İçeriğe Yönlendir

Sokak Hayvanları Üzerine

Murat Sahın

Recommended Posts

Fikri Keleş
Sani Gerşon yazdı:

Üzücü.

Gördüğüm kadarıyla barışçıl çözüm içinde olanımız çok az. Herkes "öldürün, öldürürüm" kafasında. 

Çözümü basit ama herkes hızlıca olsun istiyor. 

Unutmayın ki, onlar da düşünebilen, sevebilen canlar. Barışçıl çözüm varken diğer yönlere yönelmek gerçekten üzücü...

Kendi adıma yazayım.Ben asla uyutulsun demiyorum ama yukarda yazdım.Adam köpek bana saldırırken ben elimde sopa hem köpekle mücadele ediyorum hemde adamla kavga ediyorum.O da gülüyor sadece.

Aklıma gelen şuydu o an,gerçekten atlasa köpek üstüme beni parçalardı orda.Yada oğlumu.Allah korusun..

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Cem Işık yazdı:

Yüz hizama kaldırdım.. Diğer Köpek koşarak geldi, sıçradı benim köpeğe hamle yaptı, ben köpeği iyice yukarı, kafamın üstüne  kaldırdım, sokak köpeği burnumun ucuna kadar sıçradı ve kapamayınca o hırsa inişi esnasında benim bacağı kaptı.. Kuduz aşısı vs derken epey sancılı bir süreç yaşadım.. 

işte o nedenle agresif ve sorunlu köpekleri kapatmalılar zaten. bazı hayvanlar doğuştan şiddete meğilli oluyorlar çok ilginç şekilde. görüzümle görmüştüm küçück yavrunun başka yavruya olan şiddetini. bu hayvanlar olmasa diğerleri zaten sakin sakin takılıyorlar.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Aslında şöyle bir durum var, kontrolsüz çoğalmalarına da biz sebep oluyoruz. Her köşebaşında, yol kenarlarında mama var. Metronun-Marmarayın peronlarında bile yaşayan ve mama bırakılarak beslenen kediler var. Bu hayvanlar sokak hayvanı, doğal seleksiyonun çalışmasına izin vermemiz lazım, vermiyoruz. Tabi ki hepsi can hepsi değerli ama doğanın da kuralları var. Müdahale edince böyle istenmeyen sonuçlar oluyor. Daha açık ifadeyle ölmelerine izin vermiyoruz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Fikri Keleş yazdı:

Kendi adıma yazayım.Ben asla uyutulsun demiyorum ama yukarda yazdım.Adam köpek bana saldırırken ben elimde sopa hem köpekle mücadele ediyorum hemde adamla kavga ediyorum.O da gülüyor sadece.

Aklıma gelen şuydu o an,gerçekten atlasa köpek üstüme beni parçalardı orda.Yada oğlumu.Allah korusun..

e işte o tip adamlar o köpekleri salıyorlar, hatta bazı tehlikeli ırkların çenesini bağlaması lazım bırak onu serbest gezdiriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Birde sokak köpeklerine yardım ediyorum diye sosyal medya dilencilik yapanlar. Bunlara da çözüm bulmak lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)

Bizim sitede bir kadın epeyce iri bir köpek besliyor, bizim bloğun yanında gezdiriyor. Köpek dışkılama işlemini yapıyor haliyle. Toplaması lazım ama etrafta kimse yoksa araziye uyuyor. Bizim blok görevlisi iş edinmiş kendisine, kadın ve köpek oradan ayrılana kadar bekliyor. Ben de kendisine izin verdim, onlar buradayken başka hiç bir işe karışma diye .. Evde besleyenlerin de şuursuzları çok anlayacağınız.

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Sani Gerşon yazdı:

Üzücü.

Gördüğüm kadarıyla barışçıl çözüm içinde olanımız çok az. Herkes "öldürün, öldürürüm" kafasında. 

Unutmayın ki, onlar da düşünebilen, sevebilen canlar. Barışçıl çözüm varken diğer yönlere yönelmek gerçekten üzücü...

Bu iş kesinlikle iyilikle çözülmeli ama bana çocuklar mı ölsün, köpekler mi diye sorarsanız köpekler derim. Zaten daha önce yazdığım gibi çocuğuma zarar geleceğine zarar verene ben fazlasını yaparım. Ancak ne yazık ki sokaklarında hayvan dolaşmayan ülkelerde de bu işin en insaflı hali uyutma. 

Doğan Arşiray yazdı:

kuduz herşeye rağmen oldukça nadir görülen bir hastalık, her yer için genelleme yapmak doğru olmaz ve endişe verici olur.  örneğin Ankara Çayyolunda kuduz görülme olasılığı 0 a yakınken 25 km ötede tilki tavşan vs nin olduğu Temelli bölgesinde kuduz görülme olasılığı daha yüksek; ama Van'ın mezrasına göre yok denecek kadar az.

Bir tane çocuk bile kuduz oluyorsa fazla. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mahmut Yıldız yazdı:

Bu iş kesinlikle iyilikle çözülmeli ama bana çocuklar mı ölsün, köpekler mi diye sorarsanız köpekler derim. Zaten daha önce yazdığım gibi çocuğuma zarar geleceğine zarar verene ben fazlasını yaparım. Ancak ne yazık ki sokaklarında hayvan dolaşmayan ülkelerde de bu işin en insaflı hali uyutma. 

İkisi de ölmesin. Çözüm önerisi belli. Kısırlaştırma yapılacak.

Pitbull'lar yasaklandı da ne oldu? Daha yeni toplantıda bir pitbull'u başıboş dolaşırken gördük... Kısırlaştırılacak, yasaklı ırk olmayanlar kendi halinde bırakılacak.

Barınaklar maalesef ki çok kötü yerler. Standartları olmadığı için, yavru köpeklerin açlıktan birbirlerini yediği yerler...

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Sani Gerşon yazdı:

İkisi de ölmesin. Çözüm önerisi belli. Kısırlaştırma yapılacak.

Pitbull'lar yasaklandı da ne oldu? Daha yeni toplantıda bir pitbull'u başıboş dolaşırken gördük... Kısırlaştırılacak, yasaklı ırk olmayanlar kendi halinde bırakılacak.

Barınaklar maalesef ki çok kötü yerler. Standartları olmadığı için, yavru köpeklerin açlıktan birbirlerini yediği yerler...

Şu an bütün köpekleri kısırlaştırdık diyelim, mevcut yapıyla 5-6 yıl daha sokaklarda köpek olacak. Ne yazık ki toplanmadan kesin çözüm yok. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Geçen yıl bir çocuk köpekten kaçarken kamyom altında kaldı. Bir diğeri köpekler tarafından parçalanıp öldürüldü. Daha yüzlercesi var. Malesef insanların sorunu bu. Kendi yakınlarına birşey olmadığında gayet normal bir olay mış gibi davranılabiliyor. O çocuğu parçalanan babaya anaya diyebilir miyiz bunu? O köpeğin de yaşamaya hakkı vardı malesef yanlış zamanda yanlış yerdeymiş çocuğunuz?

18500 insan öldü 2 ayda yarıdan fazlası çocuk. 

Bu çocuklar şu köpekler kadar savunulmadı, konusu olmadı buna üzülüyorum.

• Beğen 5
  • Teşekkür 5
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Herkes çok çeşitli yorumlar yapmış yapmasına da bir çoğu çok acımasızca. Aslında gezegende yaşanan olumsuzlukların hemen hepsi insan kaynaklı. Bugün küresel ısınmada geri dönülemez eşiği aşmamızın sbebi de biz insanlar. Gezegenin asıl yok edicileri sadece insanlar. Sırf karşımızdakilerin yanii hayvanların kendilerini savunmalarından yosun olmalarından dolayı acımasızca kateldilmelerini söylemek hiç bir şeye sığmaz. Gezegendeki tüm canlıların bir şekilde yaşamaya hakkı vardır. Asıl işgalciler yine biz insanlarız. Çünkü hayvanların yaşam alanlarını işgal ettik. Çocukluğumuzda gezdiğimiz envai çeşit meyve hayvan olan yerler şimdi beton yığını. Evleri yılan bastı akrepler çoğaldı diye haberler çıkıyor. Aslında çoğaldıkları falan yok. Onların evlerinin üzerine ev yapıldığı için bu böyle.

Uyutulmadan bahsedilmiş. Katılmıyorum. Gezegen nüfusu 8 milyarın üzerine çıkmış. Bazı bilim insanları en az yarısının yok olmasını istiyorlar.. Nasıl seçilecek.

Artık havada bile plastik artıkları olduğu tespit edildi. Bunun da sorumlusu köpekler veya diğer hayvanlar değildir herhalde.

Tabii ki çocuklara bir şey olmasın. Bir eğitimci olarak asla kabullenemem. Ama bu ne çocukları ne de köpeklerin suçu. Tamamen bir şekilde ticari amaçlı çoğaltıp satanların ve bir hevesle alıp bakamayınca sokağa acımasızca atanların suçu. Yani sonuçta yine insan kaynaklı. Mücadele verilmesi gereken konu bu olmalı. Kesinlikle bu gibi yerlere çok ağır cezai müeyyide uygulanmalı. Alan kişiler mutlaka çip taktırmalı ve sokağa atılan köpekten teşhis edilip belini doğrultamayacağı ceza verilmeli. Çünkü o da bir can taşıyor.

Önder Özcan yazdı:

Her zaman her şeyden önce insan, ÖNCE İNSAN.

Neden?

• Beğen 2
  • Beğenme 2
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Sani Gerşon yazdı:

Üzücü.

Mantıklı ve insancıl yaklaşımınız için teşekkür ediyorum.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Gökhan Tuna yazdı:

6. maddede de şu ibare var

"...Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır..."

Bu maddeye göre kısırlaştırmazsak yerine bırakmak zorunda değiliz. 

Fikret Özsoy yazdı:

Herkes çok çeşitli yorumlar yapmış yapmasına da bir çoğu çok acımasızca. Aslında gezegende yaşanan olumsuzlukların hemen hepsi insan kaynaklı. Bugün küresel ısınmada geri dönülemez eşiği aşmamızın sbebi de biz insanlar. Gezegenin asıl yok edicileri sadece insanlar. Sırf karşımızdakilerin yanii hayvanların kendilerini savunmalarından yosun olmalarından dolayı acımasızca kateldilmelerini söylemek hiç bir şeye sığmaz. Gezegendeki tüm canlıların bir şekilde yaşamaya hakkı vardır. Asıl işgalciler yine biz insanlarız. Çünkü hayvanların yaşam alanlarını işgal ettik. Çocukluğumuzda gezdiğimiz envai çeşit meyve hayvan olan yerler şimdi beton yığını. Evleri yılan bastı akrepler çoğaldı diye haberler çıkıyor. Aslında çoğaldıkları falan yok. Onların evlerinin üzerine ev yapıldığı için bu böyle.

Uyutulmadan bahsedilmiş. Katılmıyorum. Gezegen nüfusu 8 milyarın üzerine çıkmış. Bazı bilim insanları en az yarısının yok olmasını istiyorlar.. Nasıl seçilecek.

Artık havada bile plastik artıkları olduğu tespit edildi. Bunun da sorumlusu köpekler veya diğer hayvanlar değildir herhalde.

Tabii ki çocuklara bir şey olmasın. Bir eğitimci olarak asla kabullenemem. Ama bu ne çocukları ne de köpeklerin suçu. Tamamen bir şekilde ticari amaçlı çoğaltıp satanların ve bir hevesle alıp bakamayınca sokağa acımasızca atanların suçu. Yani sonuçta yine insan kaynaklı. Mücadele verilmesi gereken konu bu olmalı. Kesinlikle bu gibi yerlere çok ağır cezai müeyyide uygulanmalı. Alan kişiler mutlaka çip taktırmalı ve sokağa atılan köpekten teşhis edilip belini doğrultamayacağı ceza verilmeli. Çünkü o da bir can taşıyor.

Neden?

Bi bitmediniz..

Yaşam alanlarını işgal ettik diye birşey yok. Biz gelmeden önce bu arazilerde köpek yoktu.. Tavşan vardı. sincap vardı. Köpekler onları yok etti. 

Bi bitmediniz. Bunu bilerek söylüyorum çünkü bu söylemdir bizi bu noktalara getiren. 

köpek evcil hayvandır. insanla beraber ürer. doğada yoktur. Toros dağlarında köpek var mı? Onu bırak kuzey ormanlarında köpek var mı yok.  anadolu bozkırında var mı yok.. Köpeklerin kontrolsüz artmasına ve sorun yaratmasına sebep biziz.  aynen hamamböceklerinin çoğalmasına sebep olduğumuz kargaların çoğalmasına sebep olduğumuz gibi. Yahut lüfer balığını  tükettiğimiz ama denizanasını çoğalttığımız gibi. Bura onların yaşam alanı değildi. Hiç olmadı. 

• Beğen 6
  • Beğenme 1
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Mehmet Göktürk yazdı:

Bi bitmediniz..

Yaşam alanlarını işgal ettik diye birşey yok. Biz gelmeden önce bu arazilerde köpek yoktu.. Tavşak vardı. sincap vardı. Köpekler onalrı yok etti. 

Bi bitmediniz.

Bitmediniz derken?

Ben fikrimi yazdım.

Benimle böyle konuşma hakkını nereden alıyorsun.

Napacaksınız bitirmek için uyutmayı mı düşünüyosunuz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Göktürk yazdı:

Bi bitmediniz..

Yaşam alanlarını işgal ettik diye birşey yok. Biz gelmeden önce bu arazilerde köpek yoktu.. Tavşan vardı. sincap vardı. Köpekler onları yok etti. 

Bi bitmediniz. Bunu bilerek söylüyorum çünkü bu söylemdir bizi bu noktalara getiren. 

köpek evcil hayvandır. insanla beraber ürer. doğada yoktur. Toros dağlarında köpek var mı? Onu bırak kuzey ormanlarında köpek var mı yok.  anadolu bozkırında var mı yok.. Köpeklerin kontrolsüz artmasına ve sorun yaratmasına sebep biziz.  aynen hamamböceklerinin çoğalmasına sebep olduğumuz kargaların çoğalmasına sebep olduğumuz gibi. Yahut lüfer balığını  tükettiğimiz ama denizanasını çoğalttığımız gibi. Bura onların yaşam alanı değildi. Hiç olmadı. 

Yazı altına imza isterim. Duyar kasmaya gerek yok. Oldu olacak fare de besleyelim. Evcil olmaya yatkın ve temizlik seviyesi köpekle eşdeğer. 

• Beğen 4
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Fikret Özsoy yazdı:

Bitmediniz derken?

Ben fikrimi yazdım.

Benimle böyle konuşma hakkını nereden alıyorsun.

Napacaksınız bitirmek için uyutmayı mı düşünüyosunuz.

bu görüşteki insanlar bi bitmedi. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

hep de aklınız fikriniz uyutmada.. bu bitmeyenlerin.  çözümü herkes yazdı.  

Servet Aydın yazdı:

Vahşi köpek birtek Serengeti’de var

gidelim azizim. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Vahşi köpek birtek Serengeti’de var

O da insanlar sayesinde yine. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

kurt var tabi doğada ama şehre inmez sayısı azdır. Dengede durur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Göktürk yazdı:

hep de aklınız fikriniz uyutmada.. bu bitmeyenlerin.  çözümü herkes yazdı.  

gidelim azizim. 

İsterim. Doğasında görmeyi şehrin göbeğinde değil 

İlkay Başaran yazdı:

Yok yahu. Onlar orijinal yapım

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Göktürk yazdı:

bu görüşteki insanlar bi bitmedi. 

Belki sinirlenip anlamamış olabilirsiniz. "biz onların dünyasını işgal ettik, onların da yaşamaya hakkı var, bi kap su bi kap mama" diyenler. bitmeyenler. 

Sizin şahsınızla ilgisi yok. 

• Beğen 1
  • Beğenme 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mahmut Yıldız yazdı:

Şu an bütün köpekleri kısırlaştırdık diyelim, mevcut yapıyla 5-6 yıl daha sokaklarda köpek olacak. 

Elbette lakin kısır oldukları için saldırgan olmayacaklar.

Ayrıca ekleyeyim, toplatılmalarına da karşı değilim. Barınaklar barınak gibi olsun, düzgün bakılsınlar, ben ok'im. 

Öldürülmelerine kesinlikle karşıyım.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

Elbette lakin kısır oldukları için saldırgan olmayacaklar.

5-6 sene çok sınırlı bir süre. hızla sayıları azalır. bilimsel olarak böyle. 

evet saldırganlıkları azalır mum gibi olurlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...