İçeriğe Yönlendir

Full Paket F16 Blok 70 Ucaklarımız hayırlı olsun.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Maraş depremini NATO mu yaptı diyorsun?

ben natocuyum aşağıdaki resimde babam havacı ABD başkanı Johnson'un yanında italyada NATO ziyaretinde.

image.png.ef7a02a67940d8ac025ef3b4399aa956.png

yok. Daha güncel. Günde 300 kişinin öldüğü. Özellikle kadın ve çocukların öldürüldüğü

nato üyesi bile olmayan ülkeye daha çok sivil katletsin diye 25 adet f35 gönderiliyor. Artı f15

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
Murat Sahın yazdı:

Milli muharip konusunda ciddi gelişmeler var. Mesele kendi üretimimiz ile filo kuracak duruma gelene kadar idare edebilmek. Yoksa elden alma muharip ile ne yapabiliriz ki? Adamın ofisinden basacağı bir düğme ile bu uçakların işlevsiz hale getirilemeyeceğine emin miyiz? Uydudan otomobilleri bile deaktif edebiliyorlar yıllardır. Savunma sanayiinde gerideydik, yetişiyoruz. Belki bir gün öne de geçeriz...

Yunanistana f35 vermeleri falan iş değil. Pilotaj farkı var, güç farkı var her şeyden önce. İsterlerse f22 raptor alsınlar gelip egede bizimle savaşacak halleri yok. Ha o kadar aptallarsa buyursunlar. 

Çabiden ödünç vesile ile, bizim f4ler onların f16lara üstün çıkıyordu itdalaşında. Sonuç pek değişmez. 

F35 i çok hafife alıyorsunuz. Yunan nin f35 alması onlara çok çok ciddi bir üstünlük getiriyor ki pilotajin önemi neredeyse sıfır. Bu durumda ordumuzun kısa vadade yapabileceği tek şey sayıca F16 lari aesa radar ve muhummitlarla çoğaltmak ve hava savunma sistemlerine yatırım yapmakti. 15-20 sene kendi uçağımızı tam hazır hale getire kadar böyle devam edilecek f35 alamazsak

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
Murat Sahın yazdı:

Öncelikle, ABD'nin kimseye satmadığı uçak hangisi? Daha iyisi yapılana kadar o en iyisidir diyebilirim.

Tabi ki hakkımızı talep etmeliyiz hocam ama edemediler. Becerememiş olmaları benim kabahatim değil. F35 için para verdik mi? Verdik. Alabildik mi? Hayır. Paramızı geri verdiler mi? Hayır. Bir iki boş tehditi saymazsak ne yapabildik? Hiç bir şey. Dünya düz değil ama daire de değil. Para ödeyip hiç bir şey alamamaktansa bir şey almak iyidir. 

F35 projesinin parçası olmak iyi mi? Evet. Gurur meselesi mi? Evet. Daha önemli şeyler var mı? Buna da evet.

Bazı şeyler var, yazabilsem hak verirsiniz ama işte bunları yazınca emmi kızıyor :) 

Murat bey ABD nin kimseye satmadigi diye bir uçak yok. O bilgi tamamen hurafeden ibaret. F22 yaptığı işe göre çok pahalı bir uçak. Ayrıca 5.nesil değil , bakımı ucurmasi çok pahalı, fiyat performansı yerlerde , ABD en kısa sürede emekli etmeyi planlıyordu ama kongre filan iş biraz uzadi. Kimseye satmadigi değil kimsenin almadığı bir ucaktir kendisi

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Mehmet Göktürk yazdı:

Para meselesi değil mesele. halka yanlış anlatıyorılar. para ödeyip alamamak kuş kadar bişey. önemsiz.

Hakkımızı talep etmeliyiz dediğim uçağı almak değil. NAto ülkesi isek nato ülkesi gibi davranıp bize de nato ülkesi gibi davranılmasını talep edeceğiz. 

F35 Projesinde olmak hakkımız.  Uçağı araplara da satarlar.. Satınalmak parasını ödemiş olmak bunlar boş işler.

Bir kulüpte isen o kulübün kurallarına uyacaksın ve nimetlerinden de yararlanacaksın. Sana ikinci sınıf davranıyorlarsa ortalığı yıkacaksın. 

Ne var daha önemli? Kullanamayacağın s400 ü rusyanın sana çakması mı?

uçaklarını düşürdük putinin adam bizi natodan fiilen çıkardı. Amerika doğu sınırını girit ve dedeağaça çekti..

O da diyor ki nato üyesiysen neden NATO düşmanı bi ülkeden savunma sanayi ürünü aliyorsun?

Senden istedik vermedin desek de "almamaliydin" deniyor.

Bana sorarsan da s400 leri almak f35 i almaktan daha elzem.

Sonucta f35 i alsan da abd izin vermedikçe kaldiramayacak veya istediğin yere uçurmayacaksın.

Kumandası başkasının elinde olan kumandalı arabanin sana bi faydasi yok. Araba senin olsa ne yazar.

Tolgahan Doğru yazdı:

Murat bey ABD nin kimseye satmadigi diye bir uçak yok. O bilgi tamamen hurafeden ibaret. F22 yaptığı işe göre çok pahalı bir uçak. Ayrıca 5.nesil değil , bakımı ucurmasi çok pahalı, fiyat performansı yerlerde , ABD en kısa sürede emekli etmeyi planlıyordu ama kongre filan iş biraz uzadi. Kimseye satmadigi değil kimsenin almadığı bir ucaktir kendisi

F-A 22 Raptor' dan bahsediyorsunuz değil mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ABD izin vermeden istanbul seçimini bile alamıyorsun madem boyun eğiyorsun karşılıklı mutabakat da olmalı. Bu kadar gürültü koparmadan da kendi savunma sanayimize ağırlık verebiliriz.

Eyyy NATO..

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Öner Kurukuz yazdı:

:bravo:

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
Öner Kurukuz yazdı:

O da diyor ki nato üyesiysen neden NATO düşmanı bi ülkeden savunma sanayi ürünü aliyorsun?

Senden istedik vermedin desek de "almamaliydin" deniyor.

Sonucta f35 i alsan da abd izin vermedikçe kaldiramayacak veya istediğin yere uçurmayacaksın.

Kumandası başkasının elinde olan kumandalı arabanin sana bi faydasi yok. Araba senin olsa ne yazar.

F-A 22 Raptor' dan bahsediyorsunuz değil mi?

Evet

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Mehmet Göktürk yazdı:

ABD izin vermeden istanbul seçimini bile alamıyorsun madem boyun eğiyorsun karşılıklı mutabakat da olmalı. Bu kadar gürültü koparmadan da kendi savunma sanayimize ağırlık verebiliriz.

Eyyy NATO..

O kadar uzun boylu değil hocam.

Algı yapmaya gerek yok.

Bir çok şey ortada. Kötü komşu mal sahibi yapar derler. Kendi projemize ağırlık vermemiz için de bir bahane oldu.

Biz F35 projesine girdik ama zaten en başından beri bizi çıkarmak için bahane arıyorlardı, S400 ler bahanesi oldu. S400 olmasa yarın başka bi bahane bulup yine çıkaracaklardı.

En azından en başında çıkardılar da biz de yolumuzu çizdik.

Olay sadece S400 olsaydi natodan çıkarıp nato muhimmatlarini da vermezlerdi. Ama hala natodayiz ve NATO mühimmatı alıyoruz.

Ayrıca F35 i çalıştırmanın maaliyeti iki tane F16 uçuruyor. Zaten dipteki bütçeyi yerde yatacak bi uçak için daha da dibe çekmeye gerek yok.

Tolgahan Doğru yazdı:

Evet

https://www.sanalsavunma.com/f-22-vs-f-35-vs-su-57/

F-22 ile F-35 karşı karşıya gelse kim kazanır sorusunun yanıtı vermek ne yazık ki mümkün değil. Bunun için iki savaş uçağının da çeşitli savaşlarda kendilerini kanıtlamış olmaları gerekmektedir. Ancak genel olarak sensör kabiliyetleri konusunda F-35’in; radar, aerodinamik özellikler ve düşük radar izi konusunda F-22 Raptor’un önde olduğunu söyleyebiliriz.

F-22 vs F-35 karşılaştırmasının cevabı muhtemelen harp ortamında, çeşitli savaş senaryolarında farklılık gösterecektir. Ancak F-22 ve F-35’in gökyüzünde karşı karşıya geldiği pek olası olmayan bir senaryoda F-22’nin bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

F-35’in F-22’ye Göre Üstün Yanları

• F-22’nin saatlik uçuş maliyeti 60.000 dolar iken F-35’inki 30-40.000 dolardan 25.000 dolara indirilmek istenmektedir.
  • Elektro Optik Hedefleme Sistemi (EOTS), F-35’i bir adım öne taşımaktadır.
  • F-35 AN/ASQ- 239 Barracuda ile daha gelişmiş bir elektronik harp kabiliyetine sahiptir.
  • Kaska Monteli Nişangah Sistemi F-35’de mevcut iken F-22’de mevcut değildir.

F-22’nin F-35’e Göre Üstün Yanları

• F-35’in geliştirilme maliyeti 55 milyar dolar iken F-22’nin geliştirilme maliyeti 35 milyar dolardır.
  • F-35’de süper seyir (supercruise) özelliği mevcut değilken F-22’de bu özellik mevcuttur.
  • F-22 Raptor’un 20 kw sınıfı AN/APG-77 AESA radarı sahip olduğu 1956 T/R modül ile F-35’in 1,676 GaAs T/R modüle sahip AN/APG-81 AESA radarından daha üstündür.
  • F-22’nin radar kesit alanı (RCS) F-35’in radar kesit alanından daha düşüktür.
  • F-22 Raptor’un manevra kabiliyeti F-35’in manevra kabiliyetinden daha yüksektir.
  • Thrust Vector Control (TVC) F-35’de mevcut değilken F-22’de mevcuttur.
f35 ve f22
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Olası bir savaşta bu uçaklar kalkmayacaktır.  

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Erhan Doruk yazdı:

Olası bir savaşta bu uçaklar kalkmayacaktır.  

F16 lardan bahsediyorsanız bunlar kalkacaktır. Çünkü yasal olarak lisansını ve gelişimini de satin aldık.

Yeni uçaklardaki aktif radar çıkarılıp son guncel aesa radarı takilacak.

Aldigimiz pakette istediğimiz gelişimi yapma yetkisini de satin aliyoruz. 

Zaten biz üretiyoruz bu uçakların bi kisim parçalarını.

En çok yedek parça da bizde, stok sorunumuz da yok. Uçakların kalkış inişi için izin alma durumumuz da yok.

Ancak F35 leri alsaydık evet bu dediğinizin olma ihtimali yüzde 95 diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arkadaşlar, ufak bir hatırlatma... 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Babana benziyorsun :)

Evet. Şu ortadaki kravatlı olan değil mi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

(ses tonu kulaklarımızda çınlayacak biçimde) Bu fakiiiir, bu görevde olduğuuuu süreceeee....

Durun durun, burası yeri değildi...

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Uçak bahane işbirliği şahane

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
Öner Kurukuz yazdı:

O kadar uzun boylu değil hocam.

Algı yapmaya gerek yok.

Bir çok şey ortada. Kötü komşu mal sahibi yapar derler. Kendi projemize ağırlık vermemiz için de bir bahane oldu.

Biz F35 projesine girdik ama zaten en başından beri bizi çıkarmak için bahane arıyorlardı, S400 ler bahanesi oldu. S400 olmasa yarın başka bi bahane bulup yine çıkaracaklardı.

En azından en başında çıkardılar da biz de yolumuzu çizdik.

Olay sadece S400 olsaydi natodan çıkarıp nato muhimmatlarini da vermezlerdi. Ama hala natodayiz ve NATO mühimmatı alıyoruz.

Ayrıca F35 i çalıştırmanın maaliyeti iki tane F16 uçuruyor. Zaten dipteki bütçeyi yerde yatacak bi uçak için daha da dibe çekmeye gerek yok.

https://www.sanalsavunma.com/f-22-vs-f-35-vs-su-57/

F-22 ile F-35 karşı karşıya gelse kim kazanır sorusunun yanıtı vermek ne yazık ki mümkün değil. Bunun için iki savaş uçağının da çeşitli savaşlarda kendilerini kanıtlamış olmaları gerekmektedir. Ancak genel olarak sensör kabiliyetleri konusunda F-35’in; radar, aerodinamik özellikler ve düşük radar izi konusunda F-22 Raptor’un önde olduğunu söyleyebiliriz.

F-22 vs F-35 karşılaştırmasının cevabı muhtemelen harp ortamında, çeşitli savaş senaryolarında farklılık gösterecektir. Ancak F-22 ve F-35’in gökyüzünde karşı karşıya geldiği pek olası olmayan bir senaryoda F-22’nin bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

F-35’in F-22’ye Göre Üstün Yanları

• F-22’nin saatlik uçuş maliyeti 60.000 dolar iken F-35’inki 30-40.000 dolardan 25.000 dolara indirilmek istenmektedir.
  • Elektro Optik Hedefleme Sistemi (EOTS), F-35’i bir adım öne taşımaktadır.
  • F-35 AN/ASQ- 239 Barracuda ile daha gelişmiş bir elektronik harp kabiliyetine sahiptir.
  • Kaska Monteli Nişangah Sistemi F-35’de mevcut iken F-22’de mevcut değildir.

F-22’nin F-35’e Göre Üstün Yanları

• F-35’in geliştirilme maliyeti 55 milyar dolar iken F-22’nin geliştirilme maliyeti 35 milyar dolardır.
  • F-35’de süper seyir (supercruise) özelliği mevcut değilken F-22’de bu özellik mevcuttur.
  • F-22 Raptor’un 20 kw sınıfı AN/APG-77 AESA radarı sahip olduğu 1956 T/R modül ile F-35’in 1,676 GaAs T/R modüle sahip AN/APG-81 AESA radarından daha üstündür.
  • F-22’nin radar kesit alanı (RCS) F-35’in radar kesit alanından daha düşüktür.
  • F-22 Raptor’un manevra kabiliyeti F-35’in manevra kabiliyetinden daha yüksektir.
  • Thrust Vector Control (TVC) F-35’de mevcut değilken F-22’de mevcuttur.
f35 ve f22

F22 hava hava özelinde geliştirilmiş neredeyse bombalama yapamayan , güçlü motor , manevra kabiliyeti ve trust vektöru ile öne çıkan, radara yakalanmasi zor fakat bu özelliklerine rağmen halen datalink ve kaska monteli nisangahi olmayan , termal gizliliği olmayan gereksiz pahalı bir uçak. 

F35 ise pasif sensör kabiliyeti , yapay zekası, termal gizli motoru ile termal alıcılara bile  yakalanma ihtimalini düşüren , sensör füzyon kabiliyeti olan açık ara dünyanın en iyi savaş uçağıdir. Bu seviyedeki bir uçağın super seyir özelliği olmaması veya manevra kabiliyetinin az olması hiçbir dezavantaj yaratmıyor.

Diğer şovmen youtuber ve Twitter adreslerine göre Levent Seda Özgül ün kanalını çok faydalı buluyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Ne var daha önemli? Kullanamayacağın s400 ü rusyanın sana çakması mı?

uçaklarını düşürdük putinin adam bizi natodan fiilen çıkardı. Amerika doğu sınırını girit ve dedeağaça çekti..

Haarp var mesela hocam. Depreme dair görüntüler var. Burnumuzun dibinde artık uçaksavar ve hatta helikopter sahibi edilmiş pkk var mesela. Nato üyesiyiz öyle mi? Buna çocuklar bile güler. Merakımdan soruyorum, boş verin ağır teçhizatlar vermeyi, eğitmeyi falan, ira faalken mermi satsak ne olurdu? Biz fiilen hiç natoda olmadık. Hiç bir faydalarını da görmedik. Siyasete girmemek adına uzatamıyorum ama sizde biliyorsunuz.

Mehmet Göktürk yazdı:

Maraş depremini NATO mu yaptı diyorsun?

ben natocuyum aşağıdaki resimde babam havacı ABD başkanı Johnson'un yanında italyada NATO ziyaretinde.

image.png.ef7a02a67940d8ac025ef3b4399aa956.png

Natocu olmak mı? Gözden geçirmenizi öneririm. Dahil olduğumuz tarihten beri bize ne faydaları olmuş ki? Yıllarca pkkya fiilen eğitim veren abd ile bir masada ortak olmak kasap ile koyunun ortak olmasına benzer...

Tolgahan Doğru yazdı:

F35 i çok hafife alıyorsunuz. Yunan nin f35 alması onlara çok çok ciddi bir üstünlük getiriyor ki pilotajin önemi neredeyse sıfır. Bu durumda ordumuzun kısa vadade yapabileceği tek şey sayıca F16 lari aesa radar ve muhummitlarla çoğaltmak ve hava savunma sistemlerine yatırım yapmakti. 15-20 sene kendi uçağımızı tam hazır hale getire kadar böyle devam edilecek f35 alamazsak

Hafife almıyorum hocam, yanılıyorsunuz. Sadece hava üstünlüğünün yetersiz olduğunu bilecek kadar çok savaş gördük. En yüksek teknolojiye sahip ülkeler afganistandan kıçlarını tuta tuta kaçtılar. Yunanistan yani alt tarafı. 

Tolgahan Doğru yazdı:

FA22Raptor, hiç bir zaman başka ülkeye satılmamış, kimsenin envanterinde bulunmayan, hızı, manevra kabiliyeti falan aşırı yüksek, bir hava muharebesinde yahut it dalaşında ciddi fark yaratacak yeteneğe sahip bir muharip uçaktır. Kimse almamış dediğiniz uçak bilinen muharip uçaklar içinde bire birde açık ara önde. Bunun maliyeti olmaz.

Mehmet Göktürk yazdı:

Uçak bahane işbirliği şahane

Bu iş birliğine örnek vermenizi istesem? 

Sani Gerşon yazdı:

(ses tonu kulaklarımızda çınlayacak biçimde) Bu fakiiiir, bu görevde olduğuuuu süreceeee....

Durun durun, burası yeri değildi...

Yeri burası değil, emmi kızar. Kızmasa neler yazacağımda :D 

Tolgahan Doğru yazdı:

F22 hava hava özelinde geliştirilmiş neredeyse bombalama yapamayan , güçlü motor , manevra kabiliyeti ve trust vektöru ile öne çıkan, radara yakalanmasi zor fakat bu özelliklerine rağmen halen datalink ve kaska monteli nisangahi olmayan , termal gizliliği olmayan gereksiz pahalı bir uçak. 

F35 ise pasif sensör kabiliyeti , yapay zekası, termal gizli motoru ile termal alıcılara bile  yakalanma ihtimalini düşüren , sensör füzyon kabiliyeti olan açık ara dünyanın en iyi savaş uçağıdir. Bu seviyedeki bir uçağın super seyir özelliği olmaması veya manevra kabiliyetinin az olması hiçbir dezavantaj yaratmıyor.

Diğer şovmen youtuber ve Twitter adreslerine göre Levent Seda Özgül ün kanalını çok faydalı buluyorum.

F35 kötü diyen olmadı ki hocam :) 

Irakta da hava kuvvetleri vardı. Uçakları çöle gömüp teslim oldular. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Yunanistana f45 de verseniz yunanistan yani...

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
Murat Sahın yazdı:

Haarp var mesela hocam. Depreme dair görüntüler var. Burnumuzun dibinde artık uçaksavar ve hatta helikopter sahibi edilmiş pkk var mesela. Nato üyesiyiz öyle mi? Buna çocuklar bile güler. Merakımdan soruyorum, boş verin ağır teçhizatlar vermeyi, eğitmeyi falan, ira faalken mermi satsak ne olurdu? Biz fiilen hiç natoda olmadık. Hiç bir faydalarını da görmedik. Siyasete girmemek adına uzatamıyorum ama sizde biliyorsunuz.

Natocu olmak mı? Gözden geçirmenizi öneririm. Dahil olduğumuz tarihten beri bize ne faydaları olmuş ki? Yıllarca pkkya fiilen eğitim veren abd ile bir masada ortak olmak kasap ile koyunun ortak olmasına benzer...

Hafife almıyorum hocam, yanılıyorsunuz. Sadece hava üstünlüğünün yetersiz olduğunu bilecek kadar çok savaş gördük. En yüksek teknolojiye sahip ülkeler afganistandan kıçlarını tuta tuta kaçtılar. Yunanistan yani alt tarafı. 

FA22Raptor, hiç bir zaman başka ülkeye satılmamış, kimsenin envanterinde bulunmayan, hızı, manevra kabiliyeti falan aşırı yüksek, bir hava muharebesinde yahut it dalaşında ciddi fark yaratacak yeteneğe sahip bir muharip uçaktır. Kimse almamış dediğiniz uçak bilinen muharip uçaklar içinde bire birde açık ara önde. Bunun maliyeti olmaz.

Bu iş birliğine örnek vermenizi istesem? 

Yeri burası değil, emmi kızar. Kızmasa neler yazacağımda :D 

F35 kötü diyen olmadı ki hocam :) 

Irakta da hava kuvvetleri vardı. Uçakları çöle gömüp teslim oldular. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Yunanistana f45 de verseniz yunanistan yani...

Videoyu aslında Öner Bey in gönderiye paylaştım👍😃 

Ama f22 gerçekten kimseye satilmamis değil, yüksek maliyetinden dolayı kimsenin almaya gerek duymadığı bir uçak. Alan ülke olsa bile harbe hazır tutması ayrı bela. Amerika nin kendinden baska kimsede olmayan daha çok uçağı var , f22 tek değil 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tolgahan Doğru yazdı:

Ama f22 gerçekten kimseye satilmamis değil, yüksek maliyetinden dolayı kimsenin almaya gerek duymadığı bir uçak. Alan ülke olsa bile harbe hazır tutması ayrı bela. Amerika nin kendinden baska kimsede olmayan daha çok uçağı var , f22 tek değil 

1.nesilden 5.nesle kadar savaş uçaklarının işletme maliyeti hep katlanarak artmış

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bu arada arkadaşlar siz almış gibi tartışmışsınız da biden ben onay verdim, iş kongreye kaldı dedi. 

Velev ki kongre '' bir kez '' daha onaylamadı. İsveç'in üyeliğine ok dedik, parayı peşin ödedik, o kadar süre bekledik.... Hangar da yine ekoti çikoti + s400. 

1000 yıllık devlet aklı abi biz ne bilelim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ders notlarımdan 25 milyon satır kod var.. F22 de 1.7 milyon. 

image.png.2803b9fe0834b3af9f0a5c7810491435.png

image.png.d2fa9d44cd191ecb50dff2dce1b41c2c.png

image.png.d0cd607a939b7bbca21387fd87b91ed3.png

image.png.a7b3e262d9939ed896f20d9379226471.png

image.png.a60404c44c506f657222251d1b79af72.png

image.jpeg.dbe1088f089c7d3e3279884181d7d399.jpeg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Tolgahan Doğru yazdı:

Peki hocam.

Siz daha iyisini bilirsiniz 👍

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yeni detaylar geldi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Trump?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Feridun Taştan bey burda çok güzel anlatmış. Eli oklavalılara inanmayın. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...