İçeriğe Yönlendir

Arabam - Nissan Qashqai Skypack 4x4 1.3 Dig-T

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Yok, mekanik değil. Tansu bey latife yapmış sanırım :) Elektronik limitli.

yazılım atalım. Elektrik motoru 25 bin çevirirse 250’yi görebilir :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Serdar Göktaş yazdı:

Bugün Antalya da okullarin tatil olması işimize yaradı. Listemizde olmayan bir araç için kaporamizi verdik. 

Hayırlı olsun, hangi paket alıyorsunuz?

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

yazılım atalım. Elektrik motoru 25 bin çevirirse 250’yi görebilir :) 

Elektrik motoru ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Tamamen ECU'dan limitli olmalı. Megane mesela 199'a limitliydi. Duster ise yanlış hatırlamıyorsam 155'e limitliydi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş
Sani Gerşon yazdı:

Elektrik motoru ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Tamamen ECU'dan limitli olmalı. Megane mesela 199'a limitliydi. Duster ise yanlış hatırlamıyorsam 155'e limitliydi.

Sağolun teşekkürler 😀 shine paket oldu. Shine bold olsa daha güzel olacaktı ama. Hayırlısı 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

ecu’dan limitli ama sebebi elektrik motor devri. Mesela bizimkilerde 119km üstüne çıkınca benzinli motor mutlaka çalışır. Çünkü planet sistem gereği ICE çalışmıyorken mg1 devri 119 km’den sonra 10bin sınırını aşıyor. Benzinli motor çalışınca mg1 devri düşüyor. Bu şekilde mg1 ve mg2’nin mekanik devir limitörleri var

mg1 max 10bin devirle sınırlandırılmış gen4’te. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Çünkü planet sistem gereği ICE çalışmıyorken mg1 devri 119 km’den sonra 10bin sınırını aşıyor.

planet sistem gereği değil de, mg1/2 arası tahvil orani 1:2.6 yani mg1, mg2 den x2.6 hız devri ile dönünce başı dönüyor. planet sistem şanzıman tahvil oranını ayarlıyor, olmayan şanzımandaki olmayan vites oranı, vites derken alınmazın sistem, motor/teker devir ayarı diyelim janjanlı olsun

vesile ile planet tası diyelim burada bir dursun...

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ecu’dan limitli ama sebebi elektrik motor devri. Mesela bizimkilerde 119km üstüne çıkınca benzinli motor mutlaka çalışır. Çünkü planet sistem gereği ICE çalışmıyorken mg1 devri 119 km’den sonra 10bin sınırını aşıyor. Benzinli motor çalışınca mg1 devri düşüyor. Bu şekilde mg1 ve mg2’nin mekanik devir limitörleri var

mg1 max 10bin devirle sınırlandırılmış gen4’te. 

119km üstünde benzinli motoru durdurmayacak ya da elektriklinin çalışmayacak biçimde ecu kodlanıp aracın daha da hızlanması sağlanabilirdi. Burada amacın tamamen güvenlik olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

119km üstünde benzinli motoru durdurmayacak ya da elektriklinin çalışmayacak biçimde ecu kodlanıp aracın daha da hızlanması sağlanabilirdi. Burada amacın tamamen güvenlik olduğunu düşünüyorum.

aynı araba adapazarında 1.6 ve 1.5 olarak da üretiliyor. Onlarda hız sınırı 215 olması lazım. Neden hibrit daha düşük olsun. 

belki güvenlik belki değil bilemiyorum. Belki de fazla hızlı gidilip çok tüketiyor algısı olmasın diye olabilir. Güvenlik kısmı bir yana , elektrik motorunun da devir sınırı var sonuçta. Onun da güvenliği söz konusu. 

Çağlar Bayur yazdı:

planet sistem gereği değil de, mg1/2 arası tahvil orani 1:2.6 yani mg1, mg2 den x2.6 hız devri ile dönünce başı dönüyor. planet sistem şanzıman tahvil oranını ayarlıyor, olmayan şanzımandaki olmayan vites oranı, vites derken alınmazın sistem, motor/teker devir ayarı diyelim janjanlı olsun

vesile ile planet tası diyelim burada bir dursun...

vitesi N’ye alınca rampa aşağı hızımız 150’ye çıksın. Benzinli çalışmıyor. Elektrik motorları dönmesi gereken devirde dönüyor. Atıyorum mg2 ana motor 14.000 devirde, mg1 jeneratör 12.000 devirde. 

eğer sebep dişli oranı olsaydı, bu olamazdı. 

aynısını vites d’de yapınca 119’dan sonra ICE çalışıyor. O da tam olarak mg1’in 10.000 deviri geçtiği nokta. Adamlar bence mg1’in daha fazla dönmesini istemiyor motor sağlığı açısından. Fazla ısınıyordur belki. 

mg2 - ICE - mg1 devre bağlı 3 nokta. Aralarında doğrusal çizgi çekiliyor. Bu çizgi hiçbir zaman kırılmamalı. 

IMG-2009.jpg

Hız artıyor, 140 olursa, mg2 12.500 devre gelirse, ICE sabit kapalı kalırsa, 3 nokta arası doğrusallık bozulmaması için mg1 noktasının daha aşağıya inip devri artırması lazım. Atıyorum 10.500 olması lazım. Ama vites D’de bunu yapmıyor. 

hemen ICE çalışıyor. Doğrusal çubuk orta noktadan kendini 1000 devre kadar yukarı atıyor. Mg1’in devri de zıp diye yukarı kayıp düşüyor rahatlıyor. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

260 kadran fotosu atıp dağılın yazayım mı? 😄

• Mutlu 9
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

vitesi N’ye alınca rampa aşağı hızımız 150’ye çıksın. Benzinli çalışmıyor. Elektrik motorları dönmesi gereken devirde dönüyor. Atıyorum mg2 ana motor 14.000 devirde, mg1 jeneratör 12.000 devirde. 

o sırada görevi vitesi prd motor teker devirinin tahvil oranını ayarlamak aynı yönde dönerek

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Adamlar bence mg1’in daha fazla dönmesini istemiyor motor sağlığı açısından. Fazla ısınıyordur belki. 

istemez tabii x2.6 hızla dönmekte

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

tahvil oranını

O nasıl bir kelime düzeltmedir. Tahrik yerine tahvil yazıyor. Nasıl bir zenginliktir. Seni tanımak istiyorum yiğidim. Beni ara.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

O nasıl bir kelime düzeltmedir. Tahrik yerine tahvil yazıyor. Nasıl bir zenginliktir. Seni tanımak istiyorum yiğidim. Beni ara.

tahvilin kayıp anlamı. Ama biliyoruzki zenginler bazen bazı kelimeleri kullanmadan edemiyor :) toyota tahvilleri falan :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
Selim Bilgin yazdı:

dil altı haplarını alsınlar sonra at

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Selim Bilgin yazdı:

O hızdaki devir saati fotosunu görelim, cls (dizel 3.0), 3900 devir gibi o süratlere geliyor. 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Sani Gerşon yazdı:

tahvil oranın

Sani Gerşon yazdı:

Nasıl bir zenginliktir.

Gözünü para hırsı bürümüş. Tahviller, bonolar, senetler yetmiyor bir de sepetler.

Fon komitesi toplanıyor, alınacak kararların bilgisi daha öncesinde forumda tüyolanmış :kihkih:. Bazen o tüyoları kullanıyorum, koca GM, GMY' ler şaşkın. 

Bakan olsun oy vercem.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sani Gerşon yazdı:

Neden.. güvensiz bir araba mı.. 

Sedanı için 195 limit veren toyota, cross için neden 165 vermiş. 

Serdar Göktaş yazdı:

shine paket oldu. Shine bold olsa daha güzel olacaktı ama. Hayırlısı 

Hadi inşallah hayırlı olsun Hocam :)

Selim Bilgin yazdı:

240 da yeter.  
Rakip çok cılız.  160 ne ya :sandalye:

IMG_0571.jpeg.f233ae87d93c4848bfa662979dea1341.jpeg

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Cross yüksek olduğu için limiti düşük tutmuş olabilir, güvenlik maksatlı.  Toyota aile arabası imajı var sonuçta. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Ozyurek yazdı:

Neden.. güvensiz bir araba mı.. 

Sedanı için 195 limit veren toyota, cross için neden 165 vermiş. 

Cross modeli tamamen Avrupa için tasarlanmış bir araç. Sedan dünyanın bir çok yerine gönderiliyor. Belkide normlar böyle zorunlu koşuldu, bilemiyorum.

Ne dememi istiyorsun şimdi, satıp 1.3 motor deyip 1.4 vergisi ödettiren qq mı alayım :D 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Döğüşmen guzum :crazy:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Benim araçta da 185 km'de limit var, yüksek olduğu içindir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Selim Bilgin yazdı:

audiyi hiç uğraştırma navara ile 200 resmi atayım hiç toplanmadan dağılsınlar :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Cem Işık yazdı:

O hızdaki devir saati fotosunu görelim, cls (dizel 3.0), 3900 devir gibi o süratlere geliyor. 

Benimki 4000'i biraz geçer abi, 6 ileri şanzıman, oranları 6. vitesi çok uzun değil. 200'den sonra biraz bağırıyor. :P 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Forda hakkımı helal etmiyorum. 240 kadran koymuş. Araba 180e anca çıkıyor. 60 km alacağım var ama gitmiyor🤣🤣

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sani Gerşon yazdı:

Cross modeli tamamen Avrupa için tasarlanmış bir araç. Sedan dünyanın bir çok yerine gönderiliyor. Belkide normlar böyle zorunlu koşuldu, bilemiyorum.

Avrupada bir çok yerde hız sınırlaması olmayan otobanlar var.. Demekki oraya çıksa A6'lar içinden geçecek :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Ozyurek yazdı:

Avrupada bir çok yerde hız sınırlaması olmayan otobanlar var.. Demekki oraya çıksa A6'lar içinden geçecek :)

Oraya çıksan, senin de içinden geçerler, rahat ol :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sani Gerşon yazdı:

Ne dememi istiyorsun şimdi, satıp 1.3 motor deyip 1.4 vergisi ödettiren qq mı alayım :D 

1.8 vergisi ödeyip, 1995 model 1.3 atmosferik AE101 corolla kadar gidebilen Cross almaktan iyidir bence :P

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...