İçeriğe Yönlendir

TOGG Aracım

Murat Sürmeli

Recommended Posts

Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Beyazını gördüm.. çok yakışıklıydı. 

ben de haki yeşil gördüm. ne güzel olmuş vay dedim. yanına bir gittim ki Lexus... hepsi birbirine benzer oldu.

• Mutlu 4
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ısı pompası koysalardı bedava ısıtırdı ne güzel

Isı pompasının mantığı nedir? Ben bayağı yabancı kaldım o konuya.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Sani Gerşon yazdı:

Isıyı biryerden başka bir yere pompalamak. :crazy:

• Beğen 1
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
İlkay Başaran yazdı:

zeytin yağı ile bebe yağı gibi olmuş seninki. :tongue2:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

İlkay Başaran yazdı:

tamamen bu :) 

sistem pahalı. Arabanın herhangi ısınan bir yerinden ısıyı çekip farklı yere transfer etmek. Mesela inverter, elektrik motoru, piller vb ısınan her şeyden faydalanarak kabin içini ısıtmak çok ucuz. Ama sistem pahalı. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

klimada sıkıntı yok. Elektrikli klima, kayışlı klimadan az yakıyor. Ama ısıtma sıkıntı. 

aslında togg gibi bi arabaya ısı pompası koysalardı bedava ısıtırdı ne güzel

Yahu elbette ptc de sorun, klimalı ısıtma yapmıyorlar ne yazık ki, farkı göresiniz diye paylaşıyorum, yoksa ben hep 50kws alıyorum enerjimi :D 

Isı pompası = klima ama elektrikli araçlara özel olarak kullanıldığında atıl ısıların çoğundan faydalanabilen ısıtma ve soğutma yapabilen klima oluyor. Togg'da soğutmak için standart klima var, Teslada ise araçtaki neredeyse tüm atıl enerjiyi emen ve kabini de ısıtıp soğutabilen klima var.

Klima on yaptığında otomatik klimalı benzinli/dizel araçlarda PTC veya motor ısısıyla kabini ısıtıyor, soğutacağında da klima ile soğutuyor, Togg'da da böyle, motor ısısı yok sadece, o sebeple ptc ye abanıyor, 4-5kws tek başına enerji harcıyor ısıtma için. PTC tuşu yok, klima tuşunda hepsi :) 

Dolayısıyla ısı pompası şart elektrikli araçlara, menzile kışın çok etki ediyor, pillerin ısı durumunu da dengelediğinden batarya ömrüne etkisi de olur ısı pompasının, togg 11x de gelir umarım :) 

Benim merak ettiğim ise elektrik kayışlı ısı pompan var, neden gazı ters çevirip ısıtma da yapmıyor bu arkadaşlar? Vardır bir sebebi :unknw:

Murat Sahın yazdı:

Araba zaten powerbank değil miydi? Neden ekstra powerbank koyduk ki? Şarjı mı bitiyor yoksa :D 

Nasıl olacak ki bu işin sonu. Yorganla araba kullanan arkadaş ta var zaten aramızda... Yazın klima açınca nasıl olacak ki tüketim

Yazın klima açınca senden az yakacak :) 

Powerbank kaliteli ama, öyle deme :D 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mahmut Yıldız yazdı:

zeytin yağı ile  :tongue2:

evet buyrun benim?

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Doğan Arşiray yazdı:

evet buyrun benim?

Kaç tl oldu yahu, baya iyi kazandırdı sanırım :D 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Doğan Arşiray yazdı:

evet buyrun benim?

Murat Sürmeli yazdı:

Evet şu an kaç tl Edremit?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Doğan Arşiray yazdı:

evet buyrun benim?

100 TL ye Burhaniye yağı olur mu? Kesin hile var der miyiz?

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Murat Sürmeli yazdı:

yarısını kendimiz yedik stoğun :) sözde hanım satacaktı eşe dosta.

Emre Şimşek yazdı:

Bu sene yeni mahsul yağ bulunamıyor. İzmir Urla da yok yeteri kadar ve adam bana satmadı, Bursa Gemlik ve Mudanya bu sene iptal hiç ürün yok çoktan tükendi. elimde çok az kaldı bunlardan.  Birtek olması gerekenden pahalı şekilde Edremit bulabiliyorum onu da en az 50 litre almam lazım olduğu için ve gerçek bir talep yaratamadığımdan alamadım. Yani eğer marmara ve ege zeytin yağı lazım olacaksa durum vahim. Zaten marketlerdeki riviera diye sattıkları pamuk yağı kombinasyonundan bile fark etmişsinizdir fiyat artışlarını. Bu durumda Edremit yağının litresi 360 TL, Tirilye yağının ise Litresi 430 tl den aşağı olamaz. Bunları ikiyle çarpmak lazım çünkü sadece 2 litrelik metal kutuda kargoya verilebiliyorlar. İşin kargo bölümü de kötü, çok yüksek. O nedenle mümkünse daha çok almak ve kargoyu bölüştürmek lazım.

Zeytinyağı için en kaba ve bence görece doğru fiyat denkliği, kaliteli şarküteri tulum peyniridir. Bir kilo peynir ne kadar ise, iyi zeytin yağının aşağı yukarı litre fiyatı da öyle olmalı

normal rekolte koşullarında.

Evren Erakçora yazdı:

100 TL ye Burhaniye yağı olur mu? Kesin hile var der miyiz?

bu imkansız. a101 riviera yağ bile 117 tl idi. File markette sızma yağ satıyorlar yarım litrelik onları bir denemek istiyorum. Litresi 280 tl ye geliyor.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Doğan Arşiray yazdı:

yarısını kendimiz yedik stoğun :) sözde hanım satacaktı eşe dosta.

Memlekete gitme vaktim geldi, yağım bitmek üzere benim de, önümüzdeki yıl artmasa bari, bu yılı ucuz kurtardım :D 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

TOGG ile zeytin yağı taşımacılığı keyfi.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Murat Sürmeli yazdı:

Emre Şimşek yazdı:

Burda 300  350 TL Lt fiyatı.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

klimayla ısınmak yahut elektrik sobasıyla ısınmak. kabaca 3 kat enerji farkı var. 

Yeni modellerde olacaktır pompa. Ayrı birkaç düzen gerektiği için aceleye gelmiştir. Ayrıca buzlanma, buz çözme gibi çok eksi derecelerde sıkıntısı da var pompanın. Ayrı mühendislik çalışması isteyecek ama sıkıntı değil. yapılacaktır.

Bu durumda kışları içerde nurgaz tüp sobası yakmak mantıklı olabilir. 

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Göktürk yazdı:

klimayla ısınmak yahut elektrik sobasıyla ısınmak. kabaca 3 kat enerji farkı var. 

Atıl enerji topladığını söylüyor arkadaşlar, nasıl yapıyor bunu? Fren rejenerasyonu gibi dinamo vs, nasıl oluyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

Atıl enerji topladığını söylüyor arkadaşlar, nasıl yapıyor bunu? Fren rejenerasyonu gibi dinamo vs, nasıl oluyor?

Atıl matıl değil. 

elektrikle ısıtılırken resiztansta tüm enerji ısıya dönüşür. Verim %100 dür. Bu ufo olsun ihlas olsun delongi farketmez. Yüzde 100.

ancak klima ile enerji ısıya dönüştürülerek ısıtılmaz. DIşarısı soğutulurken içerisi ısıtılır. yani "ısı taşınır" dışarda -273 derece (mutlak sıfır) olmadığı için illa bi ısı mevcut. İşte bu ısıyı içeri biriktirirsin. Bu durumda o ısıyı komple resistansla yaratmaktan çok daha verimlidir. Buna COP değeri deniyor. (bazen EER de denir). A+ klimalarda felan 4-5 olabiliyor inverterli olanlarda ama genelde 2.5-3 gibi bir sayıdır. Aslında doğalgazı yakıp ısınmak yerine elektrik üretip onu klima ile kullanmak daha verimlidir. Kuzey ülkeleri buna geçiyor. 

Ancak durum şuna işaret ediyor:

image.png.fe9ecb7cb1f474a967e55c5e00b22bc8.png

• Beğen 6
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Mehmet Göktürk yazdı:

Atıl matıl değil. 

Isı pompası tüm ısıları toplayabilir düzgün tasarlıpında, teslanınkisi havalandırma fanından tut elektrikle çalışan pek çok şeyin ürettiği atıl enerjiyi de, yani ısıyı da, toplayıp kabine taşıyabiliyor, diğerlerinden farkı da bu

images (1).png

tarihinde Murat Sürmeli tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ha evet, biz elektrikli toros yaptığımızda motor soğutma suyunu kalorifer devresine bağlamıştık. Isı pompasının kondenserine bu eşanjör ile bağlanırsa ısı pompasının verimi çağ atlar.

dış ünite buzlanma felan da ortadan kalkar zaten fazlasıyla. 

2005 te bi bile düşünmüşüz kapıcıdan aldığımız torosta.. şimdiki ağalar illa düşünür. 

Şu an ciddi bir "maliyeti düşürün" emrine göre çalışma olacaktır togg da. bakalım merakla bekliyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Şu an ciddi bir "maliyeti düşürün" emrine göre çalışma olacaktır togg da. bakalım merakla bekliyoruz. 

Yazmıştık, çok lükse kaçıldı, maliyet yüksek kaldı, halkın çoğu için halen ulaşılabilir olmaktan uzak. Keşke ulaşılması kolay, ihtiyaca yönelik bir şeyler yapsalar idi.

Mehmet Göktürk yazdı:

Bu durumda kışları içerde nurgaz tüp sobası yakmak mantıklı olabilir. 

@Tansu Kalafatoğlu koş koş, Mehmet hoca senin içn çözğm bulmuş :crazy:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bu işin çözümü bence bir noktaya dayanıyor, baba bir enerji depolama teknolojisi lazımdır, şuan ki pillerle bu iş olmuyor demekki, ısıtmada sadece kuvvetli ptc yeterli, soğutmada klasik klima lazım, bunu işletmek için yüksek güç lazım, dayanım lazım, kısa şarj süreside lazım, kısaca yeni birşeyler bulunmadan bu iş rayına oturmayacak.

petrole devam, her türlü yeter.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bu işin çözümü bence bir noktaya dayanıyor, baba bir enerji depolama teknolojisi lazımdır, şuan ki pillerle bu iş olmuyor demekki, ısıtmada sadece kuvvetli ptc yeterli, soğutmada klasik klima lazım, bunu işletmek için yüksek güç lazım, dayanım lazım, kısa şarj süreside lazım, kısaca yeni birşeyler bulunmadan bu iş rayına oturmayacak.

petrole devam, her türlü yeter.

Abi, hidrojen var. Toyota yapmıştı, şimdi yenisi üzerine çalışıyorlar. Hibriti hidrojen yakıtlı motor ile birleştirmek güzel bir çözüm olabilir mesela. 

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Abi, hidrojen var. Toyota yapmıştı, şimdi yenisi üzerine çalışıyorlar. Hibriti hidrojen yakıtlı motor ile birleştirmek güzel bir çözüm olabilir mesela. 

Hidrojenli tır yapmışlar Almanlar, Bosch uzun süredir test ediyormuş, hidrojenden elektrik elde edip elektrikli motorla gidiyor, ileride güvenli olursa bakılabilir, ama önce yurtdışına satılsın bakarız :D 

Bosch Türkiye'nin CEO'su Daniel Korioth, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Şu anda Bursa'daki Bosch Güç Aktarma Çözümleri Fabrikasında örnek bir hidrojen enjektörü geliştirme çalışması yapıyoruz. Mühendislerimiz, bu ürünün geliştirilmesi için Almanya'daki fabrikalar ve mühendislik birimleriyle yakın iş birliği içinde çalışıyor" dedi

tarihinde Murat Sürmeli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

olabilir, çünki görünen teknolojiyle bu iş zor hakikaten... birde amonyaklı motor üzerinde birşeyler yapıyorlar...

https://ioturkiye.com/2023/07/gac-amonyak-yakitli-otomobil-motorunu-gelistirdi/

Murat Sürmeli yazdı:

ama önce yurtdışına satılsın bakarız :D 

doğru, yoksa batmaya mahkum olur.

hem burada konu motor, araba değil, çıkaranlarda bu işe bugün başlamış değil, onların böyle bir sorunu zaten yok, karıştırmayalım.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hidrojen ucuz olsa süper olur. Toyota hala ısrarlar bunun üstünden yürüyor. 

yapay benzin de gündemde

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...