İçeriğe Yönlendir

Sokak Hayvanları Üzerine

Murat Sahın

Recommended Posts

Serkan Toker
Mehmet Göktürk yazdı:

Vahşet başka bişey. Avcılıkta asimetrik bi durum var ve beslenme kaygısı yok. Ayrıca vurulan hayvanların nesli tükeniyor. Doğal denge bozuluyor. Keklikleri vuruyorsun kene artıyor vb. 

İnekleri biz "üretiyoruz" dolayısı ile nesli tükenme doğal denge bozulma vb yok. 

Yasal avcıların vurduğu da zaten yaşlı hayvanlar. Gerisi torbacı işi, tüfeği kapan önüne geleni vurursa dediğiniz doğru. nesli tükenme tehlikesi oluşuyor. Şahsen ben bir Anadolu Parsı ile karşılaşsam sevinçten havalara uçarım. Geçen bayram bizim köyde arabayla giderken önümden bizim elik dediğimiz dağ keçisinden geçti. Gözlerim doldu gerçekten.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Serkan Toker yazdı:

20x20 cm kafeslerde gün ışığı görmeden büyüyen tavuklar veya çamurun kendi pisliğinin içinde annesinden 3 aylık buzağı iken ayrılan sonra özgürce koşup gezemeyen danaları yiyoruz, avcı hayatını doğanın göbeğinde yaşayıp suyun en güzelini otun en tazesini yiyen geyiği vurunca vahşet öyle mi ? :) Bir daha seni kanat ızgara yerken görürsem elinden alırım çocuk.. :D 

Abi geyiğin en tazesinin nesli tükenmek üzere. Bıldırcın keklik tükendi sayılır. Yemeyiversinler. Gelecek nesiller de bu hayvanla ile tanışsın. Beslenme kaygısı da yok zaten, adam sincap vuruyor zevk için. Sincap neden vurulur ki? Kartal vuruyor, ayı vuruyor, kurt vuruyor. Kurtları bitiriyorlar sonra tarlaları domuz basıyor. Doğanın bir popülasyon dengesi var. Neye elimizi atsak kurutuyoruz...

Tavuk, koyun, keçi vb. hayvanları biz üretiyoruz, üretmekteki amacımız da besin ihtiyacımızı karşılamak. Orada soyu tehlikede bir tür yok :) 

Serkan Toker yazdı:

Yasal avcıların vurduğu da zaten yaşlı hayvanlar. Gerisi torbacı işi, tüfeği kapan önüne geleni vurursa dediğiniz doğru. nesli tükenme tehlikesi oluşuyor. Şahsen ben bir Anadolu Parsı ile karşılaşsam sevinçten havalara uçarım. Geçen bayram bizim köyde arabayla giderken önümden bizim elik dediğimiz dağ keçisinden geçti. Gözlerim doldu gerçekten.  

O kadar avcı var ki... Ne yaşlısı abi, bende av tüfeği var. Avlanma ruhsatı nasıl alınır? Parası ile. Av sezonunda yaşlısına gencine bakılmıyor. Hatta sezon dışında da avlanılıyor. Kekliği vuran yaşını nereden bilecek?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tamer Topaç yazdı:

@Sani Gerşon senin, Spaniel' e bayılıyorum. Duruyor mu?

Çok şükür. Ağzı var dili yok yavrunun :) 

Serkan Toker yazdı:

Karşıdan karşıya falan geçiririm kaplumbağaya denk gelirsem..

Intervene : r/comics

• Beğen 1
  • Mutlu 9
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Murat Sahın yazdı:

Abi geyiğin en tazesinin nesli tükenmek üzere. Bıldırcın keklik tükendi sayılır. Yemeyiversinler. Gelecek nesiller de bu hayvanla ile tanışsın. Beslenme kaygısı da yok zaten, adam sincap vuruyor zevk için. Sincap neden vurulur ki? Kartal vuruyor, ayı vuruyor, kurt vuruyor. Kurtları bitiriyorlar sonra tarlaları domuz basıyor. Doğanın bir popülasyon dengesi var. Neye elimizi atsak kurutuyoruz...

Tavuk, koyun, keçi vb. hayvanları biz üretiyoruz, üretmekteki amacımız da besin ihtiyacımızı karşılamak. Orada soyu tehlikede bir tür yok :) 

O kadar avcı var ki... Ne yaşlısı abi, bende av tüfeği var. Avlanma ruhsatı nasıl alınır? Parası ile. Av sezonunda yaşlısına gencine bakılmıyor. Hatta sezon dışında da avlanılıyor. Kekliği vuran yaşını nereden bilecek?

Geyik lafın gelişiydi yav, geyik mi kaldı memlekette ? Annemlerin köyünde eskiden her evin girişinde bir trofe vardı. Köy komple avcıymış benim dedem dahil. Ben yetişemedim ama dolaptan geyik eti eksik olmazmış. Benim dediğim dağ keçisi vs vurmak için izin alıyorlar, tüfeğe takoz konuyor peşpeşe atış yapamasın diye falan. Biz hayvanların haklarından konuşuyoruz, beslenme için ürettim arka ayağından zincirle yakalayıp askıya aldığım gibi kelleni alırım demekle tek kurşunla canının alırım aynı şeyler değil Muratım.. Keklik vs bence de avlanmasın, tavuklar bize yeter..

Sani Gerşon yazdı:

Bizim kaplumbağalar nerede akşam orada sabah, hayatları pek düzenli değil.. :D 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Sani Gerşon yazdı:

Intervene : r/comics

Sani ya...arkadaş ne güldüm ya :D :D
@Mehmet Ozyurekemmi elin gavurundan da telif yemelim bak şu Sani'nin yaptığına :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Furkan Avcı yazdı:

@Mehmet Ozyurekemmi elin gavurundan da telif yemelim bak şu Sani'nin yaptığına :D 

Onlar uğraşmaz bu işlerle ya sanmıyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Furkan Avcı yazdı:

Lunarbaboon inş. nakliyat hafriyat ltd. şti. ne şikayette bulundum, Sani'yi 3 saat boyunca gıdıklayıp cezalandıracaklar..

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Serkan Toker yazdı:

Şahsen ben bir Anadolu Parsı ile karşılaşsam sevinçten havalara uçarım.

Abi emin ol, o da sevinçten havalara uçar :kihkih:.  Hatta bu sevinci seninle paylaşmak için sana doğru uçar :superman:.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Tamer Topaç yazdı:

Abi emin ol, o da sevinçten havalara uçar :kihkih:.  Hatta bu sevinci seninle paylaşmak için sana doğru uçar :superman:.

Seninle epeydir görüşmedik galiba, artık vücut falan çalışıyorum. Tam 69,5 kilo ağırlığa sahibim.. Pars benimle ilgilenmez, harcadığı enerjiyi bile karşılamam yani.. :D 

• Teşekkür 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Serkan Toker yazdı:

Seninle epeydir görüşmedik galiba, artık vücut falan çalışıyorum. Tam 69,5 kilo ağırlığa sahibim.. Pars benimle ilgilenmez, harcadığı enerjiyi bile karşılamam yani.. :D 

O zaman birlikte uçarsınız :dance3:.  Evet Abim, görüşemedik uzun zamandır. Oralara sık sık geliyorum ama, hiç boş vaktim olmuyor inan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Hayvan sahiplenmek için petshop a gitmek yeterli. Bu konuda da bir düzenleme şart. Köpek sahiplenilirken köpeğe çip takılmalı ve velayeti sahibine işlenmeli. İleride vazgeçince barınaktaki masrafını karşılamalı veya kendi sahiplendirmeli. Hevesi geçen sokağa atıyor. Barınakta dobermandan huskiye , golden dan k9 a kadar çok fazla cins köpek var. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erhan Doruk yazdı:

Hayvan sahiplenmek için petshop a gitmek yeterli. Bu konuda da bir düzenleme şart. Köpek sahiplenilirken köpeğe çip takılmalı ve velayeti sahibine işlenmeli.

Erhan bey, biraz eskide kalmışınız :)

Artık petshop'larda canlı hayvan satmak yasaklandı çok şükür. Köpeklere de çip ve pasaport zorunluluğu getirildi. Sokağa salanlar için de cezası var.

Petshop harici uygulanıyor mu, bilemem, ama evde beslenen gelincikler için bile çip zorunluluğu var.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Köpeklere de çip

o da ayrı konu, çip çip dediler, eeee bakan eden yok çipe

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Erhan bey, biraz eskide kalmışınız :)

Artık petshop'larda canlı hayvan satmak yasaklandı çok şükür. Köpeklere de çip ve pasaport zorunluluğu getirildi. Sokağa salanlar için de cezası var.

Petshop harici uygulanıyor mu, bilemem, ama evde beslenen gelincikler için bile çip zorunluluğu var.

Teorikte evet yasaklandı ancak temin etmek isteyen buluyor. Evde gelincik beslendiğini de ilk defa duydum. 

Bizim evde tavşan var, buna da çip lazım mı acaba 🙃

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fikri Keleş
Eyüp Çetin yazdı:

Abovv şahane olmaz mıydı? 😊

Pullu dostlarımız kısmı can alıcı :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erhan Doruk yazdı:

Yok, şu an için sadece kedi, köpek ve gelinciklere.

Çağlar Bayur yazdı:

o da ayrı konu, çip çip dediler, eeee bakan eden yok çipe

Çip köpeğin kaybolması, salınması ya da vukuata karışması durumunda kullanılacak. Yoksa ev ev dolaşıp çip kontrolü yapmayacaklar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hee köpeği çalan da veterinere götürürdü zaten, çipi yerleştiriken, çip yoksa aşı da yok vet hizmeti de verilmeyecek denmişti onu ne yapacağız , çoğunda zaten sistem çalışmıyor diyorlar, norveçten yazıyorum

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

hee köpeği çalan da veterinere götürürdü zaten, çipi yerleştiriken, çip yoksa aşı da yok vet hizmeti de verilmeyecek denmişti onu ne yapacağız , çoğunda zaten sistem çalışmıyor diyorlar, norveçten yazıyorum

Çalan demedim abi. KAybolan dedim.

Ama çalıp satan olursa mesela o yakalanabilir.

Sistem senelerdir çalışıyor? Kim çalışmıyor dedi? Biz Honey'e taktırdık 8 sene evvel, o zamandan beri en azından sistem aktif.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

barinaktan kopek aldin yada sokaktan, veterinerler eskisi gibi asi yapmıyorlar. once ceza oduyorsun kendini ihbar ettirip, 6200 tl. kim sokaktan kopek alir simdi.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Erhan Doruk yazdı:

Teorikte evet yasaklandı ancak temin etmek isteyen buluyor. Evde gelincik beslendiğini de ilk defa duydum. 

Fırına verirken çipi çıkarmak lazım, mikrodalgada falan problem olabilir.. :) 

Çağlar Bayur yazdı:

Bende markalı bir kedi var, çipi falan da yok. Geçen gün veterinere götürdü çocuklar, soran eden olmamış. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Eyüp Çetin yazdı:

En sevdiğim hayvan yeminle

Çağlar Bayur yazdı:

Benim kedi yazılımlı. Ekonomi yüklettim paso yatış

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

o zamandan beri en azından sistem aktif.

her aşıda barkod okutuyor mu vet?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...