İçeriğe Yönlendir

Güzel El Yazısı Yazabilmek

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhaba, artık yazacağımız her satırı dijital ortamlarda yazıyoruz. Bu satırları bile.

Artık iki satır yazıyı elle yazamıyorum. Yazım çok bozulmuş ben bile zor okuyorum. Elle yazı yazmak çok zor geliyor.  

Günlük olarak 5-10 dk alıştırma yapsam yeterli olur diye düşünüyorum ama nasıl bir çalışma yapabilirim tavsiyesi olan var mı 😊 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bu sabah isg toplantısında konuştuk, isg uzmanına "yazısı güzel olan bildiğim tek erkeksin" dedim, "abi iltifat mı ediyorsun anlamadım valla" dedi. 

Genelde yazılarımız kötü. Okulda düzgün yazanlar hep düzgün yazıyor, sonradan nasıl olur bilemedim. Ortaokulda yazımı güzelleştirmek için uğraşmıştım. Orta 2'deki Türkçe öğretmenimiz, isteyen kişilerle güzel yazı yazma çalışması yapabileceğimizi söyledi, katılım gönüllülük esasıyla oldu. Ben de katıldım. Öğretmenimiz bizden her gün istediğimiz bir paragrafı çok dikkat ederek, güzel yazarak ona getirmemizi istedi, her gün kontrol etti bizi. O zaman yazım epey düzeldi. Ancak dediğin yazı yazmayı azalttıkça yazım yine çok kötü oldu. 

Güzel yazı yazmak için bu işten zevk almak lazım bence. Bunun için de kalem güzel olmalı. O zaman insan yazmayı istiyor. Tabi her gün düzenli çalışırsan mutlaka yazın düzelir. Azmin elinden hiç bir şey kurtulamaz. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Çok hızlı yazmak gerekirse yazı bozuluyor ama otomatik olarak. Dinleme esnasında not almak lazımsa özellikle. Bkz doktorlar.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Günlük tutmak iyi çözümdür. 
boş bir ajandaya, her gün bugün şöyle oldu böyle oldu yazarak başlamalı ve alışkanlık haline getirmelisiniz.
benim de yazım lise bitene kadar kötüydü, kendi yazdığımı tercüme edemezdim. Üniversitede hızlıca aldığım notları evde temize çeke çeke yazım epeyce güzelleşti. Hala da el yazısı yazılacaksa benden isterler evde ve ofiste. Ayak üstü bu kadar yazabildim :)

image.jpg

• Beğen 13
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Mustafa Karahan yazdı:

Merhaba, artık yazacağımız her satırı dijital ortamlarda yazıyoruz. Bu satırları bile.

Artık iki satır yazıyı elle yazamıyorum. Yazım çok bozulmuş ben bile zor okuyorum. Elle yazı yazmak çok zor geliyor.  

Günlük olarak 5-10 dk alıştırma yapsam yeterli olur diye düşünüyorum ama nasıl bir çalışma yapabilirim tavsiyesi olan var mı 😊 

5 10 dakka degil ama bi yarim saatlik calismalarla olur.. 

Ahanda örnek ben. Yazim cok kotu degildi ama heves ettim el yazisida yazabileyim diye kendi kendime ugrasa ugrasa simdi epey güzel sayılabilecek duzeyde yaziyorum.. kalem kaldırmadan normal yazıdan daha hizli yazıyorum. Hatta bi ara sollada yazabilmek icin ugrasayım dedim ama devamı getiremedim..

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mahmut Yıldız yazdı:

Güzel yazı yazmak için bu işten zevk almak lazım bence. Bunun için de kalem güzel olmalı. O zaman insan yazmayı istiyor. Tabi her gün düzenli çalışırsan mutlaka yazın düzelir. Azmin elinden hiç bir şey kurtulamaz. 

Kilit cümle burası her türlü özellik ve güzellikte yazı yazabiliyorum haleti ruhiyem çok önemli. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hem hobi olur. Bununla yarım saatlik uğraş sonucu güzel şeyler çıkar ortaya. 

images?q=tbn:ANd9GcT8_WOocVUeeV_8rXVGX8n

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu iş biraz da genetik.. 

Babam hiç okula gitmemiş. okumayı yazmayı askerde öğrenmiş. çok güzel yazardı.. 

Abilerimin yazızı çok düzgün idi. Benim güzel. kızımın yazısı çok güzel. 

İtalık, taktilo harfi vs. nasıl gerekiyorsa öyle yazarım.. Gerekirse sol elle de yazarım. Kesik uçlu kalem ile hat çalışmalarım da olmuştu vaktinde.. 

Yani, olmuyorsa zorlamayın. genetik olduğunu düşünüyorum.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hem hobi olur. Bununla yarım saatlik uğraş sonucu güzel şeyler çıkar ortaya. 

Yok bunla zor.. ileri aşama bence.. bulabilecegi en ince uç kalemle baslamali.. 

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Cem Işık yazdı:

Günlük

Evlenmeden önce ara ara tutuyordum.

Evlenince hanımın eline geçti, hiç iyi olmadı.

• Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Benim yazımı doktorlar bile çözemiyor :kihkih:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ersev Kaya yazdı:

Evlenmeden önce ara ara tutuyordum.

Evlenince hanımın eline geçti, hiç iyi olmadı.

Başka hiç bir yerde kullanmadığınız bir mail adresi açıp, o mailde taslak şeklinde yazabilirsiniz, ben sıkıldıkça yazarım o şekilde belki 10 senedir. 

Evde o maile öldürseler girmem ama neme lazım.. :)

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Güzel bir kalem şart.

Bazen insanın o anki havası bile etkiliyor yazı karakterini.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cem Işık yazdı:

Evde o maile öldürseler girmem ama neme lazım.. :)

Girersen de ölürsün zaten muhtemelen :D

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Mahmut Yıldız yazdı:

Lise üniversite zamanlarında yazım gayet iyiydi. Sonradan iş hayatına geçince yazı ile işimiz kalmadı. Öğrenciyken sayfalarca yazarken şimdi bir sayfa yazı yazmak zor geliyor. 

İlkay Başaran yazdı:

Hızlı da olsa yavaş da olsa yazı yazmayı unutmuşum kendi adıma. İki satır dilekçe yaz deseler hemen bilgisayardan yazıp çıktı almaya çalışırım 😊

Cem Işık yazdı:

image.jpg

El yazısı yazacak bir yer kalmadı artık. Günlük çözüm olabilir evet 😊 üniversite zamanında gerçekten yazım güzeldi. 

Sizinde yazınız güzelmiş gerçekten 😊 

Alpay Sumer yazdı:

Lise üniversite zamanında bende solla yazayım dedim ama o da ayrı bir mesele gerçekten. Şimdi sağ elimle düzgün yazayım yeterli 😊

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İlkokulda buna mürekkep koyarken halıya dökmüştüm. Sonrasında evde yaşanan olaylardan dolayı güzel anılarım yok 😃 tükenmez ile yazayım yeterli olur 😊 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Babamın yazısı güzel. Benimki de güzel, daha doğrusu güzeldi. Ama artık her yazı klavye ile yazılıyor. Yazacağımız her şey dijital ortamda yazıldığı için yazma kabiliyetim körelmiş. Bankaya gidip ad soyad imza attıktan sonra yazım bozuluyor. Okudum anladım yazmam gerekiyorsa okudum anladım yazarım ama bankacı okuyamaz 😊

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

El yazısı yazmak için şablon kağıtlar var. İlk olarak onlarla başlayın. Eliniz alıştıkça günlük tutmaya başlayın. Önemli olan elinizin el yazısındaki motor hareketlere ve hıza alışmasıdır. Ben meslek lisesinde öğrendim yazı yazmayı, ondan sonra her şekilde yazarım. Mehmet abi genetik demiş, yok, çalışınca ve bağlı olarak alışınca oluyor. :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Aydın Sert yazdı:

Güzel bir kalem şart.

Bazen insanın o anki havası bile etkiliyor yazı karakterini.

Kesinlikle, kalem önemli ama uzun uzun yazı yazmak zor geliyor. Alıştırma ile çözerim diye düşünüyorum ama yazım güzelleşir mi bilmiyorum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Cihat Küçükay yazdı:

El yazısı yazmak için şablon kağıtlar var. İlk olarak onlarla başlayın. Eliniz alıştıkça günlük tutmaya başlayın. Önemli olan elinizin el yazısındaki motor hareketlere ve hıza alışmasıdır. Ben meslek lisesinde öğrendim yazı yazmayı, ondan sonra her şekilde yazarım. Mehmet abi genetik demiş, yok, çalışınca ve bağlı olarak alışınca oluyor. :fiuw:

O zaman kırtasiyeye uğramak lazım 😊 tam olarak kaybettiğimiz şey de bu sanırım, motor becerisi. Arabanın motoruna kafa yormaktan eldeki yazı yazma motor becerisi azalmış 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Karahan yazdı:

Babamın yazısı güzel. Benimki de güzel, daha doğrusu güzeldi. Ama artık her yazı klavye ile yazılıyor. Yazacağımız her şey dijital ortamda yazıldığı için yazma kabiliyetim körelmiş. Bankaya gidip ad soyad imza attıktan sonra yazım bozuluyor. Okudum anladım yazmam gerekiyorsa okudum anladım yazarım ama bankacı okuyamaz 😊

Sen çok körelmişsin :)

Günlük tutmaya başla ama sadece havadan sudan bahset :) 

Gezi tanıtımı da olur mesela.. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mustafa Karahan yazdı:

O zaman kırtasiyeye uğramak lazım 😊 tam olarak kaybettiğimiz şey de bu sanırım, motor becerisi. Arabanın motoruna kafa yormaktan eldeki yazı yazma motor becerisi azalmış 😊

Üniversite yıllarında sarı sayfaları olan altın yaldızlı süslemeli çok güzel bir ajanda geçmişti elime, ders notlarımı ona çıkartırdım ama defter öyle kaliteli idi ki, özene bezene yazardım kurşun kalemle. Özenmenizi sağlayacak güzel bir defter ve kalemle başla; biraz da dikkat edersen; olmayacak bir şey değil.. 

(0.6 mm tombo bulabilirseniz harikadır 2 b uç ile- kalem de ucunu da bulmak imkansıza yakın bu arada, ben stok yaptım 20 kutu kadar uç var  yoksa 0.7 mm kalem de olur.) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Cihat Küçükay yazdı:

El yazısı yazmak için şablon kağıtlar var.

kırtasiyede güzel yazı defteri var.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bizde yazmayı unutan iki ayda hattat oluyor. Hergün bi dünya servis formu ve mutlaka düzgün okunaklı olmalı kuralımız var

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bir solak olarak, lisede ve üniversitede çok kez kendi yazımı hocalarıma dekode ettiğim oldu.

Beraber sınav okuduğum hocam bile olmuştu. Kadın tüm sınıfı bitirmiş, benimkini okuyamamıştı :D 

Cem Işık yazdı:

(0.6 mm tombo bulabilirseniz harikadır 2 b uç ile- kalem de ucunu da bulmak imkansıza yakın bu arada, ben stok yaptım 20 kutu kadar uç var  yoksa 0.7 mm kalem de olur.) 

Uni Kurutoga tavsiye ederim. İç mekanizması her kağıda dokunuşta otomatik dönerek ucu sürekli olarak keskin tutuyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Bir solak olarak, lisede ve üniversitede çok kez kendi yazımı hocalarıma dekode ettiğim oldu.

Beraber sınav okuduğum hocam bile olmuştu. Kadın tüm sınıfı bitirmiş, benimkini okuyamamıştı :D 

Uni Kurutoga tavsiye ederim. İç mekanizması her kağıda dokunuşta otomatik dönerek ucu sürekli olarak keskin tutuyor.

En iyisi benim. Solak başladım sol elim yandı sağa geçtim. Bi zaman sonra sağ yandı sola geçtim. Sonra yüne sol yandı şimdi yazmayı bıraktım😁

• Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Sani Gerşon yazdı:

Uni Kurutoga 

Sayanora Sensei. 
toyota kriko fıkrası geldi aklıma

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...