zamanı hesap ediyor insanlar. Kolay satılsın diye de herkesin bindiği araçlardan alıp bir nevi sürüden ayrılmıyorlar. 

Bunun dışında araç sahiplerinde gördüğüm bir konu da kim ne araç alırsa en iyisi o. Diğerlerinin aldığı hep kötü. Ayrıca araçları 2. elde para etsin diye araçlarının kötü yanlarını saklıyorlar. Hatta sosyal medyada organize olup piyasayı yükseltiyorlar. Özellikle facebook gruplarında çok yapılıyor bu. Birisi aracını ilana koyunca senin aracının şundan eksiği ne diyip hep fiyat yükseltiyorlar. Hatta bir ara Honda s2000 gruplarına bakıyordum, adamlar 2-3 ay içinde tüm s2000 ilanlarının fiyatlarını 60-70 binlerden 130-140 binlere çıkardılar.

Bunlara takılmayan adamlar da gidip keyfine göre, işine göre uygun aracı bulup alıyor. Sözüm ona tutulmayan araçları da çok daha ucuza alıp keyfini sürüyorlar. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Mazdanın suçu neydi? Bence mazda 6 çok güzel araç, ama piyasada az var...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
İlkay Başaran yazdı:

Bence vectra ve avensis motor ve şanzıman teknolojisi olarak yerinde saydıkları için passatın gerisinde kaldılar. 20 senelik motorla d sınıfı araç satmaya kalkmak bence talihsizlik. 

Bence Vectra, 1.8T Passat Türkiye’ye geldiğinde bitti. Vectra hantaldır lafı orada yapıştı üzerine. Tamam devir aldığında iyi gidiyor dengesi iyi olduğundan ama şehir içi klima açık gidemiyorsun bu cüssesinin yarattığı algıya göre büyük bir eksi. 

Nemrut’a çıkarken 2.4 Accord arkada 2 tane tombul teyze önde 2 adamla yanımdan aktı gitti ben de boş arabada hararetin soğuması için kenara çektmiştim arabayı. Vectra 2.0T ya da direkt 1.9CDTI ile gelseydi Passat bu kadar pazar sahibi olmazdı. Yine de ben MK4.5 altına denk gelen tarihler için Accord - üstüne denk gelen tarihler için Mondeo seçerdim. Herkes bir şeyi övünce gıcık alıyorum o üründen. Passat’ı ondan sevmiyorum. 

Öte yandan Overrated araç deyince BMW grubu geliyor direkt. İçine MINI’yi de dahil ediyorum. Bu kadar sıkıntılı araba yapıp bu kadar reklamı nasıl oldu bu markaların bu zamana kadar hayret. Bir de MB ve AUDİ ile kıyaslıyorlar bu markayı. Demek ki radikal tasarım algıyı kırıyor.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Murat Sahın yazdı:

Gelirle alakalı biraz da. Adam 15 senesinin birikimini piyasada çok az olan bir arabaya vermek istemiyor. Haklı da. Mahmut'un yukarıda yazdığı olay işte. 
2,el 20 yaşında araba 30 bin tl olsa ya da 1 2 maaşla ulaşılıyor olsa toyota camry den geçilmezdi ortalık. O zaman clioyu kim ne yapsın. 15 sene biriktirdiğin para ile alacağın araba 5 sene sonra da bozdurulabilir olması lazım.

Çağrı Alaf yazdı:

Bence Vectra, 1.8T Passat Türkiye’ye geldiğinde bitti. Vectra hantaldır lafı orada yapıştı üzerine. Tamam devir aldığında iyi gidiyor dengesi iyi olduğundan ama şehir içi klima açık gidemiyorsun bu cüssesinin yarattığı algıya göre büyük bir eksi. 

Bu araç vw yi batıştan kurtaran araç zaten. Cidden çok çok iyiydi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Çağrı Alaf yazdı:

Nemrut’a çıkarken 2.4 Accord arkada 2 tane tombul teyze önde 2 adamla yanımdan aktı gitti ben de boş arabada hararetin soğuması için kenara çektmiştim arabayı. Vectra 2.0T ya da direkt 1.9CDTI ile gelseydi Passat bu kadar pazar sahibi olmazdı. Yine de ben MK4.5 altına denk gelen tarihler için Accord - üstüne denk gelen tarihler için Mondeo seçerdim. Herkes bir şeyi övünce gıcık alıyorum o üründen. Passat’ı ondan sevmiyorum. 

Öte yandan Overrated araç deyince BMW grubu geliyor direkt. İçine MINI’yi de dahil ediyorum. Bu kadar sıkıntılı araba yapıp bu kadar reklamı nasıl oldu bu markaların bu zamana kadar hayret. Bir de MB ve AUDİ ile kıyaslıyorlar bu markayı. Demek ki radikal tasarım algıyı kırıyor.

BMW nin sürşü keyfi üst düzeyde ama, arkadan itiş ve hassas düreksiyon sistemi başka bir seviyede.  Eski 116lar bile öyle. 

Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Vatandaşlarımızın her tercihi doğru mu ki,

images.jpg

• Mutlu 13
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Murat Sahın yazdı:

98'den  beri passat tutulurken mondeo tutulmaz mesela?

Top kapı sesi?

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

çok etmen var yaa. Ülke zengin değil. Sık bozulan yeni nesil şanzıman motor, elektronik peşine değil, daha az bozulan eski teknoloji almamız lazımken, biz öyle yapmıyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Murat Sahın yazdı:

Net örnek vermek ve hatta sormak gerekirse; passatı mondeodan üstün kılan özellik nedir ki 98'den  beri passat tutulurken mondeo tutulmaz mesela? 2000'li yıllara kadar vectra'nın rakibi yokken bu sınıfta, sonradan piyasaya giren passat nasıl oldu tahtı tacı ele geçirdi? Mesele sorunsuzluk ise neden accord ve veya avensis sevilmedi? Mazda'ya karşı neden tavırlıyız? Rönoyu sevmemizin sebebi ne?

mondeonun satmama veya az satma sebebi bence ford ile alakalı gerçekten güzel araçlar yapmış olmalarına karşın bu ülkemizde iyi pazarlayamadılar. fiyat rekabetine yenik düştüler.

vectra özellikle uzay kasa ile çok büyük satış rakamlarına ulaştı ancak servislerde yaşanan sıkıntılar Opel için büyük handikap oluşturdu. 90ların sonu 2000 lerin başında şirket aracım Opel Combo) yanlış hatırlamıyorsam 3 -4 ay parça bekledi serviste o dönemde baya servis sorunlarıyla uğraştı Opel

Accord hep hayalimde olan ama bir türlü nasip olmayan bir araç oldu benim için ondaki sorun bence fiyat politikası oldu. Accord alınacak fiyata daha üst marka algısı olan araçlar tercih edildi o sınıfta bulunan araçlar arasında. sadece hayranlığı olan kişiler tercih etti.

Mazda'nın hatasının tamamen ülkeye getiren firmanın suçu olarak görüyorum servis ağlarını yerleştirememeleri, hatalı satış politikaları, servislerin yeterli olmayışı gibi bir sürü neden sayılabilir. 

yukarıda saydığımız araçlar içerisine subaru Legacy, levrong gibi araçları da eklemek istiyorum bu araçlarda hep dışarıda kalmış uzak durulmuş araçlar. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Benim fikrimce araçların tutması yada tutmaması biraz distribütör ile alakalı. Passata doğuş grubu bakıyor mondeo ya koç grubu bakıyor. Ve evet bence de gerçekten mondeo passatdan daha iyi.

İkinci bir tercih meselesi ise yakıtı az olsun az yaksın. Bu yüzden Renault ülkemizde daha çok tutuyor gibi geliyor.

Kullanıcı kaza yaparsam bu araba beni korur mu güvenliği yüksek mi demiyor yakıtı düşük mü diyor. Konfor hiç önemli değil zaten yeter ki az yaksın modundayız. 

Mesela konfor düşkünü olsak SW alırız. Yaşımız gençse HB alırız. Ama biz ne yapıyoruz direkt sedan alıyoruz. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Evren Erakçora yazdı:

BMW nin sürşü keyfi üst düzeyde ama, arkadan itiş ve hassas düreksiyon sistemi başka bir seviyede.  Eski 116lar bile öyle. 

E öyle tabi ona bir şey diyemem komple gömmeye gerek yok ancak dayanımının sınırlarında gezdiğinden kolay ele geliyor gibi biraz. Ona lafım. Bir de elektrik sistemi berbat. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sahın yazdı:

Anlamadım bu işi...

bakış açısından dolayıdır o. galerici gibi bak konuya... sedan beyaz bitti

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ülke zengin değil.

ferrari zamanında ultimatom vermişti, 12 aylık satış hedefini 3 ayda bitirdin, yapma böyle diye? zenginlik baktığın yere bağlı gel antepe gez vanı gör zenginliği , ülkenin en büyük detaycısı vanda

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

senin hiç beyaz sedan aracın oldu mu 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağlar Bayur yazdı:

A3 çok kafa kurcalıyor abi, 1.4 tsi 125 hp, yarı deri alkantra koltuklar falan. Siyah renk hemde. Sadece s tronic düşündürücü :) 

Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

O satmıyor ki hiç bir aracını. Müze yapıyor diyolla :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

töbe töbe yel alsın ağzını

Murat Sahın yazdı:

A3 çok kafa kurcalıyor

içine sığılabilirse iyidir herhalde,

Murat Sahın yazdı:

satmıyor ki hiç bir aracını.

büyük oyun çözülmüş, satılamasın diye kapısını bile eksik alıyorum

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

ferrari zamanında ultimatom vermişti, 12 aylık satış hedefini 3 ayda bitirdin, yapma böyle diye? zenginlik baktığın yere bağlı gel antepe gez vanı gör zenginliği , ülkenin en büyük detaycısı vanda

Yabancılar bizi hiç tanıyamayacak galiba :) 

2023’te 25 tane ferrari satılmış. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

2023’te 25 tane ferrari satılmış. 

o resmi ithalattır.... x4 yap

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...