İçeriğe Yönlendir

Steer By Wire Direksiyon Sistemi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

bitişin önemi yok ki?

Maksimum teker motoru dönüş hızının üstünde sağ sol yapıyor çocuk. O şekilde sağ sol yapılmaz. 

Otoparktan çıkarken yolu uzatmamak için bir noktada çok hızlı direksiyon çeviriyorum. Yoksa araç dönmüyor. Zararlı mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Mehmet Göktürk yazdı:

bitişin önemi yok ki?

Maksimum teker motoru dönüş hızının üstünde sağ sol yapıyor çocuk. O şekilde sağ sol yapılmaz. 

mekanik direksiyonla çok daha uzun sürerdi hocam haklısınız. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Otoparktan çıkarken yolu uzatmamak için bir noktada çok hızlı direksiyon çeviriyorum. Yoksa araç dönmüyor. Zararlı mı?

yarım saniyede 3 tur çevirebiliyor musun?

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evet zararlı. ben dururken hiç çevirmem. Lastiğe zararlı, mekaniğe zararlı çevreye doğaya zararlı. o yüzden gittim  kara direksiyonlu 2.5 tonluk land rover aldım. lastiklere 50 hava basıyorum.  Direksiyon ağır değil mi diyorlar benim için farketmiyor. Durduk yerde çevirmiyorum. Mecbur kalmadıkça. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

1994 yılından beri ucaklar Fly Bye Wire sistemle çalışıp , İlk geliştirmelerinde kazalar çokca yaşanmıştır. En meşhuru ise Air France Flight 296 kazası. Ucak iniceğini zannedip ormana dalmış. Oysaki içerdeki pilot ucağı alçak ucuş için gösteri yapıyordu. Airbus pilotun tüm komutlarını görmezden gelip alçalmaya geçip 2 kişinin ölmesine sebeb oldu. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

uçaklarda her kontrolcüye ait bilgisayarın en az bir yedeği olduğu gibi fly by wire için tamamen yaşanacak bir arıza için yedek mekanik sistem bile mevcut.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Cihat yazdı:

uçaklarda her kontrolcüye ait bilgisayarın en az bir yedeği olduğu gibi fly by wire için tamamen yaşanacak bir arıza için yedek mekanik sistem bile mevcut.

6 tane bilgisayar var. 2+2 ve +2 acil. ve bunlar ayrı ekiplerce ayrı programlama dilinde geliştirilmek durumunda.

komparatör var sonuçlar aynı vermiyorsa hata mesajı alıyorsun koruma uygulamasına geçiyor. 

komparatör var sonuçlar aynı vermiyorsa hata mesajı alıyorsun koruma uygulamasına geçiyor. 

ders notumuzdan image.png.edf0b951bb6674fb3646db94b0e5eec9.png

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Cihat yazdı:

Bu kazada arızalı birşey yoktu. Algoritma eksikti. Airbus mühendisleri en kaba haliyle " Ucak bir piste yaklaşıyor ve alçalıyor ise inecektir" şeklinde algoritma yazmış. Uçakta bunu uygulamış.  Yeterince tecrübe birikmemiş. Kimse bu ucağın bir low pass yapabileceği ihtimalini düşünmemiş. Aslında To/ga yapabilirlerdi ama algoritma uzun süre düz uçulunca inişe devam etmiş. Tabi pilotlarda acemi işte uçağa yabancılar. To/ga butonuna çok geç basmışlar. 

To/ga motora maksimum güç veren bir geri kalkış prosedürü daha geniş açıklama internette bulunabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

yarım saniyede 3 tur çevirebiliyor musun?

Evet zararlı. ben dururken hiç çevirmem. Lastiğe zararlı, mekaniğe zararlı çevreye doğaya zararlı. o yüzden gittim  kara direksiyonlu 2.5 tonluk land rover aldım. lastiklere 50 hava basıyorum.  Direksiyon ağır değil mi diyorlar benim için farketmiyor. Durduk yerde çevirmiyorum. Mecbur kalmadıkça. 

dururken değil, yavaş giderken 1sn’de tam sağ yapabiliyorum. Zararlı mı? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hayır niye olsun?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Hayır niye olsun?

Geri manevra yapmadan dönebilmek için :)

u dönüyorum hızlıca

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Geri manevra yapmadan dönebilmek için :)

u dönüyorum hızlıca

zararlı değil dedik ya? niye olsun dediğim o. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Otomatik park eden araçların direksiyon manevrası da aynı şekilde, çok hızlı çeviriyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Evren Erakçora yazdı:

Bunlarda bulanık mantık prensibi vardır değil mi Mehmet Hocam?

https://rosap.ntl.bts.gov/view/dot/40426/dot_40426_DS1.pdf?

var demiş. 

Bulanık mantık kullanacak bir yer değil gibi görünüyor ama bazı ikincil parametreleri kestireceksen mesela ABS nasıl davranacak sen direksiyonu "bööle" çevirirsen o zaman faydalı olabilir. Bulanık mantık artık yerini makine öğrenmesine bıraktı biraz da son zamanda.  Karmaşık kararlar alınması gerekiyor ve formülü yok ise bulanık olabilir. Bu mevcut direksiyonda bulanık gerektirecek durum göremiyorum. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

nasıl da heyecanlı sürüşler bunlar dil altı hapımı alayım ben

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

nasıl da heyecanlı sürüşler bunlar dil altı hapımı alayım ben

geri geri 35’le giderken beklerim :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

geri geri 35’le giderken beklerim :) 

Yapma öyle şeyler, şanzımanı kırarsın :D 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

Yapma öyle şeyler, şanzımanı kırarsın :D 

Uzayda bükülme gibi bir şey o dediğin :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Charles Bronson da kimmiş..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

mars ın yörüngesi lineer mi?

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

Aslında lavabodaki bilye gibi güneşe gidiyordur da şu an ölçemem meşgulüm

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

Ons’un yörüngesi kaydı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

lavabodaki bilye gibi

100 kişiye sorsak o ne der

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

100 kişiye sorsak o ne der

Mükemmel bir düzen var der. Mesela vücutta mükemmel yaratılmış der. 30 yaşında bel fıtığı 35 te de boyun fıtığı ameliyatı olur. 

Kuyruk sokumu neden var dersin çay var içen mi der.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...