İçeriğe Yönlendir

Yetersiz HGS Bakiyesi ve Geçiş İhlali

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba,

HGS de yetersiz bakiye varken İzmir-İstanbul otobanını kullandığımızda gişede makbuz alarak devam ediyoruz. Sonrasında ihlalli geçişte görünüyor (umarım, çünkü görünmeyenler olmuş)

Bu durumda sonradan HGS ye para yüklemek yeterli mi? Yoksa bu yap işlet modelli otoyollarda ayrıca mı ödeme yapmak lazım? 

Karayolları üzerinden bakınca HGS yüklemesi yeterli gibi, ama otoyol sayfalarında sanki sonradan ayrıca ödenmeli gibi yazılmış. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Sitesindeki uyarı!

Böyle bir durumda aracınıza ait bir İhlalli (Ödemesiz) Geçiş Bildirimi düzenlenecektir. Gişeden teslim alacağınız bildirim üzerindeki bilgiler dahilinde geçişi takip eden 15 gün içerisinde cezasız olarak geçiş ücretini bildirim üzerinde yazan noktalardan ödeyebilirsiniz.

Söz konusu toplam tutar45 (kırkbeş) gün içerisinde de ödenmez ise ceza tutarı 4 (dört) kat olur ve hukuki süreç başlatılır.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Eskiden direkt icra mektubu geliyordu. Şimdi kuzey marmara’da tabela yapmışlar. 

hgs yükleyip bırakmayın. Çekmez. Ayrıca Ödemeniz lazım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Eskiden direkt icra mektubu geliyordu. Şimdi kuzey marmara’da tabela yapmışlar. 

hgs yükleyip bırakmayın. Çekmez. Ayrıca Ödemeniz lazım 

Bu kötü oldu çünkü HGS için bu rakamı göz önüne alarak yükleme yapmıştım

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Giseden alinan bildirimde 14 gün boyunca hesabinizdan tahsil edilmeye calisilacaktir yaziyor. Normal sartlarda otomatik olarak tahsil etmesi lazim. Yine de kontrol edin, 10 günden sonra tahsil edilmemisse manuel ödemekte fayda var. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

eski yollar otomatik yeni özel işletilenler manuel ödenebiliyor süreyi kaçırmayın misli ile katlanıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Peki bir soru:

Benim HGS'm kredi kartıma bağlı. Bir minimum yükleme tutarı var ama bu şu an büyük köprüleri kapsamıyor. Oralardan HGS'm ile geçersem ne olacak?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Peki bir soru:

Benim HGS'm kredi kartıma bağlı. Bir minimum yükleme tutarı var ama bu şu an büyük köprüleri kapsamıyor. Oralardan HGS'm ile geçersem ne olacak?

yolculuk bitince öde

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

4 gün önce Adana-Niğde-Ankara  otoyolunu kullandım. HGS'de yeterli bakiye yoktu. Geçişten 1 gün sonra yükleme yaptım ve anında bakiye düştü. Daha sonra ihlalli geçiş ibaresi silindi. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ben işimi garantiye alırım. Yola çıkmadan gider pttmatik’ten yüklerim. Sıfır komisyon. 

Eğer yoldaysam, pttavm’den yükleyip o şekilde geçiyorum gişeden. Kafada soru işareti kalmıyor

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Az önce baktığımda (2 farklı noktadan geçiş yapmıştım) 1 tanesi düşmüş. Diğeri hiç yansımamış sisteme. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Ben yola çıkmadan bakiye kontrolü yaparım. Benimkisi iş bankasına bağlı. Bakiye düşünce hemen kredi kartından çekiyor. Zaten limit oldukça düşüyor. O kadar özel yol kullandım sonra ödeme gibi bir derdim olmadı. Yani hep HGS den çekti. 

Zaten aylık olarak iş bankasından her ay bakiye ve geçiş raporları geliyor. Belli bir limitin altına düşürse hemen otomatik olarak 175 TL yüklüyor. İş bankası bu konuda başaralı. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Peki bir soru:

2 hafta önce kullandım, hgsemde 280 tl vardı, otoban 460 tl tuttu, gişede nakite girdim plakadan otomatik çektiğini gördüm tabelada, kk harcamalarında 460 tl hgs yazıyor, 280 tl ayrı olarak hgs içinde duruyor. 

Özel otoyol ve köprülerden kaçak geçişi manuel takip edip ödeyin otomatik çekmiyor, katlanıyor videosu gördüm sosyal medyada.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ben işimi garantiye alırım. Yola çıkmadan gider pttmatik’ten yüklerim. Sıfır komisyon. 

Eğer yoldaysam, pttavm’den yükleyip o şekilde geçiyorum gişeden. Kafada soru işareti kalmıyor

Banka da komisyon almıyor 

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erdem Doğan yazdı:

Giseden alinan bildirimde 14 gün boyunca hesabinizdan tahsil edilmeye calisilacaktir yaziyor. Normal sartlarda otomatik olarak tahsil etmesi lazim. Yine de kontrol edin, 10 günden sonra tahsil edilmemisse manuel ödemekte fayda var. 

hgs kayıtlı ise bu böyle oluyormuş. karttan çekiyormuş daha dün sordurmuştum. yinede bakiyeyi arttırdım 1000 tl olacak şekilde ayarladım. zaten sürekli para koparma halinde sistem... birde avukatına bilmemnesine para gömmek istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Sani Gerşon yazdı:

Peki bir soru:

Otomatik ertesi gün çekiyor denendi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

HGS de bakiye olmadan geçip sonradan bakiye yüklemiştim. Biraz önce baktığımda geçişleri otomatik düşmüş bakiyeden. 

Yalnızca ilginç şekilde belirli bir tarih sıralaması olmadan düşüyor. Yani dün geçtiğimiz düşerken birkaç gün öncesi hala düşmemiş olabliyor

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

OGS gibi harika bir sistemin içine edip, HGS'yi başımıza bela ettiler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Celal Aydın yazdı:

Çünkü OGS yerli, HGS ithal.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Celal Aydın yazdı:

10 senedir hgs kullanıyorum. 1 kere bile sorun yaşamadım. 

sorunun temel kaynağı şu; insanlar plan yapmıyor. Mesela yola çıkacakken hgs’ye para yüklersin. En kötü yoldayken telefondan yüklersin. Ya da bankada kredi kartına bağlarsın falan. 

biz napıyoruz? Paldır küldür geçiyoruz sonra peşinden koşuyoruz. Çoğu koşmuyor. Çünkü ülkemizde vatandaş böyle borçları ya ödemez ya geciktirir. Bu gelenektir.

Ha işletmeler çok mu düzgün? Hayır. Hepsi çakal. Sana haber vermeden bazı şeyleri hızlıca değiştiriyorlar. Can sıkıcı olabiliyor. 

ogs yerli de bankaların cihaz için aldığı paraları geri verdiler mi? @Sani Gerşon

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ogs yerli de bankaların cihaz için aldığı paraları geri verdiler mi?

Nokia batarken sattığı telefonların parasını iade etti mi?

Çok mantık kuramadım benim söylediğimde sizin yazdığınız arasında. Bankalar bir bedelle aldı ve bedelle sattı. HGS'ler de öyle? Araç değişince çöpe gidiyor, bedelini geri alabiliyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Nokia batarken sattığı telefonların parasını iade etti mi?

Çok mantık kuramadım benim söylediğimde sizin yazdığınız arasında. Bankalar bir bedelle aldı ve bedelle sattı. HGS'ler de öyle? Araç değişince çöpe gidiyor, bedelini geri alabiliyor musunuz?

hgs etiket fiyatıyla ogs aynı değil ama. Hgs etiket fiyatı 2 lirayken ogs 40 liraydı yanlış hatırlamıyorsam. 

Hgs etiket. Ogs cihaz. Geri dönüşümü olmayacak şey için ben etiketi tercih ederim. Olduki sistem değişti, elimde patlamaz

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Geri dönüşümü olmayacak şey için ben etiketi tercih ederim.

Senelerce OGS kullandım, bir aracımdan diğerine aktardım. HGS okumuyordu, bariyer açmıyordu, taşınmıyordu ve hatta uzunca süre otomatik yüklemeye dahil edilemedi. OGS gayet başarılıydı. 

Bir de unutmamak lazım, niye tekelleştirildi? OGS ile HGS aynı anda sunulsaydı, insanlara seçim hakkı kalsaydı?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sana haber vermeden bazı şeyleri hızlıca değiştiriyorlar. Can sıkıcı olabiliyor. 

OGS tamamen sorunsuz. HGS her şeyi düzgün yapsan bile sorun çıkarıyor bir yerde.

Mesela Adana Otoyolunda gişeler etiketi yada kartı okumuyor. Eskiden yeşil ışık yanardı girerken hgs'de. Şu an okuyup okumadığını anlamak mümkün değil.

Çıkışta ücret yazardı ledli tabelada, şu an tabela yerinde mi onu bile bilmiyorum. Hep plakadan okuyor. 

Geçenlerde plakamı girişte okumamış, çıkışta okumuş, girişimi yaklaşık 40 km ötedeki gişeden, yani en uzak yol ücretini yansıtmış. 8₺ fazla çekmiş.

Gel de uğraş.

OGS dit ediyordu, etmezse okumadığını anlıyorduk, ona göre gardımızı alıyorduk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Senelerce OGS kullandım, bir aracımdan diğerine aktardım. HGS okumuyordu, bariyer açmıyordu, taşınmıyordu ve hatta uzunca süre otomatik yüklemeye dahil edilemedi. OGS gayet başarılıydı. 

Bir de unutmamak lazım, niye tekelleştirildi? OGS ile HGS aynı anda sunulsaydı, insanlara seçim hakkı kalsaydı?

Bence tek tip olmalı. Ama ogs pahalıydı. Yerli olsun cihazlı olmasın. Basit olsun

Celal Aydın yazdı:

OGS tamamen sorunsuz. HGS her şeyi düzgün yapsan bile sorun çıkarıyor bir yerde.

Mesela Adana Otoyolunda gişeler etiketi yada kartı okumuyor. Eskiden yeşil ışık yanardı girerken hgs'de. Şu an okuyup okumadığını anlamak mümkün değil.

Çıkışta ücret yazardı ledli tabelada, şu an tabela yerinde mi onu bile bilmiyorum. Hep plakadan okuyor. 

Geçenlerde plakamı girişte okumamış, çıkışta okumuş, girişimi yaklaşık 40 km ötedeki gişeden, yani en uzak yol ücretini yansıtmış. 8₺ fazla çekmiş.

Gel de uğraş.

OGS dit ediyordu, etmezse okumadığını anlıyorduk, ona göre gardımızı alıyorduk.

hgs de sonradan plakaya bakıp düzeltiyor. Fazla kesmişse iade oluyor otomatik. 

5 senede bir istanbula gelen vatandaş ogs cihazı mı alacak? 

ucuz ptt’den alınan etiket makul bence. Takmasa bile plakadan düşüyor. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

hgs de sonradan plakaya bakıp düzeltiyor. Fazla kesmişse iade oluyor otomatik. 

Şimdi tekrar baktım, düzeltmiş.

Ben hgs kart aldım, ruhsata koydum, sistem değişmezse ömürlük, ogs gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...