İçeriğe Yönlendir

Opel Grandland Otomatik Bagaj Kapağı Sorunu

Ahmet Türedi

Recommended Posts

Ahmet Türedi

Arkadaşlar merhaba,

Aracımın cam tavan perdesi sıkışmıştı elinden iş gelen birini bulup bu işi yaptırdım çok şükür ama her ne hikmetse bu işlem sonrası aracın bagaj kapağı düzgün çalışmamaya başladı.

Sorun şöyle bagaj tuşuna basınca normalde direk yukarı kalkması gerekirken sadece kilitten kurtulup hafif açılıyor.Tuşa ikinci kez basınca tam açılıyor.

Kapatırken bazen tam oturmuyor kilit kapanıp vakum yapması gerekirken bunu yapamıyor.Ancak kapağı elimle destekleyince kapanıyor.

Bagaj kapağı çalışmasında sıkıntı yok inip kalkıyor güzelce.

Aracı bilgisayara bağlayınca 

1. Arka panel kapağı kontrol modülü(LCM)

2.Beden kontrol modülü(BCM)

3.Motor kontrol modülü(ECM) 

bu hataları veriyor ve cihaz ile bunları düzeltemedik.Konfirigasyon gerekli diyor ama eldeki cihazla bu işlemi yapamadık.

Usta yetkili servis cihaz ile konfirigasyon yaparsa düzelir dedi ama emin olamadım.

Şimdi tavan sökülürken soketler v.s söküldü bunun sonucu bu modüllerin zarar görme ihtimali var mı onu merak ediyorum? Yada bu sökülme işlemi nedeni ile modül konfirigasyonu bozulabilir mi?

Birde tavan döşemesi kirlenmişti onu döşemeci temizledi özel köpük tarzı birşeyle ben başında değildim .BCM modülüne su v.s kaçmış olabilirmi diye şüphelendim ama o kısıma su kaçmaz tavan temizliği yüzünden dedi usta. 

Yetkili serviste bulunduğum bölgede yok malesef canım sıkıldı tam bir sorunu çözdüm derken başka bir sorunla karşılaştım .:(

Bir fikri olan var mı diye sizede danışmak istedim.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Geçmiş olsun, akü sökülüp soketlerin olduğu yer saç kurutma makinesi vb bir ısı kaynağı ile kurutulabilir. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Metin Uzunoğlu yazdı:

Geçmiş olsun, akü sökülüp soketlerin olduğu yer saç kurutma makinesi vb bir ısı kaynağı ile kurutulabilir. 

Teşekkürler Metin bey.Soketler döşemenin altında eğer onlarla alakalı ise döşeme yine sökülmesi gerekiyor.Ama sorun şu hataları silemediler.Konfirigasyon gerekiyor diyor.Sanki kafası karışmış gibi sistemin.Bilemedim. Elektrikçi BCM ye su kaçsa baya bir sorun çıkarır sadece bagaj kapağı ile kalmaz dedi, ki su oraya kaçmaz bu işlem yüzünden dedi . 

Akü dediniz acaba akü kutup başını  söküp taksam mı acaba belki resetler .

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bagaj kapağının adaptasyonunu yeniden yapmanız gerekiyor, belli bir yere kadar açılsın gibi bir moda girmiştir tahminimce , adaptasyon ile çözülecektir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kullanma kılavuzunda kapağa konum öğretme prosedürü yazar. Konumu şaşırmışsa öğrenebilir. Yine olmuyor, yetkili serviste beyin kontrol edilecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tamircide tavanda başka işlem yapılırken başka meraklı biri bilerek veya bilmeyerek bagaj kapağını el ile kaldırıp indirmiştir, çırak araya sıkışmış kapak durmuştur vs.  vs. yani bence adaptasyon işi çözecektir beyne sokete gelene kadar önce bir yetkili servise uğrayın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Servis yolu gözüküyor gibi öyleyse, inşallah sadece adaptasyon ile düzelir ona razıyım gerçekten.Teşekkürler. En azından içim rahatladı :)

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

tamircide tavanda başka işlem yapılırken başka meraklı biri bilerek veya bilmeyerek bagaj kapağını el ile kaldırıp indirmiştir, çırak araya sıkışmış kapak durmuştur vs.  vs. yani bence adaptasyon işi çözecektir beyne sokete gelene kadar önce bir yetkili servise uğrayın

Mondeo kitspçığında yazıyordu elektrikli kapanan aynalar el ile kapatılırsa tekrar adaptasyon yapılmalı yazıyordu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...