İçeriğe Yönlendir

Budapeşte, Viyana, Bratislava Gezisi

Evren Erakçora

Recommended Posts

Evren Erakçora
(düzenlendi)

Yeşil pasaportumuzu aldıktan sonra Orta Avrupa gezisi yapmak istedik. Budapeşte, Viyana, Bratislava şehirlerini gezeceğimiz bir planlama yaptık. Ajet uçuşları epey uygun fiyatlıydı ancak çok fazla şikayet duyduğumuzdan Pegasus tan bilet baktım. Tek yöne biletlerin daha uygun olduğunu görüp Budapeşte’ye bilet aldım, dönüş biletini Bratislava'dan aldım. Kalacağımız yerleri Airbnb den ayarladık hem otelden ucuz olması hem de kendi mutfaklarının olması avantajından dolayı.  Pasaport kontrolünde görevli ne kadar kalacaksın? nereye gideceksin? gibi sorular sordu, ben önceden kalacağımız yerlerin , tren biletlerinin falan çıktısı almıştım , onları gösterip geçtik. Yeşil pasaport olsa da soruşturabiliyorlarmış. Budapeşte’den Viyana 'ya tren ile geçmek çok rahat . Viyana' da 3 gün kaldıktan sonra trenle Bratislava’ya geçtik. Trenler nispeten ucuz  ve rahat geldi bize.  

Budapeşte Tuna nehri etrafına kurulmuş güzel bir şehir. Budapeşte çok pahalı bir şehir değil. Umumi tuvaletler temiz değil, Tuna çevresine kabin  tuvaletler koymuşlar, su falan yok zaten. 

Toplu ulaşım için bilet alınıyor ,biz 24 saatlik bilet almıştık, normalde bilet kontrolü yok ancak denetleyiciler kontrol edebiliyor. Cezası yüksekmiş. Biz az daha ceza yiyorduk, 1 dakika ile cezadan yemeden kurtardık.

SAM_9881.JPG.7b2d30d863b0fe04894ee1bd193323b2.JPG

SAM_9878.JPG.3db4c40d9d6d1a588fdd2ab19383c9e1.JPG

Viyana'da iki müzeye gittik, Sanat Tarihi Müzesi, diğeri Bilim Tarihi müzesi. İki müze de harika.

SAM_0056.JPG.38c273b65f996f136ef8ec519c92a1eb.JPG

Özellikle Viyana'da toplu ulaşım mükemmel, her yere metro , otobüs, tramvay var, 2,3 dakikada bir taşıt geliyor. Otomobil trafiği epey az, kurallara çok iyi uyuyorlar, korna çalan duymadık hiç. 10 km hızla giden faytona bile korna çalmaz mı insan!  Bir çok araç SW , sedan otomobil yok gibi . Bir de ticari araçlar dışında beyaz otomobil pek yok, çoğu koyu renk otomobiller. Cam filmi kimsede yok zaten. Evlerdeki su çok yumuşak , çok güzel içilebilir kalitede. Marketteki ürünler bize kaliteli gibi geldi mesela, bir çok içecek daha az şekerli gibi, alkol sudan ucuz malum. Sigara içen insan pek az, kafede oturan bir kaç genç dışında içen yok gibi. Sokakta sigara içip gezen görmedik neredeyse. 

SAM_0069.JPG.df8f0f2b2ff96e0a7ea22d29756f1d4d.JPG

SAM_0108.JPG.45d305636e2b59105b0ad0067376b44f.JPG

SAM_0033.JPG.1b49109e8b112cbca162a16626f3ee4e.JPG

Bratislava da yine Tuna kenarında yeşil bir şehir.SAM_0155.JPG.0734faa958ee8ac33d2d3f5f18e1e9a5.JPG 

SAM_0154.JPG.4c084e7ce2371a3d152eb4990b6ab290.JPG

SAM_0165.JPG.bcbaad650f2b1517995bfae83124dc60.JPG

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
  • Beğen 23
Yorum bağlantısı
Ali Gülmez

Evren hocam öğretmenlerin yeşil alabilmesi için 10 yıl dolması yeterli diye biliyorum şartlar nedir acaba  ?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ali Gülmez yazdı:

Evren hocam öğretmenlerin yeşil alabilmesi için 10 yıl dolması yeterli diye biliyorum şartlar nedir acaba  ?

3.dereceye düşen devlet memuru alabiliyor, bu da yaklaşık 10 sene falan ister. Eşlerden birinin hak kazanması yeterli, il milli eğitim müdürlüğünden bir yazı ile pasaport başvurusu yapılıyor, harç yatırılıyor, yeni biometrik fotoğraflar ile tüm aile randevuya gidiliyor, 2,3 gün sonra posta ile pasaportlar geliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Evren Erakçora yazdı:

3.dereceye düşen devlet memuru alabiliyor, bu da yaklaşık 10 sene falan ister. Eşlerden birinin hak kazanması yeterli, il milli eğitim müdürlüğünden bir yazı ile pasaport başvurusu yapılıyor, harç yatırılıyor, yeni biometrik fotoğraflar ile tüm aile randevuya gidiliyor, 2,3 gün sonra posta ile pasaportlar geliyor.

Ortalama harç masrafları ne kadar tutuyor Hocam

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

3 kişi 750Tl civarıydı galiba 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

10 sene kullanabiliyoruz, çocuklar 5 sene.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
Selçuk Bakış yazdı:

Ortalama harç masrafları ne kadar tutuyor Hocam

Yeşil pasaportta harç masrafı yok Selçuk, sadece defter bedeli ödeniyor. Geçen sene 501,00 TL. olan defter bedeli, bu sene için kişi başı 790 TL. oldu,

Prag da dahil olmak üzere, mart ayında aynı geziyi yapmıştım, 7 günlük bir geziydi. Görülmesi gereken, gerçekten çok güzel yerler.

Dalaman' dan, Ryan air ile gidiş-dönüş 1120 TL.' ye mal olmuştu :) 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ever harç dediğim defter bedeli galiba doğru. 

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Güzel gezi olmuş hocam. Budapeşte en büyüleyici şehirdir. Viyana en modernidir. Önemli olan szin beğenmeniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Güzel gezi olmuş hocam. Budapeşte en büyüleyici şehirdir. Viyana en modernidir. Önemli olan szin beğenmeniz.

Teşekkürler Cenk hocam, eksik olma , senin de yardımın çok oldu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Evren Erakçora yazdı:

Teşekkürler Cenk hocam, eksik olma , senin de yardımın çok oldu. 

Ne demek hocam, her zaman. :good1:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

eski eski binalar, parke taşı yollar, faytonler, korna da yok... batmış bitmiş buralar.....

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Çağlar Bayur yazdı:

eski eski binalar, parke taşı yollar, faytonler, korna da yok... batmış bitmiş buralar.....

Sokakta 30la gidiyor enayiler, Porsche ile 1.vitesle geziyor, bisikletler daha hızlı.  

• Teşekkür 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Benzilikler sinek avlıyordur o zaman. 

Teşekkürler Evren hocam. Bilgilendirme için

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Çok güzel bir gezi yapmışsınız. Bizde son bütün yurtdışı gezilerimizi bu şekilde kendimiz planlayarak yapıyoruz. Bunda hanımın emekli turizmci olmasının payı var tabii :fiuw:. Yurtdışında gezdikçe insanın gerçekten ufku açılıyor. Budapeşte, Viyana ve Prag görmek istediğim yerler. Fırsat ve vize bulursam bende düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

çok güzel yerler,nedir bu gezinin maliyeti? kaç gün kaldınız? malum bu ara moda oldu yurt içi ve yurt dışı gezi maliyetleri, bizde soralım adet yerini bulsun :)...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Erdem Bozkurt yazdı:

çok güzel yerler,nedir bu gezinin maliyeti? kaç gün kaldınız? malum bu ara moda oldu yurt içi ve yurt dışı gezi maliyetleri, bizde soralım adet yerini bulsun :)...

Bir hafta kaldık ,uçak biletleri yaklaşık 20 bin TL, evler airbnb 20bin civarı. Yeme içme zaten ülkemizle aşağı yukarı aynı, onu hesaba katmayalım. Müzeler 3bin desek, şehiriçi ulaşım 2bin civarı. İstanbul a gitme gelme , otopark 5bin yaklaşık. 

Tren biletleri var o da yaklaşık 3bin TL.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
İsa Acar yazdı:

Yeşil pasaportta harç masrafı yok Selçuk, sadece defter bedeli ödeniyor. Geçen sene 501,00 TL. olan defter bedeli, bu sene için kişi başı 790 TL. oldu,

Prag da dahil olmak üzere, mart ayında aynı geziyi yapmıştım, 7 günlük bir geziydi. Görülmesi gereken, gerçekten çok güzel yerler.

Dalaman' dan, Ryan air ile gidiş-dönüş 1120 TL.' ye mal olmuştu :) 

Çıkarma niyetim vardı, fiyatlar komikmiş, yakın zamanda çıkarayım o zaman :dribble:

Evren Erakçora yazdı:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
Evren Erakçora yazdı:

5 sene değil miydi?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
İbrahim Aslıoğlu yazdı:

5 sene değil miydi?

10 sene hocam

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çantanı önde taşıdın mı Cenk hocanın tarifi gibi😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Viyana Schönbrunn Bahçeleri

SAM_0042.JPG.02ad20368c83c5cf802fae3380f22a79.JPGSAM_0038.JPG.8d7ade20df51ad37c08f3f0f6b4fed73.JPG

Servet Aydın yazdı:

Evet abi, güvenli gibi duruyordu sokaklar ama belli olmaz tabii ,  pasaportları ve telefonu kaptırırsak ayvayı yerdik. :) 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Güzel bir gezi olmuş. Artık zehri kaptınız her sene yeni bir ülke görmek isteyeceksiniz. Sömestir tatilinde avrupa haritası önünüzde acaba bu yaz nereyi görsem diyeceksiniz.

Uzak memleketlere uçakla gitmek mantıklı ama araba ile de bir balkan turu yapmanızı tavsiye ederim.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Servet Aydın yazdı:

Bizden bir gün sonra Lisbon'da pasaportları yürütmüşler çantadan. Sani de yazmıştı benzer olay. Dikkat etmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...