İçeriğe Yönlendir

Aracın Pert Durumu

Mikail Yıldızili

Recommended Posts

Mikail Yıldızili

Merhaba,Saygı değer abilerim kardeşlerim ;

Geçen kurban bayramında bir kaza geçirdim. Köy yolunda U dönüşü yapmaya çalışan birisi ile çift taraflı bir kaza yaşadım. Aracımda 2 adet airbag patladı. Ve önde tampon, çamurluk , ve iç trapez sac hasarlı. Ve araca servis 245Bin TL masraf çıkardı. Aracı sürerek 140KM ötedeki servise sürerek götürdüm. Ve gelen ekspertizler sağolsunlar araca pert kararı vermişler. Araç 2017 Megane 4 Var mı böyle birşey ?

Buna itiraz hakkımız mevcut mu ? Kasko denilen şey aracın masrafını karşılamak zorunda değil mi ? Yürüyen aracı nasıl kafalarına göre pert deyip ucuza almaya çalışırlar ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kaskonun ödeyecerği max tutarı öğrenip o rakamı siz alıp aracı yaptırabilirsiniz. pert teknik bir durum değil maddi bir durum, tamir masrafı ile alakalı , pert denen ibr araba ile dünya bile gezilebilir, pert denmeyen ile 5 mt bile gidilemeyebilir

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
İsa Acar

Öncelikle geçmiş olsun, anladığım kadarıyla kimseye bir şey olmamış, bu sevindirici tarafı.

Önden hasarlı, airbag açmış bir aracı, ileride satmaya uğraşmaktansa, pert olması benim açımdan iyidir. 

Sorunuza net cevap verecek, konunun uzmanları birazdan gelirler.

Tekrardan geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Mikail Yıldızili

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Evet hava yastığı açmış bir aracı bende çok istemem ama araç araç kredisi ile alındı. Kasko ödeme yapsa bile, paranın birazına banka çöküyor. Ve şuan ki ekonomi ile de ben üzerine koyup bir araç alamam. Kredi çekmiş olsam ki bu faiz oranları adamı adamlıktan çıkarır. Çok büyük sıkıntı. O yüzden onarımdan yanayım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Bizim arkadaşın aracına da pert kararı verdiler. Onlar kaskodan önerilen parayı alıp aracı kendileri yaptırdılar ve kullanmaya devam ettiler. Böyle bir opsiyon sundular mı?  

Banka doğal olarak parasını kurtarmaya bakacak. Zaten teknik olarak araç tamamen sizin değil. bir ortağınız var. Banka aracın pert kararını zorlayabilir mi? Bunu merak ettim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kaskoda pert durumu şöyledir. 

Aracın tahmini hasar rakamı çıkarışır.  Aracın rayiç değeri çıkarılır. Aracın tahmini hasarlı satış rakamı çıkarılır. 

Şayet pert mantıklı görünüyorsa, araç hasarlı hali ihaleye çıkar ve bir alıcı bulur.. 

Bulunan sonuçlara göre, aracı yaptırmak ekonomikse onarım verilir. Pert etmek mantıklı ise pert kararı verilir. 

Pert kararı verilirse bu defa ikinci sancı başlar. Düzgün bir şirketten kaskolu değilseniz ve ilgili bir acenteniz yoksa; araç bedeli olarak 700 beklerken 550 ye imza atmak zorunda kalabilirsiniz. 

Şayet pert olmasını istemiyorsanız, acenteniz şirket ile iletişime geçsin ve onarım için ödenebilecek maksimum rakamı öğrenin. O rakama onarım yapacak birini bulursanız sigorta şirketi onarıma onay verecektir. 

Geçmiş olsun. 

Baha Kanberoğlu yazdı:

Banka aracın pert kararını zorlayabilir mi? Bunu merak ettim. 

Hayır. bu aşamada banka müdahil olmaz. Bilgisi de olmaz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

Geçmiş olsun .

Başımıza geldiği için bende bir kaç şey yazayım.

Ocak ayında hatasız 100 binde 2012 titanyum fiesta park halindeyken yandan bir araç çarptı ve bizim araç pert oldu. piyasa rayici 450-650 arasıydı bize 490 lira teklif ettiler. Biz onarım istedik onarımın mümkün olmadığını söylediler ve parayı bize de vermeye yanaşmadılar. son pazarlıklarla 510 lira alıp yeni araç aldık.

ekleme : 215.000 lira hasar çıkarmışlardı araçta.

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Fatih Evcin yazdı:

Geçmiş olsun .

Başımıza geldiği için bende bir kaç şey yazayım.

Ocak ayında hatasız 100 binde 2012 titanyum fiesta park halindeyken yandan bir araç çarptı ve bizim araç pert oldu. piyasa rayici 450-650 arasıydı bize 490 lira teklif ettiler. Biz onarım istedik onarımın mümkün olmadığını söylediler ve parayı bize de vermeye yanaşmadılar. son pazarlıklarla 510 lira alıp yeni araç aldık.

ekleme : 215.000 lira hasar çıkarmışlardı araçta.

asli kusur varsa dava açılamazmı çarpan kişiye? sonuçta durduk yere masrafı çıkartan çarpan kişi.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Doğan Arşiray yazdı:

asli kusur varsa dava açılamazmı çarpan kişiye? sonuçta durduk yere masrafı çıkartan çarpan kişi.

valla abi tüm kusurlar çocukta çıktı ama çocukta sanayide çalışan bir kalfa, araç tecrübeye çıkıyor o araçla bizim araç ve 2 araca daha çarptı kullandığı araç da pert oldu diye acıdık ses etmedik.

• Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Bahadır TÜFEKCİ
Mikail Yıldızili yazdı:

Merhaba,Saygı değer abilerim kardeşlerim ;

Geçen kurban bayramında bir kaza geçirdim. Köy yolunda U dönüşü yapmaya çalışan birisi ile çift taraflı bir kaza yaşadım. Aracımda 2 adet airbag patladı. Ve önde tampon, çamurluk , ve iç trapez sac hasarlı. Ve araca servis 245Bin TL masraf çıkardı. Aracı sürerek 140KM ötedeki servise sürerek götürdüm. Ve gelen ekspertizler sağolsunlar araca pert kararı vermişler. Araç 2017 Megane 4 Var mı böyle birşey ?

Buna itiraz hakkımız mevcut mu ? Kasko denilen şey aracın masrafını karşılamak zorunda değil mi ? Yürüyen aracı nasıl kafalarına göre pert deyip ucuza almaya çalışırlar ?

Sigorta yada kasko şirketi tamir yada pert yönteminden hangisi daha az masraflı ise, onu tercih eder. Kaza'da kusur dağılımı nasıl ? tamamı sizde mi ? 

Yorum bağlantısı
Mikail Yıldızili
Bahadır TÜFEKCİ yazdı:

Sigorta yada kasko şirketi tamir yada pert yönteminden hangisi daha az masraflı ise, onu tercih eder. Kaza'da kusur dağılımı nasıl ? tamamı sizde mi ? 

Kusur dağılımı hakkında da net bilgi yok. Sadece elimiz de olan karşı tarafın ifadesinde tüm suçu kabul ettiği yazıyor. Ve zaten dönüş yasağı olan yerde dönüş yapıyor. 

Günlük kasko firmasına aramama rağmen bir dönüş sağlamadılar. Onarım için zorlayacağız. Söylenildiği gibi aracı da verip bir miktar da para verme durumları varmış. Öyle olduktan sonra kaskonun özelliği nerde kalıyor. Zaten karşı tarafın sigortası ödemiyor mu bunu.

Yorum bağlantısı
Mikail Yıldızili

@Mehmet Ozyurek Hocam, karşı tarafında kaskosu mevcut. 

şimdi hatalı karşı taraf olduğu için onun sigortası veya kaskosu bizim masrafları karşılamıyor mu ? 

Bizim Kasko firması niye havalara girip direkt pert veriyor. anlamış değilim.

Birde telefonda afralar tafralar. 

Herşey bunların ellerinde mi ? Hukuki süreci yok mu ? Devlet nerde kalıyor burada ? 

Çok şey sordum af ola. Hayırlı Cumalar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mikail Yıldızili yazdı:

@Mehmet Ozyurek Hocam, karşı tarafında kaskosu mevcut. 

şimdi hatalı karşı taraf olduğu için onun sigortası veya kaskosu bizim masrafları karşılamıyor mu ? 

Bizim Kasko firması niye havalara girip direkt pert veriyor. anlamış değilim.

Birde telefonda afralar tafralar. 

Herşey bunların ellerinde mi ? Hukuki süreci yok mu ? Devlet nerde kalıyor burada ? 

Çok şey sordum af ola. Hayırlı Cumalar.

Karşı tarafın poliçesinden dosya açtırmış olsanız, onlardan da aynı sonuca ulaşırdınız ve sorun çok daha büyük hale gelirdi.. çünkü karşının trafik sigortası kaskosu için ayrı ayrı uğraşmanız gerekirdi.. 

Bu havalar girmek değil, olayın bir tekniği var, o teknikle bir sonuç çıkıyor ortaya. Afra tafra yapamaz kimse, yapıyorsa sorun daha büyür. 

Çıkan sonuca alternatif çözüm bulup öneride bulunmanız gerekir. yukarıda açıkladım bunu.. 

Bu aşamada hukuki bir süreç yok.. Benim aracımı pert ettiler ben istemiyordum şeklinde bir süreç ilerletemezsiniz.. Devlet tekniktir. teknik pert diyorsa olay perte gider. 

Pert olmasını istemiyorsanız yukardaki mesajda yazdığım şekilde alternatif çözümler arayıp, bulup, sunup orta yolda anlaşacaksınız.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır TÜFEKCİ
Mikail Yıldızili yazdı:

Kusur dağılımı hakkında da net bilgi yok. Sadece elimiz de olan karşı tarafın ifadesinde tüm suçu kabul ettiği yazıyor. Ve zaten dönüş yasağı olan yerde dönüş yapıyor. 

Günlük kasko firmasına aramama rağmen bir dönüş sağlamadılar. Onarım için zorlayacağız. Söylenildiği gibi aracı da verip bir miktar da para verme durumları varmış. Öyle olduktan sonra kaskonun özelliği nerde kalıyor. Zaten karşı tarafın sigortası ödemiyor mu bunu.

Eğer ki karşı taraf %100 oranında suçlu ise, sizin aracınızın masraflarını karşılayacak olan karşı tarafın sigortasıdır. Sizin kaskoyu devreye sokmanızı gerektiren birşey yok. Eğer ki karşı taraf %100 değilde örneğin %80 oranında suçlu, aracınızdaki masrafın %80'nini karşı tarafın sigortası karşılar kalan %20yi ister cebinizden verirsiniz ister kaskoyu devreye sokarsınız. Zorunlu trafik sigortası siz suçlu olduğunuz zaman karşı tarafın masraflarını karşılamak için vardır. Kasko da siz suçluyken yada tek başınıza yaptığınız kaza da sizin masraflarınızı karşılar.  Sizin bir kusrunuz yoksa karşı tarafın sigortası ödeme yapmak zorunda. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bahadır TÜFEKCİ yazdı:

Zorunlu trafik sigortası siz suçlu olduğunuz zaman karşı tarafın masraflarını karşılamak için vardır.

Sigortanın belirlediği limit dahilinde evet. Araç başına 120 bin demiş mesela şimdi policeme baktım. Üstünü ya karşı tarafın kaskosu karşılar oda İMM ne kadar ise. Daha da üstü kişiden olur eğer ki benim kaskom yoksa parayı alacağım diye uğraşır dururum.

Yorum bağlantısı
Bahadır TÜFEKCİ
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Sigortanın belirlediği limit dahilinde evet. Araç başına 120 bin demiş mesela şimdi policeme baktım. Üstünü ya karşı tarafın kaskosu karşılar oda İMM ne kadar ise. Daha da üstü kişiden olur eğer ki benim kaskom yoksa parayı alacağım diye uğraşır dururum.

Poliçe de belirtilen limit üstünde bir masraf olması halinde, sigorta karşıya ödeme yapar sonrasında fazla ödemeyi sigortalıdan alır. Kusursuz taraf para alma ile falan uğraşmaz.

tarihinde Bahadır TÜFEKCİ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bahadır TÜFEKCİ yazdı:

Eğer ki karşı taraf %100 oranında suçlu ise, sizin aracınızın masraflarını karşılayacak olan karşı tarafın sigortasıdır. Sizin kaskoyu devreye sokmanızı gerektiren birşey yok. Eğer ki karşı taraf %100 değilde örneğin %80 oranında suçlu, aracınızdaki masrafın %80'nini karşı tarafın sigortası karşılar kalan %20yi ister cebinizden verirsiniz ister kaskoyu devreye sokarsınız. Zorunlu trafik sigortası siz suçlu olduğunuz zaman karşı tarafın masraflarını karşılamak için vardır. Kasko da siz suçluyken yada tek başınıza yaptığınız kaza da sizin masraflarınızı karşılar.  Sizin bir kusrunuz yoksa karşı tarafın sigortası ödeme yapmak zorunda. 

Trafik sigortasının limiti yetmez bu araca. Ayrıca trafik şirketi ile uğraşmak ayrı bir derttir. 

Onarım yapılacak olsa yan sanayi parça gönderir. ikame araç hakkın varsa alamazsın.. vs vs. 

Parça lazım olan bir hasarda kendi kasko varken karşının trafiğinden dosya açmak hatalı işlem olur. 

Bahadır TÜFEKCİ yazdı:

Poliçe de belirtilen limit üstünde bir masraf olması halinde, sigorta karşıya ödeme yapar sonrasında fazla ödemeyi sigortalıdan alır. Kusursuz taraf para alma ile falan uğraşmaz.

Olmaz böyle bir şey, trafik sigortası yasal limitleri kadar çalışır.. Güncel durum maddi hasarlar için 200.000 lira.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Güncel durum maddi hasarlar için 200.000 lira.. 

benim continentalin gt nin, 1 fari kadar. 

o nedenle iki kere trafik yaptiriyorum...... 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bahadır TÜFEKCİ yazdı:

Malesef kaskonuz yoksa bu mümkün değil. Mehmet abi de eklemiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertuğrul Kaan Ataseven

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun.

Pert kararının verilmesi şu şekildedir; 

Örnek vermek gerekirse; Piyasası 100.000 TL, aracın masrafı 50.000 TL olsun. Aracın hasarlı haline 70.000 TL teklif alındı. Sigorta şirketi 70.000 + 30.000 TL ödeme yapar; totalde 100.000 TL elinize geçecek net rakam olur. Yani şirket, cebinden 50.000 verip yaptırmak yerine 30.000 TL ödeyerek aracı perte çıkarır.

Piyasa 100.000 TL, aracın masrafı 50.000 TL olsun. Aracın hasarlı haline 30.000 TL teklif alındı. Sigorta şirketi 30.000 + 70.000 TL ödemek yerine 50.000 TL onarım masrafını öder, araç onarılır. 

Türkiye'de araba piyasasında maalesef ki çok komik işleyişler mevcut olduğu için piyasa değerlendirmesinde her zaman sorun yaşanır. Bayideki sıfır araçtan daha yüksek fiyata satılan arabalar bile mevcut.. 

Size bildirilecek olan piyasa rakamı eğer sizin için gerçek değeri yansıtmıyorsa ya da emsallerinden düşük olarak belirlendiyse itiraz dilekçenizi mutlaka sigorta şirketine iletiniz. Dilekçe içeriğinde bildirilen piyasanın düşük olduğundan, emsal ilanların daha yüksek değerlerde olduğundan bahsedin. Ek olarak da mutlaka 2.el alım satım sitelerinden alacağınız örnek ilanları ekleyin. Şirket inceleme sonrasında mutlaka bir dönüş sağlayacaktır. 

Kasko poliçenizden dosyanız açıldı ise; sizin kasko firmanız ödemeye ilişkin bütün işlemleri takip ederek sizin hasarınızı ya da pert bedelinizi size öder. Eğer kazada kusurunuz yok ise ödemiş olduğu ücreti varsa öncelikle karşı aracın trafik poliçesine rücu eder. Trafik poliçesi 2024 yılı için 200.000 TL ye kadar olan hasarları karşılar. 200.000 TL üzerinde kalan her bir tutarı da; varsa karşı aracın kasko poliçesinde yer alan İhtiyari Mali Mesuliyet teminatından, yoksa karşı tarafın ruhsat sahibinden yasal yollarla alır. 

Kusurlu olan aracın trafik poliçesi üzerinden dosyanız açıldı ise; onarım ya da pert dahil ödenecek bütün tazminat tutarları 200.000 TL ile sınırlıdır. Bu rakamın üzerinde bir alacağınız kalıyor ise varsa karşı aracın kasko poliçesinde yer alan İhtiyari Mali Mesuliyet teminatından, yoksa karşı tarafın ruhsat sahibinden yasal yollarla alabilirsiniz. 

Tekrar geçmiş olsun. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mikail Yıldızili

Hepine teşekkür ederim. İnşallah kasko firmasına ulaşabilirsem onlarla görüşeceğim. Karşı tarafın sigortası da Kaskosuda mevcut. Madem karşıdan alacak ücreti perte niye uğraşıyor bunlar. Benim aracı yapsınlar. Onlar aracı maddi olarak düşünselerde bu aracın manevi kısmıda var ki paha biçilemez... 

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Mikail Yıldızili yazdı:

Hepine teşekkür ederim. İnşallah kasko firmasına ulaşabilirsem onlarla görüşeceğim. Karşı tarafın sigortası da Kaskosuda mevcut. Madem karşıdan alacak ücreti perte niye uğraşıyor bunlar. Benim aracı yapsınlar. Onlar aracı maddi olarak düşünselerde bu aracın manevi kısmıda var ki paha biçilemez... 

Araç pert olarak değerlendirilip ihaleye çıkınca araç sahibine öncelik tanıyorlar diye biliyorum Mehmet abi daha iyi bilir. Bu durumda aracı ihaleden alıp size ödenen araç bedelinden ihale bedeli düşüp geriye kalan parayla aracı yaptırabilirsiniz ama pert kayıtlı olur bu sefer satarken zarar edersiniz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mikail Yıldızili yazdı:

Karşı şirkete rücu en son aşamadır.. Dosya değerlendirilirken rücusu var mı yok mu diye hiç bakılmaz.. 

Karşının kaskosu trafiği var mı diye bakılmaz. 

Her iş biter dosya kapanır. sonra rücuya bakan birim devralır dosyayı.. Rücuyu tahsil eder yada edemez. o artık hukuk servisinin işidir. 

Furkan Bakırel yazdı:

Araç pert olarak değerlendirilip ihaleye çıkınca araç sahibine öncelik tanıyorlar diye biliyorum Mehmet abi daha iyi bilir. Bu durumda aracı ihaleden alıp size ödenen araç bedelinden ihale bedeli düşüp geriye kalan parayla aracı yaptırabilirsiniz ama pert kayıtlı olur bu sefer satarken zarar edersiniz. 

Biz araca alıcı bulduk, bedelini belirledik. bu bedelle siz almak ister misiniz demezler.. 

Ancak imza için muvafakatnameler gelince ben sovtaj bedelini sorar ve sigortalıya iletirim.. O bedel ile almak isterse sigortalıda kalır araç.. rayiç bedel ile sovtaj bedeli arasındaki farkı öder sigorta şirketi. Tabi senin de dediğin gibi artık araç pert kayıtlı olur.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...