İçeriğe Yönlendir

Ceed Sağ Far Motor Sesi ?

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür

Merhaba

aracımın sağ farının aşağı yukarı motoru ses yapıyor ve çalışmıyor. rahatsız edici bir ses tırrrrrr diye bir ses.

İstanbul da tanıdık bildik bir yer var mı sorunu halledecek yada temiz çıkma far alacağım yer var mı bildiğiniz ?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Far motoru yerinden çıkmış olabilir, hemen yeni far alma. Söküp kontrol etmeli.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Köksal Yılmaz yazdı:

Far motoru yerinden çıkmış olabilir, hemen yeni far alma. Söküp kontrol etmeli.

söksem yapabilirmiyim ? böyle işlem elimden gelir daha önce de far camı söktüm 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Farı söküp arka kapağı açıp bi bakmak lazım.. Muhtemelen motor ucu yerinden çıkmıştır. Takabilirsin..

Reflektörü herhangi bir şekilde geriye doğru çekeceksin, yerine oturacak.. 

Yada motoru yerinden çıakrıp, reflektöre takıtıktan sonra, motoru yerine sabitleyeceksin.. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Mehmet Ozyurek yazdı:

Farı söküp arka kapağı açıp bi bakmak lazım.. Muhtemelen motor ucu yerinden çıkmıştır. Takabilirsin..

Reflektörü herhangi bir şekilde geriye doğru çekeceksin, yerine oturacak.. 

Yada motoru yerinden çıakrıp, reflektöre takıtıktan sonra, motoru yerine sabitleyeceksin.. 

Tamam abi tşk ederim en yol bu galiba , denemeden boşuna para vermeyelim tamirli ikinci ellere bile 5 ile 7 bin istiyorlar orj far 30 civarında uçmuş gitmiş fiyatlar maalesef

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yeni far da lınsa far ayarı motorsuz gelir bence var olan incelenmeli

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Çağlar Bayur yazdı:

yeni far da lınsa far ayarı motorsuz gelir bence var olan incelenmeli

valla sökmeye karar verdim inş içinden çıkarım abi , ısı tabancası ile ısıta ısıta sökeceğim artık . Bildiğiniz başka bir yöntem var ise yazarsanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Murat Öngür yazdı:

valla sökmeye karar verdim inş içinden çıkarım abi , ısı tabancası ile ısıta ısıta sökeceğim artık . Bildiğiniz başka bir yöntem var ise yazarsanız sevinirim

Far motorunu sökmek için far açmaya gerek yok, ampul gibi farın arkasından takılır. Motoru sağa sola çevirerek kolayca sökersin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
Köksal Yılmaz yazdı:

Far motorunu sökmek için far açmaya gerek yok, ampul gibi farın arkasından takılır. Motoru sağa sola çevirerek kolayca sökersin.

Ceed dfar1.png.7377dbe28dcf67725be1b99529a9f877.pnge farın içerisinde diye biliyorum farın dışında öyle bir yer göremedim :)  

Screenshot_2024-08-05-14-00-46-880_com.whatsapp.jpg

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ampül değişimi için açılan kapağı açtıktan sonra içeri doğru yerleşmiştir

Yorum bağlantısı
Fırat Önal
Murat Öngür yazdı:

Ceed de farın içerisinde diye biliyorum farın dışında öyle bir yer göremedim :)  

Camı sökmenize gerek yoktur. Parça bu şekilde sanırım. Tamir olmazsa bu parçayı değişmeniz yeterli.

Cars & SUVs / Electric / Kia Ceed Far Ayar Motoru type ED 2009 / 2016 at  sahibinden.com - 1150594758

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Fırat Önal yazdı:

Camı sökmenize gerek yoktur. Parça bu şekilde sanırım. Tamir olmazsa bu parçayı değişmeniz yeterli.

Cars & SUVs / Electric / Kia Ceed Far Ayar Motoru type ED 2009 / 2016 at  sahibinden.com - 1150594758

evet parça bu şekilde doğru ama nerede :)  farın resmini gönderdim bulabilene aşk olsun

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Fırat Önal yazdı:

👍

Hiç ayar yapılmadan far motorundan sürekli ileri geri vızıltı sesi geliyor ise,

Bu parçanın içini sökün hareket mekanizmasının bir ucunda potansiyometreye basan kısım olur orası temassızlık yaparsa bu soruna neden oluyor. Hangi seviyede olduğunu pot üzerinden anlıyor. Potu temizleyip baskı yapan tırnakları iyi basacak şekilde ayarlayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Ömer Sarıgül yazdı:

👍

Hiç ayar yapılmadan far motorundan sürekli ileri geri vızıltı sesi geliyor ise,

Bu parçanın içini sökün hareket mekanizmasının bir ucunda potansiyometreye basan kısım olur orası temassızlık yaparsa bu soruna neden oluyor. Hangi seviyede olduğunu pot üzerinden anlıyor. Potu temizleyip baskı yapan tırnakları iyi basacak şekilde ayarlayın.

ah nerede bu parça bir bulsam :)  

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Fara işlem yapılıp ayarı yukarı aşağı sağa veya sola fazla saptıysa motor sıkışır

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

En net görüntü bunu buldum , görüldüğü üzere dışarıda bağlı hiç bir parça yok.

615001777_FAR2.png.85f25d6512bc8e0ccc5b3e453c576520.png

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Motor burada olmasın?

615001777_FAR2.png.85f25d6512bc8e0ccc5b3e453c576520.png.a396dc409bdfd71f4890d03c79fdb19c.png

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Beyaz etiketin olduğu parça sanki :unsure2:

Fara elektrik soketini takıp yukarı aşağı yapıp çalıştır, sesi takip et ;) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Murat Öngür yazdı:

Hayır hayır.. farı açmana gerek kalmaz.. Ampul değiştirme kapağından yaparsın.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hayır hayır.. farı açmana gerek kalmaz.. Ampul değiştirme kapağından yaparsın.. 

Oradan sökülür mü diyorsun abi , tamam deneyeceğim biraz dar orası ama inş yaparım

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Murat Öngür yazdı:

ah nerede bu parça bir bulsam :)  

Kalın kablo ampulü besler. İnce olan far motorunu 👍

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Murat Öngür yazdı:

Oradan sökülür mü diyorsun abi , tamam deneyeceğim biraz dar orası ama inş yaparım

Oradan sökülmez.. Ama yerinden çıkan motor topuzunu yerine takarsın.. Tabi tüm senaryolarımızı yerinden çıkam üstüne kuruldu :)

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Fırat Önal yazdı:

Motor burada olmasın?

615001777_FAR2.png.85f25d6512bc8e0ccc5b3e453c576520.png.a396dc409bdfd71f4890d03c79fdb19c.png

aynen kapağı açınca solda içeride ama el girmiyor ki nalet bir yer :)  valla aşağı yukarı hareketi geçtim motorun sesini kessem yeter bana :) kablosunu bulsam kesip atıcam arabada tık ses yok bunun sesi gına getirdi artık. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Murat Öngür yazdı:

aynen kapağı açınca solda içeride ama el girmiyor ki nalet bir yer :)  valla aşağı yukarı hareketi geçtim motorun sesini kessem yeter bana :) kablosunu bulsam kesip atıcam arabada tık ses yok bunun sesi gına getirdi artık. 

Kırmızı kabloyu kes.

:nargile:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...