İçeriğe Yönlendir

Oturma Odasına Klima Tavsiyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Burası balkon köşesi. O perdede balkona bakan pencere. Benim balkon kapalı balkon. İç üniteyi resimdeki işaretli yere, dış ünite ise tam arkasıns. Elektrik ise üçüncü lamba tesisatından alayım diyorum. 

Balkon lambasının iki tesisatı var. Birini klima için kullanıcam. Lamba düğmesine basınca klimada çalışır ve kapatılır.  Mantık nasıl. 

PANO_20240614_012144~2.jpg

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Lamba düğmesine basınca klimada çalışır ve kapatılır.  Mantık nasıl. 

süper

Ali Darbaz yazdı:

Balkon lambasının iki tesisatı var. Birini klima için kullanıcam

zaten elektrikçi birine klima takılsın diye çeker genelde

• Mutlu 4
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Ben de geçen sene Daikin'e kızıp almaktan vazgeçtim. Şimdi fiyatlar daha da uçmuş.

40 metrekare salon için 24000 btu almam gerekiyor.

belki bir iki oda kapısını açıp odalara da bir miktar serin hava gider diye düşünüyorum.

Kaira 46 bin tl lik fiyatı ile çok cazip geliyor bana.

Kararsız kaldım. Arçelik-Beko-Vestel-Samsung -LG gibi markaları düşünmüyorum.

Mitsubishi Elektrik çok iyi ama çok pahalı. Daikin, keza öyle.

Geçen sene daikin 54 bin tl iken 5 kere kayıt bıraktım, "gelin eve keşif yapın, kaçlık almam lazım" diye, gelmediler.

12 gün bekledim gelen giden olmayınca keşif ekibinin telefonunu bir şekilde buldum ve onlara ulaştım, "Bize bi kayıt gelmedi" dediler.

Hemen o gün 3 saat sonra keşfe geldiler, ama bu 12 gün bekleme sürecinde benim alacağım model 54 binden 71 bine çıktı.

Ben de almadım.

Şimdi aynı model 100 bin oldu.

Dolayısıyla daikin düşünmüyorum.

Baymak da fena durmuyor ama yorumlar kafamı karıştırıyor. Kimi memnun kimi değil.

Örnek olarak şu karşılaştırmada dikkat etmem gereken hususlar ne olmalı?

https://www.epey.com/klima/karsilastir/773666-876859-878273/kaira-dtxr71e_baymak-elegant-plus-uv-24_bosch-climate-2000-cl2000-set-70-we/

Mesela SEER değerğ 6.1 ve 6.3 arasında ne kadar fark oynar?

Soğutma kapasitesi 24.000 ile 24.900 arasında ne kadar fark olur?

iç ünite ses günü 59db ile 63db arasında ne kadar fark olur?

Başka dikkat etmem gereken neler var?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Samsung da karar kıldım. Lakin şöyle bir dert var. Bizim evin buna uygun duvarı yok. Pencere üstüne koysam sonuç alırmıyım eminde değilim.. :(

PANO_20240614_012204.jpg

Sağdaki rafların genişliği klima için yetmez mi?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Sağdaki rafların genişliği klima için yetmez mi?

O rafın yanında balkonumsu yapı ve kapı kadar pencere var. Verimi düşürmez mi. Bilmediğimden soruyorum

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Öner Kurukuz yazdı:

Ben de geçen sene Daikin'e kızıp almaktan vazgeçtim. Şimdi fiyatlar daha da uçmuş.

belki bir iki oda kapısını açıp odalara da bir miktar serin hava gider diye düşünüyorum.

Geçen sene daikin 54 bin tl iken 5 kere kayıt bıraktım, "gelin eve keşif yapın, kaçlık almam lazım" diye, gelmediler.

12 gün bekledim gelen giden olmayınca keşif ekibinin telefonunu bir şekilde buldum ve onlara ulaştım, "Bize bi kayıt gelmedi" dediler.

Hemen o gün 3 saat sonra keşfe geldiler, ama bu 12 gün bekleme sürecinde benim alacağım model 54 binden 71 bine çıktı.

Ben de almadım.

Baymak da fena durmuyor ama yorumlar kafamı karıştırıyor. Kimi memnun kimi değil.

https://www.epey.com/klima/karsilastir/773666-876859-878273/kaira-dtxr71e_baymak-elegant-plus-uv-24_bosch-climate-2000-cl2000-set-70-we/

40 m2 için 24 binlik keşif yapan ekip mi söyledi? Tabi çok değişken var arakat mı kuzey cephe mantolama vs vs vs

Ben 32000 btu ile 155 m2 evi soğutuyorum. Son kat.

20+12

Güle oynaya çalışıyorlar bu arada. İkisi de daikin.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ali Gök yazdı:

pencerenin üstüne neyi koyacaksın iç üniteyimi ? perde nereye takılacak karşı düz duvaramı :D 

mersinde bunları çekirdek diye çitler sıcak

Burası 38-40 arası gidiyor. Güneş evin içinde doğup batıyor. Fizibilite yapanlar tüm ev için 45bin btu derken ben hava sirkülasyonu ile 7bin btu ile nemi aşağı çekip evi 26 derecede sabitliyorum. O değilde kamiq fena yakıyor

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

O rafın yanında balkonumsu yapı ve kapı kadar pencere var. Verimi düşürmez mi. Bilmediğimden soruyorum

Kapıyı açmadığınız sürece hiç bir şey olmaz.

Dış ünite ile iç ünite arası 10mt'yi geçmesin yeter.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
İlkay Başaran yazdı:

40 m2 için 24 binlik keşif yapan ekip mi söyledi? Tabi çok değişken var arakat mı kuzey cephe mantolama vs vs vs

Ben 32000 btu ile 155 m2 evi soğutuyorum. Son kat.

20+12

Güle oynaya çalışıyorlar bu arada. İkisi de daikin.

Daikin keşif ekibi 18 binlik yeter dedi, ben kapıları açıp odalara da hava gönderirim diye 24 binlik düşünüyorum.

Ev giriş kat, Salona doğu yönünden öğlene kadar güneş geliyor. Sonrasında arka odalar güneş alıyor, salona güneş gelmiyor.

Dolayısıyla odalara da bir miktar fayda etsin diye düşündüm, yanlış mı düşünüyorumm?

18 binlik alıp sadece salona mı odaklanayım?

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Öner Kurukuz yazdı:

Daikin keşif ekibi 18 binlik yeter dedi, ben kapıları açıp odalara da hava gönderirim diye 24 binlik düşünüyorum.

Ev giriş kat, Salona doğu yönünden öğlene kadar güneş geliyor. Sonrasında arka odalar güneş alıyor, salona güneş gelmiyor.

Dolayısıyla odalara da bir miktar fayda etsin diye düşündüm, yanlış mı düşünüyorumm?

18 binlik alıp sadece salona mı odaklanayım?

Soğutmada cihazlar zorlanmadan ekibin yaptığı hesabın çok çok üzerinde alanla baş edebiliyor. İklimlendirilecek alanda kaç kişi olacağına kadar etkenler var. Isıtmada kişi sayısı cihaza yardımcıyken soğutmada dezavantaj oluyor. 18 yerine 24 takmanız bence çok sorun olmaz iyi de olabilir ama mesela oda için kapasite üzerinde cihaz kullanmak konfor yerine rahatsızlık verebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
Öner Kurukuz yazdı:

Ben de almadım.

24000 ile 24900 aynı şey aslında firmalar sisteme girerken hata da yapıyor

6.1 ve 6.3 arasında fark olmaz 24 saat çalışsa 1 tl bile oynamaz

asıl fark 6 ve 7 seer arasında fark eder ki satın alırken 6 seer klima 40 bin ise 7 seer klima 60 bin tl olur

dış ünite direk güneş görürse tüketim artar

dış ünitenin konumu bile çok önemli

biz 24000 bekoda kullandık ve başarılı klimadır seer 6.9 scop 4.3

sakarya için fazlası ile yeter artar

42465 HP Aktif Hijyen Plus Inverter Klima | Split Klima | Fiyatını Gör, İncele, Satın Al | Beko Türkiye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yetişkin bir insan 600btu ısı yayıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Servet Aydın yazdı:

Burası 38-40 arası gidiyor. Güneş evin içinde doğup batıyor. Fizibilite yapanlar tüm ev için 45bin btu derken ben hava sirkülasyonu ile 7bin btu ile nemi aşağı çekip evi 26 derecede sabitliyorum. O değilde kamiq fena yakıyor

38-40  da klima açmıyoruz biz yahu . mersinde güneş mayısta doğuyor kasımda batıyor . standart günlerde hiç batmıyor gibi düşün :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Ali Gülmez yazdı:

24000 ile 24900 aynı şey aslında firmalar sisteme girerken hata da yapıyor

6.1 ve 6.3 arasında fark olmaz 24 saat çalışsa 1 tl bile oynamaz

asıl fark 6 ve 7 seer arasında fark eder ki satın alırken 6 seer klima 40 bin ise 7 seer klima 60 bin tl olur

dış ünite direk güneş görürse tüketim artar

dış ünitenin konumu bile çok önemli

biz 24000 bekoda kullandık ve başarılı klimadır seer 6.9 scop 4.3

sakarya için fazlası ile yeter artar

42465 HP Aktif Hijyen Plus Inverter Klima | Split Klima | Fiyatını Gör, İncele, Satın Al | Beko Türkiye

Kaira'da 18000 lik olanın SEER değeri 7.4 diyor. Gayet iyi, Ama 24000 lik olanda 6.1 e düşüyor. Muhtemelen arasında ciddi tüketim farkı olur.

Fiyat olarak pek bi fark yok açıkçası.

Bir de aşağıdaki tabloda oda içindeki ünitenin ses şiddetini hangisi veriyor?

iç ünite ses basıncı seviyesi mi? yoksa iç ünite ses gücü seviyesi mi?

resim.png.2505d4959a9bbc21a8d0ec8cf28692ae.png

Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
Öner Kurukuz yazdı:

Kaira'da 18000 lik olanın SEER değeri 7.4 diyor. Gayet iyi, Ama 24000 lik olanda 6.1 e düşüyor. Muhtemelen arasında ciddi tüketim farkı olur.

Basınç değil de ses gücüne bakılır ama ses gücünde yükseği vermiş sadece düşük fan gücünde sessiz olur

Kaira da 18000 de kaliteli kompresör kullanmışlar 24000 lik ile arasındaki farka bakınca bunu anlıyorum değerlerden

Midea ya da bakın derim

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Öner Kurukuz yazdı:

Sessiz mod ve gece modu var bendekilerde. Kulağınızı dayamazsanız çalışıp çalışmadığı belli olmuyor. Fakat şöyle bir durum, öncesinde ısıyı yakalamış olmalısınız. Yani o ısıyı korumak için. Diyelim oda 33 derece siz 26 da açtınız ve sessiz moda aldınız soğumaz içerisi.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Ali Gülmez yazdı:

Basınç değil de ses gücüne bakılır ama ses gücünde yükseği vermiş sadece düşük fan gücünde sessiz olur

Kaira da 18000 de kaliteli kompresör kullanmışlar 24000 lik ile arasındaki farka bakınca bunu anlıyorum değerlerden

Midea ya da bakın derim

Aşağıdaki resimde robotun temizlediği taralı alana siyah çerçeveye aldığım alanı da ekleyeceğiz. Arada kapı yok.

Bu nedenle 40 mt2 yapıyor salon.

Bu salona 18 binlik yeter diyorsanız direk onlara bakacağım çünkü diğer markalarda da 18 binlik olanlar SEER değerleri çok daha iyi.

resim.png.2755ae603389e481e19af127504f6055.png

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

18 lik 40 m2 yi özellikle gece çok rahat soğutur.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

https://turkish.alibaba.com/p-detail/6000Btu-1601126913233.html?spm=a2700.7724857.0.0.cf367847Av53JD&s=p

basit iyidir bunlardan neden getirmezler ki, servis ihtiyacı da yok, al tak sıkıldın sök başka eve tak, pencere olsun kafi

https://www.hepsiburada.com/airfel-lpcy-35bm-12000-btu-mobil-klima-p-hbv00001178d9

montajla falan uğraşma, gündüz salonu gece de odayı soğut, elektrik faturan da kabarmaz

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bir baca deliği varsa salonda, mobil klima da düşünülebilir. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Bir baca deliği varsa salonda, mobil klima da düşünülebilir. 

cam varsa kafi her gün ebatta kesilebilir

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Mobil klima lazımsa ikinci el satan güvenilir bir velim var numarasını atabilirim özelden. Genel olarak defolu veya az kullanılmış ürünler satıyor. Normal klimada satıyor. Deposu pendik e5 üzerinde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...