İçeriğe Yönlendir

KVKK Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Bir kazamız oldu. 

Kazada polisler gelip tutanak tuttu. 

Aynı gün, kaza tutanağı çıkmadan, serviste dosya açılmadan, kazadan 3-4 saat sonra kendini avukat olarak tanıtan iş takipçiler kaza yapmışsınız bize vekalet verin, tazminatlarınızı takip edelim alalım, biz % 20-25-30 alalım, size geri kalanını verelim diye aramaya başladı.. 

Olay henüz tamamen karakol aşamasında. 

Nerede kaldı bizim KVKK

Bizim Kişisel verileri kimler kimlere satıyor ? 

• Beğen 7
  • Mutlu 2
  • Şaşkın 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arayanlar öncelikle karşı tarafa bir şey olmayacağını, paranın sigortadan alınacağını söyleyerek başlıyor. 

Şayet karşı taraf kusurlu ise, sana bunu yapanı cezasız mı bırakacaksınız. Donuna kadar alalım şeklinde devam ediyor. 

Bazı mağdurlar, kinle hareket edip, vekalet verip, neyini alırsan al ben bir şey istemiyorum sizden şeklinde bile döndüğü oluyor. 

Çoğu kendini avukat olarak tanıtanlar dürüst çalışmıyor. Dosyadan para alıyor ancak sigortalıya dönmüyor. para vermiyor. 

Bazıları 100 alıp, 40 aldım diyor. 

Bazıları kin ve nefret ve vicdansızlıkla ile hareket edip, karşı tarafı canından bezdirip, kazadaki tarafları bir birine düşman ediyor.

Hele ki yaralı varsa. hastaneden yürüyerek çıkıp giden insanlara uzun süreli iş göremez raporları alıp ciddi tazminatlar talep ediyorlar. 

Araç yatma parası, kanunun ön gördüğü dışında değer kaybı tazminatları ile alacak davaları açılıyor.  

• Beğen 4
  • Şaşkın 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kvkk’yı dinlemek istiyorsanız 9’u tuşlayın. Orada duruyor kendisi :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Polis memurları sanayiciler yaralanmalı ise hastane personelleri hepsi bunun içinde. %3-5 verince herkes her bilgiyi satıyor.

Tam bir sene önce arkadaşımın kardeşi gece yarısı motosiklet kazası geçirdi. Bana haber verdi ve hızlı bi şekilde gittik. Kafatası ve kalça başta olmak üzere bir çok yeri kırık ve beyin kanaması olan çocuk için ameliyat ve hastane işlerini hızlandıracak kimi tanıyosanız arayın araya sokun dedi acildeki doktor. Olaydan daha 1 saat ancak geçmişken abisini avukatlar aramaya başladı. Olay anının siniri ve endişesi ile küfredip kapattık tabi hepsini. Adalet mensubu insanların para kazanma hırsı ile etik kurallarını bu kadar hiçe sayması akılalmaz. Merak edecek olan olursa kardeşimizin sağlığı yerinde. Ayakta.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Kardeşime bir kaç yıl önce alkollü araç kullanan şahıs aşırı hız ile karşı refüjden uçup kardeşimin araca %100 kusur ile çarptı. 

Boyun ve bel kemiği çatlakları, kaburga kırıkları Allah'a şükür sağ kurtuldu.

Aylarca korse ile yataktan kalkmadı. 

Alkollü şahısa ne oldu hiç bir şey :/ devlet adına bir kamu davası bile açmadı, kazanın o günü serbest bırakıldı sayılır.

Böyle durumlarda lütfen en iyi avukat mı tutuluyor en iyi hasar danışmanlık mı her ne ise en iyisini bulup donuna kadar almak mı hapis mi yatıyor haciz mi yiyor bütün yollara başvurun zaman kaybetmeyin.

Çünkü kanunlarımız ve Adalet maalesef aşırı yetersiz

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Eray Aksoylu

Ben kimsenin kişisel verilerimizi koruduğunu düşünmüyorum. Bir kaç kez ufak çaplı kaza yaşadım 6 - 7 ay boyunca sürekli aradılar kimisiyle sohbet ettim kimisini sessize alıp konuşturdum kimisine gerçekten iş yaptıracakmışım gibi konuşup telefonu kapattım hatta bazıları özelden kendi numaralarıyla bile bana yazmıştı.

Reklam konusunda da çok rahatsızım aktif kullandığım numaramı 10 senedir filan kullanıyorum hiçbir aboneliğim yoktu geçen sene evlendim ev için Türk Telekom'a internet başvurusu yaptım o günden beri sürekli ev interneti için arıyorlar daha 1 ay olmuş adam taahhüttünüz bitmiş diye arıyor . 

bu numara satma konusu ciddi bir problem.

e-devletten ileti yönetim sistemindeki neredeyse banka ve faturalara ait şirketler hariç tüm reklam içeren izinlerimi kaldırdığım halde halen aramalar geliyor. Ney düzgün ki bu düzgün olsun diyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

banada biri hgs borcun var icra takibi başlatacam diye avukat kılığında msj atıyor  arıyor ara arada

hiçbir verimiz gizli değil herkes buluyor malesef 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Bir tanıdıkta 80 sonrası doğan herkesin adı soyadı oturduğu adresi telefon numarası çocukları anası babası kardeşleri falan SQL veritabanı şeklinde mevcut. Bizim ülkede yemez öyle şeyler. Avukatlar, Twitter'daki herhangi bir hesap, burada canını sıktığınız random birisi. Herkes her istediğine ulaşabilir. Zaten burada isimlerimiz de kabak gibi ortada. Sahte bomba ihbarları, yemek siparişleri, kadına şiddet ihbarları hep böyle veriliyor. Kişileri yıldırma politikası uyguluyorlar istediklerine.

Ancak karakoldan da bilgi çalındığını ilk defa duyuyorum. Eğer polislerin veritabanına bir sızma girişimi varsa vay hallerine. İş modeli düşman başına. Dosta korku, düşmana güven dedikleri cinsten. Avukatlar da epey oksimoronmuş bu arada. Hak arama yoluna çıkıyorlar işe hak yiyerek başlıyorlar. :D Müneccim değilse avukat da suçlu. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Kendi verilerimizi bizden korumak haricinde kimseden koruduklarını düşünmüyorum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Eray Aksoylu yazdı:

Reklam konusunda da çok rahatsızım aktif kullandığım numaramı 10 senedir filan kullanıyorum hiçbir aboneliğim yoktu geçen sene evlendim ev için Türk Telekom'a internet başvurusu yaptım o günden beri sürekli ev interneti için arıyorlar daha 1 ay olmuş adam taahhüttünüz bitmiş diye arıyor . 

O numaradan tüm bilgilerinize ulaşıyorlar. Sonraları coğrafi mesajlar da gelir belediye başkanlarından vesaire. Elden ele geziyor çünkü. Operatörlerin internet sayacı bile bozuk. Avustralya'da 5G ile 15 GB kullanımım Türkiye tatilinde 4G ile 160 GB dolaylarındaydı. Hak tek yerden yenmiyor, her yerden sömürü söz konusu. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Çağrı Alaf yazdı:

Bir tanıdıkta 80 sonrası doğan herkesin adı soyadı oturduğu adresi telefon numarası çocukları anası babası kardeşleri falan SQL veritabanı şeklinde mevcut. Bizim ülkede yemez öyle şeyler. Avukatlar, Twitter'daki herhangi bir hesap, burada canını sıktığınız random birisi. Herkes her istediğine ulaşabilir. Zaten burada isimlerimiz de kabak gibi ortada. Sahte bomba ihbarları, yemek siparişleri, kadına şiddet ihbarları hep böyle veriliyor. Kişileri yıldırma politikası uyguluyorlar istediklerine.

Ancak karakoldan da bilgi çalındığını ilk defa duyuyorum. Eğer polislerin veritabanına bir sızma girişimi varsa vay hallerine. İş modeli düşman başına. Dosta korku, düşmana güven dedikleri cinsten. Avukatlar da epey oksimoronmuş bu arada. Hak arama yoluna çıkıyorlar işe hak yiyerek başlıyorlar. :D Müneccim değilse avukat da suçlu. 

Bir seçim öncesi, 18 yaşını doldurmuş olan seçim kuruluna kayıtlı herkesin bilgileri siber korsanlar tarafından ele geçirildi, satıldı da. Yazılım da öyle güzel ki, kişinin adını yazdığında bu babası, bu annesi bu eşi, bu kardeşleri vs diye sekmeler açılıyor, sonra oğlunuzun xxx tl borcu var kendisine ulaşamıyoruz siz bilgi verirsiniz kendisine diyorlardı.. 

Şİmdi de panel diye bir şey peydah oldu, "panelden bulurum" gibi herkes neredeyse her bilgiye ulaşabiliyor dark web denen yapıda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Cem Işık yazdı:

Bir seçim öncesi, 18 yaşını doldurmuş olan seçim kuruluna kayıtlı herkesin bilgileri siber korsanlar tarafından ele geçirildi, satıldı da. Yazılım da öyle güzel ki, kişinin adını yazdığında bu babası, bu annesi bu eşi, bu kardeşleri vs diye sekmeler açılıyor, sonra oğlunuzun xxx tl borcu var kendisine ulaşamıyoruz siz bilgi verirsiniz kendisine diyorlardı.. 

Şİmdi de panel diye bir şey peydah oldu, "panelden bulurum" gibi herkes neredeyse her bilgiye ulaşabiliyor dark web denen yapıda. 

Tabi doğru söylüyorsunuz. Panelcilik diye bir meslek var. Discord - Telegram sunucularında herkesin ayakkabı numarasında kadar 5 dolara buluyorsunuz. Bi yazılımcı ile mi kavga ettiniz? Hemen adresini verip sahte bomba - terör iltisakı ihbarı yapın. Gelsinler adamın evinde ne varsa bilgisayar telefon toplasın rehin alsınlar. 5 ay sonra belki geri verirler ama o zamana kadar adam ekmek yiyemez. Bu kansızlar neler neler yaptılar millete duyunca kulaklarıma inanamıyorum.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir kazamız oldu. 

Kazada polisler gelip tutanak tuttu. 

Aynı gün, kaza tutanağı çıkmadan, serviste dosya açılmadan, kazadan 3-4 saat sonra kendini avukat olarak tanıtan iş takipçiler kaza yapmışsınız bize vekalet verin, tazminatlarınızı takip edelim alalım, biz % 20-25-30 alalım, size geri kalanını verelim diye aramaya başladı.. 

Olay henüz tamamen karakol aşamasında. 

Nerede kaldı bizim KVKK

Bizim Kişisel verileri kimler kimlere satıyor ? 

Geçmiş olsun öncelikle. Abi seni yazın aramıştım hatırlarsan, aynısı bize oldu. Eşimin arabasına arkadan çarptılar, "%100 karşı taraf suçlu, sizin adınıza değer kaybı dosyası açalım" diye aramaya başladılar. 4-5 arama sonrasında istemiyoruz diye diye bitirdik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ne telefonu tc ler ibanlar adresler sebil miş dedi bir arkadaş ytd

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

ne telefonu tc ler ibanlar adresler sebil miş dedi bir arkadaş ytd

Evdeki klima bilgileri bile ellerinde. Daha birşey demeye gerek var mı

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
(düzenlendi)
Çağrı Alaf yazdı:

O numaradan tüm bilgilerinize ulaşıyorlar. Sonraları coğrafi mesajlar da gelir belediye başkanlarından vesaire. Elden ele geziyor çünkü. Operatörlerin internet sayacı bile bozuk. Avustralya'da 5G ile 15 GB kullanımım Türkiye tatilinde 4G ile 160 GB dolaylarındaydı. Hak tek yerden yenmiyor, her yerden sömürü söz konusu. 

Turkcell'de rastgele bir tarife sectim, linki asagida, data ucretlendirme periyodu 1 KB diyor, boyle bir durumda data kullaniminda bahsettiginiz kadar fark olmamasi gerek. Burada Turkiye'deki oepratorlerin yaptigi bambaska bir katakulli var sanki; sebeke seviyesinde bir takim parametreler abone lehine degil de operator lehine olacak sekilde optimize edilmis olabilir.

https://www.turkcell.com.tr/paket-ve-tarifeler/4-5-g-hizinda/star-plus-10-gb

Mesela burasi da Vodafone UK, onlar da KB basina ucretlendirdiklerini belirtiyorlar. Turkcell'de bu kadar detayli bir dokuman goremedim; ancak cok da arayamadim. Vodafone UK'de direkt gozunuze sokuyorlar:

https://www.vodafone.co.uk/cs/groups/public/documents/webcontent/evo-paym-charges-guide.pdf

Turkiye'de ne yazik ki mobil operatorler cok pahali, sadece rastgele baktigimda Vodafone UK ve Vodafone TR arasinda 4 kata varan fiyat farki var (UK, 150 GB internet -5G ile- ve sinirsiz sms ve konusmayi 600 TL'ye veriyor, burada ayni fiyata karsiligi 40GB internet ve 2500 dk konusma)

KVKK konusunda ise Turkiye'de alacak cok yolumuz var. Avrupa'da 2018'de bile GDPR cok kati kurallarla isletiliyordu is yaptigim sirketlerde.

tarihinde Gökhan Tuna tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İlkay Başaran yazdı:

Evdeki klima bilgileri bile ellerinde. Daha birşey demeye gerek var mı

Evdeki kombi. 

Beni arıyorlar, kombinize bakım yapalım diyorlar.. Kombinin markasını modelini biliyorlar.. 

Aldığım Vaillant bayisi, Vaillant genel müdürlük ve doğal gaz şirketini aradım.. 

Hanginiz sattınız benim bilgilerimi dedim.. Hepsi de suspus.. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Gökhan Tuna yazdı:

Burada Turkiye'deki oepratorlerin yaptigi bambaska bir katakulli var sanki;

Valla Gökhan Abi iP15 Pro ile Kıbrıs'ta 3G internet ile WhatsApp'a girdim çıktım son 3GB paketim vardı o da birden bire bitti. Kullanımları servis mesajları ile alıyordum o yüzden her hücreseli açmama ne kadar kullandığımı biliyordum. Paket sonlarına doğru devasa arttı kullanımım. Ben de mecbur paket alıyordum durum böyle olunca. Fiyatlar konusunda haklısınız. Paketim 40 AUD  yaklaşık 800 lira eder. Her şey sınırsız. 200GB'den sonra indirme hızı 2Mbps'a düşüyor sadece.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Dikkat ederseniz her konuda herkesin bununla alakalı hikayesi var. Bütün bilgilerin de olduğu tek bir platform var: e-devlet. 

Discord odaları zamanının deepwebi gibi olmuş. 50 tl ye 18 yaş civarı gençler herkesin verisini ona buna satiyor. İstediğiniz kadar sifre değiştirin. Amatör oldukları halde database e sizmislar hala oradalar. Her değişikliği anında görüyor ve satıyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Süleyman Can yazdı:

Discord odaları zamanının deepwebi gibi olmuş.

Abi o odaların neler içerdiğini görsen gözlerini oyasın gelir. KVKK aralarında en basit olanları. P3dofiliden tut, depremde enkaz altında kalanların şarjını bitirmek için 112 taklidi yapan çetelere kadar. O depremzedelerin konuşmalarını kayıt altına alıp aralarında paylaşıp gülenler mi dersin, küçücük çocukların birtakım görsellerini aralarında gezdiren mi dersin. Roblox'u devlet yasakladı diye herkes ayağa kalktı. Yabancı Reddit kanallarında tebrik ettiler. İlk defa p3dofiliye karşı adım atan devlet falan diye. 

Türkiye aslında platformdaki p3dofililerden dolayı çok şikayet almış. Olması gerektiği gibi firmaya ihtar çekmiş düzeltin diye de mühlet vermiş. Firma bu p3dofililerin kendilerine çok para kazandırmasından dolayı hesap biyografisinde kendini direkt olarak açık eden hesapları bile 10 gün banlayarak yetinmiş. Süre sonu şikayetler de gelmeye devam edinde olması gereken yapılıp platform yasaklanmış. Instagram'dan sonra geldi yasak diye ona da sallayan çok oldu da sonuna kadar haklı bir adımdı. Discord'un da gözden geçirilmesi gerekiyor. Eskiden kara kalpli adamlar ToR üzerinden kripto mripto bir kanal kullanır öyle haberleşirlerdi. Şimdi onlara gerek yok tek Discord linki yeter her naneyi bulur kapına kadar eve servis madde de getirtirsin, her türlü pisliği de çevirirsin. 

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Evdeki kombi. 

Beni arıyorlar,

beni de arıyorlar, kombim de yok, poco aldım kurtuldum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Çağrı Alaf yazdı:

Abi o odaların neler içerdiğini görsen gözlerini oyasın gelir. KVKK aralarında en basit olanları. P3dofiliden tut, depremde enkaz altında kalanların şarjını bitirmek için 112 taklidi yapan çetelere kadar. O depremzedelerin konuşmalarını kayıt altına alıp aralarında paylaşıp gülenler mi dersin, küçücük çocukların birtakım görsellerini aralarında gezdiren mi dersin. Roblox'u devlet yasakladı diye herkes ayağa kalktı. Yabancı Reddit kanallarında tebrik ettiler. İlk defa p3dofiliye karşı adım atan devlet falan diye. 

Türkiye aslında platformdaki p3dofililerden dolayı çok şikayet almış. Olması gerektiği gibi firmaya ihtar çekmiş düzeltin diye de mühlet vermiş. Firma bu p3dofililerin kendilerine çok para kazandırmasından dolayı hesap biyografisinde kendini direkt olarak açık eden hesapları bile 10 gün banlayarak yetinmiş. Süre sonu şikayetler de gelmeye devam edinde olması gereken yapılıp platform yasaklanmış. Instagram'dan sonra geldi yasak diye ona da sallayan çok oldu da sonuna kadar haklı bir adımdı. Discord'un da gözden geçirilmesi gerekiyor. Eskiden kara kalpli adamlar ToR üzerinden kripto mripto bir kanal kullanır öyle haberleşirlerdi. Şimdi onlara gerek yok tek Discord linki yeter her naneyi bulur kapına kadar eve servis madde de getirtirsin, her türlü pisliği de çevirirsin. 

Yasaklansın tamam da aynı tiztizlik hepsine yapilmayinca farklı niyet arıyoruz. Bi taraftan ona engel buna engel diğer taraftan e devlet verisi herkesin elinde. Üzüm mü bağcı mi?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Evdeki kombi. 

Beni arıyorlar, kombinize bakım yapalım diyorlar.. Kombinin markasını modelini biliyorlar.. 

Aldığım Vaillant bayisi, Vaillant genel müdürlük ve doğal gaz şirketini aradım.. 

Hanginiz sattınız benim bilgilerimi dedim.. Hepsi de suspus.. 

Artık biz de biliyoruz :crazy:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Süleyman Can yazdı:

Yasaklansın tamam da aynı tiztizlik hepsine yapilmayinca farklı niyet arıyoruz. Bi taraftan ona engel buna engel diğer taraftan e devlet verisi herkesin elinde. Üzüm mü bağcı mi?

Biraz daha soğukkanlı olmak gerek bence. Bizim halkımız çok eleştiriyor. Artık araştırmadan eleştiriyor. Hadi politik nedenlerle Instagram kapatılmış olabilir. Haklı ya da haksızlar demiyorum sadece politik neden diyorum. Roblox ile ne işi olur koca devletin? Burada soru sormaktan vazgeçmemek gerek. Demek ki bir şey var da adamlar üzerine gidiyor. Sonraları ortaya çıktı ki durum şikayet edilenden de kötü. Bildiğin platformda çok ciddi çocuk istismarcıları var aileler karakollara düşmüş çocuklarının fotoğrafları ile tehdit ediliyorlar ya da dilim varmıyor bazılarının çocuklarının fotoğrafları çoktan arşivlere meze olmuş parayla satılıyor. Ben bu kadar tahmin etmiyordum arkadaş işin aslını anlattığında kan beynime sıçradı. O sıra Twitter'da aktivistler çocuklardan elinizi çekin diye devlete karşı sözlü aksiyon alıyorlardı ama her halükarda devlet yerinde el atmış duruma.

Hem de öyle el atmış ki kanuni olarak hiçbir eksiği yok. Durumu Roblox'a bildirmiş, ihtar vermiş, mühlet vermiş sonra da yasaklamış. Instagram gibi ben istedim oldu dememişler. E tabi siz de doğal olarak ard arda gelen benzer konuları ilişkilendiriyorsunuz, bunda yanlış yok. İşini yanlış yapan kurumlardan dolayı doğru yapanlar da töhmet altında kalıyor. Buralarda konuşarak iyiyi kötüden ayıklıyoruz. Kaldı ki Instagram da politikalarına uymuyor. Öyle herkesin fikrini savunayım falan. Filistin İsrail savaşında Filistinli aktivistlerin biyografilerine Terörist yazdılar, kusura bakmayın yanlışlık oldu dediler. Aklımızla alay ediyorlar. Bu demektir ki Meta çoktan insanları fikirlerine göre veritabanlarında ayrıştırmış kategorize etmiş. Sonraları İsrail propagandaları globalda algoritmanın altını üstüne getirirken Filistin propagandaları sadece müslüman ülkelerde parlıyordu. Yani doğulu devletler yankı odasında bırakılıyordu. Kimse siyah ya da beyaz değil yani herkesin bir günahı var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bahadır TÜFEKCİ
Çağrı Alaf yazdı:

Discord yada Roblox yada herhangibir internet platformunu kapatınca buradaki pislikler, gayri resmi iş yapanlar, çözünerek atmosfere mi karışıyor ? demek istiyorum bu şekilde düzen adalet uygulayanlara ve destekleyenlere. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...