İçeriğe Yönlendir

Megane 3 Motor Soğutma Sistemi ve Klima Sorunu

Rıdvan Ergün

Recommended Posts

Rıdvan Ergün

Merhaba.

Araç 2015 Megane 3.

1,5 DCI modeli.

Araçta şöyle bir sorun var.

Dur kalk trafikte klima kompresörü devreden çıkıyor ve sadece fanın üflediği ortam havası geliyor. Kompresörün devreden çıktığını üflenen havanın ısınmasından anlıyoruz. Klima ışığı yanmaya devam ediyor. Araca durduğu yerde gaz verildiğinde veya yol açılıp hızlanıldığında soğutma devreye giriyor. 

Araç herhangi bir arıza kodu vermiyor, ama şu son bir kaç günlük sıcaklarda, dur kalk trafikte hararet yükselmesi de oldu.  Uzun yolda hararet ibresi normal yerinde sabit duruyor. Dur kalk trafiğe girince ve giündüz yüksek sıcaklık olduğu zamanlarda hararet yükseliyor. Bir seferinde hararet ibresi kısa süreli en sona dayandı. O sırada yokuş inişe rast geldim, kaloriferi sıcağa alıp aracı yokuştan salınca hemen soğudu  Tecrübeli ve dikkatli olduğum için kaloriferi sıcağa alıyorum ve  hararet göstergesi hemen düşüyor, motora vs zarar gelecek bir durum yaşamadım.  Ancak fan arızası vs göstermeyen, sıvı eksiği olmayan termostatı orijinaliyle yeni değişmiş araçta bu neden oluyor çözemedim.

Böyle bir tecrübe yaşayan var mı?

Araçta bir de ABS sistemi sorunu var. Ona da ayrı konu açıyorum.

Şu an Ankara'dayım. Buradan servis tavsiyesi alabilirim.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Araç gerçekten hararet mi yapıyor yoksa öyle gibi mi gösteriyor. Diğer konunuza da baktım. Sanki elektronik bir arıza gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Konu dışı olabilir 

Ama ;

Geçen ay aracımın klima gazını kontrol ve sonrasında klima gazı eklettirmek için klimacıya gittim, orada şahit olduğum muhabbet klima radyotörünü söktüklerinin arasında en fazla parayı yeni megane lardan alıyormuş klimacı sökmek takmak inanılmaz zor diyordu sonrasında da ww araçları geliyor diyorlardı

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Önce gaz kontrol edilece. Sonra klima sistemi kontrol edilecek. Araç soğuyamadığı için klimayı devre dışı bırakıyor. Soğutma sisteminde sorun olduğunu düşünüyorum. 1.5DCI'lar kolay kolay hararet yapmaz. 80-88 derecede çalışır o motor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Sani Gerşon yazdı:

Önce gaz kontrol edilece. Sonra klima sistemi kontrol edilecek. Araç soğuyamadığı için klimayı devre dışı bırakıyor. Soğutma sisteminde sorun olduğunu düşünüyorum. 1.5DCI'lar kolay kolay hararet yapmaz. 80-88 derecede çalışır o motor.

Bilhisayarda soğutma sistemiyle ilgili bir arıza kaydı vermiyor.

Bu durumda radyatörün tıkalı olması dışında aklıma gelen bir ihtimal yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Buna benzer uygulamayı ECO mod açıkken Renault Symbol aracım yapardı.. 

saygılar.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhammed çeliker

aracınızın klima peteği tıkalı olabilir yada radyatörünüzde tıkanıklık olabilir 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Muhammed çeliker yazdı:

aracınızın klima peteği tıkalı olabilir yada radyatörünüzde tıkanıklık olabilir 

Evet ben de onlardan şüpheleniyorum.

Klima gazına bir kez daha baktırdıktan sonra ilk işim radyatör kontrolü

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...