İçeriğe Yönlendir

Yaralı Ağaç Tedavisi Konusunda Yardım

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Herkese merhaba.

Üniversitenin kampüsü içerisinde çok sayıda meyve ağacı dikimi yaptık. Öğrencilerden gelen-geçen yesin, kuşlara meyve olsun, insanlara gölge olsun diye ama Çevre Düzenleme'de çalışan işçi arkadaşlardan bir türlü koruyamadık. Her seferinde ot biçimi yaparken ağaçlarımızı birer birer kuruttular, kökten kestiler. Geçen sene de ben izindeyken Annem'in memlektten yolladığı Şeftali ağacının deyim yerindeyse içinden geçtiler ve kurudu. Bugün de en son üzerine titrediğim bir nar ağacım vardı onun da kabuklarını tam tur yolmuşlar. Görünce gerçekten canım çok sıkıldı.

Bu kabuk soyulması ağacı kurutur diyorlar. Bunun için tedavi yöntemi var mıdır? 1-2 yerde ağaç macunu vs okudum ama internette hep aşı macunu var. Erken müdahale etmek için bir fikir verin bana.

• Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

kurtulmaz boşa uğraşmayın. nar ağacı üstü kurursa kesin alttan tekrar sürüp büyür sorun olmaz. 

temel olarak ağacı kesen bir işçi grubu varsa zaten mücadele şansın yok  yapabileceğin şey ağaçların köküne 1 metrelik bir çemberde hiç ot bulundurma düzenli temizle bide taş dizz çember yap ot biçme makinesinin misinası değemez ağaca sorun çözülür hala da ağacı kesiyorsa işçiyi döv derim ibret olsun 

• Beğen 2
  • Teşekkür 4
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Ağaçların toprakla buluştuğu kısıma pet şişe boylamasına yarılarak geçirilebilir. Bir nebze korur en azından . 

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

soyulan kısma toprak suyla çamur haline getirilip bir bez yardımı ile o kısma sarılırsa faydası olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

@Emrah Altun dayak atma işinde bir telefonun yeterli biliyorsun abi, arabada her türlü fantazi aleti var 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

ağaç diplerine 70 ya da 100 lük pimaş koyarsanız tırpanlardan korursunuz. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kabuk tam tur soyuldu ise ağaç yaşayamaz. 
Bütün öneriler kısmi soyulmalarda işe yarayabilir. 
Diğerinin zarar görmesini önlemek için gövdeleri kafes içine alın hocam. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Emrah Altun yazdı:

ot biçimi yaparken ağaçlarımızı birer

Çok kolay Emrah. Benim diktiğim ağaçları yapı işlerinde ağaç aşığı bir abi korumaya almış kendi görünce.

Pimas boruyu 30 cm boy kes. Uzunlamasına yar. Ağacın gövdesine geçir. 

Hepsi bu. Misina pimasa çarpıyor zarar veremiyor

Kesik kisimlara çamuru yapıştır streç film ile sar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Hamit inan yazdı:

Çok kolay Emrah. Benim diktiğim ağaçları yapı işlerinde ağaç aşığı bir abi korumaya almış kendi görünce.

Pimas boruyu 30 cm boy kes. Uzunlamasına yar. Ağacın gövdesine geçir. 

Hepsi bu. Misina pimasa çarpıyor zarar veremiyor

Kesik kisimlara çamuru yapıştır streç film ile sar. 

Abi genel sekreter yardımcısına şikayet ettim biçicileri bu sefer dayanamadım valla. Çamur ve streç işini yaprın yapacağım. En kısa sürede de pimaş boru işine de bakacağım. Sağolasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Emrah Altun yazdı:

Abi genel sekreter yardımcısına şikayet ettim biçicileri bu sefer dayanamadım valla. Çamur ve streç işini yaprın yapacağım. En kısa sürede de pimaş boru işine de bakacağım. Sağolasın.

Kasti yapmazlar ottan fark edilemiyor o çalışma temposunda. Köyde kaç tane ceviz fidanına misina attım anlayamadan.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe

Toprak ve borda bulamacını karıştırın elde ettiğiniz çamuru yaralı kısma sürüp üstünden poşetle sarın.

Cevide bu yöntem işe yarıyor belki sizin ağaçları kurtarır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

Aslında yaygın kanının aksine, bitki gövdesine çamur sürmek faydadan çok zarar getirir. Toprak içerisindeki bakteri ve fungal etmenler kolaylıkla ağaca bulaşabilir. Zararlı girişinin en kolay yolu yaralardır. Aşı macunu ile kapatmak daha doğru olacaktır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yaralanan yere aşı macunu. Üzerine elektrik bantı iş görür. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...