İçeriğe Yönlendir

Ailenin Yeni Üyesi Zwei: 2012 Citroen C3 1.4 VTi EGS

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
Çağrı Alaf yazdı:

O 5000 kilometrede 0.5 litre değil miydi? 

Düzenleme: Markadan markaya değişiyormuş ama 1000km’de 1 litre bana yine çok geldi. 1000 km göze çok gelmesin 1.5 depo eder. 1.5 depoda 1 litre yağ bayağı bir mesele. IMG_3222.jpeg.81cd507bf1761453062f2d47768c3339.jpeg

genele bakmışsın Ep3 Ep6 N13 diye bakabilirsin

https://news.bgautomotive.co.uk/all-you-need-to-know-about-the-psa-prince-engine-n12-n13-n14-n18-ep3-ep6/

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ali Darbaz yazdı:

Linkte tam bir rakam vermemişler ancak zaten yağ yakmaya elverişli olan motor bir de üzerine düşük viskoziteli yağ ve segman sürtünme gereksinimleri ile zamanla daha da kötüleşir diyor. Motorun karakterinde var sıkıntı. Bir de sizinki iyice yıpranmış olacak ki yağ yakma ayyuka çıkmış. Yine de nasıl mavi duman görmüyoruz aklım orada kaldı. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Çağrı Alaf yazdı:

Linkte tam bir rakam vermemişler ancak zaten yağ yakmaya elverişli olan motor bir de üzerine düşük viskoziteli yağ ve segman sürtünme gereksinimleri ile zamanla daha da kötüleşir diyor. Motorun karakterinde var sıkıntı. Bir de sizinki iyice yıpranmış olacak ki yağ yakma ayyuka çıkmış. Yine de nasıl mavi duman görmüyoruz aklım orada kaldı. 

Benimki facebook gruplarında ve rus forumlarından okuduğuma göre en az yakanlardan biri. adamların arabası 800 kmde 1 litreye çıkmış. Çözümü var ama o noktaya gelmek için 1000 kmde 2 litreye kadar sür diyor Ruslar. 

Çözümü üst kapak sökülecek, egzantrik çıkarılcak. Tüm subap lastikleri değişecek. %90 çözüm sunuyor. 

https://www.otoyedekmarket.com/urun/peugeot-308-1-6-benzinli-subap-lastik-takimi

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bence forumları bırakın, siz bir kaç Citroen ustası ile görüşün. Egea 1.4 motorları gibi yakma varsa, anlarım. Ama değilse, acil kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Bence forumları bırakın, siz bir kaç Citroen ustası ile görüşün. Egea 1.4 motorları gibi yakma varsa, anlarım. Ama değilse, acil kontrol edilmeli.

Ustam bana subab lastiklerini değişelim , ama daha çok erken dedi . 200 000 kmde değişcem. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Öyle bir yağ eksiltmeyi benim aklım almıyor. Rakamlar akılcı değil. Ölçtüğün yerler farklı mı, hep aynı zeminde ölç, aynı yerde. Benim bu rakamlara inanasım gelmiyor. Sen çok fazla kurcalıyor çok kafaya takıyorsun.

Ya da başka bir sıkıntı var. Yağ yakma değildir bu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Yağın sıcaklık farkı bile saptırır ölçümü ve ayrıca böyle çubuktan karadüzen gözle ml çıkartmak bence yanlış.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Önder Özcan yazdı:

Öyle bir yağ eksiltmeyi benim aklım almıyor. Rakamlar akılcı değil. Ölçtüğün yerler farklı mı, hep aynı zeminde ölç, aynı yerde. Benim bu rakamlara inanasım gelmiyor. Sen çok fazla kurcalıyor çok kafaya takıyorsun.

Ya da başka bir sıkıntı var. Yağ yakma değildir bu.

3000 km dir düzenli olarak arabanın yağ tüketimini ölçüyorum abi. 0.4 ile 0.6 arasında yağ tüketimi değişiyor.  Performansı sürersem 0.6 ya çıkıyor. Ekonomik sürersem 0.4 litreye düşüyor.  Şile yolunda gazlamıştım en son , 0.6 litreye çıktı. Krank havalandırmayı değiştirdim. Herhangi bir etkisi olmadı. 

İlkay Başaran yazdı:

Yağın sıcaklık farkı bile saptırır ölçümü ve ayrıca böyle çubuktan karadüzen gözle ml çıkartmak bence yanlış.

1000 km önce yağ max'a kadar doldurdum. resminide paylaştım burda. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Ustam bana subab lastiklerini değişelim , ama daha çok erken dedi . 200 000 kmde değişcem. 

İşte diyorum ya, başka ustaya da danışın.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Biz araba satarken böyle alıcı bize denk gelmiyor arkadaş. Adam gözü kapalı almış yağ yakan arabayı.

Bizde olsa terleme var diye vazgeçerler almaktan :crazy:

• Mutlu 8
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

İşte diyorum ya, başka ustaya da danışın.

Çok meşhur usta çıkma motor 175000 tl dedi. Ölçer biçersek uygun değilse sandık motor atarız diyor

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bu kadar sık kontrol edersen 100 ml yağ peçeteye bulaşıp gidiyor zaten . 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Önder Özcan yazdı:

Biz araba satarken böyle alıcı bize denk gelmiyor arkadaş. Adam gözü kapalı almış yağ yakan arabayı.

Bizde olsa terleme var diye vazgeçerler almaktan :crazy:

Benim Vectra böyle yağ yaksın sabaha kadar karşısında sigara içerim. “Bunu bana neden yaptın?” diye sorular sorar kendimce efkârlanırım. 6000’de bi yağ değiştiriyorum, çıkan yağı da ölçüyorum 200 milim yağ eksilince canım sıkılıyor. Ona rağmen bana bile “Terleme var bunda, zaten Opel‘de kronik yav.” diye söylendiler. 

Yorum bağlantısı
Harun Özden
İlkay Başaran yazdı:

2 zamanlı bile yakmıyor o kadar yağı?

image.png.24b8a75771dd399ff6b83345ba4fb8f5.png

Fiat kullanım kılavuzundan.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Harun Özden yazdı:

Maksimum demiş. Excessive yani aşırı miktarda yağ yakıyor sayılmadan önceki son aşama olarak bu tabiri kullanmış olabilirler. Tünelden sonuna varmadan son çıkış gibi. Hiçbir sağlıklı arabaya diğer periyodik bakıma kadar yağ eklenmemeli bence. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Dostlar 30 sayfadır arabanın yağını takip ediyoruz.  Her seferinde yağ eklediğimi aşama aşama takip ettiğimi yazmıştım ama bugüne kadar bu kadar gündem olmadı. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

1000 km'de 1 litre yağ yakan araç var diyelim. 

100 km'de 5 litre mazot yaksın.

O zaman 1000 km'de 50 litre mazot yakar. Yanında da 1 litre yağ yakıyorsa yakıt/yağ oranı 50/1 yapar ki motorlu testere (hızar) ya da çim biçme makinalarına da kullanılan yağ 1/50'dir. Yeni bu araç hızar gibi çalışıyor diyebiliriz.

Yani 1000 km'de 1 litre yağ yakması katalogda bile yazsa normal değil.

Benim 387 binde satttğım mondeoda bile 15 bin km'de yaptığım iki bakım arasında yağ eklemezdim. 

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Gülmez

Vti lar yağ yakar açık ve net kronik sorunu olan bir motor

Hele birde lpg takılır ise ruhuna fatiha

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Darbaz yazdı:

Dostlar 30 sayfadır arabanın yağını takip ediyoruz.  Her seferinde yağ eklediğimi aşama aşama takip ettiğimi yazmıştım ama bugüne kadar bu kadar gündem olmadı. 

Gündem olmasın diye mi 30 sayfa paylaştın yani anlamadım şimdi.

Harun Özden yazdı:

İyi tarafından bakmak lazım. Bayat yağ yok hiç karterde. Km hesabına da eklemek lazım. 100 km de 7 litre benzin 100 gram yağ yakıyor. Kg rakamı 350 tl desek 100 km de 35 tl lik de yağ yakıyoruz. Çok iyiymiş. 

Katalizörü ne kadar zamanda tıkıyor acaba.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mahmut Yıldız yazdı:

1000 km'de 1 litre yağ yakan araç var diyelim. 

100 km'de 5 litre mazot yaksın.

O zaman 1000 km'de 50 litre mazot yakar. Yanında da 1 litre yağ yakıyorsa yakıt/yağ oranı 50/1 yapar ki motorlu testere (hızar) ya da çim biçme makinalarına da kullanılan yağ 1/50'dir. Yeni bu araç hızar gibi çalışıyor diyebiliriz.

Yani 1000 km'de 1 litre yağ yakması katalogda bile yazsa normal değil.

Benim 387 binde satttğım mondeoda bile 15 bin km'de yaptığım iki bakım arasında yağ eklemezdim. 

mühendis adamın hali bir başka oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Fiesta 15bin kmde 1 litre yakardı. 10 binde kmde pek eksilme hissedilmezdi. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
İlkay Başaran yazdı:

Gündem olmasın diye mi 30 sayfa paylaştın yani anlamadım şimdi.

Öyle bir niyetim yok . 30 sayfadır araba yap yaktığını kademe kademe ölçerek paylaşıyorum diyorum

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

MEgan 2 yi 25 k da bir değiştirirdim yağını. 100 bin kmdir lpgliydi yaklaşık. Hiç yağ eklemedim. Hiç. 5 litreyi koyar bujileri de değiştirir sonra 25 bin sonra yine yağ ve buji değiştirirdim.

Ali Darbaz yazdı:

Öyle bir niyetim yok . 30 sayfadır araba yap yaktığını kademe kademe ölçerek paylaşıyorum diyorum

Taze yağa çok sinek konarmış :crazy:

Yorum bağlantısı
Harun Özden
Harun Özden yazdı:

Burada bahsedilen tüketim ekstrem koşullar: aşırı hava sıcaklıkları, sürekli yüksek performanslı (yüksek devirli) kullanım vb. Normal şartlardaki tüketim değil. Altındaki açıklamada belirtmiş zaten. Bahsetmek istediğim kullanım şartlarını ve şeklini bilmeden direkt olarak sıkıntı var demek doğru olmayabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Yağı kontrol et ama ekleme yapma, fazla gelen yağı yakıyorda olabilir, minimumun altına inmiyorsa sorun yoktur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...