İçeriğe Yönlendir

Elektrikli Park Freni Arızası ( ÇÖZÜLDÜ)

Cem Işık

Recommended Posts

Cem Işık

Pazar günü bir yerde durdum, el frenini çekmek istediğimde göstergede “elektrikli park freni arızası” yazısıyla sorun kendini gösterdi. 
aracım golf 7 - 7,5 , audi q3 vs ile aynı platformu paylaşıyor mqb diye geçiyor.

el freni tuşu çalışmıyor. Işığı yanıyor. Ancak Hill holder çalışıyor buna anlam veremedim. 
eve yakın bir bosch servise gittim, el freni tesisatında sorun olabilir, Tuşundan beynine kadar bakmamız lazım, bırak kurcalayalım dediler. Bırakmadım tabi. 
Obd ile bağlandığımda frenle alakalı bir arıza göremiyorum. Akü de iyi durumda, 
Arka balatalar ise %50 gibi. 
doneler bunlar, tavsiye ve önerilerinize açığım.. 

IMG_2697.jpeg

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Geçmiş olsun, ben olsam önce arıza kodunu sildirip el frenini balata değişim moduna aldırıp motorlarında sorun var mı ona bakardım. 

Benzeri bir durumu daha öncede görmüştüm ama nasıl çözüldüğünü hatırlayamadım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ü.Emre Kartal yazdı:

Geçmiş olsun, ben olsam önce arıza kodunu sildirip el frenini balata değişim moduna aldırıp motorlarında sorun var mı ona bakardım. 

Benzeri bir durumu daha öncede görmüştüm ama nasıl çözüldüğünü hatırlayamadım. 

Hill holder çalıştığı için motorları sağlamdır diye düşündüm ama emin de değilim açıkçası. Bugün deneyeyim obd ile balata değişim modunu. 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Benim meganımda vardı böyle bir arıza, fren balataları değişimi sonrasında çıkmıştı. El freni sensöründe okuma hatası olduğu için el freni çekmiyordu ve araç hata veriyordu. Usta, el freni sensörünü tekrar söküp temizledi ve yeniden ayarladı. Sonra bir daha aynı arızayı görmedim. El freninin bağlı olduğu kısmın kontrol edilmesi yeterli bence, daha büyük bir arıza olsa, sistemde görünürdü. Veya şu da olabilir, sisteminizde başka bir arıza var ve el freni arızalı gösterecek bir tetikleme yapmış olabilir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

vag grubun da bu konu hassas dışarıda söküp takma ve deneme yaparken voltaj dalgalanması bile üzerine tuz biber olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Cem Işık yazdı:

Hill holder

Hill holder ABS pompasıyla çalışıyordur bence, aynı sistemi kullandığını sanmam. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Cem Işık yazdı:

Hill holder çalıştığı için motorları sağlamdır diye düşündüm ama emin de değilim açıkçası. Bugün deneyeyim obd ile balata değişim modunu. 

Ersen Tapan yazdı:

Hill holder ABS pompasıyla çalışıyordur bence, aynı sistemi kullandığını sanmam. 

Aynen, hill holder ABS / ESP sistemine bağlı.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Abi torque ile bağlandı isen her arızayı görmüyor. Benim Opelde termostat arızasını görmedi ama araç hata veriyordu. Servis cihazı ile bakıldığında hata çıktı.

Vagcom ile çıkar diye tahmin ediyorum ama baska da ornek verirsem Bora aracımda hız sabitleyici devreye girmiyordu, Vagcomda arıza cikmadi, blok ölçümlerine baktım debriyaj müşiri arızasını o şekilde gördüm. Debriyaja basınca ölçümlerde değişmesi gereken değerler değişmiyordu. İşin biraz zor gibi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

reno olsa söylerdim servis moduna almayıda vw u bilmem, önce servis moduna al, sonra normale, bakalım tepki verecekmi, ilk bu işlemi yaptır başka yere el sürdürme şimdilik...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Şu anda vw servisteyim. Bi soram bakalım ne diuecekler

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Servet Aydın yazdı:

Şu anda vw servisteyim. Bi soram bakalım ne diuecekler

Servet AYDIN diye yazılır ancak  ADAMIN HAMMADDESİ diye okunur.. Doğum günü olmadan  kutlayan karşısında beni bulur :)

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

yinemi geldi yahu, kutlayalım bari, yeni yaşın kutlu ossun :D

• Beğenme 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Doğdu mu yetiştik mi :crazy:

• Beğenme 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
İlkay Başaran yazdı:

Kışt demiş miydim? 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

yinemi geldi yahu, kutlayalım bari, yeni yaşın kutlu ossun :D

Bari sen etme abi , King aradı dümdüz gitti, hani len nasıl koruyorsun beni diye ..

• Mutlu 4
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay Başaran yazdı:

yakaladık merak etme :D

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Abi kablosu kopar bunların, orijinal cihazla sorgula ona göre bakalım. Tam kodun fotoğrafını gönder bana nokta atışı tespit ederiz. Audi sağolsun ezberletti bana bu işi 😅

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Elektrikli el freninin bi mekanizması var. 3-5 sene içinde bozulmama ihtimali çok az. Kapı açma mekanizmasındaki yivli sistem gibi.

hızlıca bir yere girip çıkıyor. Gres içinde. Sırf bu yüzden otomatikten çıkardım. Düzde P’de bırakıyorum aracı. Rampada kendim basıyorum el freni düğmesine. 

https://youtu.be/KGv2S7Upj8w?si=rJH-WZRBvZsQcsSH

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Cem hocam geçmiş olsun bizim sistem gibi kara düzen değildir muhtemelen. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mehmet Yeter yazdı:

Cem hocam geçmiş olsun bizim sistem gibi kara düzen değildir muhtemelen. 

Kara düzen iyidir , arıza olasılığı azalır en azından. düğmesi mi arızalandı beyni mi bulandı diye düşündürüyor beni şimdi.. :) 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Elektrikli el freninin bi mekanizması var. 3-5 sene içinde bozulmama ihtimali çok az. Kapı açma mekanizmasındaki yivli sistem gibi.

hızlıca bir yere girip çıkıyor. Gres içinde. Sırf bu yüzden otomatikten çıkardım. Düzde P’de bırakıyorum aracı. Rampada kendim basıyorum el freni düğmesine. 

https://youtu.be/KGv2S7Upj8w?si=rJH-WZRBvZsQcsSH

O mekanizma( videodaki kara kutu ) nerededir acaba? bi okuyup üslesem. Arabanın altında değildir ama nerededir?? 

Furkan Bakırel yazdı:

Abi kablosu kopar bunların, orijinal cihazla sorgula ona göre bakalım. Tam kodun fotoğrafını gönder bana nokta atışı tespit ederiz. Audi sağolsun ezberletti bana bu işi 😅

Ö.M. ile yolladım eldeki veriyi Furkan :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Cem Işık yazdı:

Kara düzen iyidir , arıza olasılığı azalır en azından. düğmesi mi arızalandı beyni mi bulandı diye düşündürüyor beni şimdi.. :) 

O mekanizma( videodaki kara kutu ) nerededir acaba? bi okuyup üslesem. Arabanın altında değildir ama nerededir?? 

Ö.M. ile yolladım eldeki veriyi Furkan :)

Gördüm abi, yanlız sende ki sistem bu şekilde değildir motor arka fren merkezini iterek çalışır. Düğmenin bozulma ihtimali çok düşük orijinal cihazla sorgu yapabilirsen düğmede ki lambanın bozuk olduğunu bile gösterir.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Düğme kart arızası da olabilirmiş

https://youtu.be/vYXVCjw20cw?si=VcYCVmhj3cDssNhS

Çözüm "Servet aydın kaldırma hizmetleri A.Ş."'den geçiyor o vakit.

Tevekkeli ," ben o tarafa kendime servis yazdım, akşama geliyorum, saat ücretim 299.99 EURO " falan bişi dedi kapattı telefonu.. 

• Mutlu 9
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Cem Işık yazdı:

Tevekkeli ," ben o tarafa kendime servis yazdım, akşama geliyorum, saat ücretim 299.99 EURO " falan bişi dedi kapattı telefonu.. 

Kesin düğmeye patlıcan moru ışık takacak. 😂

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Cem Işık yazdı:

300 Euro Para üstünü TL iste abi üstü kalsın kuruşum falan yok der 😬

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Metin Akbal yazdı:

300 Euro Para üstünü TL iste abi üstü kalsın kuruşum falan yok der 😬

King'e öyle bir laf etmek ne haddime? 

Şaka bir yana da , 10 sene kadar evvel daha king'le çok samimi olmadığımız dönemlerdi, eski arabam varken bursa'dan dönüyordum sanırım, "akşam önümü göremiyorum abi ne yapayım ampul tavsiye et bana" diye aradım saat 19:00 gibi. "Hemen benim tükkana geliyorsun" dedi.. 

Saat 8 gibi girdim dükkanına, sen çay iç dedi elime verdi çayı, arabanın anahtarını veriyorsun dedi. İkiletmeden verdim anahtarı. korkumdan soramıyorum da, ne yapıyoruz abi falan diyemiyorum.. 

Ben çayı bitirdiğimde elinde farlarımla geldi, ısıtırım ben bunları hella bilmem ne mercek takarım,h7 zımparalarım h11 olur ,  jilet gibi olur falan bir şeyler diyor ama ben hala konuyu kavrayamamışım.. 

Derken deposundan bir yerlerden 2 tane mercek çıkardı , başka bir yerden 2 xenon ampul buldu çıkardı.. Elinde uğraştığı İşi gücü bıraktı, portifler kaçmıyor ya beklesin dedi , farları açtı, mercek taktı benim arabaya, gece 2 idi dükkandan çıktığımızda. 

Boşa KİNG ünvanı almadı bu adam. :pilot::blush:

• Beğen 3
  • Teşekkür 2
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...