İçeriğe Yönlendir

2022 Corolla Direksiyon Toplama Sorunu

Şerif Özhaseki

Recommended Posts

Şerif Özhaseki

En temizi bunu bir video çekerek göstermek muhtemelen. Direksiyon toplama yanlış bir tabir olmuş olabilir, tam doğru tabir “bir yöne çevrilen direksiyonu bıraktığında tam düz hâle gelmemesi”. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Şerif Özhaseki yazdı:

En temizi bunu bir video çekerek göstermek muhtemelen. Direksiyon toplama yanlış bir tabir olmuş olabilir, tam doğru tabir “bir yöne çevrilen direksiyonu bıraktığında tam düz hâle gelmemesi”. 

corolla’da var bu. Direksiyon terazisi size ters geliyordur belki

Yorum bağlantısı
Şerif Özhaseki
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

corolla’da var bu. Direksiyon terazisi size ters geliyordur belki

Yani benim mantığıma göre hafif bir virajı alıp direksiyonu serbest bıraktığımda ya da direksiyonu hafif çevirip bıraktığımda eski haline dönüp dümdüz olması gerekmiyor mu? Direksiyon dümdüz hale gelmeyip hafif açılı kalıyor. 

Video bağlantısını bırakıyorum, 10.saniyeye dikkat. https://www.transfernow.net/dl/corolla_direksiyon

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Şerif Özhaseki yazdı:

ama bunu bir yönde yapıyor benim anladığım? sağa dönerken sonrasında düzlüyor lakin sola dönüşte bir tık solda kalınca sola çekiyor?

Şerif Özhaseki yazdı:

direksiyon düz giderken hafif açılı duruyor o kadar. 

şimdiye uğranan rotçular düzgün iş yapmış olsa idi bu olmazdı sorun orada

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

corolla’da var bu

düz giderken corolla direksiyonlarını hepsi yamuık mu ?

Yorum bağlantısı
Şerif Özhaseki
Çağlar Bayur yazdı:

ama bunu bir yönde yapıyor benim anladığım? sağa dönerken sonrasında düzlüyor lakin sola dönüşte bir tık solda kalınca sola çekiyor?

Videonun 10.saniyesinde sola çevirip bırakıyorum, o yöne gitmeye devam ediyor mesela. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

videodaki hız çok düşük yanıltır ama sorun var belli , ön takımdaki bir parça geri toplarken direnç oluşturuyor gibi veya rot ayarı yapılan sağ sol saki parçaların biri sonda biri başta sıkılı vs. rot ayarı düzgün gibi gözkir ama sağa sola farklı davranır

Yorum bağlantısı
Şerif Özhaseki
Çağlar Bayur yazdı:

videodaki hız çok düşük yanıltır ama sorun var belli , ön takımdaki bir parça geri toplarken direnç oluşturuyor gibi veya rot ayarı yapılan sağ sol saki parçaların biri sonda biri başta sıkılı vs. rot ayarı düzgün gibi gözkir ama sağa sola farklı davranır

Alt takım ön düzen tüm parçaları yetkili serviste ve özel rotçuda kontrol ettirdim. Arabayı kime sürdürdüysem sorun yok dedi ama bana göre bu bir sorun. 

Esas soru: Şimdi ne yapmak lazım? Sorun düzelene kadar rotçu rotçu gezeyim mi? 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

araba düz gidiyor ama direksiyon terazisi yamuk diyorlar. Bence de öyleydi. Ben kendime göre düzelttirdim. Benim düzğm göstergenin altındaki düzlük. 

Yorum bağlantısı
Şerif Özhaseki
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

araba düz gidiyor ama direksiyon terazisi yamuk diyorlar. Bence de öyleydi. Ben kendime göre düzelttirdim. Benim düzğm göstergenin altındaki düzlük. 

Sizde de corolla var anladığım kadarıyla. Videoda bir sorun görebildiniz mi?

Facebook’ta aynı videoya direksiyon kutusu diyorlar. Ne diyorsunuz? 

tarihinde Şerif Özhaseki tarafından düzenlendi
Ekleme
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Şerif Özhaseki yazdı:

Sizde de corolla var anladığım kadarıyla. Videoda bir sorun görebildiniz mi?

Facebook’ta aynı videoya direksiyon kutusu diyorlar. Ne diyorsunuz? 

izleyemedim ki. Youtube’ye yükleseniz

Yorum bağlantısı
Şerif Özhaseki

Az önce yüksek hızlarda tekrar denedim. Videoda yaptığı hareketin aynısını yüksek hızlarda da yapıyor. Yani direksiyon, çevrilen tarafta kendini az bir şey toparlayıp tam düzlemeden devam ediyor. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Otoparktan çıkarken yani ilk çalıştırmada direksiyon hiç toplamıyor. 1 tam dur döndüreyim ve bırakayım. Bıraktığım gibi kalıyor. Belki beton yüzeyden belki de ilk dakikalarda toplamamaya programlanmış. 

ama asfalta çıkınca düşük hızda bile sıkıntısız topluyor

Yorum bağlantısı
Şerif Özhaseki
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Otoparktan çıkarken yani ilk çalıştırmada direksiyon hiç toplamıyor. 1 tam dur döndüreyim ve bırakayım. Bıraktığım gibi kalıyor. Belki beton yüzeyden belki de ilk dakikalarda toplamamaya programlanmış. 

2 videoyu da detaylı bir şekilde izledim. Ellerinize sağlık anlatmak istediğimi ancak bu kadar güzel gösterebilirdiniz. 

Benim aracımda olmayan şey tam da bu. Düşük hızlarda bile bu şekilde toplayıp dümdüz olması gereken direksiyon düzlemiyor.

Önden alttan kesinlikle bir kazası yok, servis de teyit etti bu durumu. 

Cuma günü bu emsal videolarınızla servise gidip biraz üstlerine gideceğim. Çok teşekkür ediyorum. Benim araçta bir sıkıntı olmadığını iddia eden elemana da videoları defalarca izlettireceğim. Hâlâ bir şey yapmazlarsa da genel merkezle oradayken görüşeceğim. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Araçta lpg var mı

ya da başka sonradan ekleme tesisat

Yorum bağlantısı
Şerif Özhaseki
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Araçta lpg var mı

ya da başka sonradan ekleme tesisat

Hayır hiçbir şey yok, stok durumda. Ve artık araştırıp okumaktan kafayı yedim. Bilen bilmeyen herkes konuşuyor. 

Yorum bağlantısı
Şerif Özhaseki

Yarın yine servise gideceğim. Ortada bariz bir hata var. 

Servisteki eleman bana “Bu araçta bir şey yok” demişti. Yarın ben ne yapmalıyım? Neyine bakmasını söylemem neyini değiştirmem gerekiyor? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

direksiyon toplaması mekanik bir olay onun yazılmı olmaz, olursa da iyi olmaz kaza yaptırır

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Var bi hata. Servise deneme sürüşü teklif edin bence. 

İ

Yorum bağlantısı
Şerif Özhaseki
Çağlar Bayur yazdı:

sireksiyon toplaması mekanik bir olay onun yazılmı olmaz, olursa da iti olmaz kaza yaptırır

O halde yarın serviste direkt nerelerine bakmalarını söyliyim? Adam baktık buna bir şey bulamadık diyecek, o zaman ne yapmak gerekiyor? 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Var bi hata. Servise deneme sürüşü teklif edin bence. 

İ

Dayıyı yanıma oturttum, sürüş yaptık. Bunda bir şey yok dedi ısrarla. Nasıl yok araba direksiyonu toplayıp düzlemiyor dedim. Bunda bir şey yok diyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Şerif Özhaseki yazdı:

Adam baktık buna bir şey bulamadık diyecek, o zaman ne yapmak gerekiyor? 

hiçbir şey... başka bir yer bulunması lazım , ben sıfır floresanda yaşamıştım benzer durumu, dışarıda güzel makineli bir yerde kağıt çıktısı ile düzeltmeyi yaptırıp servise geri götürmüştüm, rot makinelerinin kalibrasyonu bozulmuş onu düzelttiler sonra, bi cila hediye etmişlerdi bana , lakin araba zaten cilalaı idi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Şerif Özhaseki yazdı:

O halde yarın serviste direkt nerelerine bakmalarını söyliyim? Adam baktık buna bir şey bulamadık diyecek, o zaman ne yapmak gerekiyor? 

Dayıyı yanıma oturttum, sürüş yaptık. Bunda bir şey yok dedi ısrarla. Nasıl yok araba direksiyonu toplayıp düzlemiyor dedim. Bunda bir şey yok diyor. 

Başka bi corolla ile deneyin serviste

Yorum bağlantısı
Şerif Özhaseki
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Başka bi corolla ile deneyin serviste

Yetkili servisten başka bir ustayı yanıma oturtacağım, sürdüreceğim. 
sonra başka bir corolla isteyip onu da sürdüreceğim. Aradaki farkı “başka” usta görünce muhtemelen farklı olur. Aynı dayı ile görüşmek istemiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Lastiklerin markaları, ebatları, tarihi, basınç değerleri nedir hepsini bilmek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Emre Şimşek yazdı:

Lastiklerin markaları, ebatları, tarihi, basınç değerleri nedir hepsini bilmek istiyorum.

benim mi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...