İçeriğe Yönlendir

Buzdolabının Üst Kısmı Sürekli Buzlanıyor

Mehmet Yeter

Recommended Posts

Mehmet Yeter

Merhabalar değerli forum üyeleri, 

buzdolabının üst kısmının iç tarafı sürekli buz tuttuğu için içindeki sensör veya algılayıcılar buzla kaplanıyor bu yüzden buzdolabı yeterli soğutma yapmıyor. Sürekli alarm moduna alıyor.

Aslında daha önceden sensörler değişmişti ama 2 ay sonra yine başladı. 

Çözüm olarak buzdolabının kapatılıp buzların çözülmesi gerekiyor ama bu bana göre geçici bir çözüm. Çok sürmeden yeniden yapacağına inanıyorum. 

Bu yüzden alacağım her fikir bana yol gösterici olacaktır. Teşekkür ederim. Gaz sorunu yok bu arada. 

IMG_20240624_103436.jpg.fda0f1fa1cfc5ad1cfc5c37b2321d54d.jpg

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Buzlukla dolap arasında evaporatör kısmı var. Orası buzlanıyor sanırım. Dediğiniz gibi orada sensör var ama servis sadece sensörü değiştirmiyor bosch siemenste. Evap’ı komple yeniliyor. Bizde de oldu 3 sene önce. Değişimden sonra tekrarlamadı. O kısımda 2 sensör olabilir ikisini de değişmek lazım. Öyle hatırlıyorum yanlış değilsem. 

Arçelik olsa her parçası piyasada var ama bosch siemenste sadece serviste sıfır parça var

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Buzlukta ürünleri yerleştirirken hava kanallarını kapatmamaya dikkat edin. Tam sonuna kadar doldurmayın. Sirkülasyon zayıflayınca buzlanmaya sebep olabilir. Böyle durumda arıza olmasa bile buzlanma kaçınılmaz oluyor

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Aman derim bıçakla temizlemeyi denemeyin, ben denedim, buzlukta delik açıldı.. 🥷

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 5
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Ömer Sarıgül yazdı:

Buzlukta ürünleri yerleştirirken hava kanallarını kapatmamaya dikkat edin. Tam sonuna kadar doldurmayın. Sirkülasyon zayıflayınca buzlanmaya sebep olabilir. Böyle durumda arıza olmasa bile buzlanma kaçınılmaz oluyor

Ömer hocam zaten buzlukta çok bir şey yok zaten ama yine de yapıyor. 

Cem Işık yazdı:

Aman derim bıçakla temizlemeyi denemeyin, ben denedim, buzlukta delik açıldı.. 🥷

Kesinlikle yapmam:flowers:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Kapak aralık kalıyorsa buz yapar. magnetler tam kapatıyor mu Mehmet. İçeriye hava kaçıyor olabilir. kapak kapanır ama magnetler tam yapışmıyor olabilir. Sabunlu su-süngerle temizlik denenmeli.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Mecbur dolap kapatılacak buzlar tamamen eriyecek 3 gün kadar kapalı durması lazım.Özellikle bu yaz aylarında kapak çok açılıp kapanıyor ise terleme sonucu buzlanma hızlanıyor.

Bazen bu işlem ile kurtarılıyor bazen sensör değişimi gerekiyor.En ucuz metod bu fişi çek bekle.Düzelirse şanslısın :) Yoksa mecbur servis ile çözüm bulmanız gerekecek.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

bizim dolapta da aynı sorun vardı. kapağın vakumu tam basmadığı için buzlanıyormuş, ayrıca su tahliyesi de tıkanmış. buzluk bölümünün kapaklarını söküp kalıp kalıp buzlara ulaştım. saç kurutma makinası ile bütün buzları erittim. su tahliyesi de güzelce açtım. bu kısım önemli. fan dönmeye başlayınca sistem kendine geldi. başka problem yoksa bu şekilde çözebilirsiniz

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

bu arada geceleri çatır çutur buz kırma sesi olması lazım? 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Buzdolabının içine kuvvetli bir ışık kaynağı koyup karanlık ortamda kapak contalarından ışık sızıntısı varmı bakmalı. Hava alıyorsa buzlanma çok hızlı oluyor. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

1- kapak fitili arızası. Aradan hava alıyor 

2- gereksiz derecede kapak açılıp kapatılıyor yada açık bırakılıyor 

3- Aşırı doldurulup hava kanalları önü tıkanıyor 

4- Üstten aşağı inen hava kanalları var. Termostat bu kanalı aç kapa yaparak alt bölmeyi soğutuyor. Bu kanallar su yada buz dolu. Fön makinesi ile kurutma yapılmalı 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

benim darçelikte olan bir durum vardı,  seninki gibi üstten donduruculu no frost seri, bunun alt kısmında üst karşı duvarda bir klape var, o klape bozulmuş hep açık kalmıştı, o yüzden üstten üfürülen tüm soğuk havayı alta basıyordu alet, normalde akışı kontrol eden kapak bu, açık kalınca tabandaki raf buzlanıyordu, yaptım yine bozuldu, parça yok, bulamadım zaten yaşlıydı yeniledim....

acaba bunun gibi bir durum olabilirmi, alt kısımda soğutma kaybı oluyormu? dolabın çalışma şekline bakmak lazım aslında...

Hamit inan yazdı:

4- Üstten aşağı inen hava kanalları var. Termostat bu kanalı aç kapa yaparak alt bölmeyi soğutuyor. Bu kanallar su yada buz dolu. Fön makinesi ile kurutma yapılmalı 

hah işte bundan olabilir, yeterli açmayınca üst donar, açık kalırsa en alt kısımda buzlanma olur....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ali Cihangiroğlu yazdı:

hah işte bundan olabilir, yeterli açmayınca üst donar, açık kalırsa en alt kısımda buzlanma olur....

Genelde kanalları su ile doluyor . Buzlarin çözülüp üst haznenin kurumasi yeterli değil. O suda kurutulmali

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Hamit inan yazdı:

Genelde kanalları su ile doluyor . Buzlarin çözülüp üst haznenin kurumasi yeterli değil. O suda kurutulmali

evet benim durumdada teknik buydu, dolabı kapattım 1-2 gün açık kaldı kapılar, kurutma yaptım, biraz düzelir gibi davrandı sonra yine aynı, o klape bozukmuş...

bendeki kapak buydu mesela, hava akış yönlendirici, ayrıca o bölgede sensörlerde var, arızalıysa klape hatalı davranıyorda olabilir....

Arcelik-No-Frost-Buzdolabi-Damper-Termos

şuna benzer bir durum...

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.kontrolkalemi.com%2Fforum%2Fkonu%2Far-5086-nf-so%C4%9Futma-problemi.112168%2F&psig=AOvVaw1G0vcav7dELlVELwXpefEc&ust=1719309597610000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CBQQ3YkBahcKEwiot_bA_fOGAxUAAAAAHQAAAAAQCQ

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ali Cihangiroğlu yazdı:

evet benim durumdada

O değilde arabanın anahtarını bulamıyorum yedekte yok 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

dolap aşırı dolu olabilirmi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Doğan Arşiray yazdı:

dolap aşırı dolu olabilirmi ?

Çok dolu değil Doğan hocam. 

Yukarıda yazılanlar için tek tek teşekkür ederim. Kapakları sabunlu su ile sildim önce masrafsız yöntemler ile başlayacağım. Gelişmeleri yazarım. Fikirlere her zaman açığım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kapı contasından hava kaçırınca yapıyor, biz conta bulamayınca dolabı değişmek zorunda kalmıştık ,

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Çağlar Bayur yazdı:

kapı contasından hava kaçırınca yapıyor, biz conta bulamayınca dolabı değişmek zorunda kalmıştık ,

Nasıl tespit ettiler. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Yeter yazdı:

Nasıl tespit ettiler. 

contayı elle yokladım arası yrıtılmış zamanla , kağıdan hava kaçırıyordur dedi servis, görüntüde conta sağlamdı elle yoklayınca yırtık olan yeri buldum

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kapak , karşılığı ile tam denk geliyor mu? 2 mm bile kayarsa buzlanma yapabilir. Bizim buzdolabının ana kapağı, iç rafların aşırı yüklenmesi sonucu 3 mm kadar düşmüştü, kapağı söküp modifiye etmiştim. En az 4 senedir sorunsuz kullanıyoruz . Onarım bedeli 20-30 tl malzeme ücretinden ibaretti. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Işık yazdı:

kapağı söküp

kapağı açarken elinde mi kaldı =

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Çağlar Bayur yazdı:

kapağı açarken elinde mi kaldı =

Kapağı söktüm evde kimse yokken, yarım saatte geri toplarım diye umuyordum ama yapıştırıcıyı yanlış uygulamışım,

4 saat kurumadı. Salonda buzdolabı kapağını elimde gören hanım, ufak çaplı bir kriz geçirdi , uzun hikaye abi😅

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Hanım fena yapar, hemen şuraya koş, uydur hazır yapışanlardan :)

https://guclas.com.tr/urunler/

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Işık yazdı:

Salonda buzdolabı kapağını elimde

hakime anlatsan indirim yapar

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...