İçeriğe Yönlendir

ÖTV Muafiyetli Aracın 5 Yıl Dolmadan Satışının Prosedürü Nedir?

Bekir Çelik

Recommended Posts

Bekir Çelik

Merhabalar abiler.

Bazılarınızca mâlum, rahmetli ağabeyimin üzerine ÖTV muafiyetli araç almıştım. Daha sonra ağabeyim vefat etti. Konusu kısmen burada geçiyor.

ÖTV'sini ödeyip aracı satmayı düşünüyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem lazım?

Ruhsat sahibi, ağabeyimin varisleri olan eşi ve reşit olmayan çocukları. Ruhsatta sadece annenin adı yazıyor.

Araç 2022 Mart ayında alındı. Bedeli 249.000 TL diye hatırlıyorum. Aracın liste fiyatı o tarihlerde 431.700 TL olarak görünüyor ama ben 453.000 TL civarlarıydı diye hatırlıyorum. Ama takribi 200.000 TL gibi bir ÖTV indirimi olduğunu hatırlıyorum.

Sorularım şunlar:

-ÖTV farkı olarak 200.000 TL'yi mi ödeyeceğim yoksa başka bir hesaplama yöntemi mi var?

-Ruhsat sahibi ben değilim, yine de vergi dairesine gidip ÖTV'sini ödeyebilir miyim yoksa ruhsat sahibinin mi bu işlemi yapması gerekir?

-ÖTV farkı illa satış yapılacağı zaman mı ödenir? Satıştan önce, aracı temize çıkarmak için satış olmaksızın yapılabilir mi? (Nette, satıcı ve alıcının beraber vergi dairesinde form doldurduğu gibi yazılar mevcut.)

Bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız müteşekkir olurum. Saygılar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç aldığın tarihteki ötv matrahını, güncel ötv oranı ile çarp. Çıkan sonuç ödemen gereken ötv ve aynı zamanda kdv matrahın. 
Araç aldığın tarihteki kdv matrahını güncel kdv oranı ile çarp. Çıkan sonuç ödeyeceğin kdv. 

En son da damga vergisi ekle.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Araç alırken ödemediğiniz ÖTV tutarının tahminen yarısını ödersiniz. Yani 250/3 ödersiniz. Kullandığın yılı hesaplayıp, hatta ay üzerinden hesaplayıp düşüyorlar. Kalanını ödüyorsunuz.

Resmi olarak varisina aittir. Eşinden izinsiz gidip düşüremez, satış veremezsiniz.

Ne zaman vefat etti bilmiyorum ancak, vergi dairesine bildirip artık engelli aracı olmadığını bildirip, MTV si ödeniyor olması gerek

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Ekici yazdı:

Kullandığın yılı hesaplayıp, hatta ay üzerinden hesaplayıp düşüyorlar. Kalanını ödüyorsunuz.

Bizim bilgi aldığımız yer bundan bahsetmedi Ahmet 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Mehmet Ozyurek yazdı:

Bizim bilgi aldığımız yer bundan bahsetmedi Ahmet 

Geçen yıl ÖTV'sini ödeyerek yurt dışına giden birisini aradım bende.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

bende ötv indirimli araç aldım takas ettim, benim aldığım bilgide şöyle idi yanlış değil isem, o dönem ödemediğiniz bir ötv tutarı var zaten belli, kdv ödediğiniz için sadece onu ödemediğiniz ötvyi ödersiniz dendi. o dönem ödenmeyen ötv diye bir belge zaten verilmiş olması lazım o tutar çıkıyor onu ödüyorsunuz. en temiz bilgiyi vergi dairesinin sitesinde de olması lazım ordan da bakın yada bizzat gidin bu işlere bakan vergi dairesi onlarda bilgi verir. biraz karışık bir durum çünkü. burda ne desek biraz daha karışır durum. sizin gibi bir arkadaşım da vardı mesela, onlardan da varislerinin ve mahkeme kararı falan olması lazım demişler. gidip vergi dairesine ordan sormanız daha iyi olur kanaatineyim. kanun falan değişmiştir vesselam. günlük resmi gazetede yeni kararlar yayınlanıyor. Selamlar.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Kısaca özet geçeyim, belki bir arkadaşın işine yarar:

ÖTV Muaf aldığım araç rahmetli abimin üzerine idi. Vefat sonrası veraset intikal ile eşi ve dört çocuğuna zeyil yapıldı. Ruhsat sahibi anne ve çocuklar. Çocuklar reşit olmadığı için imza yetkisi annede.

Aracın ilk ÖTV Muaf tescillendiği vergi dairesine gidilmesi gerekiyormuş. Bu sebeple Karaman'dan Adana'ya gittim.

İstenen evraklar:

-Araç fatura fotokopisi,

-Ruhsat fotokopisi,

-Veraset İlamı fotokopisi,

-Ruhsat sahiplerinin kimlik fotokopileri.

Alıcının kim olduğu soruldu. Satış olmadan ÖTV ödenemiyormuş. Alıcı ben oldum.

Kendilerinin verdiği 3-4 adet matbu evrak dolduruldu: Ruhsat sahibi ve alıcı tarafından imzalandı.

Aracın ÖTV ve KDV'si hesaplandı. Vezneye geçildi.

ÖTV, kamu bankalarının banka kartı ile veya nakit olarak ödenebiliyor.

KDV ise Kredi Kartı ile de ödenebiliyor.

2022 Mart ayında takribi 200.000 TL ödenmeyen ÖTV ve KDV farkları, 2024 Nisan ayında 21.439,66 TL KDV, 105,965,08 TL ÖTV olarak toplam 127,404,74 TL olarak ödendi.

ÖTV biriminde resmi yazısı yazıldı, imza, kaşe vs.

Noter için gerekli evrak alındıktan sonra, ruhsat sahibi ile notere gidildi. Aracın satışı alındı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bekir Çelik yazdı:

2022 Mart ayında takribi 200.000 TL ödenmeyen ÖTV ve KDV farkları, 2024 Nisan ayında 21.439,66 TL KDV, 105,965,08 TL ÖTV olarak toplam 127,404,74 TL olarak ödendi.

Buraya bir açıklık getirelim.. zamanında ödenmeyen 200 bin lira neden şimdi 127 lira olarak ödendi. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Buraya bir açıklık getirelim.. zamanında ödenmeyen 200 bin lira neden şimdi 127 lira olarak ödendi. 

200 bini 5 yıla böl kaç yıl kullanılmadıysa o kadarıyla çarp. Kullanmadığın zaman kadar öde, benim anladığım bu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...