İçeriğe Yönlendir

Ev Tipi Su Arıtma Tavsiye

Murat Sahın

Recommended Posts

Metin Akbal

Amway E-Spring çok araştırdım. Atık su olayı da yok ama filtre çok pahalı.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Murat Sahın yazdı:

Selamlar;

19 lt damacanaları sağlıksız buluyorum damacanalar yıkanıp tekrar kullanıldığı için. Ev 4. katta ve asansör de yok. Eve 5 lt kullan at pet su almak tamam ama taşımak çok yoruyor. Mutfağa içme suyu için arıtma cihazı taktırmaya karar verdim. Yemekler ve içecekler için kullanılacak. Önereceğiniz, kullanıp memnun olduğunuz bir ürün var mı? Nelere dikkat etmek gerekir?

hepsi aynı. ters ozmos filtreleri bir harika. biz yıllardır iş ve evde kullanıyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Selçuk Keleş yazdı:

Eğer tortu, kireç vb sorun varsa daire girişi filtre işe yarıyor. Şehir suyunda genelde sorun olmaması lazım. Sizde sorun ne?

Bizde bahçede 3'lü atlas 10" housing var, 5 mikron+1 mikron+karbonblok filtre takılı.

Kireç sorunu var birde sular kesildiğinde depo suyunda koku olabiliyor. Damacana istemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Evren Erakçora yazdı:

Brita sürahi var bizde. İlk 2 hafta fena değil tat, daha sonra tat bozuluyor filtre değişimi gerekiyor. Normalde filtre ömrü 1 ay. Su sert geliyor belki de. 

biz de brita kullanıyoruz. Gittiği kadar. çeşme suyu o kadar da kötü olmayabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Açık kapalı aşağı yukarı hepsi aynı.

Ters osmos sistemi kullanıyorum evde de işte de var. İştekinin bakımını zamanında yapmadılar deposunda yosun görmeye başladık. Suyu da kokmaya başladı. En son bir de su sızdırınca kapattık kullanmıyoruz.

Evdeki aosmith lotus 75tc gibi bir şeydi.

Senede bir filtre değişimi yaparım. Zamanı gelen filtre için uyarı veriyor. 4+1 filtresi var. Membran önemli çünkü lezzet katıyor. 
Ama bu sulardan yeterli mineral alamıyoruz. Maden suyu tüketimimiz arttı o nedenle..

Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

puretron water diye bir siteden satın almıştım, 2 yılı geçti alalı. hala hiçbir filtresini değiştirmedim, biliyorum sağlıklı gelmiyo kulağa ama suyun tadında vs. bir değişiklik yok. kupon falan da vermişti. montaja gelen yerli firma, aldığım fiyatı duyunca çok şaşırmıştı. burdaki en önemli konu filtre kalitesi. isterseniz araştırın bir siteyi. hangi ürünü alırsanız alın, tüm parçalarında nfs onayı olmasına dikkat edin. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Emre Şimşek yazdı:

Açık kapalı aşağı yukarı hepsi aynı.

Ters osmos sistemi kullanıyorum evde de işte de var. İştekinin bakımını zamanında yapmadılar deposunda yosun görmeye başladık. Suyu da kokmaya başladı. En son bir de su sızdırınca kapattık kullanmıyoruz.

Evdeki aosmith lotus 75tc gibi bir şeydi.

Senede bir filtre değişimi yaparım. Zamanı gelen filtre için uyarı veriyor. 4+1 filtresi var. Membran önemli çünkü lezzet katıyor. 
Ama bu sulardan yeterli mineral alamıyoruz. Maden suyu tüketimimiz arttı o nedenle..

Mineral için de bir şeyler yazmışlar ekliyor falan diye bazı sistemlerde ama tabi ne kadar doğrudur onu bilemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Su arıtma cihazlarının hepsinin çalışma mantığı aynı. 

En önemli parçası mebran. LG 80GPD mebranı kullanan herhangi bir arıtma cihazı alabilirsiniz.

Mebranı kaliteli 3 binlik arıtma cihazı işinizi fazlası ile görür. Marka cihazlara gereksiz fazla para vermenin anlamı yok.
Pompayı ise yüksek katta oturuyor ve musluk suyu tazyikli gelmiyorsa kullanmanız gerekiyor.

Bendeki arıtma cihazında aşağıdaki filtreler var. TDS ölçtüğümde 22-26 arası çıkıyor. Çeşme suyu 278 çıkıyor.

format:webp

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Metin Uzunoğlu yazdı:

Kireç sorunu var birde sular kesildiğinde depo suyunda koku olabiliyor. Damacana istemiyorum. 

Silifoz filtre gerek. Çok kesin olmasa da tekli karbonblok filtre de koku sorununu çözer.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bende de vardı tds metre. Bir ölçeyim bakalım

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erdoğan Temur yazdı:

Su arıtma cihazlarının hepsinin çalışma mantığı aynı. 

En önemli parçası mebran. LG 80GPD mebranı kullanan herhangi bir arıtma cihazı alabilirsiniz.

Mebranı kaliteli 3 binlik arıtma cihazı işinizi fazlası ile görür. Marka cihazlara gereksiz fazla para vermenin anlamı yok.
Pompayı ise yüksek katta oturuyor ve musluk suyu tazyikli gelmiyorsa kullanmanız gerekiyor.

Bendeki arıtma cihazında aşağıdaki filtreler var. TDS ölçtüğümde 22-26 arası çıkıyor. Çeşme suyu 278 çıkıyor.

format:webp

TDS düşmesi iyi birşey midir? İçindeki mineraller gidiyorsa?

Ben bu arıtma cihazlarında içinde biriken bakteri yosun vs den korkuyorum. Bizim bölümde sürekli filtre değişimi yapılan cihazın musluğundan kurt geldi. nasıl olabilir?

Yorum bağlantısı
Ali Gök

tarsusta dümdüz çeşmeden içiyoruz 34 senedir . dedemde 95 senedir içiyor bu su işi şehir efsanesimidir nedir. istanbuldaki gibi  erikli hala geliyor eve hanımla çocuk içiyor tabi ama ben çeşmeye döndüm tekrar

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Göktürk yazdı:

Arıtıcı alınca ölçmüştüm. Kurumun suyu 300, şehir şebekesi 200, hazır sular 90 dolayı arıtıcı ise 5-10 aralığında. O yüzden sürekli maden suyu tüketiyorum ama ne kadar verimli olur bilemem. LG membranlar var gözenek aralığı 75 dolayında mineral geçirebilsin falan diye ama denemedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Murat Sahın yazdı:

Mineral

İçinde taşların (5 yada 7 li) olduğu bir filtre. Filtreleme aşamasında kaybedilen mineralleri tekrar eklemek içinmiş. Ama ne kadar ekliyor onu bilmiyorum.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

Yeni 

Murat Sahın yazdı:

Mineral için de bir şeyler yazmışlar ekliyor falan diye bazı sistemlerde ama tabi ne kadar doğrudur onu bilemiyorum. 

Murat bey ben yeni taktırdım.Bende Ankarada yaşıyorum.Ankara firması var. (Gölbaşında) WATERBOX araştırmanızı tavsiye ederim.Eve gelen suyun basıncı az ise pompalı arıtma cihazı gerek.Yüksek ise araya basınç düşürücü ekleniyor.Gelen teknisyen arkadaş ölçümünü yapıyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Ben bu arıtma cihazlarında içinde biriken bakteri yosun vs den korkuyorum. Bizim bölümde sürekli filtre değişimi yapılan cihazın musluğundan kurt geldi. nasıl olabilir?

İçindeki mineraller gidiyor zaten hocam, sonra tekrar ekleniyor. 

Bakteri ve yosun konusunu bilemedim, baya videolar izledim, yazılar okudum, öyle bir durumdan bahsedilmemiş. Hep filtrelenen minerallerin sağlık için gerekliliğinden bahsedilmiş.

Tabi unutulmaması gereken şey şu; diyor ki markalar "kullanılacak su arıtılmış içme suyu olmalıdır". Yani şebeke suyu. Kuyu suyu vb. bir şey kullanılacak ise sistem farklı. Kuyu suyunu şirkette kullanıyorduk, klorlama tankı, dinlenme tankı, 3 farklı uv filtre, 2 metreden uzun memban filtre, karbon filtre vs vs derken baya baya ciddi bir filtre sistemimiz vardı. Yine de şebekeye giriş noktasında suya klor ilave ediliyordu. Yani şebeke suyunu filtreleyen cihazlar ile işlenmemiş suyu filtreleyen cihazlar farklı nitelikte. Teknik olarak içindeki klor seviyesinden dolayı şebeke suyunda kurtçuk falan olmaması gerekir. Bizim filtreleme işlemi her ne kadar bakteriyel bir tarafı olsa da temelde klor, çamur, asbest, pas, kum vb her türlü mikro kirleticilerden arındırmayı amaçlıyor. 

Ali Gök yazdı:

tarsusta dümdüz çeşmeden içiyoruz 34 senedir . dedemde 95 senedir içiyor bu su işi şehir efsanesimidir nedir. istanbuldaki gibi  erikli hala geliyor eve hanımla çocuk içiyor tabi ama ben çeşmeye döndüm tekrar

Bizim buralarda su şebekeleri eski. Aslında şebeke girişindeki arıtmada su çok güzel her anlamda. Ama şebeke içinde kirleniyor. Şebekenin bir kısmı halen asbestli borulardan oluşuyor. Bina tesisatı da eski demir boru. Muhakkak pas doludur içi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Murat Sahın yazdı:

Eklense ölçümde çıkar diye düşünüyorum. Sıfır cihazların çıkışında 5-10 da kalıyor. Kuru reklam gibi yani mineral filtresi falan

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

Bakteri ve yosun konusunu bilemedim, baya videolar izledim, yazılar okudum, öyle bir durumdan bahsedilmemiş. Hep filtrelenen minerallerin sağlık için gerekliliğinden bahsedilmiş.

Tabi unutulmaması gereken şey şu; diyor ki markalar "kullanılacak su arıtılmış içme suyu olmalıdır". Yani şebeke suyu. Kuyu suyu vb. bir şey kullanılacak ise sistem farklı. Kuyu suyunu şirkette kullanıyorduk, klorlama tankı, dinlenme tankı, 3 farklı uv filtre, 2 metreden uzun memban filtre, karbon filtre vs vs derken baya baya ciddi bir filtre sistemimiz vardı. Yine de şebekeye giriş noktasında suya klor ilave ediliyordu. Yani şebeke suyunu filtreleyen cihazlar ile işlenmemiş suyu filtreleyen cihazlar farklı nitelikte. Teknik olarak içindeki klor seviyesinden dolayı şebeke suyunda kurtçuk falan olmaması gerekir. Bizim filtreleme işlemi her ne kadar bakteriyel bir tarafı olsa da temelde klor, çamur, asbest, pas, kum vb her türlü mikro kirleticilerden arındırmayı amaçlıyor. 

Bizim buralarda su şebekeleri eski. Aslında şebeke girişindeki arıtmada su çok güzel her anlamda. Ama şebeke içinde kirleniyor. Şebekenin bir kısmı halen asbestli borulardan oluşuyor. Bina tesisatı da eski demir boru. Muhakkak pas doludur içi. 

Şimdi hangisini alıyoruz. Araştıman nasıl sonuçlandı. Bende almayı düşünüyorum. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

Bende sen araştırır dönersin diye umuyordum :hahahoho:

Araştırmalara devam ediyorum, açık sistemlerin daha iyi olduğuna kanaat ettim kullanışlılık açısından. Markanın bir şey değiştirmediğini, aslolanın filtreler olduğunu anladım. Olması gereken filtreler için araştırmaya devam ediyorum. Sende araştır bence, belki farklı bir şey çıkar. 

Hamit inan yazdı:

Eklense ölçümde çıkar diye düşünüyorum. Sıfır cihazların çıkışında 5-10 da kalıyor. Kuru reklam gibi yani mineral filtresi falan

Maden suyu içeriz :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

bu cihazların hemen hemen hepsi Reverse Osmosis teknolojisi ile çalışıyor , yani membranın mikron boyutundaki gözeneklerinden  iyonlar , bakteriler ve sudaki tüm yararlı-zararlı partiküller süzülüyor. Sonrasında çeşitli filtrelerle içine mineral eklemeleri yapılabiliyor. Bazı yerlerde( Karabük, kırıkkale v.b.) içmesuyu kaynakları kötü olduğu için membranlardan süzülüp, belli oranda arıtılmamış su ile karıştırarak şebekeye verilir.

buradaki kritik basamak Aktif karbon filtredir. Aktif karbon sudaki kloru ve kokuyu tutması için kullanılır , zira aktif karbon çalışmaz ve membrana klor maruziyeti artarsa , memran üzerindeki gözenekler yırtılarak görev yapmaz hale gelirler. Aktif karbon ve 5 mikron filtreyi , diğer filtrelere göre daha sık değiştirmek , membranların kullanım ömrünü uzatır.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Erhan Doruk yazdı:

bu cihazların hemen hemen hepsi Reverse Osmosis teknolojisi ile çalışıyor , yani membranın mikron boyutundaki gözeneklerinden  iyonlar , bakteriler ve sudaki tüm yararlı-zararlı partiküller süzülüyor. Sonrasında çeşitli filtrelerle içine mineral eklemeleri yapılabiliyor. Bazı yerlerde( Karabük, kırıkkale v.b.) içmesuyu kaynakları kötü olduğu için membranlardan süzülüp, belli oranda arıtılmamış su ile karıştırarak şebekeye verilir.

buradaki kritik basamak Aktif karbon filtredir. Aktif karbon sudaki kloru ve kokuyu tutması için kullanılır , zira aktif karbon çalışmaz ve membrana klor maruziyeti artarsa , memran üzerindeki gözenekler yırtılarak görev yapmaz hale gelirler. Aktif karbon ve 5 mikron filtreyi , diğer filtrelere göre daha sık değiştirmek , membranların kullanım ömrünü uzatır.

https://www.hepsiburada.com/milsuart-mil-su-12-asamali-pompali-12-lt-metal-tankli-acik-kasa-su-aritma-cihazi-mp12-m-s-pm-HB000013G4NC

Erhan hocam şu sistemde aktif karbon filtresi hangisi acaba? Hiç birinde yazmamış, 2. filtre olsa gerek ama emin olamadım.

Ali Darbaz yazdı:

https://www.hepsiburada.com/milsuart-mil-su-12-asamali-pompali-12-lt-metal-tankli-acik-kasa-su-aritma-cihazi-mp12-m-s-pm-HB000013G4NC

https://www.hepsiburada.com/overwater-su-aritma-cihazi-acik-kasa-pompali-14-asamali-filmtec-membran-filtresi-12-lt-metal-tankli-caowpfkm80mad0f-pm-HBC00000G8ZNZ

Bu ikisi arasındayım, açık kasa bana kullanım kolaylığı sağlayacak mutfak tasarımımdan dolayı. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

aldıktan sonra montaj işini nasıl çözüyorlar.

bu kadar çok tüp bize kaç litre içme suyu sağlıyor

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

aldıktan sonra montaj işini nasıl çözüyorlar.

bu kadar çok tüp bize kaç litre içme suyu sağlıyor

Montaj kola, klavuzu ve videoları var. Bazı firmalar montaj hizmeti de veriyor. Benim bölgede yok öyle firma ihlas hariç. 

Bu kadar tüpün bazıları 6 ayda değişiyor (ilk 3 filtre) bazıları 18-24 ay aralığında ama litre bazında hesaplamak zor. Günde 280 litre kapasite mevcut. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

CTO Blok karbon filtre dediği, alttaki 3 lü housing in ortasına takılır. Piyasadaki hemen hemen tüm açık sistemlerin kullandığı platform , bağlantılar , hortumlar aynı . filtreler değiştiriyor işi.

benim evde bundan var, 3 yıl önce koçtaştan almıştım , sorun çıkmadı , Kayınbirader de geçen aldı, alttaki 3 lü filtrelerden sızıntı yaptı, Koçtaş  iade aldı. Conax da düşünebilirsiniz, yedek sette sadece membran yok. Ben alırken ücretsiz kurulum vardı, şimdi ücretli kuruyorlarmış. Filtreleri conax marka olarak alınca pahalı oluyor ama zaten standart filtreler , internetten alınabilir.

https://www.koctas.com.tr/conax-8-asamali-su-aritma-cihazi--yedek-filtre-seti/p/1000161759

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Erhan Doruk yazdı:

CTO Blok karbon filtre dediği, alttaki 3 lü housing in ortasına takılır. Piyasadaki hemen hemen tüm açık sistemlerin kullandığı platform , bağlantılar , hortumlar aynı . filtreler değiştiriyor işi.

benim evde bundan var, 3 yıl önce koçtaştan almıştım , sorun çıkmadı , Kayınbirader de geçen aldı, alttaki 3 lü filtrelerden sızıntı yaptı, Koçtaş  iade aldı. Conax da düşünebilirsiniz, yedek sette sadece membran yok. Ben alırken ücretsiz kurulum vardı, şimdi ücretli kuruyorlarmış. Filtreleri conax marka olarak alınca pahalı oluyor ama zaten standart filtreler , internetten alınabilir.

https://www.koctas.com.tr/conax-8-asamali-su-aritma-cihazi--yedek-filtre-seti/p/1000161759

Araştırdıkça kafam karışıyor :hahahoho: LG membran çok iyi diyorlar, baktığım hiç bir cihazda lg membran yok ama hepsi nfe onaylı. Garip.

@Ali Darbaz benim aklıma şu geliyor;

Evin girişinde suyu arıtıp sonra mutfakta tekrar mı arıtsam acaba :crazy:

Sende gelişme var mı? Araştırdın mı?

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...