İçeriğe Yönlendir

Hava Filtresi Olmazsa Ne Olur?

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Motor içinde toz pislik girer. Peki motora giden birim zamandaki havanın miktarı değişir mi? 

bir kullanıcı arabasına hava filtresinş koymayı unutmuş. Ve bir ay kullanmış. Yakıtta farke edilir şekilde artış olmuş. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Çok değişken var, turbo mu atmosferik mi, direk enjeksiyon mu yoksa port enjeksiyon mu gibi çooook değişken var :) 

Karbüratörlü motoruma spor ve büyük hava filtresi takmıştım, yakıt belirgin şekilde artmıştı mesela. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Filitre geri takılınca yakıt düşmüş mu ,

Belki toz torpak maf ve map ı bozdu ondan arttı yakıt. :P

Sadece daha ciğer sesi geldiği için gaz pedalı alışkanlığı değişmiş olup yakıtı artmış da olabilir.

Focusta sadece hava filtre kazanının rezonator mu ne denen bı parçasıni söküp orjinal filitresi ile yakıtı arttırabilirim. Sırf emiş sesini daha fazla duymak için 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Murat Sahın yazdı:

Çok değişken var, turbo mu atmosferik mi, direk enjeksiyon mu yoksa port enjeksiyon mu gibi çooook değişken var :) 

Karbüratörlü motoruma spor ve büyük hava filtresi takmıştım, yakıt belirgin şekilde artmıştı mesela. 

Ek olarak şanzıman var mı yok mu falan 😬

Konuya yorumum hava girisi kolayca arttığı için araç fakire düşüp ha bire yakıt göndermiş olabilir mi ki?

• Beğen 3
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Hava ile gelen toz partikülleri MAF’ı kolaylıkla bozar. Sorun buradan başlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Murat Sahın yazdı:

Hava filtresi olmazsa fazla hava girer. Giren fazla hava için ecu fazla yakıt verir. Bu kadar.

Birde ötsün diye gaza daha fazla yüklenirsin iyice fazla yakar. Alt devir ölür üst devir canlanır.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Focusun hava filtresi kabının bi tane civatası sıkılmamış. Arabayı sanayiden aldım v8 gibi gürül gürül. 10 dklık şehir turu çok tatlıydı. Sonra gittik sıktırdık tabi düzeldi :(

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Filitre geri takılınca yakıt düşmüş mu ,

Belki toz torpak maf ve map ı bozdu ondan arttı yakıt. :P

Sadece daha ciğer sesi geldiği için gaz pedalı alışkanlığı değişmiş olup yakıtı artmış da olabilir.

Focusta sadece hava filtre kazanının rezonator mu ne denen bı parçasıni söküp orjinal filitresi ile yakıtı arttırabilirim. Sırf emiş sesini daha fazla duymak için 

evet. Filtre geri takılınca yakıt eskisi gibi olmuş.

Bu arada servis hava filtresini çıkarıyor. Yeniyi takmadan müşteriyi yolluyor. Hem filtre yok hem filtre kutusu kliplerden sıkı kapatılmamış. sonra müşteri kaputu açınca görüyor durumu. Serviste bağırış çağırış. Hediye bakımlar falan. 

ben bunu şunun için sordum. Filtreler markalara göre az da olsa değişken hava geçirgenliğine sahip. Markaya göre yakıt da değişir bu halde 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ben bunu şunun için sordum. Filtreler markalara göre az da olsa değişken hava geçirgenliğine sahip. Markaya göre yakıt da değişir bu halde 

Belirli standartlardaki filtrelerde değişmez. Çünkü araç yakıt hava dengesini ayarlayabildiği toleranslar içerisinde kalır. 

Hava geçirgenliği norm dışı olursa ancak o zaman yakıt fazla veya az olabilir. Onda da arıza lambası görürüz muhtemelen. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ü.Emre Kartal yazdı:

Belirli standartlardaki filtrelerde değişmez. Çünkü araç yakıt hava dengesini ayarlayabildiği toleranslar içerisinde kalır. 

Hava geçirgenliği norm dışı olursa ancak o zaman yakıt fazla veya az olabilir. Onda da arıza lambası görürüz muhtemelen. 

Atmosferik motorda havanın ne kadar silindir içine çekileceğini belirleyen tek etmen gaz kelebeği. O da elektronik zaten. Ama buna rağmen hava filtresi olmayınca fazla yakması “o tolerans değerler arasında bile ayarlayamıyor” algısı oluşturdu bende. Ayarlasa orada da ayarlardı. Belki de lamba yakması lazımdı

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Filitresizlikten değil de filitre kazani düzgün takılmadı diye motor havuzundan sıcak hava çektiği için de olabilir yakıt artışı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Motor içinde toz pislik girer. Peki motora giden birim zamandaki havanın miktarı değişir mi? 

bir kullanıcı arabasına hava filtresinş koymayı unutmuş. Ve bir ay kullanmış. Yakıtta farke edilir şekilde artış olmuş. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

evet. Filtre geri takılınca yakıt eskisi gibi olmuş.

Bu arada servis hava filtresini çıkarıyor. Yeniyi takmadan müşteriyi yolluyor. Hem filtre yok hem filtre kutusu kliplerden sıkı kapatılmamış. sonra müşteri kaputu açınca görüyor durumu. Serviste bağırış çağırış. Hediye bakımlar falan. 

bu kullanıcı tanıdık mı bir şey sorcam tanıdık ise  

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

bu kullanıcı tanıdık mı bir şey sorcam tanıdık ise  

yok :) bi arkadaş. Valla :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

yok :) bi arkadaş. Valla :) 

madem bir arkadaş aramızdan değil şimdi ağzıma geleni söyleyeyim. :D 

arkasından konuşmak gibi olacak ama sen söylersin ona olur mu. :p

bu arkadaş bir ay boyunca hiç mi anlamamış arabanın çekişinden, gidişinden, sesinden arabada anormallik olduğu, ay sonu yakıt alınca mı anlamaış

bir ay boyunca hiçmi kaputu açıp bakmamış içeride ne oluyor eksilen azalan bir şey varmı diye ne bileyim yağ dır, su dur, silecek suyudur bunları hiç mi kontrol etmemiş

servisten araç alırken kontrol etmemiş mi neler yapıdı eksik gedik varmı diye bakmamış mı.

o hangi servismiş hava filtresini takmayı unutuyor. hadi unuttu depoya fazla malzeme teslim ederken nasıl etmişler.

veya niye kabul etmişler hayır biz taktık hava filtresini, nerden biliyorlar belki müşteri söktü geldi takmamışsınız dedi. kayıtlardan buldu ise niye müşteriyi geri çağırmadı. aynı gün aynı araçtan kaç tane bakım yapmıştır. çağır hepsini geri 

daha devam ederimde senin arkadaşa aktarman zor olabilir :) bir araya gelince ben sana anlatırım sende ona anlatırsın. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

madem bir arkadaş aramızdan değil şimdi ağzıma geleni söyleyeyim. :D 

arkasından konuşmak gibi olacak ama sen söylersin ona olur mu. :p

bu arkadaş bir ay boyunca hiç mi anlamamış arabanın çekişinden, gidişinden, sesinden arabada anormallik olduğu, ay sonu yakıt alınca mı anlamaış

bir ay boyunca hiçmi kaputu açıp bakmamış içeride ne oluyor eksilen azalan bir şey varmı diye ne bileyim yağ dır, su dur, silecek suyudur bunları hiç mi kontrol etmemiş

servisten araç alırken kontrol etmemiş mi neler yapıdı eksik gedik varmı diye bakmamış mı.

o hangi servismiş hava filtresini takmayı unutuyor. hadi unuttu depoya fazla malzeme teslim ederken nasıl etmişler.

veya niye kabul etmişler hayır biz taktık hava filtresini, nerden biliyorlar belki müşteri söktü geldi takmamışsınız dedi. kayıtlardan buldu ise niye müşteriyi geri çağırmadı. aynı gün aynı araçtan kaç tane bakım yapmıştır. çağır hepsini geri 

daha devam ederimde senin arkadaşa aktarman zor olabilir :) bir araya gelince ben sana anlatırım sende ona anlatırsın. 

abi günün stresini attığına göre bu saatten sonra rahat rahat çalışırsın 😀😀

Anladığım kadarıyla adam arabadan çok anlamıyor. Zaten %99’u anlamıyor. Servise gelenlere fena giydiriyorlar. 2 farklı kelime kullanınca yüzleri düşüyor, cevap vermiyorlar. Fazla bilen adam servise gelmek istemiyor bu yüzden. 

adam bir şeyler olduğunu farkediyor ama hava filtresi takılmadan teslim edileceğini aklına gelmiyor. Güveniyor ne de olsa. Ama artık güvenmez 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Filtre olmadığı için yakıt yükselmesi normal. Sonuçta daha fazla hava girişi, daha fazla yakıt çekişi ve daha fazla performans demek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

abi günün stresini attığına göre bu saatten sonra rahat rahat çalışırsın 😀😀

Anladığım kadarıyla adam arabadan çok anlamıyor. Zaten %99’u anlamıyor. Servise gelenlere fena giydiriyorlar. 2 farklı kelime kullanınca yüzleri düşüyor, cevap vermiyorlar. Fazla bilen adam servise gelmek istemiyor bu yüzden. 

adam bir şeyler olduğunu farkediyor ama hava filtresi takılmadan teslim edileceğini aklına gelmiyor. Güveniyor ne de olsa. Ama artık güvenmez 

yok canım ne stresi :yuuh::friends:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Sani Gerşon yazdı:

Filtre olmadığı için yakıt yükselmesi normal. Sonuçta daha fazla hava girişi, daha fazla yakıt çekişi ve daha fazla performans demek.

Apachiler duymasın filtre falan birakmaz arabalarda :)

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

En önemli konu giren toz pislik gömleği çizdi ise ne olacak?

2 gün sonra yağ yakmaya veya kompresyon düşüklüğü yaşar ise ne olacak. 

En güzeli hasar varmı diye endoskop kamera ile incelemek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

normal, filtre yok direnç yok hava rahat emiliyor, hava arttı yakıt artar, ara gazlamalar zevkli olur yani K/N filtre.

Erdem Dertsiz yazdı:

En önemli konu giren toz pislik gömleği çizdi ise ne olacak?

2 gün sonra yağ yakmaya veya kompresyon düşüklüğü yaşar ise ne olacak. 

En güzeli hasar varmı diye endoskop kamera ile incelemek.

floridada havalar nasıl? kasırga sezonu

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim focusa yanlışlıkla fiesta filtresi takılmıştı focus teklemişti.. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
Çağlar Bayur yazdı:

normal, filtre yok direnç yok hava rahat emiliyor, hava arttı yakıt artar, ara gazlamalar zevkli olur yani K/N filtre.

floridada havalar nasıl? kasırga sezonu

Ama filtreleri var abi :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Dertsiz yazdı:

Ama filtreleri var abi :) 

olmasın ama hiç sevmem

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

turbo pervanesi aramizdan ayrilir. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...