İçeriğe Yönlendir

Yağ Önerisi

Muhammed çeliker

Recommended Posts

Muhammed çeliker

merhaba 2017 egea 1.3 multijet euro 5 motor aracmın yağı filtrelerini falan değiştireceğim araçta hep mobil 5-30 kullanılmış aynı yağ üzerinden devammı edeyim yoksa önereceğiniz bir yağ varmıdır ustam selenıa orjinal yağını kullanalım dedi ama sizinde fikrinizi almak istedim

Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
Muhammed çeliker yazdı:

merhaba 2017 egea 1.3 multijet euro 5 motor aracmın yağı filtrelerini falan değiştireceğim araçta hep mobil 5-30 kullanılmış aynı yağ üzerinden devammı edeyim yoksa önereceğiniz bir yağ varmıdır ustam selenıa orjinal yağını kullanalım dedi ama sizinde fikrinizi almak istedim

selenia ya da opar gibi markalar direk 3.2 lt olarak hazır kutularda satıyor

mobil alsanız 4 lt yağ alıyorsunuz hemen hemen 1 lt çöp oluyor

ben 3.2 lt hazır satılan ürünleri tercih ederdim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed çeliker
Ali Gülmez yazdı:

selenia ya da opar gibi markalar direk 3.2 lt olarak hazır kutularda satıyor

mobil alsanız 4 lt yağ alıyorsunuz hemen hemen 1 lt çöp oluyor

ben 3.2 lt hazır satılan ürünleri tercih ederdim

bu partikül ile ilgili yağ çok önemli yağı kesinlikle kaliteli bişey kullanın diyolar ondan dolayı kafam karıştı normalde daha önce punto aracım vardı hep selenıa kullandım ama şu an zaten partikülle alakalı bi sıkıntım var ama yağ partikülü ne derece etkiliyor acaba servisten birisi bi arkadaşıma partikül için 5w30 kullanmayın 0w20 yağ kullanın gibi bişey söylemiş ama bilgisi olan varmı acaba bu konuda 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Selenia öneririm marka olarak. Bunun dışında, 0w20yi euro 6.2 araçlar için öneriyorlar. Sizinki euro 6 olsa gerek model yılına göre. viskositeyi hatırlamıyorum, kitapçığına bakmanızı öneririm. Aracınız dpfli ve trigeri zincir. Yağın mobil olması önemli değil, dpfli araca uygun olması ve yağın speclerinin gereksinimleri karşılaması markadan daha önemli. 

Muhammed çeliker yazdı:

bu partikül ile ilgili yağ çok önemli yağı kesinlikle kaliteli bişey kullanın diyolar ondan dolayı kafam karıştı normalde daha önce punto aracım vardı hep selenıa kullandım ama şu an zaten partikülle alakalı bi sıkıntım var ama yağ partikülü ne derece etkiliyor acaba servisten birisi bi arkadaşıma partikül için 5w30 kullanmayın 0w20 yağ kullanın gibi bişey söylemiş ama bilgisi olan varmı acaba bu konuda 

Bilindik tüm yağ markalarında dpfli araçlar için üretilen yağlarda bu yazıyor Bunun dışında triger zinciri de motor yağı ile yağlandığından speclerin bunu da karşılaması gerekir. Uygun specler kitapçıkta yazıyor. Yağın sahte olmaması ve specleri karşılaması kafi. Bunun dışında, şehir dolayısı ile, Pursaklardan havalimanı istikametindeki shell benzinlik shell'in kendisi tarafından işletiliyor. Yağlarda da kampanya vardı. Yakınsanız, yolunuz düşerse bakın bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

mobil e devam edebilirsiniz , fiatın, Selenia Petronas Pure Energy 5W-30  yağını kullanada bilirsiniz fiatın orj yağı olarak geçer.

Motul , liqui moly , mobil bunların hepsini tercih edebilirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
Muhammed çeliker yazdı:

hocam kaliteli kullanın derken bir marka olarak bir şey demiyorlar

Önemli olan uygun spekleri karşılayan herhangi bir yağ kullanmanız

dpf yi yağdan çok enjektörler etki eder 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed çeliker

tamamdır çok teşekkür ederim hepinize 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

Opar. 

kalitesiz... :)

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Bu zamana kadar kullandığım en kaliteli yağ liqui moly gibi geldi bana. Motul ilk kullanımda motor sesi kalmıyor çok güzel ama 1 yıl sonra motor sesi artıyor gibi, sanki kısa vadede güzel ama çabuk eskiyor

Yorum bağlantısı
Bahadır TÜFEKCİ

Araca uygun (kullanma kitapçığından bakabilirsiniz) değerlerde sahte olmayan, piyasaya göre de çok ucuz olmayan bilindik marka herhangibir yağ kullanabilirsiniz.  Yağ değişimi yapan servis yağı da satıyorsa ben olsam onların tavsiyesine uymam. Çünkü daha çok para kazandığı yağı tercih edebilir yada tavsiye edebilir. Ama falanca marka yağ iyi, bunu al gel koyalım diyorsa o zaman tavsiyesi yerinde olabilir. Ben araçlarımın yağını kendim değiştiririm, uzun süredir Motul kullanıyorum. Memnunum. Daha öncesinde Castrol, Liqui moly, Shell gibi yağları da denedim... Yağlar arasında bir fark görmedim. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağatay Özsoy yazdı:

Bu zamana kadar kullandığım en kaliteli yağ liqui moly gibi geldi bana. Motul ilk kullanımda motor sesi kalmıyor çok güzel ama 1 yıl sonra motor sesi artıyor gibi, sanki kısa vadede güzel ama çabuk eskiyor

zaten yağı senede bir değiştireceksin :)

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Yanlış ifade etmişim, 1 yıl geçip değiştime zamanı gelinceye kadar çoktan artmış oluyor motor sesi, o ilk defa değiştirdiğiniz sesle alakası bile kalmıyor. 1 yada 2 kere motul kullandım, sonrasında liqua moly geçtikten sonra bir daha başka marka kullanmadım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağatay Özsoy yazdı:

Yanlış ifade etmişim, 1 yıl geçip değiştime zamanı gelinceye kadar çoktan artmış oluyor motor sesi, o ilk defa değiştirdiğiniz sesle alakası bile kalmıyor. 1 yada 2 kere motul kullandım, sonrasında liqua moly geçtikten sonra bir daha başka marka kullanmadım.

Ben motuldeyim, daha ilk kullanışım, dur bakalım yıl sonu değişirken LM deneyeyim ne olacak...

İnceledim, benim motora uyan yağı Top Tec 4300 5w-30 uyar diyor ama Motul Specific RN17 5w30 kadar iyi değil, yine döndüm Motul e, motor zaten duyulmuyor hele sene dolsun bir bakayım yinede, şuan güzel durum, eksiltme vs. hiçbirşey yok, bu 2 yağ dışında uyan yağ ülkede yok zaten zaten, mecbur birini kullanacağım.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Ben motuldeyim, daha ilk kullanışım, dur bakalım yıl sonu değişirken LM deneyeyim ne olacak...

İnceledim, benim motora uyan yağı Top Tec 4300 5w-30 uyar diyor ama Motul Specific RN17 5w30 kadar iyi değil, yine döndüm Motul e, motor zaten duyulmuyor hele sene dolsun bir bakayım yinede, şuan güzel durum, eksiltme vs. hiçbirşey yok, bu 2 yağ dışında uyan yağ ülkede yok zaten zaten, mecbur birini kullanacağım.

Nasıl duyulmuyor ya yavrusunu kartal kapmış fatma girik gibi bağırıyor benimki

:crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Nasıl duyulmuyor ya yavrusunu kartal kapmış fatma girik gibi bağırıyor benimki

:crazy:

basmasana arkadaş, kızdırma motoru, gtr damarına basarsan tabii homurdanır :p

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ravenol türkiye distribütörü var. Yağ getiriyor. Alman malı. Laboratuvarları LM veya motul’dan daha iyi diyorlar. Ben aldım. Zaten marka seçenek sayım azdı. 

LM

MOTUL

ENEOS

RAVENOL

MANNOL

LUKOİL

0w16

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Cihangiroğlu yazdı:

2 sene bu ekonomide. ısınmayan yağa birşey olmaz beklese de.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Doğan Arşiray yazdı:

Doğru, ben de Ali abiyle paralel düşünüyordum ama gördüm ki en son depremden 4 ay önce yağı değişen aracım ben yurtdışındayken yattı o kadar rengi de kondisyonu da iyiydi. Herhangi bir çökelme ibaresi de yoktu kapakta. Bu geldiğimde değiştirmedim hatta. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Doğan Arşiray yazdı:

dahada kar dayız desene :) gerçi ben dinlemem zira motorun içinde çalışan yağ, kutudaki gibi durmaz...

Çağrı Alaf yazdı:

Doğru, ben de Ali abiyle paralel düşünüyordum ama gördüm ki en son depremden 4 ay önce yağı değişen aracım ben yurtdışındayken yattı o kadar rengi de kondisyonu da iyiydi. Herhangi bir çökelme ibaresi de yoktu kapakta. Bu geldiğimde değiştirmedim hatta. 

görüntüde anlasılmaz, motora konmuş bekleyen tam sentetik yağ artık tam sentetik değildir bozulur, kutusunda açılmadan dursa tamam, ama motorda zamanla kapar birşeyler, hele ekstra yarış arabaları için olan ester katklılı mesela bazı ileri düzey yağlar hele dahada çabuk bozulur, bunların zaten kullanım ömrüde dah azdır...

kısca motor konmuş yağ bozulmaya başlar, senelrce bekleyen yağ yağ değildir, o yüzden ben 1 sene doldumu acımam, motor rektefede olmuyor bende, hiç acımam hemde :) (Türkiye de olmuyor)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

continental GT de ben her hafta yağ değiştiriyorum bu nedenle mesela. daha doğrusu uşak gidip yaptırıyor.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ali Cihangiroğlu yazdı:

dahada kar dayız desene :) gerçi ben dinlemem zira motorun içinde çalışan yağ, kutudaki gibi durmaz...

görüntüde anlasılmaz, motora konmuş bekleyen tam sentetik yağ artık tam sentetik değildir bozulur, kutusunda açılmadan dursa tamam, ama motorda zamanla kapar birşeyler, hele ekstra yarış arabaları için olan ester katklılı mesela bazı ileri düzey yağlar hele dahada çabuk bozulur, bunların zaten kullanım ömrüde dah azdır...

kısca motor konmuş yağ bozulmaya başlar, senelrce bekleyen yağ yağ değildir, o yüzden ben 1 sene doldumu acımam, motor rektefede olmuyor bende, hiç acımam hemde :) (Türkiye de olmuyor)

İlla ki formül bozuluyordur ancak yüzde kaç oynuyordur bu acaba? Sonuçta tam sentetik Shell formülü bunun burası. Ayran değil ki yağlayan kısmı dibe çöksün. Merak ettim, araştırayım bi yabancı kaynaklardan bunu ben. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağrı Alaf yazdı:

İlla ki formül bozuluyordur ancak yüzde kaç oynuyordur bu acaba? Sonuçta tam sentetik Shell formülü bunun burası. Ayran değil ki yağlayan kısmı dibe çöksün. Merak ettim, araştırayım bi yabancı kaynaklardan bunu ben. 

bencede tam bozulmaz, ben biraz garanticiyim o yüzden...  bu arada anladığım kadarıyla tam sentetik demekte biraz karışık, içinde PAO Ester katkı falan durumuna göre değişik birşeyler var, tam sentetik full PAO değil mesela, acaip pahalıya patlardı zaten, içine biraz katılmış labratuvar ortamı üretim yağlar demek sanırım bu tam sentetik yağ sözü, neyse o kadar derine gerek yok, araba Ferrari değil yarışada katılmıyoruzda sonuçta :)

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bencede tam bozulmaz, ben biraz garanticiyim o yüzden...  bu arada anladığım kadarıyla tam sentetik demekte biraz karışık, içinde PAO Ester katkı falan durumuna göre değişik birşeyler var, tam sentetik full PAO değil mesela, acaip pahalıya patlardı zaten, içine biraz katılmış labratuvar ortamı üretim yağlar demek sanırım bu tam sentetik yağ sözü, neyse o kadar derine gerek yok, araba Ferrari değil yarışada katılmıyoruzda sonuçta :)

Benim araba 2 senede ben yokken 300 km sürülmüş zaten, o da bir yerde düğün var diye. O olmasa onu da yapmazlardı. İçinde zeytinyağı olsa o da çakma olsa bile kurtarır beni. :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağrı Alaf yazdı:

Benim araba 2 senede ben yokken 300 km sürülmüş zaten, o da bir yerde düğün var diye. O olmasa onu da yapmazlardı. İçinde zeytinyağı olsa o da çakma olsa bile kurtarır beni. :D

boşver o zaman :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...