İçeriğe Yönlendir

Tinnitus - Kulak Çınlaması

Erdem Doğan

Recommended Posts

Erdem Doğan

Selamlar, birkac aydır tek kulakta bir uğultu var. Şöyle ki, sadece sessiz ortamlarda duyuyorum. Herhangi bir ses oldugunda veya kafayi saga sola cevirdigimde ugultu kesiliyor. Bir süre bekleyince basliyor tabii. Tarif etmem gerekirse, hoparlörün sesini sonuna kadar actiginiz ama müzik calmadigi zaman cikan bir ugultu gibi. İlk duydugumda komsudaki hoparlor galiba demistim hatta. Sonra evin disinda da sesi duyunca hemen doktora gittim. İsitme testi ve muayne sonrasi bir problem görülmedi ve Gingko icerigi olan bitkisel bir ilac verdi. 2-3 hafta kadar kullandim ama bir etkisi olmayinca baska doktora gittim. Orda da yapilan testler ve cekilen MR sonucu yine bir problem bulunamadi. Doktorun tavsiyesi üzerine iceriginde Trental olan 5 serum ve 50 tablet aldim. Tablet bas agrisi yaptigi icin 30 tane kadar kullandim ama günün sonunda ugultu devam ediyor. Alistigimdan mi ilaclardan mi bilmiyorum ama sanki ses seviyesi azaldi ama devreye girme aynen devam ediyor. İlk doktorda kaybettigim 3-4 hafta zamandan sonra ögrendim ki cinlama problemi erken tedavi edilmezse kalici olabiliyormus. Doktorlar kesin olarak gec kaldin demiyor ama tedavi de edilir demiyor. Birkac fizik tedavi yöntemi ile boyundaki aci bozuklugunu duzelterek cinlama problemini tedavi edebilenler varmis ama direk tecrube eden biri ile konusma firsatim olmadi. Benzer problem yasayan ve cözebilen var mi? Veya konuda uzman doktor? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benzer problemi yaşamadım çok şükür ama, yaşayanların bazılarının kayropraktik ile çözüldüğünü gördüm.

KBB doktoru istersen geldiğinde, onu da önerebilirim :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Sani Gerşon yazdı:

Benzer problemi yaşamadım çok şükür ama, yaşayanların bazılarının kayropraktik ile çözüldüğünü gördüm.

KBB doktoru istersen geldiğinde, onu da önerebilirim :) 

Kayropraktik nedir? Doktor kimdir, nerdedir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bende de var. 
Boyun düzleşmesi ile başladı. 
Tıbbi bir çözüm bulamadım. 
Çok şükür ki çok azaldı. Çınlama değil de devreye girme sıklığı azaldı. 

Yanlış yatakta yanlış yastıkla yatarsam hemen başlıyor. 
işe yaradığını tespit ettiğim fizik hareketleri var. 

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

3 senedir bende de var çınlama. 3 farklı doktora gittim hepside bununla yaşamaya alış demeye getirdiler sonunda. Benim çınlama 24 saat var kesintisiz sol kulakta. Onu dinlememeye kafaya takmamaya çalışıyorum yoksa akıl sağlığım  tehlikeye girer. Benim kulaklar meslek gereği  silah atışlarının sesine fazla maruz kaldığı için oldu sanırım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benimki kafamın içinde. 
Tek kulak olanlar kulak sebepli olabilir diye düşünüyorum. 
Damar tıkanıklığı da sebep olabiliyormuş. 
Ben komple kafa emarı çektirdim. Yarım saat sürdü. Kulakla ilgili bişey çıkmadı. 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bende de var. 
Boyun düzleşmesi ile başladı. 
Tıbbi bir çözüm bulamadım. 
Çok şükür ki çok azaldı. Çınlama değil de devreye girme sıklığı azaldı. 

Yanlış yatakta yanlış yastıkla yatarsam hemen başlıyor. 
işe yaradığını tespit ettiğim fizik hareketleri var. 

Ben de yatak ve yastiktan süphelenmiyor degilim. Zamanla boyunda ters biseyler olmasi sebebiyle ortaya cikmis olabilir. MR da ve ultrason ile boyun damarlari kontrolünde damar tikanikligi cikmadi. İsin garip tarafi burdaki doktorlar bunun damarla masajla alakasi yok diyor :)

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Kendimi bildim bileli var bende. Tedavisi yokmuş.Çok doktor gezdim ama nafile..Alıştım zaten..Sol kulak zarım yırtıkmış.Ben de bir de esnediğimde ya da yutkunduğumda yırtılma hissi sonrası yankı oluyor..Çok sinir bozucu bir durum aslında..Ha birde sol kulak yüzde otuz az duyuyor.Ameliyat oldum , tüp kondu filan ama yine aynı..

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Bir doktor dişçiye git dedi, 20lik dişler duruyor. Bu zamana kadar çekilmesini gerektirecek bir durum yoktu. Defalarca röntgen çekildi hiç bir doktor bu problem yapıyor çekelim demedi. Acaba onların yaptığı bir baskı olabilir mi? Boş yere çektirmeyelim şimdi :) 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Kulakta benzer şikayeti olan arkadaşıma sakız önermişti dr. Bir iki hafta içinde bariz rahatlama ve iyikeşme yaşadı. Çiğnemek yani o tarafla. Yapıştırmayın sakın kulağa :crazy:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Serkan Maden
Erdem Doğan yazdı:

Bir doktor dişçiye git dedi, 20lik dişler duruyor. Bu zamana kadar çekilmesini gerektirecek bir durum yoktu. Defalarca röntgen çekildi hiç bir doktor bu problem yapıyor çekelim demedi. Acaba onların yaptığı bir baskı olabilir mi? Boş yere çektirmeyelim şimdi :) 

Benimkiler de duruyor. Olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Diş konusuna ben de odaklanmıştım.. Ama doktorlara sordum ısrarla olmaz diyor.. 

1- Sol gözümde kronik üvea sorunum var.. Gitmediğim bölüm doktoru kalmadı. Dişimden şüphelendim. görüntüde bir sorun yoktu, ağrı falan da yoktu. film çekindim. kökleri iltihaplı çıktı.. Antibiyotik kullanınca kulak çınlamam kesildi. Gözüm de üç ay sorun çıkarmadı. 

2- Bu ay yine başka bir sebeple antibiyotik kullandım. gözümde atak gelmek üzere iken durdu ve yine kulak çınlamam kesildi. Yine aynı taraftan başka bir dişten şüpheleniyorum. 

Kerem, aslının aşkıyla tüm dişlerini çektirmişti. ben de bu gidişle tüm dişlerimi çektireceğim. 

Sani Gerşon yazdı:

Bunlar kesin çözüm değil Sani. 

Benzer bir hareket ben yapıyorum. kesiliyor, ancak tekrar başlıyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yeme içme profilinizi, tuz alma potasyum alma profilinizi değiştirin. diyetle ilgili bir durum olabilir. sebebini internetten bakmalı. 

diyabet, dolaşım problemi vs vs gibi şeyler diş, çene (20lik dahil) gibi şeyler orta kulak enfeksiyonu vs lupus, kansızlık, MS gibi şeyler tiroid...genel bi düşünün..Sebebini bulmadan verilen ilaçlar semptomu sadece keser.

--

What causes tinnitus?

While the exact causes of tinnitus are not fully understood, it has been linked to the following:

• Noise exposure. Many people experience tinnitus after being exposed to loud noise in a workplace setting or at a sporting event or concert. Tinnitus is also the most common service-related disability among veterans because of loud noise they may have experienced from gunfire, machinery, bomb blasts, or other similar sources.
  • Hearing loss. Hearing loss, which can be caused by factors such as aging or exposure to loud noise, is strongly associated with tinnitus. Some people with hearing loss, however, never develop tinnitus.
  • Medications. Tinnitus can be a side effect of taking certain medications, especially if they are taken at high doses. Medications associated with tinnitus include non-steroidal anti-inflammatory drugs (e.g., ibuprofen, naproxen, and aspirin), certain antibiotics, anti-cancer drugs, anti-malaria medications, and antidepressants.
  • Earwax or an ear infection. Blockage of the ear canal by earwax or by fluid from an ear infectioncan trigger tinnitus.
  • Head or neck injuries. A head/neck injury can damage structures of the ear, the nerve that carries sound signals to the brain, or areas of the brain that process sound, causing tinnitus.

Less common tinnitus risk factors include:

• Ménière’s disease. Tinnitus can be a symptom of Ménière’s disease, an inner ear disorder that can also cause balance problems and hearing loss.
  • Jaw joint problems. The joint that connects the lower jaw to the skull is close to the ear. Jaw clenching or tooth grinding can damage surrounding tissue, causing or worsening tinnitus.
  • Tumor-related disorders. A vestibular schwannoma (acoustic neuroma) is a benign tumor on a nerve that leads from the inner ear to the brain. Acoustic neuromas and other head, neck, and brain tumors can cause tinnitus.
  • Blood vessel problems. High blood pressure, atherosclerosis, or malformations in blood vessels, especially if they are in or close to the ear, can alter blood flow and cause tinnitus.
  • Chronic conditions. Diabetes, migraines, thyroid disorders, anemia, and certain autoimmune disorders such as lupus and multiple sclerosis are among the chronic conditions that have been linked to tinnitus.
  •  

daha çok detay:  https://www.nidcd.nih.gov/health/tinnitus

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Epeydir bende de var. 50 yaş sonrası 2 kulakta da  başladı. Tıp  her şeye baktı (bilinen zaten 3 sebebi var onlar da yoktu )  ama nedenini ve çözümünü maalesef  bulamadı. Klasik "böyle yaşayacaksın" dediler. Yaşam kalitemi çok etkilemiyor . İşitme kaybına neden oldu  duyma değil, duyma farklı. kelimeler kaçıyor kısaca kişi "hatice" mi dedi "netice mi" karışıyor. Çeşitli yöntemler denedim ama bir şey çıkmadı. Bende saldım kabullendim. Oldukça yaygın  bazılarında tam eziyet oluyor + baş dönmesi de eşlik ediyor. İlerlememesi dileğiyle şifa dilerim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Haşmet Güngör yazdı:

kısaca kişi "hatice" mi dedi "netice mi" karışıyor.

duyum frekansının  ölçümü yapıldı mı abi ?

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Çağlar Bayur yazdı:

duyum frekansının  ölçümü yapıldı mı abi ?

yaptılar çabi  % 40 işitme kaybı çıktı  kulaklık da aldım ama o başka bir bela,  dünyanın parası ama  gürültülü yerlerde ve dış mekan da  işe yaramıyor .  sakin ortamda yarıyor, Hatice, netice kaçmıyor.:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kerem, aslının aşkıyla tüm dişlerini çektirmişti. ben de bu gidişle tüm dişlerimi çektireceğim. 

Doğru diş doktoru bulmamışsın demektir bu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Haşmet Güngör yazdı:

kulaklık da aldım ama o başka bir bela,

frekans ayarı önemli yoksa kovadan dinler gibi oluyorsun , kaybı ölçüyorlar ama bunu bir de frekans aralığı ölçümü lazım

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Elektrik çarptığı yıldan beri iki kulağımın içinde tss20’ler ile yaşıyorum. Allahtan kafa hiç durmadığı için çınlama baskısı az

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sani Gerşon yazdı:

Doğru diş doktoru bulmamışsın demektir bu.

Bir özel hastaneye gidiyorum.. Servet'in tavsiyesi. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir özel hastaneye gidiyorum.. Servet'in tavsiyesi. 

Olabilir lakin demek ki senin dertlerini çözemiyor demektir bu.

İkinci bir görüş almanı öneririm.

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Belli aralıklar ile kayatuzunu eritip genizden çekiyorum. İltehap falan var ise müthiş yakıyor başlarda sonralarda azalıyor. Bende ne kulak çınlaması bıraktı ne baş dönmesi. Vertigo oldum sanmıştım bir ara. Birde dişler çekilince kök kırıkları kalıyor oda fark ettirmeden sürekli iltehap v.s. yapıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...