İçeriğe Yönlendir

Sokak Hayvanları Üzerine

Murat Sahın

Recommended Posts

İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Yok yahu. Onlar orijinal yapım

Avustralyadaki dingolar ile karıştırdım abi evet haklısın.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

uzun vadeli düşünip bu işler yapılır, ağaç dikilir şehir planlanır yol yapılır vs. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Önder Özcan yazdı:

Her zaman her şeyden önce insan, ÖNCE İNSAN.

Fikret Özsoy yazdı:

Neden?

Soru biraz saçma olmuş.

Bir insan canı mı bir hayvan canı mı? Önem sırasını yazar mısınız? İkisi de aynı diyeceksiniz, evladınız mı bir hayvan mı deseydim?

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Avustralyadaki dingolar ile karıştırdım abi evet haklısın.

serengetiye karadan gidebiliyok. suriye şey olsun da şu camide cuma olayı hallolsun. gazze üzerinden mısıra devam. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Çocuğum ya da insan sokak köpeğinden daha değerli dediğimizde düşman ilan ediliyoruz bende buna şaşırıyorum. Evet insan daha değerli sokak hayvanından. Kedi için de kediler insandan değerlidir. Biz maruldan salyangoz çıkınca peçeteye sarıp 4.5 yaşındaki çocuğun eline verip "annesi merak eder aşağı çimenliğe bırak gel hadi" diyen aileyiz. 

Türlü kötülüklerin olduğu ortamda birde kedi mi saldırdı köpek mi saldırdı istememek benim en doğal hakkım. 

Boyuta bağlı hayvan sevgisi diyorum ben buna. Sivrisinekle mücadelede kimse ya onların yaşam alanı bu sazlıklar kardeşim neden kurutuyorsunuz demiyor? Neden? Çünkü zarar görüyor ve rahatsız oluyorlarda ondan.

• Beğen 7
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Fikret Özsoy yazdı:

Herkes çok çeşitli yorumlar yapmış yapmasına da bir çoğu çok acımasızca. Aslında gezegende yaşanan olumsuzlukların hemen hepsi insan kaynaklı. Bugün küresel ısınmada geri dönülemez eşiği aşmamızın sbebi de biz insanlar. Gezegenin asıl yok edicileri sadece insanlar. Sırf karşımızdakilerin yanii hayvanların kendilerini savunmalarından yosun olmalarından dolayı acımasızca kateldilmelerini söylemek hiç bir şeye sığmaz. Gezegendeki tüm canlıların bir şekilde yaşamaya hakkı vardır. Asıl işgalciler yine biz insanlarız. Çünkü hayvanların yaşam alanlarını işgal ettik. Çocukluğumuzda gezdiğimiz envai çeşit meyve hayvan olan yerler şimdi beton yığını. Evleri yılan bastı akrepler çoğaldı diye haberler çıkıyor. Aslında çoğaldıkları falan yok. Onların evlerinin üzerine ev yapıldığı için bu böyle.

Uyutulmadan bahsedilmiş. Katılmıyorum. Gezegen nüfusu 8 milyarın üzerine çıkmış. Bazı bilim insanları en az yarısının yok olmasını istiyorlar.. Nasıl seçilecek.

Artık havada bile plastik artıkları olduğu tespit edildi. Bunun da sorumlusu köpekler veya diğer hayvanlar değildir herhalde.

Tabii ki çocuklara bir şey olmasın. Bir eğitimci olarak asla kabullenemem. Ama bu ne çocukları ne de köpeklerin suçu. Tamamen bir şekilde ticari amaçlı çoğaltıp satanların ve bir hevesle alıp bakamayınca sokağa acımasızca atanların suçu. Yani sonuçta yine insan kaynaklı. Mücadele verilmesi gereken konu bu olmalı. Kesinlikle bu gibi yerlere çok ağır cezai müeyyide uygulanmalı. Alan kişiler mutlaka çip taktırmalı ve sokağa atılan köpekten teşhis edilip belini doğrultamayacağı ceza verilmeli. Çünkü o da bir can taşıyor.

Doğada köpek yok, doğada evcil hayvan yok hocam. Önce bunu kabul edin. Bu köpekler varsa ve bu kadar çoksalar biz doğal seçilimi engellediğimiz için bu böyle. Buralar onların eviydi diyorsunuz ya, hikaye. Ben 20 yıl önce de aynı mahallemde yan binada oturuyordum, köpek falan yoktu. İnsanoğlunun desteği olmaksızın varlığını büyük oranda kaybedecek bir türden bahsediyoruz. Buralar onların evleriydi, biz işgal ettik falan, yok öyle bir şey. Babamın kırsalda 10 dönüm araziye kurulu çiftliği vardı. Sadece iki tane köpek vardı, onlar da bizimdi. Biz beslediğimiz baktığımız için yaşıyorlardı. Söylediğiniz gibi olsa oraların köpek dolu olması gerekirdi. Bunu bir kabullenelim. 

Bu nüfus planlamasında sorunun kaynağı olan insanlar ben dahil duygularına yenik düşüp ay yazık aç kalmış deyip besleyip doğal seçilimi engelleyen insanlardır. Düşündüğünüzün aksine hayvan sevmeyenlerin bu konuda bir katkısı yok.

Kimse köpeklere savaş açalım demiyor, saldırgansa, tehlikeli ise uyutulması gerek deniyor. Sizin söylediğiniz nüfus planlaması bu kadar iyimser değil. Nükleeri çakalım gebersin dünyanın yarısı yahut hastalık yayalım ölsünler deniyor ama başlık altında kimse tüfekleri kuşanıp köpekleri vuralım demedi şu ana kadar. 

Fikret Özsoy yazdı:

Neden?

Çünkü benim çocuğum benim ailem benim için sokaktaki bilimum hayvandan daha değerli. Sizin için de sizinkilerin aynı olduğuna eminim. Bunu reddetmeyin :) 

Sani Gerşon yazdı:

Elbette lakin kısır oldukları için saldırgan olmayacaklar.

Ayrıca ekleyeyim, toplatılmalarına da karşı değilim. Barınaklar barınak gibi olsun, düzgün bakılsınlar, ben ok'im. 

Öldürülmelerine kesinlikle karşıyım.

Üstat bekardın değil mi? Çoluk çocuk var mı? Tok açın halinden anlamaz ya, o yüzden sordum...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
İlkay Başaran yazdı:

Çocuğum ya da insan sokak köpeğinden daha değerli dediğimizde düşman ilan ediliyoruz bende buna şaşırıyorum. Evet insan daha değerli sokak hayvanından. Kedi için de kediler insandan değerlidir. Biz maruldan salyangoz çıkınca peçeteye sarıp 4.5 yaşındaki çocuğun eline verip "annesi merak eder aşağı çimenliğe bırak gel hadi" diyen aileyiz. 

Türlü kötülüklerin olduğu ortamda birde kedi mi saldırdı köpek mi saldırdı istememek benim en doğal hakkım. 

Boyuta bağlı hayvan sevgisi diyorum ben buna. Sivrisinekle mücadelede kimse ya onların yaşam alanı bu sazlıklar kardeşim neden kurutuyorsunuz demiyor? Neden? Çünkü zarar görüyor ve rahatsız oluyorlarda ondan.

Abi bal yiyoruz, arı neden bal yapar? Et yemeyelim mesela, yazık hayvanlar? İneğin sütü yavrusu için değil mi? Ellemesek tavuğun yavrusuna, yazık değil mi tavada sucukla pişirip yiyoruz? Balık ağaçta mı yetişiyor mesela, yemeyelim onu da. Niye bunların hepsi kabul görüyorken konu sadece köpek olunca hayvanlar kıymete biniyor? Sosyal medyada ocakbaşı fotoğrafları paylaşan adam başka yerde hayvan haklarını savunuyor, mangaldaki böğürtlenmiydi demezler mi adama? :) 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Murat Sahın yazdı:

Üstat bekardın değil mi? Çoluk çocuk var mı? Tok açın halinden anlamaz ya, o yüzden sordum...

Murat bey, saçmalamayın Allah aşkına. Çocuğum yok, yaşlı başlı annem babam var. Köpek saldırsa, onlar da kaçamaz.

Bana saldırsa, ben de kaçamam konuda da gördüğünüz üzere tecrübe edenler var. Olayın bunla alakası yok. Şiddet göstermeyeni bile öldürmekten bahsediyorsunuz...

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mehmet Göktürk yazdı:

"biz onların dünyasını işgal ettik, onların da yaşamaya hakkı var, bi kap su bi kap mama" diyenler. bitmeyenler. 

Fevkalede doğru bir tespit. İşgal ettiğini düşünüyorsan çık apartmanından doğru geldiğin yere. Bitmeyen şovenistler.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Sani Gerşon yazdı:

Şiddet göstermeyeni bile öldürmekten bahsediyorsunuz...

Bundan nerede bahsetmişim bana da gösterseniz bende aydınlansam? :) 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Murat Sahın yazdı:

Bundan nerede bahsetmişim bana da gösterseniz bende aydınlansam? :) 

"Olayı anlamıyorsun" diyerek nereye yönlendiriyorsunuz konuyu?

Olayı anladığımı, çözümün ne olması gerektiğini anlatıyorum, "anlamıyorsunuz" diyerek neyi ima ediyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Yazı altına imza isterim. Duyar kasmaya gerek yok. Oldu olacak fare de besleyelim. Evcil olmaya yatkın ve temizlik seviyesi köpekle eşdeğer. 

Ben yazdığıma göre imzalamışım demektir.

Fare beslemek isteyen besler kendine kalmış.

Köpek besliyorum zaten. Fareyle köpek karşılaştırması nereden çıktı. Ne alaka.

Zaten yazımda bir tek köpekler değil kastettiğim tüm hayvanlar.

tarihinde Fikret Özsoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Sani Gerşon yazdı:

Öldürülmelerine kesinlikle karşıyım.

Sani Gerşon yazdı:

Olayı anladığımı, çözümün ne olması gerektiğini anlatıyorum, "anlamıyorsunuz" diyerek neyi ima ediyorsunuz?

Öldürülmelerine her şekilde karşıyım dediniz. Tam olarak bunu kastediyorum. İnsan ya da hayvan fark etmez, toplumun geneli için hayati risk ihtiva ediyorsa ölmelidir. Bakın yanlış anlaşılmasın, kısırlaştırma, doğru düzgün barınak, hepsini destekliyorum zaten. Ama hayvanın yapısı saldırgansa yapacak bir şey yok. Bu gün kimin çocuğuna saldıracak diye her gün düşünmektense uyutulmalı. İnsan için de aynı şey geçerli. Adam 3 tane eski karısını öldürmüş, hala tv programına çıkabiliyor. Demek ki hapis çözüm olmuyor. Mantığım aynı. Bakın konudaki çözüm önerilerimi aşağıya alıntıladım, bütün köpeklere ölüm mü demişim yoksa başka bire şey mi demişim. Sizden görüş olarak ayrıldığım nokta şu, mesela bahse konu çocuğa saldıran çetenin tespiti ve itlafını savunuyorum ben, isterse 100 köpekten oluşan bir sürü olsun, hepsi derhal itlaf edilmeli. Ama gidip ilçedeki bütün sokak hayvanlarını öldürelim demiyorum, saldırgan olan sürü için söylüyorum bunu çünkü yarın bir başka çocuğa saldırmayacaklarını kimse garanti edemez ama ben saldıracaklarını garanti ederim çünkü bir kez saldırdılar. Siz ise yukardaki mesajınızda öldürülmelerine kesinlikle karşıyım diyorsunuz. Tam bu noktada ayrılıyor görüşlerimiz.

Onların yaşama hakkı var tamam ama ben nasıl ona saldıramıyorsam o da bana saldıramamalı. Bu kadar basit. 

Murat Sahın yazdı:

Ben çözümü öncelikle sahiplenme kısmında aramamız gerektiğini düşünüyorum. Bakıyorum sokaktaki hayvanlara, bir çoğu saf ırk ya da saf ırkların melezleri. Düşük bel alman kurdu gördüm geçen, labrador gördüm. Bu şekilde çok ırk var. Bunlar birilerinin yavruyken çok beğenip satın aldığı, hayvan büyüdüğünde nasıl bir sorumluluk aldığını anlayıp sokağa terk ettiği hayvanlar çoğunlukla. En azından başlangıçta böyle. Bunun için öncelikle köpek üretimi denetlenmeli. Her isteyen istediği gibi köpek üretememeli. Sonra sahiplenenler için bir kontrol mekanizması oluşmalı. Bu çiple olur, kimlikle olur, bilemiyorum ama bir yolu bulunmalı. Kayıtlı olmalı yani. Al, 3 ay bak, büyüyünce at sokağa şeklinde olmamalı. 

İkinci konu kısırlaştırma. Sokak köpekleri çoğu zaman yılda 2 kez ve ve her seferinde 6'dan fazla yavruluyor. Bu mevcutta 10 olan problemin bir yıl içinde 100'ü aşması anlamına geliyor. Bunun önüne geçilmeli. Burada bunun yapılması için harcanacak zaman ve para için ben vergi ödüyorum. Gerisi belediyenin problemi. İstendikten sonra kaynak bulunur. Her şeye buluyorlar o kaynağı.

Üçüncü ve son konu, özellikle saldırgan olması sebebi ile şikayet edilen hayvanların uyutulması gerek. Sürüleşip bu şekilde risk oluşturanların da uyutulması gerek. İlk mesajımda anlattığım hadisede, muhakkak olayın yaşandığı alanı gören kamera vs. vardır, yoksa da bölgede hakim sürü bellidir. Derhal o sürünün uyutulması gerekiyor mesela. Çünkü bu saldırıyı bir kez gerçekleştiren bir sürü bunu tekrarlayabilir ve tekrarlayacaktır. 

Sosyal medyada çok garibime giden; 9 yaşında çocuğun orada ne işi var? sorusu. Köpeklerin suçu değilmiş falan filan. Neredeyse çocuğu suçlu çıkartacaklar. Peki yanında annesi olsaydı mesela, sonuç ne kadar değişirdi? Anne oğul hastanede tedavi görüyor olma ihtimalleri neydi?

Arkadaş, aynı yerde işe giden, işten gelen 50-55 kg'lik bir kadın da olabilir saldırıya uğrayan. Sürü saldırısında kendini koruyabilecek kişi sayısı çok değil. Düştüğünüz anda iş bitiyor zaten. Garip milletiz. Cidden garip. Bayılıyoruz her şeyin mokunu çıkartmaya...

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
(düzenlendi)
Önder Özcan yazdı:

Soru biraz saçma olmuş.

Bir insan canı mı bir hayvan canı mı? Önem sırasını yazar mısınız? İkisi de aynı diyeceksiniz, evladınız mı bir hayvan mı deseydim?

Asıl saçmalık kıyaslamada. Neden ikisinden birini seçmek zorunda olalım. Her canlı kendi doğasında yaşasın.

Olayı kişiselliştirmek de saçma. Evladın mı hayvan mı sorusu çok sığ bir soru.

Öyle düşünecekseniz kedinin yavrusu mu insan mı dersen kediye, nasıl bir cevap alısınız acaba.

tarihinde Fikret Özsoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

Sani, araya gireyim, aynı şeyi savunurken tartışmaya dalmayalım.

Arkadaş çocuğun olmadığı için onu ne kadar seveceğini koruman gerektiğini duygularını bilemiyorsun diyor  ki haklı.. senin bi çocuğun olsun o zaman anya konya ortaya çıkıyor. Bu cahilsin anlamında değil, duygusal olarak sadece.

Fikret Özsoy yazdı:

Asıl saçmalık kıyaslamada. Neden ikisinden birini seçmek zorunda olalım. Her canlı kendi doğasında yaşasın.

Tamam gitsin doğasında yaşasın. 

Muratcım hiçbir hayvanı öldürmen doğru olmaz. Hele ki bu konjonktürde. Öldürmeyi uyutmayı unut. Düzenli kısıtlaştırma çözümdür.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Fikret Özsoy yazdı:

Şöyle, biri diğerinin hayatını riske atıyorsa orada hangisi daha önemli kıyası olur, daha az kıymetli olandan vazgeçilir. 

Anlaştık, ama beslemeyeceksiniz, hasta olduklarında tedavi ettirmeyeceksiniz. Her canlı kendi doğasında kendi kendine yaşayacak. Bakalım evini işgal ettiğimizi düşündüğünüz evcil sokak hayvanları kaç hafta dayanacak...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fikret Özsoy yazdı:

Herkes çok çeşitli yorumlar yapmış yapmasına da bir çoğu çok acımasızca. Aslında gezegende yaşanan olumsuzlukların hemen hepsi insan kaynaklı. Bugün küresel ısınmada geri dönülemez eşiği aşmamızın sbebi de biz insanlar. Gezegenin asıl yok edicileri sadece insanlar. Sırf karşımızdakilerin yanii hayvanların kendilerini savunmalarından yosun olmalarından dolayı acımasızca kateldilmelerini söylemek hiç bir şeye sığmaz. Gezegendeki tüm canlıların bir şekilde yaşamaya hakkı vardır. Asıl işgalciler yine biz insanlarız. Çünkü hayvanların yaşam alanlarını işgal ettik. Çocukluğumuzda gezdiğimiz envai çeşit meyve hayvan olan yerler şimdi beton yığını. Evleri yılan bastı akrepler çoğaldı diye haberler çıkıyor. Aslında çoğaldıkları falan yok. Onların evlerinin üzerine ev yapıldığı için bu böyle.

Uyutulmadan bahsedilmiş. Katılmıyorum. Gezegen nüfusu 8 milyarın üzerine çıkmış. Bazı bilim insanları en az yarısının yok olmasını istiyorlar.. Nasıl seçilecek.

Artık havada bile plastik artıkları olduğu tespit edildi. Bunun da sorumlusu köpekler veya diğer hayvanlar değildir herhalde.

Tabii ki çocuklara bir şey olmasın. Bir eğitimci olarak asla kabullenemem. Ama bu ne çocukları ne de köpeklerin suçu. Tamamen bir şekilde ticari amaçlı çoğaltıp satanların ve bir hevesle alıp bakamayınca sokağa acımasızca atanların suçu. Yani sonuçta yine insan kaynaklı. Mücadele verilmesi gereken konu bu olmalı. Kesinlikle bu gibi yerlere çok ağır cezai müeyyide uygulanmalı. Alan kişiler mutlaka çip taktırmalı ve sokağa atılan köpekten teşhis edilip belini doğrultamayacağı ceza verilmeli. Çünkü o da bir can taşıyor.

Neden?

çözümsüz bir görüş. Karmaşıklık yaratmaktan farkı yok. 

köpeklerin yaşam hakkı var ama Tavuk ve inekleri kesip yiyoruz. Sinekleri öldürüyoruz. Balon balıklarını öldürüyoruz. Bazı hayvanları denek kullanıyoruz. hocam hayvanlar denek olarak kullanılmasa birçok hastalığa çözüm bulunamayacaktı. Yani o hayvanların da yaşam hakkı var. Köpeklerden farkı ne?

doğa böyle bir şey. Dünyada insan denen ırk yokken bile felaket oldu, canlıların bir kısmı yok oldu. Buzul çağı oldu. Değişim devam ediyor. Bizler ihtiyacımızdan fazlasını tüketmemekle, mümkün olduğunca doğaya zarar vermemekle sorumluyuz. Bu kadar. Fazlası değil. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Sani, araya gireyim, aynı şeyi savunurken tartışmaya dalmayalım.

Arkadaş çocuğun olmadığı için onu ne kadar seveceğini koruman gerektiğini duygularını bilemiyorsun diyor  ki haklı.. senin bi çocuğun olsun o zaman anya konya ortaya çıkıyor. Bu cahilsin anlamında değil, duygusal olarak sadece.

Tamam gitsin doğasında yaşasın. 

Muratcım hiçbir hayvanı öldürmen doğru olmaz. Hele ki bu konjonktürde. Öldürmeyi uyutmayı unut. Düzenli kısıtlaştırma çözümdür.

Sani üstat, hocamız benden iyi anlatmış ne demek istediğimi. Mesajlarını keyifle okuduğum insanlardansınız, sürçü lisan etti isek affola. Sadece uygulama farkı var aramızda diyelim :) 

Abi ben 3-5 arkadaşımı aldım geldim, seni bıçaklayarak öldürdüm. Bence beni de götürüp asmalılar. Hani şu samuray kılıcı ile kadını öldürdü ya manyağın biri, onu da uyutmalıyız bence. 50 sene sonra bile olsa, hapisten çıkarsa gene birini keser o manyak. Hapis çözüm değil yani. Hayvan için de aynını düşünüyorum. Kayıtlı şekilde saldırgansa uyutulmalı, net. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Fikret Özsoy yazdı:

Kıyasta saçmalık yok, biri sürekli canımıza kast ediyor. Yıllar içinde bu kaçıncı olay. Canımıza kast ediyor. Onların canı mı kıymetyli bizimki mi diyorum ve siz hala aynı diyorsunuz. Evladınızın canı mı kıymetli köpeğinki mi diyorum. Saldırıyorlar işte? Öldürelim çöpe atalım demiyorum, öncelik sırasında 1 numarada insan var diyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Ataşehirde çocugu parka götürürken elime sopa aldığım çok oldu parkı işgal etmiş bir çete vardı resmen

Tarsusta denk gelmiyorum  burda canı sıkılan vuruyor niye vurdun desen senide vurur teksas bura🤣

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Koray Demir yazdı:

Fevkalede doğru bir tespit. İşgal ettiğini düşünüyorsan çık apartmanından doğru geldiğin yere. Bitmeyen şovenistler.

Ben fikrimi yazdım. Biraz daha düzgün üslup ve biraz daha seviye.

Kimi nereden kovuyorsun. Ne haddine.

Önder Özcan yazdı:

Kıyasta saçmalık yok, biri sürekli canımıza kast ediyor.

Kaç defa bir köpek tarafından saldırıya uğradınız. Birinin evladının bir insan tarafından saldırıya uğrama olasılığı çok daha fazla.

Filistinde öldürülen çocuklar köpek tarafından öldürülmüyor. Başka bir insan tarafından öldürülüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

5 arkadaşımı aldım geldim, seni bıçaklayarak öldürdüm. Bence beni de götürüp asmalılar. Hani şu samuray kılıcı ile kadını öldürdü ya manyağın biri, onu da uyutmalıyız bence. 50 sene sonra bile olsa, hapisten çıkarsa gene birini keser o manyak. Hapis çözüm değil yani. Hayvan için de aynını düşünüyorum. Kayıtlı şekilde saldırgansa uyutulmalı, net. 

onun önünü alamazsın. Depreme dayanıksız ev raporu gibi kolaylarına gelir. Saldırgansa kilitlesinler onlar azdır illa ki. 

Bu hayvanların ömrü çok kısa. Problem birbuçuk seçim döneminde biter eğer istenirse. 

çinde organ mafyası yüzünden birçok suçun cezası idam. Ona benzer sonra. 

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Murat Sahın yazdı:

Şöyle, biri diğerinin hayatını riske atıyorsa orada hangisi daha önemli kıyası olur, daha az kıymetli olandan vazgeçilir. 

Anlaştık, ama beslemeyeceksiniz, hasta olduklarında tedavi ettirmeyeceksiniz. Her canlı kendi doğasında kendi kendine yaşayacak. Bakalım evini işgal ettiğimizi düşündüğünüz evcil sokak hayvanları kaç hafta dayanacak...

İyi de sokak hayvanı olmayı onlar kendi mi seçyi? Yine vicdansız bazı insanların sonucu. Anlatmak istediğim onların o şekilde olmalarına sebep yine insan.

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Şöyle bir düşüncem var. Bu köpeklerin azalması kedi nüfusunun artmasına neden olur mu? Köpekleri yok edersek kedi istilası yaşanır mı? Bu kez kediler başımıza bela olabilir mi? Mesela kediler yok edilirse farelerin cirit atıp vebaya neden olması, yıllar önce Çin'de ekinlere zarar veren Serçeler yok edilince çekirge istilası gibi durumlar tarihte yaşandı. Bilim adamları, veteriner hekimler...vs bu konuyu araştırarak canlıların en az zarar göreceği şekilde çözüme kavuşturması en büyük dileğim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...