İçeriğe Yönlendir

2021 Megane 4 1.3 Tce Tekleme Sorunu

Volkan Eyi

Recommended Posts

Volkan Eyi

Cümleten Merhaba

Aracım 2021 Megane 4 1.3 Tce manuel yetkili servis bakımlı,  garantisi geçen ay bitti. Aracımla seyir halindeylen 1500 - 2000 devir aralığında sabit hızla gitmeye çalışırken hafif tekleme oluyor. Çekişte sorun yok gaza bastığım sürece sorun yok ancak ayağımı sabit tuttunca tekleme yapıyor.  Araç 89000 Km de.  neden yapar acaba bu titremeyi.  

Yorum bağlantısı
Volkan Eyi

Bu arada bujiler en son 60.000 km de serviste değişmiş gözüküyor.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bujiler geç kalmış biraz. Bu arada zamanı geçen buji bobini de götürür.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bencede, buji ve bobinden başla...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Volkan Eyi

Üzerinde iridyum buji olduğunu düşünüyorum onunda bildiğim kullanım ömrü 60.000 km ama daha azda olabilir sanırım. Acaba tamirci anlayabilirmi bujinin bitmiş olduğunu yada bobinin sorunlu olduğunu maaliyet açısından en azından ona yöneleyim.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Volkan Eyi yazdı:

Üzerinde iridyum buji olduğunu düşünüyorum onunda bildiğim kullanım ömrü 60.000 km ama daha azda olabilir sanırım. Acaba tamirci anlayabilirmi bujinin bitmiş olduğunu yada bobinin sorunlu olduğunu maaliyet açısından en azından ona yöneleyim.

20 bin bakımında bujileri değişmiş benim arabanın.

Buji benzinli arabanın öd kesesi gibidir :crazy:

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Volkan Eyi
İlkay Başaran yazdı:

Buji değiştirelim bir deneyim inşallah düzelir. Çok sarsmıyor ama sabit süratte ben hissediyorum hafif hafif tekleme yaptığını. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay Başaran yazdı:

çok erken ama olsun, 60/2 iyidir bence, yakında değişirim...

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

çok erken ama olsun, 60/2 iyidir bence, yakında değişirim...

maks 25 k da değiştirdim hep benzinli araçlarımda.

Bagajda bobinle gezersin dedikleri benzinli megan 2 daha orjinal bobinleriydi. 2008 model.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Volkan Eyi yazdı:

Buji değiştirelim bir deneyim inşallah düzelir. Çok sarsmıyor ama sabit süratte ben hissediyorum hafif hafif tekleme yaptığını. 

Servis bakımlı bir araç. Her şey zamanında değişmiş normal. Bence yine servise gösterin bu sorunu. Ya da çok iyi bildiğiniz özel reno servisine gösterin. Sanayide Sorunu bulana kadar çok para harcatırlar adama. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay Başaran yazdı:

Bagajda bobinle gezersin dedikleri benzinli megan 2 daha orjinal bobinleriydi. 2008 model.

malum dizelciyiz :) neyse alışacağız...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bobinlere bakmak lazım. 

Arıza kodu bırakmış mı bilgisayara bağlayıp bakmak lazım.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

detay buldum bir italyandan, 27000 de buji değiştirdim ama zaten 4 yılda bir değiştirilmelidir diyordu, senin sistem iyiymiş....

değişimde bobin başlarına gres sürmeyi unutma :) bujiler 24 nm. ile sıkılacak bu arada, bobinler 8 mm. lokma ile 10 nm. sıkılacak, yine iş çıktı, kendim değişeyim bari...

s-l1600.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

ödüm patladı oradan mı geliyor

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Ali Cihangiroğlu yazdı:

s-l1600.jpg

Ğöno Floristat :tee:

image.png.9791a1372e9d525f55028fafbfb3e76b.png

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bu gres ne bulunmaz şeymiş arkadaş, elektrik geçirmez silikonlu gress, nereden alırız bilen link atsın arkidiş :) yada yerine ne kullanırız...

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bu gres ne bulunmaz şeymiş arkadaş, elektrik geçirmez silikonlu gress, nereden alırız bilen link atsın arkidiş :) yada yerine ne kullanırız...

ne yapacaksın abi bunu?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

ne yapacaksın abi bunu?

çok şart değil sanırım, olsa iyi olur ama, bujinin seramik kısmına sürelimki nem falan girmesin kaçak yapmasın, hemde bobin oringi yağlansın rahat girsin, gerçi nereden girecek, suyla yıkamıyoruzya ama olsun, akım geçen kısma değdirme ama...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

ne yapacaksın abi bunu?

motoru güzel incelemişler, içini falan iyice görüyoruz... turbo sabit geometri ama iç valf ve step motor sayesinde değişken gibi tepki veriyor, daha basit sağlam ve hızlı, silindir kısmınıda merak etmiştim, blok aliminyum ama silidirler dökme demir üzeri plazma kaplama, dökme demir kısmından emin değildim mesela bu netleşti...

Yorum bağlantısı
Volkan Eyi

Merhabalar konu ile alakalı Mersin'de bulunan Gürsoy oto Renault yetkili servisine aracımı bıraktım. Aynı günün akşamı aradım ve sorun görmediklerini ilettiler. Aracı geri almaya gittiğimde test sürüşüne çıkan ustaları ile görüştüm normal olduğunu bunların yazılımları ile ilgili olduğunu ve bunun bir sorun olmadığını söyledi. Herhangi bir ücret almadılar. İyi dedim aldım aracı. Şimdilik vaziyet böyle, artık artarsa tekrar götürürüm. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Volkan Eyi yazdı:

Merhabalar konu ile alakalı Mersin'de bulunan Gürsoy oto Renault yetkili servisine aracımı bıraktım. Aynı günün akşamı aradım ve sorun görmediklerini ilettiler. Aracı geri almaya gittiğimde test sürüşüne çıkan ustaları ile görüştüm normal olduğunu bunların yazılımları ile ilgili olduğunu ve bunun bir sorun olmadığını söyledi. Herhangi bir ücret almadılar. İyi dedim aldım aracı. Şimdilik vaziyet böyle, artık artarsa tekrar götürürüm. 

Bende böyle bir durum yok. Nasıl nomal diyorlar ki. Normal titreme al ver mi olur.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Opel aracımda bobin hatası arıza kaydı vermemişti anlık tekleme yapıyordu bobin değiştik düzeldi. Daha sonraki bakımda sıfır GM orijinal bujiler takıldı sabit hızda 70 80 le giderken silkeleme tekleme yapıyordu. Tekrardan Bosch buji ile değiştim sorun düzeldi. Birde motor aynı değil ama eniştemin eski Megane aracı da anlık tekleme yapıyordu bobin değişince düzeldi. Hata kaydı da vermiyordu iki araç.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Metin Akbal yazdı:

Opel aracımda bobin hatası arıza kaydı vermemişti anlık tekleme yapıyordu bobin değiştik düzeldi. Daha sonraki bakımda sıfır GM orijinal bujiler takıldı sabit hızda 70 80 le giderken silkeleme tekleme yapıyordu. Tekrardan Bosch buji ile değiştim sorun düzeldi. Birde motor aynı değil ama eniştemin eski Megane aracı da anlık tekleme yapıyordu bobin değişince düzeldi. Hata kaydı da vermiyordu iki araç.

dışarıdan tanıdık bir parçacıdan veya tanıdık bir aracı olandan bobin alıp denemekte fayda var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Metin Uzunoğlu yazdı:

dışarıdan tanıdık bir parçacıdan veya tanıdık bir aracı olandan bobin alıp denemekte fayda var. 

Tanıdık araç bozulursa o da kötü hep ondan korkarım 😬

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...