İçeriğe Yönlendir

Teyp Aldım Gümrüğe Takıldı

Cafer Celik

Recommended Posts

Cafer Celik

Merhaba arkadaşlar. Ebay üzerinden rcd330 teyp aldım. 8000 tl - 276 usd fiyata. En fazla %50 vergi öder teslim alırdım diyordum fakat öyle olmadı. 150 euro üstü olduğu için gümrük beyannamesi gibi bir şey var dediler. Bir gümrük müşavirliği ile halledebilirsin dediler. Onlar da fiyat veremiyoruz dediler. Kimisi aldığın fiyat kadar masraf çıkar diyor. Satıcı fiyatı da düşük gösterdiği için ceza falan yersin diyen de var. Şimdi napsam bilemedim. Teslim almaya kalksam bu mümkün mü? 5-6 bin masraf çıksa sıkıntı değil. Ama bir sürü belge olacak dendi. Tse uygunluk, sıfır ürün olması vs.
Eğer teslim almak çok sıkıntılı olacaksa iade mi etsem? 
Ya da almaya kıbrıs gibi ülkedeki bir yakınımıza yönlendirsek olur mu acaba? Onlar da yurda gelirken kendisiyle getirse. 
fikir verirseniz sevinirim. 

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Ben bavulda getirmiştim en temizi :)

Bu işlere hakim, prosedürü bilen bir gümrük müşavirinden görüş alıp duruma göre hareket etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Cafer Celik yazdı:

Merhaba arkadaşlar. Ebay üzerinden rcd330 teyp aldım. 8000 tl - 276 usd fiyata. En fazla %50 vergi öder teslim alırdım diyordum fakat öyle olmadı. 150 euro üstü olduğu için gümrük beyannamesi gibi bir şey var dediler. Bir gümrük müşavirliği ile halledebilirsin dediler. Onlar da fiyat veremiyoruz dediler. Kimisi aldığın fiyat kadar masraf çıkar diyor. Satıcı fiyatı da düşük gösterdiği için ceza falan yersin diyen de var. Şimdi napsam bilemedim. Teslim almaya kalksam bu mümkün mü? 5-6 bin masraf çıksa sıkıntı değil. Ama bir sürü belge olacak dendi. Tse uygunluk, sıfır ürün olması vs.
Ya da almaya kıbrıs gibi ülkedeki bir yakınımıza yönlendirsek olur mu acaba? Onlar da yurda gelirken kendisiyle getirse. 

Gümrüğe gidin kapı kapı dolaşın işiniz hallolur. Olmuyor gibi yaparlar muameleciler ama olur. Ama birkaç gün uğraşmanız gerekir. Cihaz sıfır değilse sıkıntı çıkabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Elektronik cihazlarda bir de unutmayalım ki ikinci el olmaması gerekiyor. İkinci el ithalatı asla izin verilmiyor.

Bununla beraber ben olsam iade ederdim. Türkiye'den çıkma fiyatları nedir acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cafer Celik

Ben ankarada cihaz da istanbulda olduğu için gitme şansım pek yok.  Türküyede ikinci ellleri 14-15 civarı. Gümrük müşavirleri de tanıdık olmayınca pek yardımcı olmuyorlar açıkçası

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Cafer Celik yazdı:

Ben ankarada cihaz da istanbulda olduğu için gitme şansım pek yok.  Türküyede ikinci ellleri 14-15 civarı. Gümrük müşavirleri de tanıdık olmayınca pek yardımcı olmuyorlar açıkçası

Aradaki farkı zaten sanırım ki müşavire vermek gerekecek. Çok da bi şey değişmeyecek TR'den almakla...

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Zaten radyo olan cihazlar sıkıntı, TRT bandrolü gerekiyordu eğer uygulama değişmediyse

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Alamazsınız malesef, geri aidesini isteyin. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Cafer Celik yazdı:

Merhaba,

ürün Türkiye'ye girdi ve İstanbul gümrüğünde mi?

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

ekleme : Şimdi İstanbul'da gümrükçü bir arkadaşım ile görüştüm. TNT-DHL vs. gibi hızlı kargo ile geldiyse kendileri iletişime geçip vekalet ile çözülebilir diyor .

Havaalanında yada ikitelli PTT merkezinde olama ihtimali varmış ürünün.

Eğer kendiniz çekmek isterseniz malı gümrükten sıralama şu şekildeymiş ( elektronik teyp için ) 

noterden bir gümrükçüye vekalet veilecekmiş . 2.000 tl civarı

ithalat gümrük byeannamesi açılacakmış 3.000 tl civarı

Gümrükte beklediği süre için ardiye ödenecekmiş. 50$ civarı

Ordino ücreti 1.000 TL civarı

ayrıca Kültür fonu % 2

TRT bandorlü % 16

Gümrük vergisi % 14

KDV % 20

Ürün tipine göre ÖTV % 6 ile 10 arası

Telefon ile edindiğim bilgilerdir kesinlik içermez bilginize.

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Sani Gerşon yazdı:

Elektronik cihazlarda bir de unutmayalım ki ikinci el olmaması gerekiyor. İkinci el ithalatı asla izin verilmiyor.

Laptopumu yurt dışında unuttum diyelim, nasıl gelecek bana peki?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Fatih Evcin yazdı:

ekleme : Şimdi İstanbul'da gümrükçü bir arkadaşım ile görüştüm. TNT-DHL vs. gibi hızlı kargo ile geldiyse kendileri iletişime geçip vekalet ile çözülebilir diyor .

Eğer kendiniz çekmek isterseniz malı gümrükten sıralama şu şekildeymiş ( elektronik teyp için ) 

ayrıca Kültür fonu % 2

TRT bandorlü % 16

Gümrük vergisi % 14

KDV % 20

Bedavadan az pahalı, ben de alayım bir tane :crazy:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Fatih Evcin yazdı:

ayrıca Kültür fonu % 2

TRT bandorlü % 16

Gümrük vergisi % 14

KDV % 20

bak kültür fonu ve trt bantrolü önemli onları mutlaka ödemek lazım.

Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
Cem Işık yazdı:

Gümrükten kargonuzu alırken faturasını ibraz ederek alamaz mısınız?

Fatih Evcin yazdı:

ayrıca Kültür fonu % 2

TRT bandorlü % 16

Gümrük vergisi % 14

KDV % 20

Şirket kurmak daha kolay galiba

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İade çok mantıklı görünüyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)
Cem Işık yazdı:

Ürünün faturasını götürerek ürünün zaten sana ait olduğunu kanıtlayabilirsin. Yalnız faturada seri numarası olursa iyi olur.

Bir de gönderici bireysel olursa çok sorun olacağını sanmam.

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cafer Celik
Fatih Evcin yazdı:

ayrıca Kültür fonu % 2

TRT bandorlü % 16

Gümrük vergisi % 14

KDV % 20

Bilgi için çok teşekkürler. Sanırım 10 bin civarı masraf çıkıyor. Cihazdan daha fazla. Peki ürünü farklı bir ülkeye yönlendirme şansım var mı. Mesela almanyadaki arkadışımın adresine. Sonra o da gelirken getirse. Sizce mantıklı olan nedir. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Cafer Celik yazdı:

Peki ürünü farklı bir ülkeye yönlendirme şansım var mı.

Şu an tek şansınız ya kabul edip ithal edeceksiniz ya da iade edeceksiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Cafer Celik yazdı:

Bilgi için çok teşekkürler. Sanırım 10 bin civarı masraf çıkıyor. Cihazdan daha fazla. Peki ürünü farklı bir ülkeye yönlendirme şansım var mı. Mesela almanyadaki arkadışımın adresine. Sonra o da gelirken getirse. Sizce mantıklı olan nedir. Teşekkürler

Alıcı değişeceğini sanmam. İade edip arkadaşınızın üzerine almayı deneyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Cafer Celik
Fatih Evcin yazdı:

Alıcı değişeceğini sanmam. İade edip arkadaşınızın üzerine almayı deneyebilirsiniz.

Teşekkürler. O zaman iade etmek için satıcıyla iletişime geçeyim. Satıcıyı bilgilendireyim mi derisiniz? Onaylaması gerekir mi acaba? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Cafer Celik yazdı:

Teşekkürler. O zaman iade etmek için satıcıyla iletişime geçeyim. Satıcıyı bilgilendireyim mi derisiniz? Onaylaması gerekir mi acaba? 

Aliexpress'ten ilerletebilirisniz prosedürü. Tüm bilgilendirmeyi site satıcıya yapıyor zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cafer Celik

arkadaşlar fedexe iade için bildirim yaptım bana şöyle yazdı. İadesi de baya masraflı olacak gibi navlun ne kadar onu da bilmiyorum. Bunları satıcı karşılar mı acaba? Şimdi ne yapacağımı şaşırdım

Yurtdışına ilettiğimiz masraf 100 Euro + navlun 

Kendileri mi öder sizden mi talep eder bilemiyorum 

Göndericiniz "Cindy Huang"  
onay verebilir mi iade için 
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Cafer Celik yazdı:

arkadaşlar fedexe iade için bildirim yaptım bana şöyle yazdı. İadesi de baya masraflı olacak gibi navlun ne kadar onu da bilmiyorum. Bunları satıcı karşılar mı acaba? Şimdi ne yapacağımı şaşırdım

Yurtdışına ilettiğimiz masraf 100 Euro + navlun 

Kendileri mi öder sizden mi talep eder bilemiyorum 

Göndericiniz "Cindy Huang"  
onay verebilir mi iade için 

Navlunu kim bildirecek? Gönderici mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu cihazın özeliği nedir andro 64 gb falan mı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...