İçeriğe Yönlendir

Megane 3 ABS Sorunu

Rıdvan Ergün

Recommended Posts

Rıdvan Ergün

Araç 2015 Megane 3.

1,5 DCI modeli.

Bir aydır ekranda abs kontrol ettiriniz, esc kontrol ettiriniz yazıları çıkıyor. Bu yazılar çıktığında araçta abs sistemi ve yokuş kalkış  desteği çalışmıyor. Bir müddet sonra ekranda yazı düzeliyor.  O zaman abs ve yokuş kalkış  desteği çalışmaya başlıyor. Ekranda arıza lambası sönünce arıza yazısı çıkmazken bilgisayara bağlayınca arıza kodu vermiyor. Ama ekranda arıza yazıları varsa o zaman "BEYİN GÜÇ BESLEMESİ" ve " BEYİN" arızası gösteriyor. Sistem çalıştığında beyindeki arıza kodunu biz silmiş olmasak bile arıza kodu vermiyor.

Kimi usta abs beyni değişecek diyor. Kimisi beyin çok pahalı tamir ettir diyor. Kimisi bu tamir kabul etmez, çıkmasını bulalım diyor. Kimisi de, öyle beyin arızası olmaz beyin bozuksa bozuktur,  bir bozuk bir çalışıyor ise bu beyinden değil, kablo temassızlığı, soket ya da sensör arızasıdır diyor. 

Bugün kablo temassızlık yapıyorsa ondan deneyelim diye sanayide usta aradım. Fakat bir türlü arızaya geçmedi. Usta da, arızaya geçmeyince bir tespit yapamam dedi. Arabayla 3 saat abs yi devreye sokacak şekilde fren yapa yapa gezdim. Son bir ayın belki 28 günü arıza lambası yakan araç arızaya geçmedi.

Ne yapacağımı şaşırdım.

Böyle bir tecrübe yaşayan var mı?

Şu an Ankara'dayım. Buradan servis tavsiyesi alabilirim.

Araçta bir de klima/soğutma sistemi sorunu var. Ona da ayrı konu açıyorum.

İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim 

Screenshot_20240627_021033.jpg

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Benzer hatayı C4 aracım vermişti. İlçeden servise gidene kadar sönüyordu. Söndüğü için arıza kodu bırakmıyordu. Memlekette beyinciye gösterdim. Abs beyni değişecek. Tamir olmuyor demişti. Bende sürekli hata veren araba sattığım kişide hiç vermemiş. Satarken söylemiştim. Hatta beynin ücretinin bir kısmını da düşmüştüm. 1 sene sonra alan kişiyle konuştuğumda şimdiye kadar hiç vermedi dedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Fırat Önal yazdı:

Benzer hatayı C4 aracım vermişti. İlçeden servise gidene kadar sönüyordu. Söndüğü için arıza kodu bırakmıyordu. Memlekette beyinciye gösterdim. Abs beyni değişecek. Tamir olmuyor demişti. Bende sürekli hata veren araba sattığım kişide hiç vermemiş. Satarken söylemiştim. Hatta beynin ücretinin bir kısmını da düşmüştüm. 1 sene sonra alan kişiyle konuştuğumda şimdiye kadar hiç vermedi dedi.

Cevabınız için teşekkür ederim. 

Benim araçta da önceleri neredeyse sürekli yanan arıza ışığı git gide daha seyrek yanmaya başladı. Ben de aracı satacağım, ama belki 500 TL lik kabloyla hallolacakmarıza için alıcının ileride 60 bşn TL lik beyin değişimi talebiyle karşıma çıkmasından endişe ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu cihaz universal kodlar vermiş. CLIP ya da ddt4all ile bakmak lazım arıza kodlarına.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Tekerlerdeki sensörlerden olabilir. Scorpio ile başıma geldi. Bazen abs hatası verirdi. Abs beyni değiştirdim, yine arıza verdi. 1-2 yıl sonra bu arızadan sıkıldım. Tüm tekerleri söktüm. Tekerlerdeki sensörleri söktüm. Biri hariç. Paslanmış zor söktüm. Sonra sensörleri test ettirdim. Hepsi sağlam çıktı. Islanınca bu arızanın çıktığını farkettim. Her tekeri ayrı ayrı ıslattım. Ön sol tekerdeki abs sensörünün arızalı olduğunu anladım. Onu değişmek istedim ama yenisini bulamadım. Yıllar sonra çıkmasını buldum. O sorundan öyle kurtuldum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Tekerlerdeki sensörlerden olabilir. Scorpio ile başıma geldi. Bazen abs hatası verirdi. Abs beyni değiştirdim, yine arıza verdi. 1-2 yıl sonra bu arızadan sıkıldım. Tüm tekerleri söktüm. Tekerlerdeki sensörleri söktüm. Biri hariç. Paslanmış zor söktüm. Sonra sensörleri test ettirdim. Hepsi sağlam çıktı. Islanınca bu arızanın çıktığını farkettim. Her tekeri ayrı ayrı ıslattım. Ön sol tekerdeki abs sensörünün arızalı olduğunu anladım. Onu değişmek istedim ama yenisini bulamadım. Yıllar sonra çıkmasını buldum. O sorundan öyle kurtuldum. 

Fusionda başıma gelen olayı hatırladım sağ ön teker abs kablosu yerinden çıkmış hanta sürerken dışı sokulmuştur. Jant ile temas ettiğinde abs arıza lambası yanardı. Ksbloyu yalıtınca sorun ortadan kalkmıştı. 

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Sani Gerşon yazdı:

Bu cihaz universal kodlar vermiş. CLIP ya da ddt4all ile bakmak lazım arıza kodlarına.

Her cihazda farklı kod veriyor 😁

20240627_101944.jpg

Screenshot_20240627_142142.jpg

Screenshot_20240627_142130.jpg

Metin Uzunoğlu yazdı:

Fusionda başıma gelen olayı hatırladım sağ ön teker abs kablosu yerinden çıkmış hanta sürerken dışı sokulmuştur. Jant ile temas ettiğinde abs arıza lambası yanardı. Ksbloyu yalıtınca sorun ortadan kalkmıştı. 

Tekerlek sensöründen hata alıp uyarı verdiğinde sistem çalışıyor muydu peki?

Bemim   verince abs, esp, yokuş kalkış desteği çalışmıyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

CLIP'teki verileri kaale alacaksınız sadece.

Ben oradaki kodları kontrol ettiğimde bir çok yurtdışı araç sahibi abs pompasından kaynaklandığını söylüyor. Bazı modüllerde pompa ve beyin yekpare olmasına rağmen pompa ve beyin ayrı ayrı tamir edilebiliyor.

Ben sizin yerinizde olsam, son olarak bir yetkili serviste de teşhis yaptırırdım.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Rıdvan Ergün yazdı:

Her cihazda farklı kod veriyor 😁

20240627_101944.jpg

Tekerlek sensöründen hata alıp uyarı verdiğinde sistem çalışıyor muydu peki?

Bemim   verince abs, esp, yokuş kalkış desteği çalışmıyor.

Hatırlamıyorum 15 yıldan fazla oldu.  Çok sert araç kullanmam şimdiye kadar abs min devreye girmesi 5 tir enkaza 10u kesin geçmez. Servisteli cihaz ile tespit ettirin garanti okur.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Metin Uzunoğlu yazdı:

Hatırlamıyorum 15 yıldan fazla oldu.  Çok sert araç kullanmam şimdiye kadar abs min devreye girmesi 5 tir enkaza 10u kesin geçmez. Servisteli cihaz ile tespit ettirin garanti okur.

Sani Gerşon yazdı:

CLIP'teki verileri kaale alacaksınız sadece.

Ben oradaki kodları kontrol ettiğimde bir çok yurtdışı araç sahibi abs pompasından kaynaklandığını söylüyor. Bazı modüllerde pompa ve beyin yekpare olmasına rağmen pompa ve beyin ayrı ayrı tamir edilebiliyor.

Ben sizin yerinizde olsam, son olarak bir yetkili serviste de teşhis yaptırırdım.

Bunlar servis cihazının kayıtları. Ama beyin arızası böyle temassızlık yapar gibi bir gelip nir gider mi?

Dün saatlerce arıza versin diye uğraştık, arızaya geçmedi. Bu sabah kontak anahtarını çevirdiğimde, daha marşa basmadan arıza verdi. Stop edene kadar yaklaşık 2 saat arıza ışığı devam etti. Makinaya bağladık esc arızası verdi. Stop edip çalıştırdıktan sonra dur/kalk en az 15 kere daha stop edip çalıştırdım. Şehir içi 100 km yol yaptım.  Bir daha arıza vermedi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Akünüz ne durumda?

Bi de yetkili servis ne dedi peki?

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Sani Gerşon yazdı:

Akünüz ne durumda?

Bi de yetkili servis ne dedi peki?

Akü bir yıllık yeni akü.

Yetkili servis ne diyecek, ver 60 bin TL beyni değiştirelim dedi tabii ki. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Rıdvan Ergün yazdı:

Akü bir yıllık yeni akü.

Yetkili servis ne diyecek, ver 60 bin TL beyni değiştirelim dedi tabii ki. 

Tamam, yani beyinde sorun olduğunu söylüyorlarsa, şimdi beyinciye gidip kontrol ettirilebilir.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Sani Gerşon yazdı:

Tamam, yani beyinde sorun olduğunu söylüyorlarsa, şimdi beyinciye gidip kontrol ettirilebilir.

Bir kısım beyinciler bunların tamir olmayacağını değişmesi gerektiğini çıkmasını bulmamı önerdi. Bir kısım beyinciler 7.500-15.000 TL arası fiyat vererek onarım yapabileceklerini söylediler. Ama kablo temassızlığı/elektrik beslemesi sorunu da görülmüş, o sorun çözülürse beynin arıza vermeyebileceğini söyleyenler de var.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Rıdvan Ergün yazdı:

Bir kısım beyinciler 7.500-15.000 TL arası fiyat vererek

Çıkması ne kadarmış?

Bakın, şu ilanda pompa ve beyin tek modül olmasına rağmen aslında ayrı ayrı tamir edilebilirliğini görüyorsunuz. Sizin sadece bu işle uğraşan birini bulmanız lazım bence.

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-476608247r-megan-3-fluence-abs-beyni-orjinal-sokme-1174144156/detay

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...