İçeriğe Yönlendir

Araba ile İtalya Gezisi İçin Tecrübelerinize İhtiyacım Var

Mustafa Erkan

Recommended Posts

Mustafa Erkan

Nasip olursa bu sene kendi aracım ile Italya gezisi yapmak Venedik Floransa Milano gibi şehirleri görmek istiyorum. Daha önceden aracımla üç sefer yurt dışına çiktim. Hırvatistan sınırına kadar gittim. O konuda yeterince tecrübe sahibi oldum.  

Italya konusunda yaptığım araştırmada,  gezilip görülecek yerler bakımından oldukça zengin ve öyle tek lokmada bitecek bir ülke olmadığını gördüm.

Booking com üzerinden kalacak yerlere baktığımda fiyatlar diğer balkan ülkelerine göre epey yüksek. Karadağ ve Hirvatistanda olmayan sorunlar burada mevcut. (Otopark ve hırsızlık gibi ) .

Daha önce aracı ile veya tur ile gidenlerden tavsiye almak isterim. 

Mesela ilk rota Bulgaristan Sirbistan Hirvatistan ve Slovenya üzerinden gitmekti ancak Sirbistanla ilgili çok fazla olumsuzluk duyunca  Yunanistan Arnavutluk Karadağ Hirvatistan ( kısacık Slovenya geçişi ) ve Italya üzerinin daha güvenli olduguna karar verdim. 

Yanlış hatırlamıyorsam geçen sene @Emrah Altun bey bu rotayı yapacaktı. Değerli tavsiyelerinizi bekliyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Rota ile ilgili ne yazık ki bilgim yok. Ancak birkaç videoda ro ro gemileri ile aracı gönderip kendileri uçakla geçenler vardı. En azından yol üzerindeki güvenlik problemlerini bertaraf etmiş olursunuz. Hayırlı yolculuklar.

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Kesinlikle gitme yada başına gelebilecek olanlara razı ol

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Hamit inan yazdı:

Kesinlikle gitme yada başına gelebilecek olanlara razı ol

Nasıl bir tehlike var hırsızlık gibi mi.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

İtalya hırsızlık yönünden tehlikelidir. Özellikle güney Napoli tarafı. Tedbirlerinizi alın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Trafik kurallarina dikkat edin. Bazi bölgelere sadece ikamet edenler girebilir. Park yasaklari coktu. Guvenlik icin arac kapali otoparkta dursun toplu tasima ile sehri gezin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Nasıl bir tehlike var hırsızlık gibi mi.

Gasp ve hırsızlık 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Araba ile sıkıntılar yaşayacaksanız uçak ve tren kullanarak sanırım her yere varabilirsiniz. Araçla avrupa gördüğüm kadarıyla otoyollar hariç kolay değil. Zaten bütün yerleşim yerlerinde ücretli otoparka bırakıp yaya gezmek zorunda kalacaksınız. O halde neden aracı dert edinesiniz ki?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Uçakla gidip araba kiralayarak büyük bir kısmını gezdim İtalya'nın, Sicilya'ya inmedim.

Şehir merkezlerinde park sorun, ama kaldığınız yere parkedip metro vs. ile merkeze gidebilirsiniz. İtalyanlar bayağı seri araba kullanıyorlar ama İstanbul tozu yutmuş birine vız gelir tabi. Gitmeden park metre nasıl çalışır, ZTL (zona trafico limitado) nedir vs. bakarsanız sorun olacağını sanmıyorum. Ben ZTL'den ceza yemiştim, 3 ay sonra eve geldi, karttan kestiler.

Çok keyifli yolları var ben Toskana bölgesinde otoyoldan çıkıp bayağı bir dağ yollarında sürmüştüm, yağmur yağdı sis çöktü yakıt bitti kurda kuşa yem oluyorduk ama çok eğlenceliydi. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Bizim arkadaşların Romada ilk gün aracı soymuşlardı. Bizde fotolara bakip niye hep ayni eşofmanla foto paylaşıyor diye düşünmüştük.

Park sorununu bir kenara koyarsak araç içinde bir şey birakmazsaniz sorun olmaz diye düşünüyorum.  

Como gölünün etrafında çok güzel bir yol var. Biz otobüsle dolanmistik. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

trenle gezi nasıl olurdu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
(düzenlendi)
Mustafa Erkan yazdı:

Nasip olursa bu sene kendi aracım ile Italya gezisi yapmak Venedik Floransa Milano gibi şehirleri görmek istiyorum. Daha önceden aracımla üç sefer yurt dışına çiktim. Hırvatistan sınırına kadar gittim. O konuda yeterince tecrübe sahibi oldum.  

Italya konusunda yaptığım araştırmada,  gezilip görülecek yerler bakımından oldukça zengin ve öyle tek lokmada bitecek bir ülke olmadığını gördüm.

Booking com üzerinden kalacak yerlere baktığımda fiyatlar diğer balkan ülkelerine göre epey yüksek. Karadağ ve Hirvatistanda olmayan sorunlar burada mevcut. (Otopark ve hırsızlık gibi ) .

Mesela ilk rota Bulgaristan Sirbistan Hirvatistan ve Slovenya üzerinden gitmekti ancak Sirbistanla ilgili çok fazla olumsuzluk duyunca  Yunanistan Arnavutluk Karadağ Hirvatistan ( kısacık Slovenya geçişi ) ve Italya üzerinin daha güvenli olduguna karar verdim. 

Yanlış hatırlamıyorsam geçen sene @Emrah Altun bey bu rotayı yapacaktı. Değerli tavsiyelerinizi bekliyorum. 

Üstadım öncelikle hayırlı olsun. Ben geçen sene Temmuz sonu Ağustos başı gibi Bulgaristan, Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Slovenya, İtalya, Arnavutluk, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Yunanistan rotasında toplam 7400 km yaptım. Bu güzergahta araç ile açıkçası majör bir sorun yaşamadın. İtalya özelinde konuşacak olursam ben Slovenya'dan İtalya'ya giriş yaptım. Sırasıyla Venedik, Pisa, Roma, Napoli, Terme ve Bari'yi araçla gezdim. Bari'den aracı feribota yükleyip Adriyatik üzerinden Arnavutluk-Durres'e geçtim.

İtalya'da en büyük sıkıntı araç park sıkıntısı. Bu nedenle otel seçerken otopark seçenekli tercih ettik. Bu nedenle gece konaklamalarında pek sıkıntı yaşamadık. Gün içinde ise şehir içinde ücretli otoparkları tercih ettik ama biraz tuzlu oldu. Mesela Venedik'te 3 saatlik otopark ücreti 20 Euro tuttu mesela. Roma içerisinde ise değnekçiler bize kendini otoparkçı olarak tanıtıp aracımızı park edilmemesi gereken bir yere çektirip araç başı 15 Euro'muzu cukkaladılar :)

Otelleri Booking uygulaması üzerinden son gece hatta son 3-4 saatte ayarladık. Otel seçerken Otopark ve Kahvaltı dahil seçtik ve en az 10 yorumu olan 7.5 puan üstü otelleri seçtik. Kalacak yer sıkıntısı inanın hiç çıkmadı ve İtalya şartlarına göre düşündüğümüzden de epey uyguna geldi. Hatta öyle ki yurda döndüğümüzde Düzce'de konaklamak için 2-3 otel aradım bana gecelik Venedik'teki otellerden daha fazla fiyat çektiler.

İtalya'da otoyolları kullanmak için vignet lazım zaten girişte otoyola girerken bilet alıyorsunuz otoyoldan çıkarken bileti makineye okutup temassız kredi kartı ile otomatik şekilde ödüyorsunuz. Ülkenin her yerinde her işinizi kredi kartı ile halledebiliyorsunuz. Ben yanımda çok nakit taşımadım bu nedenle. Aklıma gelmişken İtalya'da özellikle otoyollarda çok tehlikeli araç sürüyorlar. 1-2 defa kaza atlattık zaten ortalık ferrariden lamborginiden geçilmiyor.

Otoyollarda belirli mesafelerde Autogrill dinlenme tesisleri var bizim dinlenme tesisleri gibi. Ücretsiz wifi ve wc den tutunda akaryakıt, benzin bakkal çakkal çok nezih tesisler var buralarda her türlü ihtiyacınızı karşılarsınız.

Yola çıkarken arabaya yeşil kasko yaptırın yoksa gümrükten çıkılamıyor. Ayrıca araç ruhsat sahibi ile pasaport sahibi aynı kişi olmalı.

Napoli tarafı biraz sıkıntılı. Burası için 1 tık dikkatli olunmalı. Zaten İtalya'nın kuzeyi Napoli tarafını pek sevmiyor sonradan birleşmiş bu iki bölge. 

Tüm macerayı tek seferde anlatamıyorum dolu dolu geçti ama siz sordukça cevap veririm Hocam.  

Benim hayatımda iyi ki gitmişim dediğim bir seyahat oldu. Kesinlikle gidin.

tarihinde Emrah Altun tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Cevap yazan arkadaşlara ve Emrah beye çok teşekkür ediyorum. Akşam aniden çıkan orman yangını nedeniyle arazide bulunuyorum ve yazilanları takip edemedim. Ancak yazilanlardan anladığım kadarıyla Italya ile ilgili biraz daha derinlemesine çalışmam gerekiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Açıkcası bende kendi aracım ile gitsemmi diye baya araştırdım daha sonra tur ile gitmeye karar verdim.Hesabıma göre tur ile neredeyse aynı paralara gelecekti ve onca saat araba sür birde  arabanın başına bir iş gelirse endişesi ile tur daha mantıklı geldi.Ama gidilmez mi gidilir. Igoumenitsa limanından direk feribot ile İtalya ya geçişler var.Bari yada Birindisi limanına inebiliyorsunuz.Yani km lerce yol gitmek yerine burdan gidilebilir yada dönüşte burdan dönülebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Almanya’dan İtalya’ya gezmeye gidenlerin de İtalyanların sürüş tarzı konusunda çok değişik olduğunu söylediğini hatırlıyorum. Bazen 50 yazan yerde 130’la gidiyorlar diyordu. İçimden bunlar da Türk gibi o zaman demiştim:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Emre Şimşek yazdı:

Almanya’dan İtalya’ya gezmeye gidenlerin de İtalyanların sürüş tarzı konusunda çok değişik olduğunu söylediğini hatırlıyorum. Bazen 50 yazan yerde 130’la gidiyorlar diyordu. İçimden bunlar da Türk gibi o zaman demiştim:)

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

akdeniz genleri diye bir şey var hatta akdeniz petrol piyasası diye birşey var, evropalılar anlamaz.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Müşteba Güneş

İtalya'yı gezmek zaruri ise, risklerini de göğüslemek zor olmasa gerek. En güzeli Türkiye'yi gezmektir !

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Güney İtalya'da kenar mahallelerine çok fazla girmemeye çalışın ama turistik bölgeler daha güvenlidir. Ayrıca arabanızın herhangi bir hasarı yoksa - özellikle Napoli'de- arabanıza vurup kaçarlar. Öyle durduk yere canı istediği için vururlar. Bu yüzden kimse arabasını yaptırmıyormuş bir çok arabayı vuruk kırık görebilirsiniz. Roma'da tarihi mekan yanlarında Roma İmp. kıyafetliler ile resim falan çektirirseniz öyle çok para çıkarmayın elinizden kapıveriyorlar. Bundan dolayı 15 eurom gitti. 😊 Birde seyyar satıcılardan bir şey alırsanız ciddi pazarlık yapın hemen veriyorlar. Mesela 30 euro istediği şapkayı 5 euroya almıştım. Belki 1 euro versem ona da tamam diyecekti. Bir şehrin tarihi yerlerini gezerken arabanızı park edip her yeri yürüyerek gezebilirsiniz. Hepsi belli yerlerde toplanmış. Eğer birinden yol tarifi isterseniz para talep ediyor. Vermeyin tarif etse bile. 😁 Venedik'te gondola binerken de pazarlık yapabilirsiniz. 

Öyle çok korkulacak bir tarafı yok. Kenar mahallelerde küçük çocuklarla top oynamışlığım, köylerinde yürümüşlüğüm var. Eskiden sorunlar oluyormuş ama İtalya'nın en büyük gelir kaynağı turizm olduğu için turisti el üstünde tutuyorlar. Sıkı denetim var. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa Erkan yazdı:

bir akrabam park halindeki arabadan çanta çaldırdı çok dikkatli olmak lazım. benzincideyken camı kırıp çalmışlar. paralar pasaportlar vs. hep problem oldu.  avrupa vs dememek lazım. istanbulun kötü semtleriymiş gibi dikkat etmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Emre Şimşek yazdı:

Araba ile sıkıntılar yaşayacaksanız uçak ve tren kullanarak sanırım her yere varabilirsiniz. Araçla avrupa gördüğüm kadarıyla otoyollar hariç kolay değil. Zaten bütün yerleşim yerlerinde ücretli otoparka bırakıp yaya gezmek zorunda kalacaksınız. O halde neden aracı dert edinesiniz ki?

Araçla oldukça kolay. Hele navigasyon da artık var. 

Şehirlerde illa otoparka bırakmak iyi olur alışana kavrayana dek şehri

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu anlatılanlardan sonra.. Tek tercihim iyi bir tur şirketi ile gitmek olurdu.. :)

• Beğen 5
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Bugün Türkiye-İtalya arası iş yapan bi duayeni ziyarete gittim, eşim araba ile İtalya’ya gidelim diyor dedim. Turla gidin dedi :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Nihat Palolu yazdı:

Bugün Türkiye-İtalya arası iş yapan bi duayeni ziyarete gittim, eşim araba ile İtalya’ya gidelim diyor dedim. Turla gidin dedi :)

Şimdi bu dahil diğer yazılanları okuyunca ben hanım ve 2 çocuk (5 ve 8 yaş) sorunsuz bir tatili nasıl yaptık acaba sorusunu sordum kendime :)  

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...