İçeriğe Yönlendir

Portekiz 🇵🇹 Lizbon- Covilhã-Averio- Porto Gezisi

H.Cenk Bayrakçı

Recommended Posts

H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)

İdari görevlerim bitip tekrar öğretim üyeliğine dönünce, uzun zamandır Erasmus ile ders verme hareketliliği için yurt dışına çıkmadığımı düşünüp bu yol için başvurumu son anda yapmıştım. Mayıs ayında sıralan belli olunca 3. asil olunca gitmeye karar verdim.Çalıştığım bölümden de bir hocamıza ve diğer bölümden de bir araştırma görevlisi arkadaşa da  eğitim hareketliliği çıkınca üçümüz birlikte Portekiz’e doğru hareket ettik. Simgesi uçan at olan havayolu şirketi (reklam olmasın) İzmir-Lizbon ve Ankara -Lizbon uçuşları başlatınca biletleri ucuza alma imkanımız oldu. (Gidiş geliş 6900 TL kişi başı)

28 Haziran akşamüstü 18 civarı İzmir’den Lizbon’a uçtuk. Uçuş yaklaşık 5 buçuk saat sürdü. Türkiye saati ile 23.30’da ama Portekiz saati ile 21.30’da oradaydık. Evet orası bizden 2 saat geride. 
IMG_7938.jpeg.59ccc8911c51b726c0eb4cb9361f4fb1.jpeg

Lizbon Havaalanında pasaport gişeleri akşam çok az polisle çalıştığı için havaalanından çıkışımız 2 buçuk saati aldı ve metroya binip kaldığımız yere ulaştık. Kaldığımız yeri Airbnb’den ayırtmıştık, 3 gün kaldık, sonra da ders hareketliliği için anlaştığımız okula gittik. Ayrıntılar gelecek. 
ilk gün daha önce buraya giden öğrencilerimizin gezi tavsiyelerine uyarak Lizbon’un sahil kısmını gezdik.

Belem Kulesi ya da kalesi:

IMG_7964.jpeg.155cfd9cb08f9dbc37a8bd862a1c7252.jpeg

IMG_7974.jpeg.a137d12549786b4538d0c997660f8ec4.jpeg

IMG_7975.jpeg.da2cc61b75ce07fd126de3da0c19769e.jpeg

16. YY’dan kalma bir kule. Portekiz kaşifler ülkesi, bu kule de Vasco de Gama adına yapılmış, güzel bir mimarisi var. 

Bu kulenin sol tarafında ileride deniz havacılığı için bir uçak heykeli var yine kaşifler için. Bu da Portekiz’den Brezilya’ya adadan adaya uçarak geçen uçak için yapılmış. 
IMG_7990.jpeg.c5b9f10e80b0d5dd0b2b74f86497b7cc.jpeg

Buradan ilerlediğimizde Kaşifler anıtına doğru gidiyoruz. İleride Amerika’daki Golden Gate köprüsüne benzeyen Tejo Nejri üzerindeki 25 Nisan Köprüsü,  sağ tarafta Rio de Janeirodakinin benzeri İsa heykeli ve solda Kaşifler anıtı…

IMG_8006.jpeg.a7bc065d0c6a0a8d11ca64078031c427.jpeg

İlerleyip devam ederek Kaşifler ya da Keşifler anıtına gidiyoruz.  

IMG_8007.jpeg.600b66fbe4371b3bde2ba4e60aca4101.jpegIMG_8016.jpeg.517e7e667c69291feeff71d59d5e5720.jpeg

Bu anıt 60’lı yıllarda yine Prens Henry, Vasco de Gama, Pedro Cabral gibi kaşifler anısına yapılmış. 
Henüz ilk günün ortasındayız, devamı gelecek. 😊

tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
  • Beğen 36
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Güzel gezi Cenk hocam, çocukluk arkadaşım Lizbon da yaşıyor. Benimde çok merak ettiğim bir şehir. Turistik olduğu için Avrupa şehirlerine kıyasla biraz pahalı olduğunu duymuştum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Cenk hocam güzel gezi olmuş. Biz de Macaristan gezisi planlıyoruz ailecek, nelere dikkat etmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Evren Erakçora yazdı:

Cenk hocam güzel gezi olmuş. Biz de Macaristan gezisi planlıyoruz ailecek, nelere dikkat etmek lazım.

Bolca gulaş çorbası içmeye dikkat et abi, Türkiye’de hiç benzer bir lezzet tatmamıştım.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Çağlar Bayur yazdı:

lisbon :wub:

Yok yahu, Teresa' da kimmiş.

image.png.1fa0b1086db2fb41e8cba0f4aebf655d.png 

image.png

Diziden bahsediyordum

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kale kumdan yapılmış gibi görünüyor :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kale kumdan yapılmış gibi görünüyor :)

tez elden yenisini yapmalı şöyle modern falan, önüne de kum yığıp bi kumsal :mangal:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

tez elden yenisini yapmalı şöyle modern falan, önüne de kum yığıp bi kumsal :mangal:

Bize bıraksınlar. acayip restore ederiz onu.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bize bıraksınlar. acayip restore ederiz onu.. :)

images-4.jpeg.ca35fdc54ae1f96f8889520e6d256ee4.jpeg

Sünger bop kalesi

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

:wub:

Ben Porto'ya gittim, mutlaka tavsiye ederim. Lisbon daha hareketli ama Porta daha şekilli :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Cenk hocam iyi gezmeler dilerim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

@H.Cenk Bayrakçıhocam iyi gezmeler; herkes soylemistir ama orada mutlaka pastel de nata yiyin, hikayesini ogrenmeyi de ihmal etmeyin :-)

https://www.livingtours.com/public/blog/posts/20200123161347-reQkxvU6.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Gökhan Tuna yazdı:

@H.Cenk Bayrakçıhocam iyi gezmeler; herkes soylemistir ama orada mutlaka pastel de nata yiyin, hikayesini ogrenmeyi de ihmal etmeyin :-)

https://www.livingtours.com/public/blog/posts/20200123161347-reQkxvU6.jpg

File' de satılıyor.

İçi limonlu,

Bayılıyorum :wub:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
Sani Gerşon yazdı:

Ben Porto'ya gittim, mutlaka tavsiye ederim. Lisbon daha hareketli ama Porta daha şekilli :) 

umarım tek gitmemişsindir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

müzeler nasıl

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Gülmez yazdı:

umarım tek gitmemişsindir

Çağlar Bayur yazdı:

müzeler nasıl

İşte diyorum ya, Porto sakin, Lisbon hareketli diye.

Ben müze gezdim :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
Evren Erakçora yazdı:

Evren bey merhaba. Forumdaki yorumlar ve araç ile gitmenin yüksek riski nedeniyle italya gezisini şimdilik erteledim ve bende sizin gibi Sirbistan Macaristan planı yapıyorum. Tespit ettigim bir iki hususu yazmak istedim. İlk sorun hangi gümrük kapısından giderseniz gidin Macaristan girişinde işlemlerin aşırı yavaş olduğu bekleme süresinin anormal uzun olduğundan bahsediliyor. Ikinci husus araç ile gidiyorsanız kesinlikle otoparkı olan bir konaklama tercih etmeli. Booking com sitesinde konaklama yorumlarını okudukça kaliteli yer bulmanın zor olduğunu görüyorum. Belirlediginiz bir tarih varmı ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Mustafa Erkan yazdı:

Evren bey merhaba. Forumdaki yorumlar ve araç ile gitmenin yüksek riski nedeniyle italya gezisini şimdilik erteledim ve bende sizin gibi Sirbistan Macaristan planı yapıyorum. Tespit ettigim bir iki hususu yazmak istedim. İlk sorun hangi gümrük kapısından giderseniz gidin Macaristan girişinde işlemlerin aşırı yavaş olduğu bekleme süresinin anormal uzun olduğundan bahsediliyor. Ikinci husus araç ile gidiyorsanız kesinlikle otoparkı olan bir konaklama tercih etmeli. Booking com sitesinde konaklama yorumlarını okudukça kaliteli yer bulmanın zor olduğunu görüyorum. Belirlediginiz bir tarih varmı ?

Mustafa Bey, yeşil pasaport aldık, uçakla gitmeyi düşünüyoruz. Bize de zorluk çıkarırlar mı? Temmuz sonunda gitmeyi düşünüyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
(düzenlendi)

Uçakla gitmek iyi fikir. Havaalaninda araç girişi kadar uzun bekleme süresi olmaz. Ne olur ne olmaz diye siz yinede otel / ev  rezervasyonunuzun bir çıktısını yanınıza alın. Havaalanindan budapeşteye giden otobüsler var diye okumuştum.  Interette biraz araştırın . Youtube ta havaalanindan şehir merkezine gitmek isteyen Amerikalı bir turistten 75 dolar istendigini seyretmiştim. Aman dikkat diyorum Taksiciler orada da canım ülkem gibiymiş. 

Macaristana gitmedim ancak yeşil pasaport ile bugüne kadar ziyaret ettigim balkan ülkelerinde (Bulgaristan yunanistan arnavutluk makedonya bosna hersek karadağ ve romanya) hiç bir sorun yaşamadım. ) Araç ile aranmadan en kolay giriş yaptıgım ülke 2 dk ile Yunanistan, en zor ve uzun süren gümrük girişim 7 saat ile Türkiye olmuştu. 

tarihinde Mustafa Erkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Mustafa Erkan yazdı:

Uçakla gitmek iyi fikir. Havaalaninda araç girişi kadar uzun bekleme süresi olmaz. Ne olur ne olmaz diye siz yinede otel / ev  rezervasyonunuzun bir çıktısını yanınıza alın. Havaalanindan budapeşteye giden otobüsler var diye okumuştum.  Interette biraz araştırın . Youtube ta havaalanindan şehir merkezine gitmek isteyen Amerikalı bir turistten 75 dolar istendigini seyretmiştim. Aman dikkat diyorum Taksiciler orada da canım ülkem gibiymiş. 

Macaristana gitmedim ancak yeşil pasaport ile bugüne kadar ziyaret ettigim balkan ülkelerinde (Bulgaristan yunanistan arnavutluk makedonya bosna hersek karadağ ve romanya) hiç bir sorun yaşamadım. ) Araç ile aranmadan en kolay giriş yaptıgım ülke 2 dk ile Yunanistan, en zor ve uzun süren gümrük girişim 7 saat ile Türkiye olmuştu. 

Bu mu medeniyet bu mu insanlık .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Sani Gerşon yazdı:

İşte diyorum ya, Porto sakin, Lisbon hareketli diye.

Ben müze gezdim :D 

Müze gezeceksen tek başına en güzeli Hollanda. 😁

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Eyüp Çetin yazdı:

Müze gezeceksen tek başına en güzeli Hollanda. 😁

Hollanda başlı başına müze şimdi :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Sani Gerşon yazdı:

Hollanda başlı başına müze şimdi :D 

Hatta Amsterdam'da kocaman bir bölge komple müze. 😁

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Evren Erakçora yazdı:

1994’de tam 30 sene önce üniversitede öğrenci iken staj yaptım 1 ay Budapeşte’de. Erasmus falan yoktu o zaman. Toplu taşıma gezmek için en iyi yol. Gezilecek yerlerde de yürüyerek gezmek lazım. Budapeştede tarihi mekan çok. Metro ve tramvay her yere götürür sizi. Ancak günlük, 48 saatlik vb. bilet satın alınıyor mu bilmiyorum. Eskiden vardı (sonra yine gitmiştim) hala devam ediyor mu bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...