İçeriğe Yönlendir

Anlamlandıramadığım Bir Ses

Can Altin

Recommended Posts

Can Altin

Herkes Merhabalar,

Arabayi daha dun aldik bismillah bugun bir ses duymaya basladim. Tarif etmem gerekirse, 60 - 80 km / sa hizli seyahat ettigimde asagidaki linkteki videoda da duyabileceginiz bir ses geliyor. Sesin kaynagini tam olarak anlayamadim ama sag onden geliyor gibi. Belirttigim hizlardan dusuk ya da yuksek hizlarla seyahet ettigimde bu sesi duymuyorum. Aracta su an kis lastigi mevcut, sorunun kaynagi o mudur bilemiyorum ama bilgi icin yazmak istedim. Sizin yorumlarinizi almak istiyorum birine gostermeden once. 

https://streamable.com/c3v53w

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Lastik uğultusu gibi geliyor ses, lastiklerin kış lastiği olması bir yana, lastikte sorun var gibi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Eğer soeun lastikte değilse bilyalardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bilya arızası ise liftte çok kolay anlaşılır bu ehil mekaniker tarafından ama bana lastik kaynaklı sorun gibi geliyor. Araba galeriden mi alındı, kullanıcıdan mı? Galeri ise kötü lastik takıp satma ihtimali var. 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Can Altin yazdı:

Herkes Merhabalar,

Arabayi daha dun aldik bismillah bugun bir ses duymaya basladim. Tarif etmem gerekirse, 60 - 80 km / sa hizli seyahat ettigimde asagidaki linkteki videoda da duyabileceginiz bir ses geliyor. Sesin kaynagini tam olarak anlayamadim ama sag onden geliyor gibi. Belirttigim hizlardan dusuk ya da yuksek hizlarla seyahet ettigimde bu sesi duymuyorum. Aracta su an kis lastigi mevcut, sorunun kaynagi o mudur bilemiyorum ama bilgi icin yazmak istedim. Sizin yorumlarinizi almak istiyorum birine gostermeden once. 

https://streamable.com/c3v53w

Bana PORYA gibi geldi. Daha önce çok benzer şekilde başıma gelmişti ondan biliyorum. Bir baktırın tanısı çok kolay. İyi bir usta hemen teşhis edebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Can Altin
Cem Işık yazdı:

Bilya arızası ise liftte çok kolay anlaşılır bu ehil mekaniker tarafından ama bana lastik kaynaklı sorun gibi geliyor. Araba galeriden mi alındı, kullanıcıdan mı? Galeri ise kötü lastik takıp satma ihtimali var. 

Herkese cok tesekkurler yorumlar icin. Araci galeriden almistim, dediginiz gibi lastik kaynakli bir sorun olabilir. Bir ustaya gostereyegim. Bu surecte bir kac gun araci bu sekilde kullanmam ciddi bir problem yaratir mi ? 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Tekerleri kriko ile kaldırın, sallayın. Salınıyorsa bilyalardan. Bilyadan daha tiz gelir.  Ayrıca sesin yönü bellidir. Burada sesin yönü belli değil. Bu ses çok tok. Uğultu, sanki davlumbazdan geliyor. Teker olma ihtimali var. Şu aralar ne desem tersi çıkıyor. Bu sesi birde tırlarda duymuşluğum var. 

Sesin kaynağını bulursanız yazarmısınız. Merak ettim.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Yazılanlara ek olarak lastik tabanı yamulmuşsa düşük hızlarda uğultu ve titreşim yaparken yüksek hızlarda ses kesiliyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Metin Uzunoğlu yazdı:

Yazılanlara ek olarak lastik tabanı yamulmuşsa düşük hızlarda uğultu ve titreşim yaparken yüksek hızlarda ses kesiliyordu.

Aynen abi, lastikte sorundan kastım buydu. Benzer bir olayda 90-110 arası ses sorunu yüzünden arkadaşım usta usta gezdikten sonra bana dert yandı, osman ustaya gittik.arabayla 5 dk tur attı geldi, lastikçiye gidin çözüm orada dedi, lastik değiştik ve sorun geçti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Can Altin
(düzenlendi)

Herkese cok tesekkur ederim yorumlari icin. Yarin bir ustaya gosterecegim. Sonrasinda sorunu buraya da yazacagim.

Bu asagidaki videoda cikan sesin hemen hemen benzeri geliyordu benim aractan da. Buyuk ihtimalle dediginiz gibi porya problemli.

tarihinde Can Altin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Can Altin yazdı:

daha dun aldik

ertesi gün satılmaz ise masraf kapısı

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Sorun bilya(porya) kaynaklı ise anlamanın şöyle bir yolu var, bu ses çıkacak gibi,aralarda frenleme yapmadan 8-10 dk sürüş sonrası durup, sağ sol  jant göbeklerini elleyerek ısı farkına bakın. Porya arızasında ısınma olur. çok ısınan tarafın poryasında arıza vardır diyebilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Can Altin
Çağlar Bayur yazdı:

ertesi gün satılmaz ise masraf kapısı

yapma abi aglarim :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Can Altin yazdı:

yapma abi aglarim :)

yıldız ve diğerleri.

Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Lastikten büyük ihtimalle porya olsa uğultu hızla orantılı artar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Can Altin

Merhabalar Herkese,

Durumla ilgili son guncelleme. Araci ustaya gosterdim, beraber bir tur attik. Aracin icindeyken buyuk ihtimalle lastik dedi. Daha sonra lifte kaldirip kontrol etti, kislik lastikten dolayi oldugunu soyledi. Araci suan lastikciye biraktim, aksam alacagim yazlik lastikler ile birlikte. Umarim ses gitmis olur. 

Yorum bağlantısı
Can Altin

Son edit: Dun aksam arabayi aldim yazlik lastikler ile birlikte, sesten eser yoktu. Fakat kafami kurcalayan su oldu, lastikcinin dedigine gore kislik lastiklerin kondisyonu gayet yerinde. Bir sure daha kullanirsin bunlari dedi. Ama bu ses her zaman olur bu lastiklerin yapisindan, kisin sadece daha az olur diye de ekledi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Sorun çözülmüş geçmiş olsun, kışlık lastik yazlığa kıyasla biraz seslidir ama bu kadar ses yapması bence normal değil. 

Yorum bağlantısı
Can Altin
Cem Işık yazdı:

Sorun çözülmüş geçmiş olsun, kışlık lastik yazlığa kıyasla biraz seslidir ama bu kadar ses yapması bence normal değil. 

Cok tesekkurler, bana da normal gelmiyor. Kis doneminde tekrar ayni lastikleri deneyecegim. Benzer sorunu yasarsam degistirecegim artik onlari da. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...