İçeriğe Yönlendir

Araç Yıkama Ürünleri Tavsiyesi

Burak Yildirim

Recommended Posts

Burak Yildirim

Merhaba daha önce tecrübem olmadığı için benzinlikte çizmeden en rahat araba nasıl yıkanır? Araç yıkama eldiveni, sünger vb ürünler tavsiye eder misiniz?

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

takipteyim :) 

araç yıkama akülü tabancalara bakıyorum. yıkama oldu 500 tl. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Aracınız koyu renkli ise, önce su tutun, fırça kullanmayın. Süngerlerin iyi durulanması lazım. Çok fazla toz tutuyor. Ayrıca benzinliklerdeki köpüğe dikkat edin, kostik içeriyor.  

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

benzinlikte serbest hortumdan su akıyor kullanmana izin veriliyorsa yıkanır, yok sadece basınçlı su varsa, su tutulur ve gidililir, köpük dahi atılmaz el sürülmez hemen uzaklaşılır :) kısaca genelde olmaz, kovada su lazım, zaman lazım orada duracaksın baya sırada araba varsa olay çıkar...

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Erdoğan Temur yazdı:

Çok pahalı. İş görecek olan ürünler 36V ve 10 bin liradan fazla 😅 Bende bakıyorum.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bir köpük pompası alın. Benzinlik köpüğünden uzak durun.

Köpüğü sıkıp kendiniz sünger vs ile geçin sonra durulayın.

Mutlaka ucuz da olsa boya koruyucu ürün kullanın.

Yorum bağlantısı
Burak Tarhan

Forumda ilk mesajım buraya olsun, uzun zamandır forumu takipteyim.

Öncelikle gereken malzemeler: Köpük yapan pompa, yıkama eldiveni(mümkünse kaliteli), ön yıkama şampuanı(köpük yapmak için), ph nötr şampuan, iki tane boş kova ve kurulama havlusu(kaliteli bir marka alırsanız hem tek havlu ile arabayı kurularsınız hem uzun yıllar kullanırsın).

Ben size çift kova yıkama tekniğini anlatayım, detay severlerin en çok tercih ettiği ve arabada en az çizin bırakma ihtimali olan teknik çift kova yıkama tekniğidir. İşlemdeki temel amacımız aracımızı minimum temas ile yıkayıp, çizilme ihtimalini minimuma indirmek.

Ön hazırlık olarak iki kovadan birine sadece su, diğerine su+ph nötr şampuanı hazırlıyoruz.

Köpük yapıcı pompaya ön yıkama şampuanı ve yeterli miktarda su koyduktan sonra, arabayı bir güzel köpüklüyoruz(benzinlikteki köpükler kostikli olduğu için uzun vadede boya hasarına yol açabiliyor). Bu işlemi arabayı durulamadan, kirli halde yapıyoruz. Bunun sebebi, ön yıkama şampuanları araç ıslak olduğu zaman araç yüzeyine yeterince tutunamıyor ve kiri çözemiyor. Arabayı köpükledikten sonra, basınçlı su ile yıkıyoruz.

Bu işlemden sonra, hazırladığımız şampuanlı kovada eldiveni güzelce ıslatıp arabayı eldivenle köpüklüyoruz. Bu noktada panel panel gitmek önemli. Arabanın bir panelini bitirdikten sonra, eldiveni içinde sadece su olan kovada temizleyip, tekrar şampuanlı su alıp diğer panele geçiyoruz. Örneğin tavanı eldiven ile yıkadık, eldiveni suda temizleyip, şampuanlı suda tekrar ıslatıp, kapılara geçiyoruz gibi.

Bu şekilde arabanın her tarafını eldiven ile köpükledikten sonra, basınçlı su ile son durulamayı yapıyoruz. Durulama sonrası havlu ile arabayı güzelce kuruluyoruz ki benzinlikte kullanılan sular genelde kireçli olduğu için, arabada kireç lekesi bırakmasın.

Tercihen bu aşamadan sonra, wax veya hızlı cila kullanıp boyayı elimizden geldiğince korumaya alıyoruz.

Marka olarak seçenek çok, fiyatlar da çok çeşitli. Kurulama havlusu ve eldiven olarak adam's garage ürünlerini tercih edebilirsiniz. Şampuan olarak valet pro'nun ürünleri fiyat performans olarak iyidir. Ben kova olarak iki tane vileda kovası kullanıyorum. 

Bu işlemler yaklaşık 30 ile 45 dakika arası sürüyor. Bu nedenle bu işleri benzinlikte yapacaksanız tavsiyem, sabah erken veya akşam geç saatleri tercih etmeniz yönünde olur, ne siz ne sıra bekleyenlerin canı sıkılmaz böylece.

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2
Erdoğan Temur yazdı:

Geçen dolap uygulamasında gezerken bir baktım akülü yıkama tabancası var hemde 300 tl :D hemen aldım adam kargoladı. tavuk dürüm fiyatına aldığım üründe 2 batarya var. 2 batarya ile 3 binek 1 suv araba yıkadım. basınç çok yok ama çok kirli olmayan arabayı 20 lt bidonla rahat bir şekilde yıkadım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Yildirim
Burak Tarhan yazdı:

Forumda ilk mesajım buraya olsun, uzun zamandır forumu takipteyim.

Öncelikle gereken malzemeler: Köpük yapan pompa, yıkama eldiveni(mümkünse kaliteli), ön yıkama şampuanı(köpük yapmak için), ph nötr şampuan, iki tane boş kova ve kurulama havlusu(kaliteli bir marka alırsanız hem tek havlu ile arabayı kurularsınız hem uzun yıllar kullanırsın).

Ben size çift kova yıkama tekniğini anlatayım, detay severlerin en çok tercih ettiği ve arabada en az çizin bırakma ihtimali olan teknik çift kova yıkama tekniğidir. İşlemdeki temel amacımız aracımızı minimum temas ile yıkayıp, çizilme ihtimalini minimuma indirmek.

Ön hazırlık olarak iki kovadan birine sadece su, diğerine su+ph nötr şampuanı hazırlıyoruz.

Köpük yapıcı pompaya ön yıkama şampuanı ve yeterli miktarda su koyduktan sonra, arabayı bir güzel köpüklüyoruz(benzinlikteki köpükler kostikli olduğu için uzun vadede boya hasarına yol açabiliyor). Bu işlemi arabayı durulamadan, kirli halde yapıyoruz. Bunun sebebi, ön yıkama şampuanları araç ıslak olduğu zaman araç yüzeyine yeterince tutunamıyor ve kiri çözemiyor. Arabayı köpükledikten sonra, basınçlı su ile yıkıyoruz.

Bu işlemden sonra, hazırladığımız şampuanlı kovada eldiveni güzelce ıslatıp arabayı eldivenle köpüklüyoruz. Bu noktada panel panel gitmek önemli. Arabanın bir panelini bitirdikten sonra, eldiveni içinde sadece su olan kovada temizleyip, tekrar şampuanlı su alıp diğer panele geçiyoruz. Örneğin tavanı eldiven ile yıkadık, eldiveni suda temizleyip, şampuanlı suda tekrar ıslatıp, kapılara geçiyoruz gibi.

Bu şekilde arabanın her tarafını eldiven ile köpükledikten sonra, basınçlı su ile son durulamayı yapıyoruz. Durulama sonrası havlu ile arabayı güzelce kuruluyoruz ki benzinlikte kullanılan sular genelde kireçli olduğu için, arabada kireç lekesi bırakmasın.

Tercihen bu aşamadan sonra, wax veya hızlı cila kullanıp boyayı elimizden geldiğince korumaya alıyoruz.

Marka olarak seçenek çok, fiyatlar da çok çeşitli. Kurulama havlusu ve eldiven olarak adam's garage ürünlerini tercih edebilirsiniz. Şampuan olarak valet pro'nun ürünleri fiyat performans olarak iyidir. Ben kova olarak iki tane vileda kovası kullanıyorum. 

Bu işlemler yaklaşık 30 ile 45 dakika arası sürüyor. Bu nedenle bu işleri benzinlikte yapacaksanız tavsiyem, sabah erken veya akşam geç saatleri tercih etmeniz yönünde olur, ne siz ne sıra bekleyenlerin canı sıkılmaz böylece.

https://www.trendyol.com/adams-garage/premium-wash-mitt-b-arac-yikama-eldiveni-1100-gsm-20-x-25-cm-p-227276051?boutiqueId=61&merchantId=542113

Şunu aldım hocam eldiven olarak.

Yorum bağlantısı
Şerif Özhaseki

Temu’da acayip uygun fiyatlı ürünler var. Kullananlar da gördüğüm kadarıyla memnun. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ben de geçen hafta aldım. Ürün elime geçti. En kısa zamanda yıkayacağım. Aslında oto yıkamada 100 liraya işi çözüyordum.

1- su jetiyle çn yıkama 50 lira

2- Yanımdaki kovaya kendi şampuanım+köpüğüm ve süngerle yıkama

3- son kere su jeti 50 lira

2 tane 21v akü var. Yabanca basıncı eh işte. Ama köpükten sonra süngerle gireceğimden suyu püskürtsün yeter dedim. Bakıp göreceğiz. 1800 liraya aldım. 19 kere bozulmadan yıkarsa kârdayım 😁

images?q=tbn:ANd9GcR90__ShtlRJQC7g7z9SmZ

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Eldiven olarak ufs'nin yün eldivenini kullanıyorum şampuan olarak magic wash&wax, Sarp marka lastik jant temizleme mikro fiber bez büyük küçük boy 

demir tozu sökücü (değişik marka pek çok ürün) kullanıyorum.

Genellikle araçlarımızı kendimiz evde yıkıyoruz karcher K2 yıkama makinamız polisaj makinası kompresör yok yok gibi .

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
(düzenlendi)

Bende geçen hafta aşağıdaki ürünleri aldım. 2 tanede şoktan alacağım 5LT su ile yıkamayı yaparım diye düşünüyorum. 

Test edince yazarım buradan.

image.png.377d1ad344032b4911f65c7c9b5c80ec.png

tarihinde Erdoğan Temur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Ürünleri kullanmadım ama ihtiyaç olan herşey var daha ne olsun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...