İçeriğe Yönlendir

Navigasyon Yazılımları Neden Ücretsiz?

Cem Işık

Recommended Posts

Cem Işık

Sabah arabada navigasyona adres girerken aklıma geldi, telefonlarımızda yer alan navigasyon uygulamalarının ücretsiz olması garip geliyor bana. Şimşek bakanımız duymasın hemen bir vergi yerleştirebilir:) 

bir yerde okumuştum, “eğer bir ürün ücretsiz ise, ürün sizsiniz” gibi bir şeydi. 

uygulama geliştiriciler yada teknolojik şirketler benim girdiğim adresi öğrenip ne geçer ellerine?iş için bir oraya bir buraya, eve ofise vs gidiyoruz alt tarafı..Bir bit yeniği yok mu sizce de?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

tıklandıkça kazanıyorlar ya da taksi misali km başına hizmet bedeli alıyorlar ama nasıl ve kimden alıyorlar o muamma bu sadece benim aklımdan geçenler. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Cem Işık yazdı:

Sabah arabada navigasyona adres girerken aklıma geldi, telefonlarımızda yer alan navigasyon uygulamalarının ücretsiz olması garip geliyor bana. Şimşek bakanımız duymasın hemen bir vergi yerleştirebilir:) 

bir yerde okumuştum, “eğer bir ürün ücretsiz ise, ürün sizsiniz” gibi bir şeydi. 

uygulama geliştiriciler yada teknolojik şirketler benim girdiğim adresi öğrenip ne geçer ellerine?iş için bir oraya bir buraya, eve ofise vs gidiyoruz alt tarafı..Bir bit yeniği yok mu sizce de?

Amerikan hükümeti fonluyor. 1990 yılında askeri gps sistemi sivile serbest bırakılınca başladı bu işler. Cia istihbarat topluyor suçluları yakalıyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

ben genelde goo*** haritaları kullanıyorum her ay bana mail atıyor burayı gezdin, bu mekan nasıldı değerlendir, buraya gittin şu kadar km yaptın bu kadar yürüdün diye bilgi veriyor

firmaların kendilerini bu platformda yayınlatmaları ücretli. daha önceki firmamda bunun için ücret ödediğimizi hatırlıyorum. bence kayıtlı firmalardan aldıkları yetiyordur. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

ben genelde goo*** haritaları kullanıyorum her ay bana mail atıyor burayı gezdin, bu mekan nasıldı değerlendir, buraya gittin şu kadar km yaptın bu kadar yürüdün diye bilgi veriyor

firmaların kendilerini bu platformda yayınlatmaları ücretli. daha önceki firmamda bunun için ücret ödediğimizi hatırlıyorum. bence kayıtlı firmalardan aldıkları yetiyordur. 

Çok tehlikeliymiş, hemen silelim ilgili uygulamayı.

Bir tanıdığıma benzer konuda mail geliyor, eşine istanbul’da iş toplantısına gidiyorum demiş ama sapanca’da bilmemne bungalova gittiniz, yorumlarınızı paylaşın maili eşinin eline geçtiğinde boşanmışlardı .. 

• Beğen 1
  • Mutlu 11
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bilgiden daha kıymetli ücret yokki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Cem Işık yazdı:

Bir tanıdığıma benzer konuda mail geliyor, eşine istanbul’da iş toplantısına gidiyorum demiş ama sapanca’da bilmemne bungalova gittiniz, yorumlarınızı paylaşın maili eşinin eline geçtiğinde boşanmışlardı .. 

eh işte benim için sorun yok sorun olabileceğini düşünen arkadaşlar sadece uygulamayı değil, cep telefonu atsın bir yerden ve cep telefonu kullanmasın. 

tanıdık boşanma avukatı var dimi :fiuw: yoksa sen mi boşadın arkadaşını 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

eh işte benim için sorun yok sorun olabileceğini düşünen arkadaşlar sadece uygulamayı değil, cep telefonu atsın bir yerden ve cep telefonu kullanmasın. 

tanıdık boşanma avukatı var dimi :fiuw: yoksa sen mi boşadın arkadaşını 

Geçenlerde meslek hayatımın 200. Boşanma davasını bitirdim. Arkadaşım da bu güruhun içindeydi:) 

o arkadaşlar, eczaneden mavi hap sorduğumuz arkadaşlar gibi mi? Bi arkadaşa lazımmış denen?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Burak Tokcan
(düzenlendi)

Ücretsiz değil ki. Bir cihazı alırken sadece cihazın donanımına değil yazılımına da ücret ödüyoruz. Yani cihazın içindeki belki hiç kullanmayacağımız uygulamaların dahi parasını peşin veriyoruz. Ayrıca google Ads üzerinden şirketler bir çok kriter girerek reklam veriyorlar. Ulaşmak istedikleri kitlenin yaş, konum, ilgi alanı vs. Bunlar için de bize verilen bir çok uygulamadan veri topluyorlar. Yani bizden ücretsiz aldıkları bilgileri şirketlere parayla satıyorlar. Mesela sağlık uygulamalarına bir çok bilgi giriyoruz. Boy, kilo, kullanılan ilaç, adet döngüsü vs. Yani biri sorsa gizleyeceğimiz bir çok bilgi bizden habersiz kimlere satılıyor belli değil. 

tarihinde Burak Tokcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Burak Tokcan yazdı:

Yani biri sorsa gizleyeceğimiz bir çok bilgi bizden habersiz kimlere satılıyor belli değil

Sorsa ne yapacak ki. :D 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Navigasyon uygulamaları ücretsiz değildi, zamanında TomTom, Sygic vs.ye bir sürü para ödedim ben. Ancak Google, Apple, Yandex teknoloji devleri bu alana girince iş biraz değişti. Aslında Gmail neden ücretsiz ile aynı soru bu. Cevabına gelecek olursak ücretsiz değil aslında, bilgimiz ile aldığımız hizmeti takas ediyoruz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Cem Işık yazdı:

tersi olsa ama sorun yok değilmi? bungalova gidiyorum ben deyip iş toplantısını gitse mesela.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Bizden aldığı verilere karşılık oluyor aslında. Trafik sıkışıklığını, nerede kaza olduğunu vb bilgileri hep bizim telefonlarımızdan aldığı bilgilerle görebiliyorlar. Dolayısıyla ürün biziz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Cem Işık yazdı:

ücretsiz olması

Bir şey ücretsiz ise ürün sizsiniz

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Yukarida da cok kez söylenmis, ürünü kullanirken güzelce tüm bilgilerimizi paylasiyoruz.

Google Maps'i dikkate alalim, favori adres eklemek icin mail adresinizle giris yapmaniz gerek. Bu giris sonrasinda, artik Google tüm gezinti gecmisinizi sizin icin arsivliyor. Aramalariniz, ne zaman nerede oldugunuz vs.

Trafikte ne kadar vakit gecirdiginiz, örnegin hangi restoranlari aradiginiz, araci kullanma hiziniza kadar tüm bilgiler ellerinde oluyor. Bu bilgileri de reklam amacli güzelce paylasabilirler. Cünkü sagladiginiz her bilgi, aslinda birileri icin hedef kitle olup olmadiginizi belirliyor.

Basitce düsünelim, Istanbul'da Google Maps kullanan sürücülerin hangi bölgelerde ne kadar zaman gecirdigi, nerede park ettikleri vs. o bölgede acilacak bir dükkan icin güzel bir veri olacaktir.

Whatsapp'a gecelim mesela. O da yillardir ücretli olacagim deyip ücretsiz kalanlardan. Artik herkesin hayatinin büyük bir parcasi. Tüm yazismalarimiz, resim ve döküman paylasimlarimiz onlarin sunucusundan geciyor. Okumadan onayladigimiz kullanici sözlesmeleri aslinda onlara bilgilerimizi kullanmak icin gayet güzel imkanlar veriyor.

Mesela önceki bir güncellemede kisinin kendine mesaj atmasini mümkün kildilar. Önce herkes güldü, insanlar yalnizliktan kendine mesaj atiyor diye. Aslinda bu da sizinle alakali bilgiye ulasmanin daha da ileri bir yöntemi. Aramizda bir cok kisi, o özeligi muhtemelen not almak icin kullaniyor. Hatta bazen bir dosyayi telefon ve bilgisayar arasinda paylasmak icin kendimize Whatsapp'tan mesaj olarak gönderiyoruz, sonra Web Whatsapp ile bilgisayara kaydediyoruz. Bunlarin hepsi aslinda onlarin sunucusundan geciyor. Bu dosyalari kurcalamiyor olma ihtimalleri yok bana göre.

Gmail olayini eski zamanlarda baska bir baslikta tartismistik. Ornegin bir mail olusturun ve icine "sana ekte gönderiyorum" yazin ama ek koymayin. Göndermeye kalktiginizda direk olarak size, "ekte gönderiyorum yazdiniz ama eki unuttunuz" diyecek. Bunu nasil basariyor, tabii ki mailinizin icerigini okuyor.

Yani yukarida da yazilmis oldugu gibi, ücretsiz ürünlerde, gercekte ürün biziz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bizler reklamlı sürümleri kullanıyoruz. 
Yandex mesela petrol şirketlerinden ciddi reklam alıyor. En son opet idi. 
Aynı sistemde paralı sürümler de var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Mehmet Ozyurek yazdı:

paralı sürümler

Sürüm sürüm sürünüyoruz.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Dolayli yoldan konuyla ilgili oldugu icin ek bir bilgi vereyim, dunyada sadece Amerika'nin GPS uygulari yok (en eski ve en kapsamlisi onlar)

Diger GNSS sistemleri Galileo (Avrupa Birligi), Glonass (Rusya) ve Beidou (Cin) da oldukca yerlesmis sistemler. Japonya ve Hindistan da uydular yollayarak kendi GNSS sistemlerini gelistiriyorlar.

Yeni telefonlar konum bilgisini sadece Amerikan GPS uydularindan degil diger uydulardan da almaya basladilar.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eski navigasyon cihazlatımızda kaç uyduya bağlandığını görebilirdik. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

emmi hatırlar, benzer konuyu şenlik zamanı masaya bayağı bir yatırmıştım, milyon dolar masraf edilmiş uyduları biz bakkal ararken navigasyon için nasıl beleşe kullanıyoruz diye, o zamanlar uydu orada navigazyon cihazı bulup kullnıyor uydu sahibni bişi yapamaz diyenler olmuştu :) vesile ile geçen putin bir laf etti: bu gözünüz ile gördüğünüz kocaman tankları topları tüfekleri artık herkes alabilir, almasında da bir sorun yok bunlar artık işe yaramaz, görmedikleriniz daha çok yarar .....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Selim Bilgin yazdı:

Navigasyon uygulamaları ücretsiz değildi, zamanında TomTom, Sygic vs.ye bir sürü para ödedim ben. Ancak Google, Apple, Yandex teknoloji devleri bu alana girince iş biraz değişti. Aslında Gmail neden ücretsiz ile aynı soru bu. Cevabına gelecek olursak ücretsiz değil aslında, bilgimiz ile aldığımız hizmeti takas ediyoruz.

İlk navigasyon cihazım tomtom idi.2000’de almıştım. Yanlış aklımda kalmadı ise aylık 4 veya 5 mark idi

Yorum bağlantısı
Cem Işık

2000 li yıllarda 6600 nokia telefonum varken, zor şer bluetoothlu gps aparatı bulmuştum, onu telefona bağlayıp navigasyon olarak kullanıyordum ve aylık 100 lira gibi bi ücreti vardı uygulamanın.. 

Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
Servet Aydın yazdı:

İlk navigasyon cihazım tomtom idi.2000’de almıştım. Yanlış aklımda kalmadı ise aylık 4 veya 5 mark idi

94 yılında peder amerikada navigasyon kulanıyordu hep anlatır

Çağlar Bayur yazdı:

emmi hatırlar, benzer konuyu şenlik zamanı masaya bayağı bir yatırmıştım, milyon dolar masraf edilmiş uyduları biz bakkal ararken navigasyon için nasıl beleşe kullanıyoruz diye, o zamanlar uydu orada navigazyon cihazı bulup kullnıyor uydu sahibni bişi yapamaz diyenler olmuştu :) vesile ile geçen putin bir laf etti: bu gözünüz ile gördüğünüz kocaman tankları topları tüfekleri artık herkes alabilir, almasında da bir sorun yok bunlar artık işe yaramaz, görmedikleriniz daha çok yarar .....

bir gün hepimiz öleceğiz arkadaşlar 

Boşuna dert etmeyin

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...