İçeriğe Yönlendir

Isıtmalı Ayna Problemi

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba, iyi haftasonları 🙂

Bir süre önce park halindeki aracımın aynasına biri vurup aynayı ters yönde katlamıştı. Görsel olarak sorun olmadığı için önemsememiştim. Ancak geçenlerde bilgisayara bağladığımda ayna ısıtmasında açık devre hatası olduğunu gördüm. Kodu sildim, bir süre sonra tekrar baktığımda kod yine çıkmıştı. Anladım ki anlık bir problem değil. 

Ayna camını çıkarıp ayna takılıyken ısıtmayı açtım ve bacaklardan voltaj ölçtüm. 8v gibi bir değer çıktı.

Sonra kısadevre moduna aldım rezistansta kopukluk var mı diye yine takılıyken ölçüm aldığımda normalde devre tamamlandığı için ötmesi gerekirken bir değer okudum. 

Bu durumda ayna camı sorunlu gibi duruyor. 

Sorunun giderimine yönelik birkaç seçenek var ama emin değilim. 

1) Kaskom var fakat aynada fiziki kırık yok, sadece camdaki rezistans zarar görmüş o çarpmayla. Kasko bunu öder mi?

2) Yansanayi cam fiyatları makul, ancak görsel farklılık var mı bilmiyorum. (Açılı ayna çizgisi açısı vs) 

3) Orjinal ayna camı piyasada bulamadım internette. Ancak çok makul fiyatlı olacağını sanmıyorum. 

Sizce teşhisim doğru mu? Eğer doğru ise nasıl bir yol izlemeliyim?

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Orijinal olmayan ayna camında orijinal kadar düzgün görüntü elde edemezsiniz.

Lehimleme ile düzeltilebilir belki.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Adnan Çakır yazdı:

Orijinal olmayan ayna camında orijinal kadar düzgün görüntü elde edemezsiniz.

Lehimleme ile düzeltilebilir belki.

Görsel olarak bakınca bir sorun yok gibi. Kopukluk aynanın arka tarafında kalıyor muhtemelen. Söküp rezistansı ayırma vs bana riskli geliyor. 

Orjinalini araştırıyorum bir yandan da çıkma harici bulamadım internette. Çıkmalara da 600 lira istiyorlar, kargo ile 750 lirayı buluyor. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Ayna camını cikarip bakin. Resistansta kopukluk olusmussa herhangi bir elektrikci sökmeden tamir edebilir belki. 

Ya da direkt oto elektrikcilere gidin

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Eren Gökmen yazdı:

Ayna camını cikarip bakin. Resistansta kopukluk olusmussa herhangi bir elektrikci sökmeden tamir edebilir belki. 

Ya da direkt oto elektrikcilere gidin

Ölçüm aldığımda bir kopukluk var gibi görünüyor. 

Belki sadece rezistans sökülüp komple yenilenebilir ama maliyet olarak çıkma parçaya denk gelecek gibi. Yansanayilerde problem olmayacağını bilsem alıp geçeceğim ama kullanan birini bulamadım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Emre fiziki bir sorun görünmediği için arıza olarak nitelendirilecektir. Kasko karşılamaz.. 

Kasko karşılasa bile bu hasar için kasko indirimi bozmayı düşünmek yanlış.. Çıkma veya yan sanayi olarka bir şekilde çözmek gerekir.. 

Yada orijinal ayna camı vs..

Ölçük tekniğine anlam veremedim. 

Bağlantıyı kısa devre yapınca sigorta atmadı mı ? Atması gerekirdi.  

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ölçük tekniğine anlam veremedim. 

Bağlantıyı kısa devre yapınca sigorta atmadı mı ? Atması gerekirdi.  

Elimdeki multimetreyi kısadevre moduna alıp rezistansın bacaklarına temas ettirdim sökmeden. Normalde iletkenlikte sorun olmasa cihazın ötmesi gerekirdi ama ötmedi. Zaten kontak kapalıydı bunu yaparken. 

Aynayı o şekilde gördüğümde hiç aklıma gelmezdi böyle bir şey olabileceği. Çıkma veya orjinal parçayı araştırıyorum bakalım 🙂 Çok aciliyeti yok nasıl olsa, ama kışa girmeden çözmem lazım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Anladım. 
aynan bozuk görünüyor. 
Büyük ihtimal kazadan bağımsız bozulmuştur. 
Çünkü kazada kırılmadı ise kapalı yerdeki rezistansın hasar alması imkansız gibi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Anladım. 
aynan bozuk görünüyor. 
Büyük ihtimal kazadan bağımsız bozulmuştur. 
Çünkü kazada kırılmadı ise kapalı yerdeki rezistansın hasar alması imkansız gibi. 

Ara ara bilgisayardan kontrol ederim normalde, yakın zaman öncesinde bir şey yoktu. İçten dışa doğru katlandığı için ben iç kısımda bir yerden zedeledi diye düşündüm. Tabi denk gelme ihtimali de var.  Artık bir şekilde çözmem gerekiyor 🙂

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Aynalar geçmeli olur genelde, söküp arka cam rezistans tamir malzemesi ile tamir edilebilir çatlak vs bulunabilirse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Selçuk Bakış yazdı:

Aynalar geçmeli olur genelde, söküp arka cam rezistans tamir malzemesi ile tamir edilebilir çatlak vs bulunabilirse.

Komple ısıtıcıyı değiştirenler de varmış. Ancak fiziki olarak gitmezsem maliyeti yeniyi geçer sanırım. 

Eğer gözden çıkarırsam aynayı kendim söküp bir tespit yapmaya çalışırım hasar yerine ilişkin. Arka cam için olan onarım boyalarından uygulayabilirim bu durumda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Bugün birkaç yere sordum, orjinal cam parçacılarda yok. 

Yetkilide de stok yok sipariş edebiliyoruz fiyatı 3120 TL cik 🙂

Yansanayi bir cam aldım orjinalle alakası yok çok kötü üretilmişti. Ne düzgün yapıştırılmış ne açı çizgisi var (camın boyası silinmiş çizgi yerine) 

Son çare yan sanayi başka cam alıp orjinal parçaya yalnızca rezistansı aktarmak. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Isıtma bu kadar gerekiyor mu sana ? 
Acele etmeden fırsat kollasan diyorum. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Isıtma bu kadar gerekiyor mu sana ? 
Acele etmeden fırsat kollasan diyorum. 

Aslında gerekmiyor abi. Sadece araçta çalışmayan bir aksam olması hem rahatsız edici geliyor hem de yarın öbür gün çözeyim desem daha makul şekilde olmayacak. 

Orjinal parçayı sipariş etmeyeceğim ama çıkma bakabilirim (fiziki olarak bu tarafta bulmam zor) ya da yan sanayi alıp içini aktarabilirim. 

Orjinal aynanın tamamı 7-8000 lira internette. Orjinal cama 3000 küsür vermek mantıksız :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...