İçeriğe Yönlendir

Kara Duman atma

Yasin Kızılca

Recommended Posts

Yasin Kızılca

Arkadaşlar 

Aracımın yağı 5 / 30 Du ve, normal bir şekilde biniyordum 

Bu bakımda usta artık 300 bini geçmiş araba 10/40 koyalım dedi ve koydu

O günden bu yana araca, hafif yüklemeyim 2 3 rampa, düz, yol kara duman, atıyor 

Birde yağ çubuğunu çektiğimde normalinden fazla yağ görünüyor 

Duman, yağdan, kaynaklanir mi? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kara Duman zengin yakıt karışımı ,turbo hattını kontrol edin, kaçak vs var mı yoksa turbo kontrol o da değilse enjektör kontrol.

Yağ çoğaltma işi başka bı arıza olabilir. 10 40 a geçen usta da ne gördü de km ye göre yağ tercih etti

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Kızılca
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kara Duman zengin yakıt karışımı ,turbo hattını kontrol edin, kaçak vs var mı yoksa turbo kontrol o da değilse enjektör kontrol.

Yağ çoğaltma işi başka bı arıza olabilir. 10 40 a geçen usta da ne gördü de km ye göre yağ tercih etti

Hiç birsey görmedi yoktu sorun da 300 bini geçmiş 10/40 a geçebilirsin dedi geçtik :)

Bilgisayara bağladığım da buji hatası veriyor 

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Yasin Kızılca yazdı:

Arkadaşlar 

Aracımın yağı 5 / 30 Du ve, normal bir şekilde biniyordum 

Bu bakımda usta artık 300 bini geçmiş araba 10/40 koyalım dedi ve koydu

Ustayı değiştir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kızdırma bujisi belki duman yaptırır ama ısınana kadar olur genelde 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Benim de yüklenince atıyor. Genelde turbo devreye girince yapıyor. Kısa süreli. 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Ümit Türk yazdı:

Benim de yüklenince atıyor. Genelde turbo devreye girince yapıyor. Kısa süreli. 

Euro 4 normaldir. Çok fazla var ise, turbo kaçırmaya başlamıştır. Mekanik emme manifoldu temizliği ve EGR iptali ile çağ atlayacaktır. Minik bir de yazılım :nargile:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Tamer Topaç yazdı:

Euro 4 normaldir. Çok fazla var ise, turbo kaçırmaya başlamıştır. Mekanik emme manifoldu temizliği ve EGR iptali ile çağ atlayacaktır. Minik bir de yazılım :nargile:

yazılım için önerebileceğiniz firma var mıdır? Özellikle yorumlara bakıyorum bazı firmalar yapamadığından daha çok sorun ile karşılaşan kullanıcılar var.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
özgür çetinkaya yazdı:

yazılım için önerebileceğiniz firma var mıdır? Özellikle yorumlara bakıyorum bazı firmalar yapamadığından daha çok sorun ile karşılaşan kullanıcılar var.

Bana göre özetle,

- Aracın motor ve yürür aksamında bir sorun olmaması çok önemli. Bunlarda herhangi bir sorun olması durumunda, mevcut soruna daha fazlası eklenecektir.

- Araca özel/custom yazılım yapılmalı ve paket yazılımlardan uzak durulmalı. Her aracın mekanik durumu aynı değildir. Bir aracın turbo milinde sıkıntı olabilir, bir başka aracın da enjektörleri vb.

- Aracın orjinal yazılımı geri yüklenebilmeli. Aracın elektronik ya da, mekanik olarak yapılan yazılıma uyum gösterememesi, hatalı yazılım yapılması vb.

- Yazılımla birlikte yürür aksama da müdahale edilmeli. Ortalık kara tren gibi gezip sağa sola patlayan araçlarla dolu. Aracın yürür aksamı en optimum düzeylere göre üretilmiştir. %30-50 gibi gücü artırılmış bir aracı durdurmak, yarattığı hız ile virajlara girmek çok tehlikelidir.

- Bakım ürünlerinin kalitesi arttırılmalı ve bakım aralığı kısaltılmalı. Artan gücü tolere etmek, ilerleyen dönemlere oluşabilecek sorunların önüne geçmek.

- Tabi bir de aracın teknik detayları bilinmeli. Örneğin, şanzıman maksimum tork dayanımının üzerine çıkılmaması gibi.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Tamer Topaç yazdı:

Turbo kaçırması dediğiniz ne oluyor? 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Ümit Türk yazdı:

Turbo kaçırması dediğiniz ne oluyor? 

Asosyal medyanın zararları :fiuw:.

Milde boşluk, pallerde ufalma/bozukluk, basınç hortumlarında delik vs vs. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yağı ustayı ve bujiyi değişince birşey kalmaz gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

yağı ustayı ve bujiyi değişince birşey kalmaz gibi

Hangi sıralama ile :)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Yasin Kızılca
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kızdırma bujisi belki duman yaptırır ama ısınana kadar olur genelde 

Isinincada yapıyor ama elm cihazı taktığımda buji arıza kodu çıkıyor inşallah ondandır. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...