İçeriğe Yönlendir

Apple Teknoloji Köşesi

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İos için ilginç bir sorun yaşıyorum. Bende iphone 13 mini var. 2022 şubatta aldım. 

benim son iphone telefonum olacak. İleride ucuzlarsa belki tekrar alırım. 

telefonu sıfır kutudunda türkiye’den aldım. İlk defa iphone kullanmıyordum. Daha önceden 5 ve 8 modellerini 10 sene kullandım. 

iphone 13 miniyi ilk kullanmaya başladığımdan itibaren gariplik vardı. Oyun oynarken telefon aşırı ısınıyordu. El yakacak boyut. Oyun oynamayalım dedim. Mesela 4g’de görüntülü konuşurken veya web’de gezerken yine çok ısınıyordu. 

ayrıca pil ömrü çok hızlı düşmeye başladı. Geçmiş iphone tecrübelerimde pil ömrü ilk 6 ay %100 kalırken iphone 13 mini’de çoktan %90’a düştük. 

müşteri hizmetlerini aradım. Uzaktan telefonda sorun olup olmadığını test ettiler. Donanımsal sorun yok dediler. Temsilci başka konuda uyardı. Telefonu itunes’ten komple sıfırlayarak tekrar kurun. 

Bunu uyguladım. Süpriz. Sorun çözüldü. Telefon artık ısınmıyordu. Şarjı daha çok gidiyordu. 

Geçen ay ios 17’ye yükselttim. Yine aynı sorun. Aşırı ısınma, hız pil tüketimi. Tekrar mı itunes’den kurmam lazım. Bu mudue stabil olmak. O yüzden sevmiyorum güncellemeleri. Zaten 17’ye de uzun süre geçmedim. Şindi de pişman oldum. 

Mini modellerden ne performans ne de termal kalite beklenir. Tek amaçları gayet sıradan kullanıcının mütevazı isteklerini yerine getirmek. Zaten Apple'da işin içinden çıkamadı küçük parçaları yüzünden çok servis istiyordu, döngüyü hızlı tüketiyordu. Şaşılacak bir durum değil yani. Muhtemelen sıfırlama yaptığınızda bazı arkaplan hizmetlerini devredışı bıraktınız telefon da çok yüke girmedi. Güncelleme yapınca tekrar açıldılar. Diğer taraftan her sürümün biraz daha ağırlık getirdiği bariz belli. Apple'da Windows'un hatasına düşmeye başladı. Özellik yetiştirme korkusu ile optimize olmayan bir sürü özelliği telefona boca etmeye çalışıyorlar. Nihayetinde 4 GHz çipler ecel terleri döküyor basit işlemler yaparken bile. Her zaman diyorum, şu telefon ve OS çıkarma işini en az 2 senede bir olacak şekilde güncellemeleri lazım. Ancak donanım satan firmalar için bu kayıp demek elbette.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Göktürk yazdı:

Bunu mersedes yapacaktı vazgeçti.

2016 model sonrası portiflerde var. Alman markalarında. Sinyal stop aydınlatması değişsen dahi tanıtım istiyor

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağrı Alaf yazdı:

Mini modellerden ne performans ne de termal kalite beklenir. Tek amaçları gayet sıradan kullanıcının mütevazı isteklerini yerine getirmek. Zaten Apple'da işin içinden çıkamadı küçük parçaları yüzünden çok servis istiyordu, döngüyü hızlı tüketiyordu. Şaşılacak bir durum değil yani. Muhtemelen sıfırlama yaptığınızda bazı arkaplan hizmetlerini devredışı bıraktınız telefon da çok yüke girmedi. Güncelleme yapınca tekrar açıldılar. Diğer taraftan her sürümün biraz daha ağırlık getirdiği bariz belli. Apple'da Windows'un hatasına düşmeye başladı. Özellik yetiştirme korkusu ile optimize olmayan bir sürü özelliği telefona boca etmeye çalışıyorlar. Nihayetinde 4 GHz çipler ecel terleri döküyor basit işlemler yaparken bile. Her zaman diyorum, şu telefon ve OS çıkarma işini en az 2 senede bir olacak şekilde güncellemeleri lazım. Ancak donanım satan firmalar için bu kayıp demek elbette.

yok böyle değil. İtunes ile yükleyince düzeliyor. Yazılım yenilenince bozuluyor. Yeni yazılımı itunes ile yüklersem yine düzgün çalışıyor. 

benim ayarlarım ikisinde de aynı. Bana göre Apple eskisi kadar stabil değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağrı Alaf yazdı:

Bu teknik servisler nasıl çalışıyorlar o zaman? Ellerinde bir sürü çıkma parça var. 

Üçüncü parti servisler dediğimiz, kalibrasyonu sadece apple tarafından yapılabilen parçalarda parça değişimi yaptığında, cihaz uyarı veriyor.

Ekranda sürekli "pil servisi" "ekran servisi" gibi uyarılar alıyorsunuz.

Yanlış hatırlamıyorsam iPhone 12'den itibaren böyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

iOS 18 çıktı. Beraberinde 17.7’de çıktı. Neden iki sürüm var? 

Artık Apple iki güncelleme yayınlıyor. 17.7, “Kardeşim ben özellik istemiyorum telefon virüs ve açıklara karşı son güncellemeleri alsın yeter fazlasına gerek yok.” diyenlere. 

18 ise “Ben tüm güncellemeri istiyorum, bir problem olursa ya da bir Bug ile karşılaşırsak da kaderimize yazar.” diyenlere. Ama 18’in betası güzeldi, büyük bir problem olacağını sanmıyorum. 

Seçim sizin. ☺️

IMG_3231.png.57e6ca8912518e447369facb3d3e1a8a.png

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Dün 18 i beklerken 17.7 geldi önce şaşırdım, sebebi buymuş demek.. bakalım neler gösterecek bize 18..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

18'i yükledim, temiz yükleme vs olmadan direkt güncelle şeklinde yükledim. Normalde yedek alıp temiz kurulum yapardım. Bu sefer denemek için böyle yaptım, 17den hız anlamında bir gerilik görmedim. Şarj takibimde. Fontlar değişmiş gibi geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Safariye görmek istemediğimiz şeyleri kaybetme özelliği gelmiş. Hatta forumdaki mesajları, konu başlıklarını, bölümleri bile yok edebiliyor. Tabi asıl amaç ekranı kapatan ya da sağda solda fingir fingir renk değiştirip dikkat dağıtan reklamları ortadan kaldırmak. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mert Yeldan yazdı:

18'i yükledim, temiz yükleme vs olmadan direkt güncelle şeklinde yükledim. Normalde yedek alıp temiz kurulum yapardım. Bu sefer denemek için böyle yaptım, 17den hız anlamında bir gerilik görmedim. Şarj takibimde. Fontlar değişmiş gibi geldi.

Makine ne? Benim 11 e yüklesem mi acaba

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

XS'e yükledim hızlandı diyenler var ama anlamıyor ya da öyle zannetmiş olabilirler. iP11'de pil süreleri neredeyse aynı. 17 6 saat 22 dakika, 18 6 saat 10 dakika götüyor. Bu fark bir sıkıntıdan kaynaklanıyorsa ilk patch ile çözerler. Yeni yazılım çipi biraz daha fazla zorluyor olabilir. Benim 15 Pro'nun Geekbench skorları sabit kalmış. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağrı Alaf yazdı:

XS'e yükledim hızlandı diyenler var ama anlamıyor ya da öyle zannetmiş olabilirler. iP11'de pil süreleri neredeyse aynı. 17 6 saat 22 dakika, 18 6 saat 10 dakika götüyor. Bu fark bir sıkıntıdan kaynaklanıyorsa ilk patch ile çözerler. Yeni yazılım çipi biraz daha fazla zorluyor olabilir. Benim 15 Pro'nun Geekbench skorları sabit kalmış. 

Aradığım cevaplar.

18'i düşünenler, özellikle Apple olunca konu, bir kaç patch beklemenizi öneririm.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Mehmet Göktürk yazdı:

Makine ne? Benim 11 e yüklesem mi acaba

12

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Valla yükle dedim yüklüyor.. patlarsa 16 alırız artık..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

13'e yükledim, öyle ahım şahım bir fark göremedim açıkçası.. 

Yorum bağlantısı
Ali Gülmez

yapay zeka Türkiyede ingilizce olarak kullanırken nasıl tepkiler verecek bakalım

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

11 e yükledim. bir yavaşlık hissetmedim sanki daha iyi bile diyebilirim ama psikolojik de olabilir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben sorguladım. 17.7 varmış.. onu indirdim. akşam kurarım.. 

Sonra 18 gelecek mi bakalım.. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben sorguladım. 17.7 varmış.. onu indirdim. akşam kurarım.. 

Sonra 18 gelecek mi bakalım.. 

17.7 geliyor ise sonrasında 18 de geliyor abi hemen ardından. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Önce 17.7'yi sonra da 18'i yükledim. Hemen hemen tüm programlar için güncelleme geldi. Bana biraz daha hızlı geldi. Parolaları ayrı bir uygulama olarak eklemişler. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hepimizin cebinde bomba var. Hacklenmeyen yerli telefon şart

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hacklenmeyen yerli

aynı cümlede?

neyse gündem de değil

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

aynı cümlede?

neyse gündem de değil

telefon sinyaliyle değil, cihazlara bomba düzeneği koymuş diyorlar. Umarım öyledir. Diğer türlüsünü düşünmek istemiyoruz 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

aynı cümlede?

neyse gündem de değil

Gündemde hibritleri ağlatan lpg tüketimi varmış?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Gündemde hibritleri ağlatan lpg tüketimi varmış?

Sana hangisi lazım ağabey

9waieeq.PNG?_gl=1*jvs5pz*_ga*MTkxODkxMzg

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...