İçeriğe Yönlendir

Fiesta 2007 1.4 TDCI Stop Sorunu ve Ankara Servis Tavsiyesi( Dururken, Yavaşlarken, Sürüş Anında)

Ahmet Murat Güçlü

Recommended Posts

Ahmet Murat Güçlü

Arkadaşlar merhaba.Sürüş esnasında boşa aldığımızda, vites geçişi yaparken debriyaja bastığımızda, tümsek geçişlerinde boşta iken ve bazen çalıştırır çalıştırmaz rölantide iken araç stop ediyor. Bu sorunu yaşayanlar olmuş internette farklı farklı çözümler denemeler yazılmış. Ben bu başlık altında çözüm önerileni toplayıp tavsiye edeceğiniz ford servisine gitmeyi düşünüyorum. Ankara'da gerçekten ilgili ve özenli var mı bildiğiniz ford servisi varsa paylaşırsanız sevinirim.

Not: Bir süre önce yine bu şekilde stop etmesinden ötürü krank sensörünü değiştirmiştim. Sorun çözüldü diye düşünmüştük. 3 4 ay bindikten sonra yine aynı şekilde stoplar başladı.

Olası çözümler:

- Mazot basınç sensör kablo sök tak,

-Gaz kelebeği ve rölantı moturunu sprey ile temizleme,

-Krank sensörüne giden tesisat kablolarındaki seyrelmeden ötürü sıvı teması ve debriyaja her basışta temazsızlık. Kablo tamir edilecek lehimlenecek.

-Mazot girişindeki bir hortum egsozdan dolayı çatlamış ve hava aldığı için stop ediyor şeklinde bir yazı.Hortum tamiri veya değişimi.

-Su sıcaklık sensör değişimi. böyle bir yazı buldum.( Senin sorunun su sıcaklık sensörü gibi görünüyor;bu sensör değerlerinde sapma olduğu için cihaza bağladığında arıza göstermez,motor ısındığı halde sıcaklık değeri düşük gösteriyorsa motor beyni sıcak motoru daha soğukmuş gibi görür ve fazla mazot enjekte ederek motoru boğar ve stop ettirme yapabilir,kışın normal olupyazın sıcaklarda stop etmesi bu parçanın bozuk olduğunu gösteriyor.Bu sensörü bir kontrol ettir.)

-Maf sensör temizliği,

-Mazot filtresine giden kabloların kontrolü.

- vak vak pompası ve geri dönüşüm hortumları kontrolü

-Mazot pompası değişimi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ahmet Murat Güçlü yazdı:

bu araçta debriyajda bir sensör var, o olabilirmi acaba, tork koruma derler, çoğu kişi bilmez, ters zorlanma anında gücü keser, hatalı veride rolanitde motor stop edebilir diye düşündüm zira gazı kesiyor alet, sistemi test için 1. vitese tak ve yürü, 2 de olabilir hatta her viteste olur aslındada düşük viteste motoru daha iyi zorlarsın, 1 . viteste 2000 devirdeyken dene, gaza bastın gidiyorsun, gazdan ayağını çekme sol ayağınla frene biraz bas durmaya zorlansın araç, ekranda şanzıman uyarı ışığı dişli şeklinde bir ışık yanacakmı bak, o esnada araç kendiliğinden gazı keseceketir hissedersin, freni salınca düzelir uyarı ışı söner, onu yakan sistemde hatalı veri yollayan sensörden olabilir, yerini hatırlayamadım servis bilir ona baksınlar birkerede...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Murat Güçlü
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bu araçta debriyajda bir sensör var, o olabilirmi acaba, tork koruma derler, çoğu kişi bilmez, ters zorlanma anında gücü keser, hatalı veride rolanitde motor stop edebilir diye düşündüm zira gazı kesiyor alet, sistemi test için 1. vitese tak ve yürü, 2 de olabilir hatta her viteste olur aslındada düşük viteste motoru daha iyi zorlarsın, 1 . viteste 2000 devirdeyken dene, gaza bastın gidiyorsun, gazdan ayağını çekme sol ayağınla frene biraz bas durmaya zorlansın araç, ekranda şanzıman uyarı ışığı dişli şeklinde bir ışık yanacakmı bak, o esnada araç kendiliğinden gazı keseceketir hissedersin, freni salınca düzelir uyarı ışı söner, onu yakan sistemde hatalı veri yollayan sensörden olabilir, yerini hatırlayamadım servis bilir ona baksınlar birkerede...

Bu dediğinizi yaparak uyarı ışığı alıp sönmesi bu sensörün çalıştığını mı gösterir? Haftasonu deneyeceğim bunu da. Bu arada farklı bir konuda su sıcaklık sensörü ile olabilir denilmiş bir araç için. Ancak bugun sabah çalıştırdım araç soğukken ilk bir kaç çalıştırmada direk stop etti. Sürüş esnasında da stop etti. Bu arada kesinlikle boşta iken veya vites geçişinde debriyaja bastığım o kısa anda stopa düşüyor.

Bu arada farklı konularda Ankara'da Tuncay ve Sedat usta tavsiyeleri gelmiş. Bilenler nedir derdimi anlatıp çözmeye uğraşırlar mı?

tarihinde Ahmet Murat Güçlü tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

olabilir, uyarı yok yada başka tepki verirse bu kısma yoğunlaş, debriyaj pedalında sensör varmı onada bir bak, pedala bastığında araba ona göre hazırlık yapar zaman geçti unuttum arabayı birazcık :)

edit varmış:

https://www.n11.com/urun/ford-fiesta-debriyaj-pedal-musuru-4m5t7c534aa-8300558

bu sensörü kontrol et, kolaydan zora...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...